אם אתם חובבי שעונים ועוקבים כמונו אחרי השקות והכרזות על שעונים חדשים, סביר להניח שאתם מוצאים את עצמכם מתלוננים לא פעם – מה עם החדשנות? למה הכל מרגיש לנו אותו דבר? למה אין שעון חדש שגורם לנו להתרגש ממנו ולהגיד – מי חשב על זה? אז לשמחתנו, החדשנות מדי פעם עדיין מופיעה בעולם שעוני היוקרה, גם אם ממקומות לא כל כך צפויים. בימים האחרונים הופיע ברחבי הרשת אחד הפרויקטים המעניינים ביותר שראינו בשנים האחרונות בעולם שעוני היוקרה, כשהוא מגיע מיצרנית שעונים מפתיעה במיוחד – CODE41. שעון כיס Mecascape – מוזמנים להכיר את היצירה החדשה ביחד איתנו.

מי את CODE41?

במסע הארוך שלנו להכרת עולם יצרניות המיקרוברנד, לא הגענו לחברת CODE41, כמו עוד חברות רבות וטובות אחרות, אבל כנראה שהיא נשארה בקנה שלנו מסיבה טובה. CODE41 הוקמה על ידי סדנה שוויצרית לעיצוב שעונים, שהוקמה על ידי קלאודיו ד׳אמור (Claudio D’Amore).

קלאודיו ד׳אמור נולד בשוויץ בשנת 1975 להורים ממוצא איטלקי. בשנת 2000, כשהוא בגיל 24, הוא מסיים את לימודיו ב-ECAL – École cantonale d’art de Lausanne – האוניברסיטה לאומנות ועיצוב של קנטון לוזאן שבשוויץ.

קלאודיו ד׳אמורה. מקור - אתר החברה.
קלאודיו ד׳אמורה. מקור – אתר החברה.

עם סיום לימודיו, הוא עובר ללונדון, שם הוא מתחיל לעבוד עבור האמן והמעצב הוולשי המפורסם רוז לובגרוב (Ross Lovegrove). לאחר כארבע שנים, בשנת 2004, הוא חוזר לשוויץ וכשהוא בגיל 28 בלבד, הוא מקים את המותג Casanova, סטודיו לעיצוב שמתמחה בשעונים ואביזרי יוקרה. 

בין החברות שנעזרו בשירותי העיצוב של ד׳אמור, אפשר למצוא מותגים בולטים כמו טאג הויר, מון בלאן, אוריס, Parmigiani, Van Cleef & Arples, Hautlence ואפילו ענקית הציוד ההיקפי למחשבים לוג׳יטק.

לאורך השנים ד׳אמור זוכה בפרסי עיצוב רבים על מוצרים שונים שלו, כשבשנת 2010 הוא מקים מותג חדש, KOSHA, שמעצב ומייצר מוצרי יוקרה עד היום.

אבל מה עם CODE41?

בסוף שנת 2016, קלאודיו ד׳אמור מציג פרויקט חדש – מותג חדש בשם CODE41. ד׳אמור יוצא לאתר מימון ההמונים קיקסטארטר ומציע לציבור הרחב להצטרף אל המותג החדש שלו, כשהוא מוכר את הזכות להיות אחד מ-889 ״חברים מייסדים״ (Founding Members). הפרויקט זוכה למימון מלא והמותג החדש, CODE41 יוצא לדרך.

עם השקת המותג, ד׳אמור קובע דרך מעניינת עבור המותג שלו – שקיפות מלאה לחלוטין, בכל דבר וכל החלטה שקשורה לחברה – החל משיטות הייצור ועד לקביעת המחיר למוצרים. ד׳אמור הסביר בראיונות מאז כי העובדה שהחברה מסבירה ושקופה לחלוטין בכל שלב בתהליך יצירת הערך נתפסת כבלתי רגילה, על גבול המהפכנית אמנם, אבל לדעתו מדובר במשהו שצריך להיות מובן מאליו. ד׳אמור מסביר – במערכת יחסים פרטית-אישית, כנות היא הבסיס שעליו נבנים יחסי משפחה וחברויות, בעוד שבעסקים יש לרוב סוג של ״חומה שיווקית״ בין המותג לצרכן. ב-CODE41 אנחנו רוצים להרוס את החומה הזאת ומקווים שכך נוכל להכניס יותר שקיפות לתעשיית השעונים.

קלאודיו ד׳אמורה. מקור - Watch-Around.Swiss.
קלאודיו ד׳אמורה. מקור – Watch-Around.Swiss.

בראיון ל-European-Business ד׳אמור מספר מה גורם למעצב שעבד עבור מותגים מפורסמים כמו מון בלאן וטאג הויר, לצאת לדרך עצמאית – ״אני מעצב ואני אוהב ליצור מוצרים מושכים ויפים. אבל מה שאני אוהב עוד יותר זה לבנות מותגים ולספר את הסיפור מאחורי המוצר. CODE41 (המותג) הוא הגשמת חבלום עבורי. זה מאפשר לי לממש את החזון שלי לתעשיית השעונים, כמו גם את הרעיונות שלי לגבי איך היחסים בין המותג ללקוח צריכים להיראות בעתיד״.

הקהילה במוקד

ד׳אמורה מספר כי הרעיון לבנות את CODE41 סביב הקהילה היה ברור לו מההתחלה. הוא מספר כי כצרכן, לפני שהוא רכש מוצר כשלהו, הוא תמיד עשה מחקר לפני שרכש אותו, כדי שהוא יוכל להבין מה עומד מאחורי המותג והמוצרים שלו. הוא מספר כי הוא חשב לעצמו כי לא ייתכן שהוא יהיה היחיד שעושה את זה ולכן הוא החליט מהרגע הראשון כי המותג שלו יתמקד בקשר עם הקהילה וכאמור בשקיפות.

באותו ראיון ל-European-Business ד׳אמור נשאל על התגובות המעורבות שמקבלות יצרניות שעוני מיקרוברנד בקרב חובבי שעונים – ״המבקרים להוטים לציין כיצד שעונים כאלה ״מורידים מהערך״ של הקצה העליון של השוק, איך אתה מתמודד עם הביקורת הזו?״

בתגובה ד׳אמור אומר – אנשים מפחדים משינוי. יוקרה מקושרת לרוב לערכים סובייקטיביים כמו מעמד חברתי גבוה או בלעדיות. אבל אנחנו החלטנו לשים את הדגש שלנו על ערכים אובייקטיביים כמו איכות גבוהה ו-״Savoir-Fair״ (מונח שמתאר את היכולת לעשות את הדבר הנכון בכל סיטואציה). בסופו של יום, הרחבת הגישה להורולוגיה עילית פותחת בפנינו הרבה אפשרויות מרגשות לעתיד.

אם קראתם את הכתבות שלנו על עולם המיקרוברנד, אנחנו מקווים שאתם זוכרים כי אחד הנושאים שחזרו על עצמם פעם אחר פעם אחר פעם, כמעט בכל כתבה שלנו על יצרנית כזאת או אחרת, היה הקשר עם הקהילה. נדמה כי יצרניות המיקרוברנד מבינות כי שמירה על קשר עם הציבור, או למעשה קהילת חובבי השעונים, היא אחת מאבני היסוד החשובות להקמת מותג מיקרוברנד מצליח.

שעון כיס Mecascape – חדשנות מפתיעה

עד היום, השיקה CODE41 שעוני יד. מעניינים יותר או מעניינים פחות, זה פחות משנה. לנו יותר חשוב להכיר לכם את השעון החדש של החברה – שעון כיס Mecascape.

שעון כיס Mecascape. מקור - CODE41.
שעון כיס Mecascape. מקור – CODE41.

בסוף דצמבר האחרון, מציג ד׳אמור את הפרויקט החדש שלו ושל CODE41 – ה-Mecascape. אם עד עכשיו CODE41 הציגה שעוני יד, הרי שהפרויקט החדש של החברה, היה פרויקט שאפתני ובעיקר – חדשני. ה-Mecascape הוא שעון כיס. אבל אם כשאנחנו שומעים על שעון כיס אנחנו חושבים על שעון כיס ״מסורתי״ במובן של פעם, הרי ש-CODE41 הוא הפרשנות המודרנית, או אם תרצו – הסופר מודרנית לשעון כיס.

שעון כיס Mecascape. מקור - CODE41.
שעון כיס Mecascape. מקור – CODE41.

כשאנחנו חושבים על שעון כיס, אנחנו חושבים מן הסתם על שעון עגול. אבל ב-CODE41 החליטו על גישה שונה מאוד לשעון הכיס והחליטו לייצר שעון כיס מלבני. סליחה, תרשו לנו רגע לתקן את עצמנו. שעון כיס אמרנו לכם? למעשה, ה-Mecascape הוא מה שהחברה מגדירה ״שעון נייד״. שעון שיכול לשמש מצד אחד כשעון שולחני, אבל כזה שאפשר גם בקלות להרים אותו מהשולחן ולהכניס אותו לכיס החליפה או הז׳קט שלכם.

שעון כיס Mecascape – הנתונים היבשים

ה-Mecascape הוא שעון כיס-שולחני-נייד בצורה מלבנית. הוא מגיע בגוף באורך של 10.8 ס״מ וברוחב של 7.1 ס״מ. אם תרצו להשוות אותו למכשיר שכמעט כל אחד מאיתנו מכיר, הרי שהעובי שלו הוא כמעט העובי של אייפון 13 פרו (7.15 ס״מ), כשהאייפון 13 פרו מגיע באורך (או גובה אם תרצו) של 14.67 ס״מ, לעומת ה-Mecascape שקצר יותר בכשליש. העובי שלו עומד על 8.1 מ״מ.

דגמים וצבעים לבחירת הקהילה. מקור - CODE41.
דגמים וצבעים לבחירת הקהילה. מקור – CODE41.

גוף השעון עשוי מטיטניום, כשהוא מכוסה בזכוכית ספיר. CODE41 בחרה בערכת צבעים מטאלית לשעון, שמגיע עם לוח (אפשר לקרוא לזה באמת לוח?) סקלטון. כיאה לחברה שחרטה על דגלה שקיפות ומעורבות של הציבור בכל שלבי ההחלטה והיצירה של השעון, CODE41 מציגה באתר שלה לא פחות מ-10 גרסאות שונות של שילובי צבעים, לבחירת הקהל הרחב.

לא ברור אם החברה מתחייבת לייצר את ערכת הצבעים שתבחר בסוף התהליך, או שמא היא תציג צבעים נוספים מלבד ערכת הצבעים שתזכה בהצבעה. דגמים נוספים לבחירת הקהילה. מקור - CODE41.

דגמים נוספים לבחירת הקהילה. מקור – CODE41.אם אתם לא מצליחים להבין מה אתם רואים בתמונות, תרשו לנו לתת לכם סקירה קצרה על הקומפליקציות-תכונות שאיתן מגיע השעון. CODE41 משלבת ב-Mecascape – תצוגת שעות, דקות, אזור זמן נוסף, תאריכון ותצוגת מד כוח.

לוח השעון, או כמו שראינו שכבר מכנים אותו ברשת – ״פאנל התצוגה״ של השעון, מכיל כאמור את כל התצוגות הללו לפי הפירוט הבא – בפינה הימנית עליונה, חצי עיגול מציג את רזרבת הכוח של השעון. בפינה הימנית התחתונה, אנו מקבלים את תצוגת אזור הזמן הנוסף. בפינה השמאלית התחתונה אנו מקבלים בעיגול קטן את תצוגת השעות. תצוגת השעות ״משתלבת״ אל תוך עיגול גדול, בפינה השמאלית העליונה, שבה אנו מוצאים את תצוגת הדקות. בתוך תצוגת הדקות מסתתר לו גם התאריכון של השעון, כשעיגול קטן שנמצא בדקה ה-25 בלוח הדקות הוא מחוג השניות של השעון.

גב השעון העשוי מטיטניום. מקור - CODE41.
גב השעון העשוי מטיטניום. מקור – CODE41.

חדי העין מביניכם יוכלו להבחין בגלגל האיזון הממוקם במרכז הדופן התחתונה של השעון, מה שמצביע על כך שהשעון מגיע עם מנגנון של שעון יד. גב השעון עשוי מטיטניום, עם פתח קטן המאפשר לנו הצצה אל המנגנון. גם כאן, כמו שב-CODE41 חרטו על דגלם, אנחנו מקבלים את הסיבה לבחירה הזאת, כשבאתר החברה מסבירים כי גב שקוף (מזכוכית ספיר או חומר אחר) היה גורם לבעיות מבניות ולכן בחברה בחרו בגב עמיד יותר שיבטיח לשעון חיים ארוכים הרבה יותר.

שעון כיס Mecascape – בתוך השעון ומסביב

ב-CODE41 לא מספקים יותר מדי פרטים על המנגנון, מלבד העובדה שלמנגנון של השעון קוראים גם כן Mecascape. בחברה מציינים כי המנגנון פועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה וכי הוא מספק רזרבת כוח של שמונה ימים. רזרבת כוח של שמונה ימים נשמעת מרשימה במיוחד כשמדובר בשעון יד, אבל חשוב לזכור שה-Mecascape הוא שעון כיס-נייד, בממדים גדולים למדי, שלא לומר מפלצתיים, כך שרזרבת כוח כזאת, בהתחשב בממדים שלו, נשמעת קצת פחות מרשימה, או אם תרצו – סבירה.

כיסוי העור לשעון. מקור - CODE41.
כיסוי העור לשעון. מקור – CODE41.

המנגנון הוא מנגנון מתיחה ידנית, כשבוודאי הבחנתם בשני כתרים שנמצאים בשני הצדדים של השעון, מימין ומשמאל. כתר אחד משמש למתיחת המנגנון והגדרת הזמן של השעון הראשי, הכתר השני משמש לכיוון השעון של אזור הזמן השני.

כיסוי העור לשעון. מקור - CODE41.
כיסוי העור לשעון. מקור – CODE41.

CODE41 תשווק את השעון עם מעמד שולחני מתכתי, המאפשר להעמיד את השעון ולהשתמש בו כשעון שולחני. יוצאים מהבית-משרד ורוצים לקחת את השעון? אין שום בעיה. כל שעון Mecascape יגיע ביחד עם נרתיק נשיאה מעור, שיאפשר לכם להכניס את השעון לתוכו ולהכניס אותו לכיס או לתיק שלכם, מבלי לחשוש שהוא יישרט.

הסטנד המתכתי של השעון. מקור - CODE41.
הסטנד המתכתי של השעון. מקור – CODE41.

השורה התחתונה

שעון הכיס החדש של CODE41 יהיה זמין להזמנה מוקדמת מהאתר של CODE41 החל מה-2 לנובמבר 2022, כשהרוכשים המאושרים צפויים לקבל את השעון מתישהו במהלך חודש מרץ 2023. תג המחיר של השעון צפוי להיות סביב ה-9,000 פרנקים שוויצריים, כ-9,350 דולרים אמריקאיים.

שעון כיס Mecascape. מקור - CODE41.
שעון כיס Mecascape. מקור – CODE41.

ל-CODE41 יש כיום (לפי טענת החברה) קהילה של מעל ל-55 אלף חברים-עוקבים ומחזור שנתי של מעל ל-10 מיליון פרנקים שוויצריים. החברה ייצרה עד היום שעוני יד מעניינים, עם עיצובי סקלטון ותגי מחיר שנעים בין 1,000 ל-6,000 פרנקים שוויצריים. ה-Mecascape הופך לשעון היקר ביותר של החברה, אבל עם זאת, הוא אולי אחד ממוצרי ה-Haute Horlogerie עם תג המחיר הנגיש ביותר כיום. נכון, לא מדובר בשעון מבית פטק פיליפ או ושרון קונסטנטין, אבל אם אתם באמת חובבי שעונים ובעיקר חובבי מכניקה, אי אפשר להתעלם מהשעון המרשים הזה ומהחדשנות שהוא מייצג.

שעון כיס Mecascape. מקור - CODE41.
שעון כיס Mecascape. מקור – CODE41.

כשהצגנו את המידות של השעון הזה, סיפרנו לכם כי הוא מזכיר בממדים שלו את האייפון 13 פרו. אנחנו לא יודעים אם זה משהו שעבר ל-CODE41 בראש, אבל ה-Mecascape נראה, במבט ראשון, הרבה יותר כמו איזשהו סמארטפון שמציג מסך דמוי יצירה מכאנית כלשהי מאשר שעון כיס-שעון מכאני. אולי, אם תרצו, יש כאן גם ניסיון לקרוא תיגר על הסמארטפונים והמעמד שלהם כגאדג׳ט המוביל והנחשק ביותר בשנים האחרונות, סוג של – ״גם שעון מכאני יכול להיות מודרני ומתקדם לא פחות מהסמארטפון החדש שלכם״.

חלק מאפשרויות הבחירה שהועמדו לבחירת הקהילה. מקור - CODE41.
חלק מאפשרויות הבחירה שהועמדו לבחירת הקהילה. מקור – CODE41.

בשורה התחתונה, מדובר בשעון נפלא, חדשני ואפילו עם תג מחיר סביר לחלוטין לתמורה שהוא מעניק, כשאתם יודעים מה, רק לחשוב על פגישה עסקית או איזהו מפגש חברתי כזה או אחר, שבו אתם מוציאים את ה-Mecascape מהכיס ובודקים מה השעה, כבר גורם לנו לרצות לקנות שעון כזה.

לפי האתר של CODE41, בין הפרויקטים הבאים של החברה שעל הפרק, אנחנו מוצאים שעון טורביון, נראה לנו שאנחנו עוד הולכים לשמוע הרבה על החברה הזאת בשנים הקרובות …

למעבר לאתר של CODE41 ולמידע נוסף על הפרויקט.