אם אתם חובבי שעונים, אתם בוודאי מכירים את המונח שעוני הומאז’. המונח הזה מצליח לפלג את חובבי השעונים בצורה הקיצונית ביותר. הוא גם מצליח, לרוב, להוציא מאנשים רגשות עזים, שלא לומר קיצוניים, כלפיהם. לפני מספר שבועות הגיע לשוק שעון הכרונומסטר ספורט החדש של זניט. שעון שהגיע עם עיצוב דומה מאוד לאחד השעונים הפופולריים בעולם – הדייטונה של רולקס. בחלק מהכתבות ברחבי העולם אפילו קראו לשעון הזה הומאז’ לדייטונה. השעון הזה גרם לנו להחליט שהגיע הזמן להתייחס לנושא הזה אחת ולתמיד, להבין מה זה בכלל שעוני הומאז’. מה ההבדל בינם לבין שעוני רפליקה או במילה פחות מכובסת – שעונים מזויפים ושאלת השאלות – מי צריך בכלל שעוני הומאז’?

שעוני הומאז’ – מה זה בכלל?

פירוש המילה הומאז’ (מתוך ויקיפדיה) הוא מחווה, סוג של מתן הוקרה ליוצר. בדרך כלל באמצעות רמז ברור ליצירה המקורית של האמן בתוך היצירה החדשה. פעמים רבות המחווה מופיעה בדרך של “ציטוט” רעיון המופיע ביצירה המקורית.

בעולם השעונים המונח הומאז’ הוא רחב יותר. שעון הומאז’ יכול לקחת אלמנטים עיצוביים משעון בודד או ממספר דגמי שעונים. את אותו אלמנט או אלמנטים עיצוביים מטמיעים בשעון חדש. אם תרצו, אפשר להגיד ששעוני הומאז’ חולקים כבוד למותגים מבוססים יותר ולדגמים פופולריים של שעונים. מצד שני – אם תרצו, מדובר בשעונים שמחקים שעונים פופולריים ומותגים מבוססים ומוכרים יותר. הכל שאלה של איך אתם רוצים להסתכל על זה.

STEINHART OCEAN ONE. שעון ההומאז' אולי המוכר בעולם. מקור - אתר החברה.
STEINHART OCEAN ONE. שעון ההומאז’ אולי המוכר בעולם. מקור – אתר החברה.

אז מה מבדיל בעצם בין שעון הומאז’ לשעון רפליקה או שעון מזויף? אחד המאפיינים המרכזיים של שעוני הומאז’ הוא שהם לא משתמשים בשם המותג המקורי, פעולה שהיא לא חוקית מן הסתם. הרעיון הכללי הוא להשתמש באלמנטים מהעיצוב המקורי ולתרגם אותם לדגם חדש. בעוד שעוני רפליקה או שעונים מזויפים ינסו להראות כ”דבר האמיתי”, גם עין בלתי מקצועית תוכל להבחין בהבדל בין שעון הומאז’ לשעון “המקורי”.

אם ציינו כי הנושא העיצובי הוא אחד המאפיינים הבולטים של שעוני הומאז’, אי אפשר שלא להזכיר את המאפיין הבולט הנוסף שלהם. תג המחיר. ברוב המוחלט של המקרים, השעונים הללו מגיעים עם תג מחיר נמוך הרבה יותר, לרוב פי כמה וכמה מהשעון המקורי. גם כאן, אם תרצו, אפשר להסתכל על הנקודה הזאת בשני אופנים. אפשר להגיד כי מדובר בשעונים בתג מחיר אטרקטיבי או משתלם הרבה יותר מהשעון המקורי. אפשר להגיד שמדובר בשעונים זולים, שתג המחיר שלהם מצביע על העובדה שהם רחוקים באיכות מהשעון המקורי.

מלך ההומאז’ים

אם יש שעון שאפשר להגיד “אחראי” לנושא שעוני ההומאז’, הרי שזה שעון הרולקס סאבמרינר. אולי “אחראי” זה לא הביטוי נכון, אלא מזוהה יותר מכל עם המונח, זה כמובן הרולקס סאבמרינר. שעון הצלילה האייקוני של רולקס נחשב גם לשעון האייקוני ביותר בעולם. הוא זוכה למספר הגדול ביותר של זיופים בעולם והוא גם זוכה למספר הגדול ביותר של שעוני הומאז’ המבוססים עליו. ישנם אינספור שעונים שלקחו אלמנט עיצובי אחד או יותר מהסאבמרינר כשכמובן כי יש מספר גדול של שעונים שהם כמעט העתק מוחלט של הסאבמרינר.

אמנם ישנם דגמי שעונים נוספים שזוכים להומאז’ים רבים, אבל אף אחד לא מתקרב למספר השעונים המבוססים על הסאבמרינר. חשוב לציין שכשמדובר בשעוני הומאז’, כמעט תמיד מדובר ביצרניות שעונים שלא מנסים לטעון שהם משהו שהם לא.

שעוני הומאז’ – מתי זה התחיל?

אם אתם חושבים שהשעונים הללו הם המצאה חדשה יחסית, אתם טועים. עושים קפיצה גדולה בזמן, אל שנות הארבעים של המאה הקודמת. מוזמנים להכיר את שעון הייגר לה-קולטרה רברסו.

המילטון אוטיס. שעוני הומאז' - כל מה שרציתם לדעת. מקור - PINTEREST.
המילטון אוטיס. שעוני הומאז’ – כל מה שרציתם לדעת. מקור – PINTEREST.

אה, סליחה. זה רק נראה כמוהו. מוזמנים להכיר את שעון ההמילטון Otis. גם כשהסאבמרינר יצא באותן שנים נהדרות של אמצע המאה הקודמת, יצרניות שעונים רבות אימצו אלמנטים ממנו – בעיקר סימונים על הבזל ומחוגי המרצדס שלו.

למעשה, אם תרצו, רולקס בעצמה ייצרה שעוני הומאז’. כלומר, לא תחת השם רולקס, אבל תחת השם טודור. תחת המותג טודור, רולקס מכרה שעונים שנראו ממש כמו השעונים שלה. ההבדל היחיד היה במנגנוני השעונים, שהיו לרוב מנגנונים פחות “יוקרתיים” ובסמל שעל השעון. אז האם כשרולקס (טודור) עושה הומאז’ זה בסדר? האם זה פחות הומאז’? האם אנחנו קוראים לזה הומאז’ בכלל?

בעוד הומאז’ים לשעון הסאבמרינר נחשבים על ידי רבים כחילול הקודש, ישנם שעונים אחרים שהומאז’ים שלהם מתקבלים בסלחנות רבה הרבה יותר. הומאז’ים רבים לשעונים כמו האומגה Ploprof או ההויר קאררה הופיעו לאורך השנים ועוררו הרבה פחות התנגדות בקרב חובבי שעונים לעומת הומאז’ים לסאבמרינר.

שעון ה-LM-7 של OCEAN7. שעוני הומאז' - כל מה שרציתם לדעת. מקור - אתר החברה.
שעון ה-LM-7 של OCEAN7. שעוני הומאז’ – כל מה שרציתם לדעת. מקור – אתר החברה.

באופן כללי, המבנה של תעשיית השעונים במאה הקודמת תרם לקיומם של שעוני הומאז’. בשנות הששים והשבעים של המאה הקודמת וגם בתחילת המאה הקודמת, יצרניות שעונים רבות היו רוכשות רכיבים כמו גופי שעונים, מחוגים וכמובן מנגנונים מיצרניות אחרות והרכיבו שעונים סביב אותם רכיבים, עם הבדל בשם השעון בלבד וכמובן החברה שעומדת מאחוריו. שעוני ה-CWC DIVE שסופקו לצי הבריטי בתחילת שנות השמונים של המאה הקודמת השתמשו באותו גוף שעון כמו של שעוני צלילה שנמכרו באותן שנים על ידי הויר ו-CHRONOSPORT. אז מי נקרא הומאז’ למי?

הומאז’, RE-ISSUE, REVIVE ומה שביניהם.

קופצים קצת קדימה בזמן, לשנים האחרונות. נדמה כי כמעט כל יצרנית שעונים מנסה לשחזר שעון היסטורי שלה. מי שהפכה את הנושא הזה למומחיות, היא ללא ספק לונג’ין. יצרנית השעונים (הנפלאה) הזאת משיקה בעיקר שעונים שהם שעוני הומאז’ לשעונים מהעבר שלה. זניט, אחת מיצרניות השעונים עם ההיסטוריה העשירה ביותר, משיקה בשנתיים-שלוש האחרונות שעון אחרי שעון המבוססים על שעונים היסטוריים שלה. כשמדובר ביצרנית שעונים שעושה שעוני “הומאז'” או כאמור – שעוני “השקה מחודשת” לשעונים שלה, זה נתפס אצלנו בצורה סלחנית הרבה הרבה יותר משעוני “הומאז'” של יצרנית אחרת. אנחנו מסכימים כי זה לא בדיוק דומה ולכל חברה יש את הזכות לחלוק כבוד ליצירות שלה מהעבר, אז למה אנחנו לא מתייחסים באותה גישה, או לפחות בקצת מאותה סלחנות או הבנה כלפי שעוני הומאז’?

תת המודע עובד שעות נוספות?

יכול להיות שהסיבה שאנחנו לא אוהבים היא בכלל פסיכולוגית? בהחלט. כפי שציינו, המרחק בין שעוני הומאז’ ושעונים מזויפים או שעוני רפליקה הוא לא גדול. אצל רבים, גם אם הם לא גידו זאת בעצמם, תת המודע מקשר ומחבר בין שעוני הומאז’ לשעונים מזויפים. גם אם מדובר בחברה ששעון ההומאז’ שלה שונה מאוד מהמקור, תת המודע שלנו מחבר את השעונים של אותה חברה עם שעונים מזויפים. אנחנו חושבים או איפשהו מאמינים כי הם מגיעים מאותו מקום, כלומר שיצרנית שמייצרת זיופים עומדת מאחורי השעונים הללו, או שאולי כי מדובר ביצרנית שעונים מזויפים שהחליטה “להתיישר” עם דגם מסוים.

אז מה השורה התחתונה?

לא בטוח שיש שורה תחתונה. איפה עובר הגבול בין הומאז’ לחיקוי? איפה עובר הגבול בין שימוש לגיטימי במחוגי מרצדס להעתקה? לא בטוח שיש בכלל תשובה ברורה. עבור אדם אחד, הומאז’ לשעון רולקס סאבמרינר הוא אפשרות נפלאה ותקציבית לשים על פרק היד שלו שעון נהדר שאם לא היה קיים, לא היה לו סיכוי לענוד משהו כמוהו, בהתחשב בתג המחיר של השעון המקורי. אם תשאלו אותו, הוא יגיד לכם כי ספק גדול אם שעוני הומאז’ פוגעים במשהו בשעונים המקוריים שעליהם הם מתבססים ומבחינתו מדובר במשהו כשר לחלוטין. עבור מישהו אחר, מדובר בהעתק לכל דבר ועניין, שיש להתייחס אליו בגישה של “אם אתה לא יכול להרשות לעצמך את הדבר האמיתי, חבל …”. לפי אותה גישה, לדעת אותם מחמירים מדובר בסוג של מועדון אקסקלוסיבי, שרק למעטים מותר להיכנס אליו ולכל האחרים אסור.

שעון הומאז' MAGRETTE DUAL TIME. מקור - אתר החברה.
שעון הומאז’ MAGRETTE DUAL TIME. מקור – אתר החברה.

מה שבהחלט חשוב לזכור הוא כי בניגוד לזיופים, שעוני הומאז’ נעשים בצורה אתית לחלוטין, ללא שום ניסיון לפגוע במקוריות או במותג שעל העיצוב שלו הם מתבססים. תהיו בטוחים שאם רולקס הייתה יודעת שיש לה קייס לתביעה נגד יצרניות שעוני ההומאז’, היא הייתה ממהרת לתבוע אותן. רולקס אולי לא שמחה לראות את כל שעוני ההומאז’, אבל בוודאי שהיא לא מתנגדת לתופעה, שכן השעונים הללו רק תורמים לפופולריות ולביקוש של שעון הסאבמרינר שלה. אפשר להסתכל על רכישה של שעון הומאז’ כהערכה לעיצוב המקורי, למה שהוא מייצג, להיסטוריה של הדגם וכמובן להיסטוריה של המותג.

בתקופה שבה גם בעלי אמצעים לא יכולים לקנות שעון רולקס מדגמים מסוימים, שלא לדבר על אנשים רבים שלא יכולים להרשות לעצמם לרכוש שעון סאבמרינר, האם זה באמת כל כך רע שיש אלרטנטיבה תקציבית ונגישה הרבה יותר?

ואם אנחנו בכל זאת רוצים תשובה ברורה?

התשובה היא שאין דבר כזה. במקום לנסות ולסכם ולהגיע לתשובה ברורה וחד משמעית, פשוט נעבור על היתרונות והחסרונות של שעוני הומאז’ ונשאיר לכם את ההחלטה.

חסרונות :

  • עיצוב לא מקורי. חלק גדול ולא מבוטל מעולם השעונים הוא להתחבר למקורות העיצוביים ולהשראה שעומדת מאחורי שעון. אמנם מספר קטן של שעונים מגיעים עם עיצוב מקורי ממש היום ורובם ממחזרים אלמנטים עיצוביים כאלו ואחרים, אבל עדיין – אפשר להזדהות איתם ולהרגיש משהו מיוחד כלפיהם. עם שעוני הומאז’, אין את ההרגשה הזאת.
  • תצטרכו כל הזמן להסביר לאנשים שזה לא רולקס (או אומגה, או בלנפיין וכן הלאה). אתם נכנסים לפגישה ומישהו מחמיא לכם על הרולקס שלכם. עכשיו אתם צריכים להסביר לו שזה לא סאבמרינר. אתם צריכים להסביר שהשעון שלכם מגיע מחברה שמתבססת על העיצוב המקורי של רולקס. יש אנשים שזה לא יפריע להם, יש אנשים שיחשבו שאתם בעצם מדברים על זיוף.
  • שעון הומאז’ לא “יסגור לכם את הפינה”. סביר להניח שאתם חובבי שעונים שיש להם רשימת שעונים שהם רוצים להשיג ולהחזיק בבעלותם. במרבית המקרים, רכישה של שעון הומאז’ לא באמת תגרום לכם למחוק את אותו “HOLY GRAIL” מהרשימה שלכם ורק תגרום לכם סיפוק לזמן קצר, שאחריו תחזרו לחשוב על איך אתם משיגים את השעון המקורי.
  • לחסוך ולנסות להשיג את “הדבר האמיתי” זה הרבה יותר מספק. קניה של שעון הומאז’ היא פעמים רבות סוג של ניסיון למצוא סיפוק ברכישה של שעון ההומאז’, במקום לנסות ולחסוך ולקנות את השעון המקורי. לעבוד קשה ולחסוך כסף זה תהליך ארוך וקשה, אבל הוא ממלא אותנו בסופו של דבר בתחושת סיפוק משמעותית הרבה יותר ועל הדרך מלמד אותנו שיעור חשוב לחיים בכלל.

יתרונות : 

  • שעון הומאז’ מאפשר לכם לחוות וליהנות מעיצוב קלאסי ואייקוני, בתג מחיר נמוך הרבה הרבה יותר מתג המחיר של השעון שעליו מתבסס ההומאז’.
  • שעוני הומאז’ מאפשרים לכם להתנסות במגוון עיצובים וסגנונות של שעונים, שלא תוכלו להרשות לעצמכם במחיר המלא של השעונים המקוריים.
  • שעוני הומאז’ לרוב מגיעים עם עיצוב ומראה נהדרים ובדרך כלל גם מציעים איכות בניה גבוהה מאוד. העובדה שהם מתבססים על שעונים אייקוניים ופופולריים עוזרת ליצרנית שלהם “לא להתחיל מאפס” אלא להתחיל ממדרגה גבוהה יותר ומכאן הרבה יותר קל להצליח ליצור שעון איכותי.
  • חסכון בכסף. בואו נודה בעובדה מצערת – לרוב המוחלט של חובבי שעונים אין את התקציב לרכוש כל שעון שהם רוצים. אמנם ציינו ששעוני הומאז’ לא תמיד יעזרו לכם “לסגור את הפינה”, אבל אם אתם צריכים עכשיו שעון כזה או אחר לאירוע מסוים – נשף מפואר או טיול של מספר ימים ממקום העבודה שלכם, שעון הומאז’ יכול לעזור לכם למלא את החסר באוסף שלכם, לפחות לזמן קצר.
  • להשיג שעון שאתם לא יכולים לרכוש. נניח שיש לכם תקציב או אפשרות לרכוש סאבמרינר, אבל אף אחד לא מוכן למכור לכם. אתם גם לא מוכנים לשלם הרבה יותר ממחיר הטיקט שלו בשוק היד השנייה. אבל אתם בכל זאת רוצים שעון באותו מראה, לפחות עד שיגיע הטלפון המיוחל מהמשווק המורשה של רולקס, שיקרא לכם לבוא לאסוף את הסאבמרינר שלכם, שעון הומאז’ יכול לעזור לכם להשלים את החסר.

אז כפי שהצלחתם להבין לכל אורך הכתבה, תשובה חד משמעית – אין. אנחנו משאירים לכם להחליט מה אתם מרגישים כלפי שעוני הומאז’. דבר אחד אנחנו כן רוצים להגיד לכם – תזכרו שבסופו של דבר, בעולם השעונים מותר לכל אחד לקנות ולענוד מה שבא לו, כמובן כל עוד לא מדובר בזיופים. אולי המשפט הנכון הוא “חיה ותן לחיות”. מישהו אחד יחשוב ששעונים עם לוחות כחולים הם הדבר הכי מהמם שיש, אחרים לא יענדו שעון כזה לעולם. ישנם אנשים שאוהבים רצועות בד, אחרים לא יסכימו להסתובב עם רצועה כזאת לעולם. יש אנשים שיאהבו שעונים של יצרניות “יוקרתיות” בלבד, לעומתם אחרים יעדיפו דווקא מותגים צעירים ונגישים, גם אם יש להם כסף לרכוש כל שעוןש הם ירצו. עולם השעונים מאפשר כמעט לכל אחד למצוא משהו שהוא יכול להתחבר אליו, אז אם מה שהוא מתחבר אליו זה שעוני הומאז’ – לפחות תכבדו את הבחירה שלו.