אם אתם עוקבים אחרי ידיעות כלכליות מרחבי העולם, אתם בטח שומעים על אינספור חברות שמפטרות עובדים, מיתון עולמי מתמשך, העלאות ריבית של הפד בארצות הברית שמשפיעות על העולם כולו, כשנדמה כי העולם כולו מחכה לשינוי המגמה הזה, מגמה שהתחילה בשנת 2022 והלכה והתגברה ככל שהתקדמנו בשנת 2023. רגע, אמרנו השפעות על העולם כולו? אז תרשו לנו לתקן את עצמנו. למעשה, יש תעשייה אחת (יש מצב שיש קצת יותר מאחת, אבל בואו לא נהיה קטנוניים), שלא רק שלא נפגעה במהלך שנת 2023 אלא אפילו רשמה נתוני שיא פעם נוסף – תעשיית השעונים השוויצרית, זאת לפי נתונים שהתפרסמו בדו״ח סיכום השנה של הפדרציה של תעשיית השעונים השוויצרית שמהם אנו למדים על שיא נוסף לתעשיית השעונים השוויצרית ב-2023. מוזמנים להכיר את הנתונים וההסברים ביחד איתנו.

שיא נוסף לתעשיית השעונים השוויצרית ב-2023

הפדרציה של תעשיית השעונים השוויצרית (The Federation of the Swiss Watch Industry) פרסמה השבוע את הדו״ח השנתי שלה, שמסכם את משלוחי השעונים לשנת 2023. מהדו״ח אנו מגלים כי תעשיית השעונים השוויצרית ייצאה בשנה האחרונה, שנת 2023, שעונים בשווי כולל של 26.7 מיליארד פרנקים שוויצריים. בהשוואה לשנה שעברה, שנת 2022, בה הסכום הכולל של שעונים שיוצאו משוויץ עמד על 24.9 מיליארד פרנקים שוויצריים, מדובר בגידול של 7.6 אחוזים.

למעשה, מדובר בשנה השלישית ברציפות שבה תעשיית השעונים השוויצרית שוברת שיאים. משנת 2010 ועד לשנת 2020, שנת השיא הייתה דווקא שנת 2014, עם ייצוא שעונים בשווי כולל של 22.3 מיליארד פרנקים שוויצריים. שנת 2020 הייתה כמובן חריגה, כשאם הספקתם לשלוח, מדובר כמובן בשנה שבה וירוס הקורונה התפרץ לחיינו, אז תעשיית השעונים השוויצרית ייצאה שעונים בשווי כולל של 16.9 מיליארד פרנקים שוויצריים.

שנה לאחר מכן, שנת 2021, התעשייה קבעה שיא חדש, עם קצת מעל ל-22.3 מיליארד פרנקים שוויצריים, זאת למרות שבחלקים שונים של העולם עדיין סבלו מוירוס הקורונה ומפעלים ועסקים רבים עדיין לא שבו לפעילות מלאה. אם חשבנו שמדובר שנה חריגה או סוג של ״פיצוי של אחרי הקורונה״, הגיעה שנת 2022 והוכיחה שלא מדובר בסטיה חד פעמית ,עם שיא חדש, עם ייצוא שעונים בשווי כולל של 24.9 מיליארד פרנקים שוויצריים כאמור.

אבל ההפתעה הגדולה הרבה יותר מגיעה דווקא בשנה החולפת, שנת 2023, שנה בה כאמור תעשיית השעונים השוויצרית קבעה שיא חדש. העובדה הזאת מפתיעה במיוחד בשל העובדה ששנת 2023 כולה עמדה בסימן המשבר הכלכלי והמיתון מסביב לעולם. אם חשבנו שמיתון עולמי יגרום לתעשיית השעונים השוויצרית להאטה כלשהי או ירידה משמעותית במכירה של שעוני יוקרה מסביב לעולם, הדו״ח של פדרציית השעונים השוויצרית מגלה כי גם מיתון עולמי לא מצליח להאט את הביקוש לשעוני יוקרה. עם זאת, הדו״ח הזה מגלה גם מספר מגמות מעניינות שצריך להתייחס אליהן.

התעמקות בנתונים בדו״ח שפרסמה הפדרציה מגלה כי בחודש דצמבר 2023, בהשוואה לדצמבר בשנה שעברה, נרשם גידול של 5.5 אחוזים בייצוא השעונים השוויצריים, אם כי בסמסטר השני (חצי השנה האחרונה של 2023) נרשם גידול מצטבר של 3.6 אחוזים בייצוא שעוני היוקרה, מה שמצביע על קצב איטי יותר בהשוואה למחצית הראשונה של השנה.

למעשה, הצמיחה של תעשיית שעוני היוקרה ומוצרי יוקרה בכלל צפויה להשתנות ולהפוך למגמת האטה בשנה הקרובה, זאת בעקבות השפעות המיתון העולמי והשפעות של הכלכלה העולמית (גלי פיטורים חסרי תקדים מסביב לעולם, במיוחד בעולמות ההיי-טק) והמצב הגיאו-פוליטי ברחבי העולם, בין אם מדובר במלחמה באוקראינה שמבלי שנשים לב אליה נכנסת כבר לשנה השלישית שלה ואפילו המלחמה בישראל שמשפיעה על היציבות הפוליטית מסביב לעולם, כשהיא מוסיפה למתיחות בין מעצמות כמו ארצות הברית, רוסיה וסין.

חברת הייעוץ הבינלאומית, Bain & Company, צופה ריכוך משמעותי בביצועים של תעשיית מוצרי היוקרה העולמית בשנת 2024, כשמומחי החברה צופים צמיחה חד ספרתית נמוכה עד בינונית (עד ל-5 אחוזים) בהשוואה לשנת 2023.

מה קורה לשוק שעוני היד השנייה?

נתון מעניין נוסף שאנחנו מקבלים הוא הירידה במחירי שעוני היד השנייה. כאן מי שמספקת לנו נתונים מעניינים היא חברת הייעוץ מורגן סטנלי, המדווחת על ירידה של 13 אחוזים במחירי שעוני יוקרה בשוק היד השנייה. להזכירכם – כשאנו מדברים על שוק היד השנייה, לא מדובר רק בשעונים משומשים, אלא גם בשעונים חדשים שנמכרים לא באמצעות המשווקים המורשים או ישירות מהחברות עצמן, באמצעות הבוטיקים שלהן מסביב לעולם. הירידה הזאת מצטרפת לירידה של 9 אחוזים בשנת 2022, כשלמעשה מדובר בשנתיים ברציפות שבהן נדמה כי שוק היד השנייה הולך וחוזר לממדים ורמות מחירים קצת יותר שפויות, זאת בהשוואה לשנת 2021, בה נרשמה עלייה מטורפת של 39 אחוזים במחירי שעוני היוקרה בשוק היד השנייה.

המגמות הללו – מצד אחד שיא בסכום הכולל של שעוני יוקרה שוויצריים שיוצאו בשנה האחרונה ומצד שני ההצטמקות של שוק היד השנייה, קשורות אחת בשניה. אם אתם חובבי שעוני יוקרה, סביר להניח שאתם מכירים את המחסור בשעונים פופולריים בשנים האחרונות, מחסור שהוביל לא מעט לקוחות פוטנציאליים דווקא אל שוק היד השניה, מגמה שתרמה לעיית המחירים בשוק הזה. בשנתיים האחרונות נראה כי יצרניות שעוני היוקרה עושות מאמצים רבים להילחם בשוק היד השנייה, או אם תרצו – בשוק האפור, בין היתר באמצעות הגברת קצב הייצור, קיצור רשימות ההמתנה וסינון קפדני יותר של לקוחות המורשים לקנות שעוני יוקרה, כך שהרבה פחות שעונים עשו את דרכם אל השוק האפור.

שיא נוסף לתעשיית השעונים השוויצרית ב-2023 – נתונים

למרות שאפשר לחשוב כי העלייה בשווי הכולל בייצוא שעוני יוקרה מגיעה על רקע עלייה במחירי שעוני היוקרה בשנה האחרונה, עם התחזקות הפרנק השוויצרי, הדו״ח של פדרציית תעשיית השעונים השוויצרית מגלה כי גם המספר הכולל של שעונים גדל בשנת 2013 ל-16.9 מיליון יחידות, גידול של 7.2 אחוזים בהשוואה לשנה שעברה. שיתוף הפעולה בין סווטש ואומגה עם שעוני ה-Moonswatch שזכו לפופולריות שנדמה כי הביסה גם את התחזיות האופטימיות ביותר של קבוצת סווטש, דחפו גם את המספר של שעוני קוורץ שנמכרו בשנה החולפת, עם מעל ל-10 מיליון יחידות.

שיא נוסף לתעשיית השעונים השוויצרית ב-2023 - גם המון סווטש עדיין בתמונה
שיא נוסף לתעשיית השעונים השוויצרית ב-2023 – גם המון סווטש עדיין בתמונה

ארצות הברית נותרה היעד המוביל בעולם למשלוחי שעוני יוקרה שוויצריים, עם משלוחי שעונים בשווי כולל של 4.1 מיליארד פרנקים שוויצריים, גידול של 7 אחוזים לעומת השנה שעברה ונתון שמהווה כ-16 אחוזים מכלל השעונים שיוצאו משוויץ. סין נמצאת כמובן במקום השני, עם משלוחי שעונים בשווי כולל של 2.8 מיליארד פרנקים שוויצריים, כ-10 אחוזים מכלל ייצוא השעונים וגידול של 8 אחוזים בהשוואה לשנה שעברה.

הגידול במכירת שעונים בקטגוריית המחירים של מעל ל-3,000 פרנקים שוויצרים אחראית ל-92 אחוזים מהגידול הכולל במכירה של שעוני יוקרה בשנה החולפת. לעומת זאת, שעונים ברמת מחירים של מתחת ל-200 פרנקים שוויצריים (קטגוריית המחירים של שעוני המון-סווטש) היו אחראים ל-83 אחוזים מהגידול במספר השעונים.

אבל כאמור, כל המספרים הללו והגידול במספר השעונים ובמחיר הכולל שלהם לא גורמים לתחזית אופטימית לשנה הקרובה וכפי שציינו, כמעט כל חברות הייעוץ והאנליסטים, כמו גם גורמים רבים בתעשיית שעוני היוקרה עצמה, חוזים כי שנת 2024 תהיה שנה ורודה פחות, כשהמיתון העולמי צפוי לתת את אותותיו בצורה הרבה יותר משמעותית. בנוסף, הערך הגבוה של הפרנק השוויצרי תורם גם הוא לחששות הרבים, כשאפילו נשיא הבנק הלאומי השוויצרי, תומס ג׳ורדן התייחס לכך לאחרונה בראיונות שונים בהם אמר כי השער הגבוה של הפרנק השוויצרי פוגע ביצואנים.

אז מה אתם חושבים? האם כל האנליסטים צודקים או שמא תעשיית שעוני היוקרה השוויצרית תוכיח לכולנו כי פעם נוספת היא מצליחה להביס את התחזיות ולרשום שנת שיא נוספת, שנה רביעית ברציפות?