כשאנחנו חושבים על שעוני יוקרה ומרגלים, אנחנו מיד חושבים על ג’יימס בונד. באופן אינטואיטיבי, אנחנו חושבים על אומגה. ספקית השעונים הרשמית של ג’יימס בונד ב-25 השנים האחרונות. המהדרין יכולים להרחיק לכת עד רולקס, סייקו או אפילו טאג הויר. אבל בעוד כל היצרניות הללו היו שעוני מרגלים רק על מסך הקולנוע, מספר שבועות לפני סוף שנת 2020, נמכר שעון מרגלים אמיתי במכירה פומבית באנגליה. 

מי את פרוטונה?

הימים הם ימי המלחמה הקרה. מספר שנים לאחר מלחמת העולם השניה. חברה גרמנית קטנה בשם פרוטונה זעזעה את העולם בשנת 1951, כשהיא מציגה את המיניפון Mi-51. המקליט החוטי הקטן ביותר בעולם. הוא היה קטן מספיק כדי שיתאים לכיס המעיל או לארנק. בתוך מארז הבקליט שלו היה חוט ניקל-כרום בקוטר של 0.05 מ”מ בלבד, שיכול להקליט עד ארבע שעות. עם שתי סוללות AA הוא יכול היה לפעול במשך יותר משעתיים. סליל ההקלטה היה ברוחב של 4.5 מ”מ בלבד ובאורך של כשני מיילים. חוט המתכת הוכיח את עצמו כבלתי ניתן להריסה ובלתי אפשרי למחיקה. שנים לאחר מכן, מי שיתכנן את מקליט הטיסה של מטוסים, יבסס את עיצובו על המיניפון של פרוטונה. 

ציוד הקלטה של פרוטונה. מקור - Crypto Museum.
ציוד הקלטה של פרוטונה. מקור – Crypto Museum.

ארבע שנים לאחר מכן, יצאה פרוטונה עם ה-P55. מקליט קטן עוד יותר. בחמש השנים הבאות זה יהיה המוצר הפופולרי ביותר של החברה. פרוטונה המשיכה להציג מגוון רחב של מוצרים – מערכי מיקרופונים, מנגנוני בקרה ומתאמי רכב. אבל המוצר המעניין ביותר של החברה וזה שעד היום מעורר עניין מחדש הוא שעון מרגלים אמיתי.

ציוד הקלטה של פרוטונה. מקור - Crypto Museum.
ציוד הקלטה של פרוטונה. מקור – Crypto Museum.

שעון המרגלים של פרוטונה

השעון היה שעון משולב מיקרופון. פרוטונה עיצבה את השעון בצורת שעון כרונוגרף עם שני לוחות קטנים. השעון הגיע עם סקלת טכימטר להשלמת המראה שלו, מחוג שניות קטן ומחוגי זהב עדינים. פרוטונה ייצרה את השעון עם מגוון לוחות. חלקם היו בצבע לבן, חלקם בצבע שחור. על חלק מהם הופיע המותג פרוטונה, על חלקם הופיע הכיתוב Antimagnetic. על חלקם הופיע הכיתוב 17 Jewels, על חלקם הופיע הכיתוב 21 Jewels. אחרים נמכרו אפילו עם הכיתוב Hanhart על לוח השעון. 

שעון מרגלים אמיתי של פרוטונה. מקור - WatchPro.
שעון מרגלים אמיתי של פרוטונה. מקור – WatchPro.

אבל לא משנה איך קראו לו, השעון מקליט היה יצירת מופת, במונחים של אותן שנים. ציוד ההקלטה של השעון היה מרהיב. גב השעון היה מחורר סביב קצוותיו, כדי לאפשר למיקרופונים שבתוכו לקלוט צלילים. השעון התאים לענידה עם שרוולים ארוכים בלבד, מסיבה פשוטה למדי. הוא הגיע עם מיקרופון חוטי שעבר מצד שמאל של גוף השעון במעלה זרועו השמאלית של עונד השעון. על פי מומחים של מוזיאון הקריפטו, המיקרופון היה רגיש מאוד. עד כדי כך שעונד השעון היה צריך להיזהר שלא לנער את בגדיו או אפילו להעביר יד עליהם, כדי שלא להפריע להקלטה. 

זה באמת עבד?

בכל הקשור לשעון עצמו, השעון לא הגיע עם מנגנון כלשהו. כלומר, מי שענד אותו, לא יכל באמת לדעת מה השעה ולכן מרגלים רבים שהשתמשו בו הסתובבו עם שני שעונים על ידם. גם לחצני השעון מן הסתם לא עבדו. מחוג השניות היה קבוע על שעה 12 (כמו במרבית שעוני הכרונוגרף) כשניתן היה “לכוון” את מחוגי השעון להראות את השעה הנכונה, כמובן שזה היה תופס לדקות הקרובות בלבד …

שעון מרגלים אמיתי של פרוטונה. מקור - WatchPro.
שעון מרגלים אמיתי של פרוטונה. מקור – WatchPro.

פרוטונה נסגרה בשנת 1967, אבל סוכנויות ריגול ברחבי העולם המשיכו להשתמש בשעוני המיקרופון שלה במשך עשרות שנים. סוכנים גרמניים משני הצדדים של חומות ברלין השתמשו בהם. השעון עלה לכותרות אפילו באוסטרליה, כשהמרגל הסובייטי ולדימיר פטרוב ערק לאוסטרליה, בזמן שסוכני הק.ג.ב ניסו לחטוף את אשתו. 

שעון מרגלים אמיתי של פרוטונה. מקור - WatchPro.
שעון מרגלים אמיתי של פרוטונה. מקור – WatchPro.

השעון של פרוטונה הגיע שוב פעם לכותרות בסיפור מעניין (שלא להגיד ביזארי) במיוחד. ב-24 לנובמבר 1963, ג’ק רובי, בעל מועדון לילה מדלאס שבארצות הברית, התנקש בלי הארווי אוסוולד, שהתנקש בעצמו בנשיא המנוח ג’ון פ. קנדי. זמן קצר לפני כן, רובי ניסה להיות מודיע של סוכנות הביון הפדרלית, ה-FBI. כדי להרשים את המפעיל העתידי שלו – מי שזה לא יהיה – הוא החליט לרכוש ציוד ריגול בשווי 500 דולרים. בין היתר הוא רכש שעון יד של פרוטונה עם מיקרופון … 

כמה זה עולה לנו?

שעון המיקרופון של פרוטונה לא היה זול במיוחד. באמצע שנות החמישים המחיר הרשמי שלו עמד על 350 מארק גרמני. כיום מדובר בשעון בשווי של כ-1,700 דולרים. שעונים כאלו מגיעים למכירה פומבית מדי פעם בפעם, כשהם גורפים סכומים מצחיקים של כ-750 עד 1,000 דולרים. כאמור, השעון הספציפי הזה נמכר במכירה הפומבית האחרונה של בית המכירות הפומביות Fellows לשנת 2020. המחיר הסופי שלו היה כ-550 דולרים …