זמן רב שמפטק פיליפ (Patek Philippe) ישנה דממת אלחוט. אחרי הצגת דגמי פטק פיליפ 2019 מתערוכת באזלוורלד, ואחרי הידיעות על כך שהחברה עומדת למכירה (ידיעות שבאות והולכות כל הזמן בסמיכות לתערוכות השעונים הגדולות), החברה שמרה על שקט תעשייתי. שום שעון חדש, שום עדכון לדגם קיים, שום “הוצאה מחודשת” בהתאם לרוח התקופה. רק דממה.

כעת, אנחנו שמחים לבשר על שבירת השתיקה הזאת מבית פטק פיליפ, על ידי הצגה של לא פחות משלושה שעונים חדשים. שלושת השעונים האלו מוצגים במסגרת תערוכת השעונים של סינגפור, אירוע שמוקדש ללקוחות המזרח הרחוק של יצרניות העילית. פטק פיליפ, כמו גם אודמר פיגה ויצרניות עילית רבות, מוכרות שעונים רבים באזור זה של העולם, ומבחינת היצרניות האלו מדובר בהצדקה לייצור של דגמים יעודיים אשר ניתן להשיג אך ורק שם.

שלושה שעונים חדשים מככבים בידיעה זו, שלושתם בהמדורה מוגבלת בהיקף ייצור של מאות בודדות, ושלושתם זמינים אך ורק בסינגפור ודרום אסיה. שמעתם נכון – לא תוכלו להשיג אף לא אחד מהשעונים האלו בבוטיק פטק פיליפ הקרוב לביתכם בארץ הקודש. אז מה יש לנו כאן בעצם?

פטק פיליפ אקוונאוט 5167A

הראשון בחבורה הוא האקוונאוט רפרנס 5167A. סדרת האקוונאוט היא מהווה מעין “סדרת כניסה” למשפחת הפטק פיליפ נאוטילוס הנחשקת. מדובר בשעונים בעלי עיצוב מוחצן משהו (במיוחד יחסית לפטק פיליפ), ולמעשה – בין חובבים ניטש ויכוח ארוך שנים בנוגע למשפחת האקוונאוט, האם מדובר ביצירת אומנות – בדומה לנאוטילוס, או בזוועה מוחלטת שיש לעצור בהקדם האפשרי. כך או כך, בדיוק כמו המון דגמים אחרים של פטק פיליפ, גם משפחת האקוונאוט זוכה לביקוש שעולה באופן בלתי נתפס על היצע השעונים הקיים בבוטיקים, ולמרות שאפשר להתווכח האם השעון יפה או לא, אי אפשר להתווכח עם מידת ההצלחה שלו.

patek philippe aquanaut steel red 2019
פטק פיליפ אקוונאוט נוסף מפלדת אל חלד (מקור: אתר פטק פיליפ הרשמי)

כאילו שלא מספיק שגם ככה לא ניתן להשיג פטק פיליפ אקוונאוט, בטח ובטח שלא אחד עשוי מפלדת אל חלד, רפרנס 5167A שלפנינו הוא עוד אחד כזה. קוטר הקייס עומד על 40 מ”מ, בצורה האופיינית לשעוני ה”ספורט אלגנט” של העבר. מבפנים, תבנית הגלובוס הריבועית על הלוח ממלאת את רובו, ספרות רגילות, קומפליקציית תאריכון בשעה 3, ו… זהו בעצם. כל היופי (או הכיעור, תלוי את מי שואלים) הזה מולבש על רצועת גומי אדומה, והצבע האדום מופיע גם במסילת השניות על גבי הלוח ועל מחוג השניות. במבט ראשון, קשה במקצת להתרשם מהעבודה שביצעו כאן המעצבים, אך הסתכלות מעמיקה יותר תגלה שהצבעים והצורות, בסך הכל, משתלבים בצורה דיי הרמונית.

המנגנון הוא הקליבר 324 SC, אינהאוס אוטומטי של פטק פיליפ, בעל זרזבת כוח של כ-45 שעות ותדר עבודה של 28,800 פעימות בשעה (4Hz). גב הקייס שקוף, ולמנגנון חותם ז’נבה. רפרנס 5167 של הפטק פיליפ אקוונאוט ייוצר בהיקף של כ-500 יחידות בלבד ויהיה זמין לרכישה אך ורק במזרח הרחוק. מחירו של האקוונאוט הזה צפוי לעמוד על קרוב ל-40,000 דולר, אך ניסיון העבר עם דגמי פטק פיליפ העשוים פלדה מלמד שכל היחידות ייחטפו מהר מאוד, ובמהרה נראה אותן בחזרה למכירה, במצב חדש עם סטיקרים, במחיר כפול מזה ואף יותר.

patek philippe aquanaut steel red 2019
המנגנון לא חדש, אבל השאר כן (מקור: אתר פטק פיליפ הרשמי)

פטק פיליפ קלטרבה Time Travel לנשים – רפרנס 7234A

דגמי הפטק פיליפ קלטרבה הם הדגמים הוותיקים ביותר של החברה שעדיין נמצאים בייצור. אלו הם הדגמים שברובם מהווים את שעוני הכניסה של פטק פיליפ, ומתחילים משעונים בעלי מחוג שעות ודקות בלבד, ועד לשעונים מרובי קומפליקציות. יחד עם זאת, שעונים אלו מיוצרים מאז ומעולם ממתכות יקרות (זהב צהוב או לבן, או פלטינה).

patek philippe calatrava pilot ladies steel 2019
הקלטרבה הראשונה אי פעם בפלדת אל חלד (מקור: אתר פטק פיליפ הרשמי)

לכן הגורו הופתע מאוד כאשר גילה שהקלטרבה Time Travel החדש של פטק פיליפ, ועוד דגם שמיועד למין היפה – בקוטר של 37.5 מ”מ – מגיע עם קייס עשוי מלא פחות ולא יותר: פלדת אל חלד. לוח כחול עם קומפליקציית אזור הזמן הנוסף המוכרת משלים חבילה של שעון טייסים טיפוסי – לנשים במקרה זה. המנגנון הוא קליבר 324 S C FUS של פטק פיליפ, המצוייד כמובן בחותם ז’נבה, ועל גב הקייס השקוף ישנו תחריט אשר מציין כי זהו שעון שנמכר בתערוכת השעונים בסינגפור של שנת 2019. ומה עם המחיר? ובכן, פטק פיליפ לא שחררה מחיר לדגם הזה, ולצערנו – במקרה הזה, לא הצלחנו גם להגיע להערכה סבירה. מה שבטוח הוא שכל אחת ואחת מ-400 היחידות של השעון הזה שייוצרו, צפויה להחטף מהמדפים במהירות הבזק, ולהפוך למבוקשת בקרב סוחרים ואספנים כאחד.

patek philippe calatrava pilot ladies steel 2019 caseback
גב קייס שקוף (מקור: אתר פטק פיליפ הרשמי)

פטק פיליפ וורלד טיים כרונוגרף 5930G

אחרון חביב בשלישיה הזאת אינו מביא איתו את בשורת פלדת האל חלד, אך פרט לכך מדובר ביצירת אומנות טיפוסית של פטק פיליפ לכל דבר. כאן, יש לנו קייס בקוטר 39.5 מ”מ עשוי זהב לבן, עם קומפליקציית כרונוגרף במקביל לזמן עולמי. מרכז הלוח הינו בגימור גילוש אדום מדהים, והוא מולבש על רצועת עור שחורה עם תפירה אדומה.

Patek philippe world timer chronograph 2019
גימור גילוש אדום במרכז הלוח, כרונוגרף וזמן עולמי (מקור: אתר פטק פיליפ הרשמי)

במקרה שלפנינו ישנו המנגנון קליבר 28-250 HU של פטק פיליפ, וגם הדגם הזה מגיע עם גב קייס שקוף עליו התחריט אשר מציין כי שעון זה נמכר במסגרת תערוכת השעונים הסינגפורית בשנת 2019. כן, לצערנו גם במקרה זה – פטק פיליפ לא שחררה מחיר, ולא היה ביכולתנו להגיע להערכה סבירה של מחירו, אך עם היקף יצור של כ-300 יחידות בלבד – גם כאן נראה שכל אחת ואחת מהיחידות האלו תחטף במהירות הבזק מהמדפים של פטק פיליפ.

Patek philippe world timer chronograph 2019 caseback
מנגנון עילית בעבודת יד (מקור: אתר פטק פיליפ הרשמי)

לאתר פטק פיליפ העולמי