ב-12 לדצמבר תערך מכירה פומבית בשם “Racing Pulse” בניו יורק. את המכירה יערוך בית המכירות הפומביות פיליפס. בין השעונים שיימכרו שם אפשר למנות את אוסף שעוני הריצ’רד מיל של סילבסטר סטאלון עליו דיווחנו כאן באתר. אבל אם תשאלו כל חובב שעונים אמיתי, גולת הכותרת של סוף השבוע הבא בניו יורק היא לא השעונים של סילבסטר סטאלון, אלא שני שעונים אייקוניים ונדירים שעומדים למכירה פומבית. מהם השעונים ולמי הם היו שייכים? מוזמנים לגלות ביחד עם הגורו.

שני שעונים אייקוניים ונדירים – עם היסטוריה קולנועית מרשימה 

השעון הראשון הוא שעון ההויר מונקו של סטיב מקווין, השחקן האגדי המנוח. אבל לא סתם הויר מונקו, אלא שעון ההויר מונקו שאותו ענד מקווין במהלך צילומי הסרט “לה מאן”. הסרט שאולי הקנה לשעון הזה את המעמד האייקוני שלו בעולם השעונים ושהפך אותו לנחשק כל כך. השעון השני שייך לעוד שחקן אגדי, פול ניומן בכבודו ובעצמו, שעון רולקס דייטונה “ביג רד”. מוזמנים להכיר ביחד איתנו את שני השעונים המיוחדים והנדירים הללו ולנחש ביחד עם הגורו, האם אנחנו בדרך לשיא חדש במכירה פומבית לשעונים?

הויר מונקו של סטיב מקווין

יש מעט מאוד שעונים בעולם שמזוהים כל כך עם דמות מסוימת כמו שעון ההויר מונקו והשחקן האגדי סטיב מקווין. בשנת 1969 הציגה הויק את שעון ההויר מונקו שלה. היה זה אחד משעוני הכרונוגרף האוטומטיים הראשונים בעולם. חלק מהמירוץ המפורסם לשעון הכרונוגרף האוטומטי הראשון. מירוץ בו זכתה זניט כמובן עם שעון האל-פרימרו האגדי שלה. אבל גם המונקו הפך במרוצת השנים לשעון אייקוני. למעשה, תוך כשנתיים מהשקתו. בשנת 1971 צולם הסרט “לה מאן” בכיכובו של שחקן הקולנוע האגדי סטיב מקווין. הסרט סיפר את סיפורו של מירוץ המכוניות המפורסם “לה מאן” שבצרפת. מקווין גילם את דמותו של נהג המירוצים מייקל דילייני, באחת ההופעות הנודעות ביותר שלו. במהלך צילומי הסרט ענד מקווין את שעון ההויר מונקו. שעון שהתפרסם בצורה המרובעת שלו, עליה הוא שמר עד היום. השעון, רפרנס 1133B הפך במרוצת השנים לאחד השעונים המבוקשים ביותר בקרב אספני טאג הויר ושעוני כרונוגרף.

סטיב מקווין במהלך צילומי הסרט עונד את השעון. מקור - פיליפס.
סטיב מקווין במהלך צילומי הסרט עונד את השעון. מקור – פיליפס.

מקווין מעניק את השעון במתנה 

מקווין כאמור ענד את השעון במהלך צילומי הסרט. אך עם סיום הצילומים הוא החליט להעניק אותו במתנה להייג אלטוניאן (Haig Alltounian). אלטוניאן היה המכונאי הראשי של הסרט, כמו גם המכונאי האישי של מקווין. מקווין החליט כאמור למסור את השעון, שכבר אז היה מפורסם לאלטוניאן. אלטוניאן סירב בתחילה לקבל את השעון לידיו והציע למקווין לתת אותו לאשתו או לבנו של מקווין. מקווין אמר לו כי זה מאוחר מדי. השעון כבר מגיע עם השם של אלטוניאן עליו. מקווין הספיק לחרוט על גב השעון את הכיתוב – TO HAIG ומתחתיו את הכיתוב LE MANS 1970.

שני שעונים אייקוניים ונדירים. ההקדשה של מקווין בגב השעון. מקור - פיליפס.
שני שעונים אייקוניים ונדירים. ההקדשה של מקווין בגב השעון. מקור – פיליפס.

כמה שעונים כאלו קיימים והאם יש סיכוי ל”פול ניומן” חדש?

חשוב לציין כי במהלך צילומי הסרט “לה מאן” השתמש מקווין בלא פחות מ-6 שעוני הויר מונקו שונים. כולם כמובן זהים (מאותו רפרנס, 1133B). עם זאת, זהו השעון היחיד שמופיע במהלך הסרט. ניומן ענד את השעונים האחרים בהזדמנויות שונות על גבי הסט, אך לא במהלך הצילומים בפועל. הפעם האחרונה שבה שעון כזה הוצע למכירה הייתה אי שם בשנת 2012. אז גרף אותו שעון סכום של 800 אלף דולרים. אך מאז עברו הרבה מים בנהרות העולם והרבה דולרים בעולמות המכירות הפומביות. או אם תרצו, בעיקר שעון אחד שטרף את כל הקלפים והגיע לסכום דמיוני שאף אחד לא האמין שאליו הוא יגיע. אנחנו מדברים כמובן על שעון הדייטונה של פול ניומן המנוח. אותו שעון שנמכר בסוף שנת 2017 בסכום דמיוני של כ-18 מיליון דולרים. האם שעון ההויר מונקו של מקווין יכול להגיע לסכומים כאלו? סביר להניח שלא. אבל ככל הנראה שהסכום הסופי שהוא ישיג יהיה גבוה פי כמה מאותם 800 אלף דולרים שגרף השעון האחרון מהסרט שנמכר בשנת 2012.

שני שעונים אייקוניים ונדירים. שעון ההויר מונקו של מקווין. מקור - פיליפס.
שני שעונים אייקוניים ונדירים. שעון ההויר מונקו של מקווין. מקור – פיליפס.

רולקס דייטונה “ביג רד” של פול ניומן

אם אמרנו שיש מעט מאוד אנשים שמזוהים עם שעון מסוים כמו סטיב מקווין ושעון ההויר מונקו, אז פול ניומן ורולקס דייטונה. וכן, הגורו יודע שהמשפט הזה בעייתי מבחינה תחבירית. אבל, אתם יודעים, פול ניומן ורולקס דייטונה. אם אנחנו צריכים להגיד לכם יותר מזה, אתם ככל הנראה לא באמת חובבי שעונים. כמובן לא מדובר באותו שעון רולקס דייטונה שנמכר בשנת 2017 בסכום של 18 מיליון דולרים. פול ניומן המנוח היה חובב שעונים ידוע ואחד השעונים האהובים עליו היה שעון הרולקס דייטונה. השעון שנמכר בשנת 2017 היה שעון פנדה “טבעי” – עם לוח לבן עם לוחות קטנים בצבע שחור. הפעם מדובר בשעון מרפרנס 6263 – לוח שחור עם לוחות קטנים בצבע לבן. השעון מכונה גם “ביג רד” בגלל הכיתוב DAYTONA בצבע אדום מעל כרונוגורף ה-12 שעות בשעה 6 בלוח השעון.

שני שעונים אייקוניים ונדירים במכירה פומבית. רולקס דייטונה "ביג רד" של פול ניומן. מקור - פיליפס.
שני שעונים אייקוניים ונדירים במכירה פומבית. רולקס דייטונה “ביג רד” של פול ניומן. מקור – פיליפס.

ההיסטוריה של השעון

השעון שמוצע למכירה הוענק לניומן המנוח על ידי אשתו, ג’ואן וודווארד. היא העניקה לו את השעון במתנה לרגל יום נישואיהם ה-25, בשנת 1983. על גב השעון מופיע הכיתוב “Drive Slowly Joanne” – סע לאט, ג’ואן. מי שמחזיקה בשעון כיום ומציעה אותו למכירה היא בתם של ניומן ו-וודווארד, קליאה ניומן סודרלנד. סונדרלנד סיפרה כי אביה ענד את השעון כמעט כל יום לפני שהעניק לה אותו במתנה בשנת 2018, השנה בה נפטר.

ההקדשה בגב השעון. מקור - פיליפס.
ההקדשה בגב השעון. מקור – פיליפס.

לענוד דייטונה כמו פול ניומן

השעון מוצע למכירה עם צמיד מתכת אויסטר של רולקס. אבל ניומן נצפה באינספור הזדמנויות עם השעון כשהוא עונד אותו עם מגוון רצועות וצמידים. החל מצמידי ג’ובילי ופרזידנט ועד לרצועות בד. בנוסף, ניומן הקפיד שלא לנעול את מנגנוני נעילת כפתורי הכרונוגרף של השעון. כך הוא יכל למדוד בעזרתו פרקי זמן של אירועים שונים במהירות. בין היתר, ניומן השתמש בשעון למדידת זמן במהלך שיעורי הרכיבה של בתו. בתו של ניומן הודיעה כי חלק מהרווחים מהמכירה ייתרם לארגונים דוגמת ה-“SeriousFun Childern’s Network” וה-“Safe Water Network” – שני ארגונים שהוקמו על ידי ניומן המנוח.

בדרך להיות הדייטונה פול ניומן הבא?

כן, אנחנו יודעים. יש כאן בעיה במשפט. זה כבר דייטונה פול ניומן. אבל הגורו בטוח שגם ציניים שכמוכם יודעים למה הוא מתכוון. האם יש סיכוי שהשעון הזה ישבור את שיא המכירות של שעון הרולקס דייטונה פול ניומן האגדי? ובכן, ככל הנראה לא. על פי ההערכות הנדיבות ביותר כיום, השעון צפוי לגרוף סכום סופי של בין 1 ל-2 מיליון דולרים. רחוק מאוד מאותם 18 מיליון דולרים ששולמו בשנת 2017 על אותו שעון אגדי. אבל אתם יודעים, הגורו תמיד שמח להתבדות והוא ישמח לגלות שהוא טעה לחלוטין בשבוע הבא ושהשעון הזה שוב שבר שיאים ויצליח, לפחות לזמן קצר, לגרום לפיד של חובבי שעונים להיראות קצת יותר שמח …

למעבר לאתר של בית המכירות הפומביות פיליפס.