אם תקפצו לספריה הקרובה אליכם (תתפלאו, אבל עדיין יש דבר כזה, ספריות ציבוריות …), תוכלו לקרוא על אישים רבים שזכו כי שמם ייחקק בדפי ההיסטוריה לאורך השנים. אבל בין כל אותם אישים, לא רבים נחשבים לאבות המייסדים של התחום בו הם התפרסמו. אחד האישים הללו היה ז’אק קוסטו. קוסטו, או בשמו המלא – ז’אק-איב קוסטו, נולד בסן-אנדרה דה-קובזק שבצרפת, ב-11 ליוני 1910. במהלך שנות העשרים והשלושים של המאה הקודמת קוסטו ערך סדרות רבות של ניסויים בצלילה במים רדודים עם מסכות ושנורקלים. באותם ימים כדי לצלול למעמקים הייתם צריכים להיות מחוברים בצינור אל ספינה ששטה מעל לנקודת הצלילה, עד להמצאה של קוסטו – ה”אקווה לאנג” – ריאת המים – מיכל אוויר דחוס בלחץ של מעל ל-100 אטמוספירות, אליו מחובר וסת, המאפשר לצוללן לנשום ללא מאמץ בעומק של עשרות מטרים. ההמצאה של קוסטו אפשרה צלילות לעומק רב יותר ובצורה חופשית הרבה יותר. על אישים אחרים היינו כותבים – הוא נחשב על ידי רבים לאבי התחום, אבל במקרה של קוסטו, אין עוררין. קוסטו נחשב לאבי הצלילה המודרנית והצילום התת-מימי. קוסטו עסק בתחומים רבים לאורך השנים, החל מחקר ארצות, שוטר בצי הרצפתי, ביולוג ימי, מהנדס, צוללן, זואולוג, חוקר ארצות ועד לסופר ואיש קולנוע, אבל מה שבאמת מעניין אותנו הוא שעוני הצלילה של ז’אק קוסטו. לרגל יום השנה ה-23 לפטירתו של קוסטו אשר חל אמש (קוסטו נפטר ב-25 ליוני 1997), אתם מוזמנים להכיר ביחד איתנו קצת יותר את קוסטו וכמובן – את שעוני הצלילה שבהם השמתמש לאורך השנים. 

ז’אק קוסטו – מטייס לצוללן, מפיק סרטים ויוזם פעולות קומנדו צבאיות 

קוסטו נולד כאמור בסן-אנדרה דה-קובזק שבצרפת. אח לפייר-אנטואן ובן לדניאל ואליזבת קוסטו. קוסטו סיים את לימודי ההכנה בקולג’ סטניסלס שבפריז ובשנת 1930 הוא נכנס לאקולה נבאלה – בית הספר הימי, כשהוא מסיים את לימודיו כקצין תותחנים. תאונת דרכים שעבר, בה נשברו שתי ידיו, אילצה את קוסטו לנטוש את חלום הילדות שלו וסיימה את הקריירה שלו בתעופה הימית ובמקום להפוך לטייס של הצי הצרפתי, קוסטו נאלץ להסתפק בתשוקה שלו לאוקינוס. 

בטולון, שם הוצב קוסטו במסגרת שירותו הצבאי, הוא ביצע את הניסויים הראשונים שלו מתחת למים, הודות לחברו פיליפ טאיליז שהשאיל לו בשנת 1936 משקפי צלילה של אותם ימים. באותן שנים קוסטו השתייך גם לשירותי המודיעין של חיל הים הצרפתי והוא נשלח למשימות בשנחאי וביפן. 

שנות מלחמת העולם השנייה היו מכריעות להיסטוריה של הצלילה. לאחר שביתת הנשק בשנת 1940, קוסטו ואשתו, סימון, לה נישא בשנת 1937, התמקמו במגבה (Megève), שם הפך קוסטו לחבר של משפחת איצ’אק שהתגוררה בקרבתם. קוסטו ומרסל איצ’אק חלקו תשוקה דומה – לחשוף בפני הקהל הרחב מקומות לא ידועים ובלתי נגישים. עבור קוסטו אלו היו מעמקי האוקיינוסים, בעוד איצ’אק שאף לכבוש את פסגות ההרים. השניים הפכו לשותפים להפקת סרטים. השניים זכו בפרס ה-Ex-Aequo הראשון של הקונגרס לסרט דוקומנטרי בשנת 1943, עבור סרטם “בעומק 18 מטר”, אשר צולם ללא ציוד צלילה. קוסטו המשיך להפיק סרטים דוקומנטריים רבים, ביניהם הסרט “ספינות טרופות” אשר צולם באותה שנה והיה לסרט הראשון שצולם עם ריאת המים שקוסטו פיתח כשבשנת 1958 קוסטו היה אחראי להפקת הסדרה “האודיסיאה התת-ימית של קומנדר קוסטו” עבור הטלוויזיה האמריקאית. 

קוסטו בשנת 1972. מקור - ויקיפדיה.
קוסטו בשנת 1972. מקור – ויקיפדיה.

קוסטו, אשר בילה חלק מילדותו בארצות הברית ובדרך כלל דיבר אנגלית ולא צרפתית, קיים קשרים עם דוברי האנגלית בצפון אפריקה ועם חיילים צרפתים אשר שירתו במקום. קוסטו עזר לחיל הים הצרפתי לחבור שוב לבעלות הברית ואפילו כינס מבצע קומנדו נגד שירותי הריגול האיטלקיים בצרפת. קוסטו אף זכה במספר עיטורים צבאיים על מעשיו. 

שעוני הצלילה של ז’אק קוסטו

אבל עם כל ההערכה שלנו לקוסטו, לא היינו כותבים עליו אלמלא הקשר ההדוק שלו לעולם שעוני הצלילה. בהיותו אבי הצלילה המודרנית, קוסטו היה צריך להשתמש בשעון צלילה באופן קבוע, כשכמובן כי אותם שעונים נשארו על פרק ידו גם כשעלה בחזרה אל פני היבשה. קוסטו והצוות שלו עמדו בחזית חקר האוקינוסים במחצית הראשונה של המאה הקודמת ולכן היו המועמדים המושלמים לבחינה של שעוני צלילה אשר סופקו להם על ידי יצרניות שעוני הצלילה באותן שנים. 

בסרטו משנת 1956 “Silent Worlds”, קוסטו נצפה עונד שעון רולקס סאבמרינר. רולקס השיקה עד אז שלושה רפרנסים שונים של הסאבמרינר, אך היות והשעון שאיתו קוסטו נצפה במהלך הסרט היה עם מחוגים בצורת עפרון ועם השם “Submariner” על לוח השעון, סביר מאוד להניח כי מדובר ברפרנס 6205 של רולקס. בעוד קוסטו ענד באותו סרט את שעון הסאבמרינר של רולקס, הצוללן הראשי שלו והמהנדס שלו, אנדרה לבאן, ענד באותו סרט שעון צלילה אגדי אחר – הפיפטי פטומס של בלנפיין, כשמדובר בשעון מהסדרה הראשונה של הפיפטי פטומס. 

אבל קוסטו והצוות שלו לא קיפחו כמעט אף יצרנית שעוני צלילה משמעותית באותן שנים. מלבד שתי החברות שנחשבות לחלוצות ז’אנר שעוני הצלילה (ביחד עם זודיאק), ניתן לזהות בסרטים השונים ובסדרות הטלוויזיה שהפיק קוסטו שעונים מפורסמים רבים על פרק היד שלו ושל אנשיו. שעונים כמו האומגה סימאסטר 300, האקווסטאר דיפסטאר (Aquastar Deepstar) וה-Doxa Sub 300, היו בחירות מועדפות בקרב קוסטו ואנשיו, כמו גם שעוני צלילה אשר היו מוכרים הרבה פחות כמו Nivada Depthomatic, ה-ZRC Grands Fonds וה-Lip Nautic-Ski, אשר הגיע עם מנגנון אלקטרו-מכאני ועם גוף “Super Compressor” – “מדחס-על”.

שעוני הצלילה של ז'אק קוסטו - שעון ה-LIP NAUTIC-SKI. מקור - FratelloWatches.
שעוני הצלילה של ז’אק קוסטו – שעון ה-LIP NAUTIC-SKI. מקור – FratelloWatches.

במהלך שנות השבעים קוסטו והצוללנים שלו נהגו להסתובב עם שעונים מבית רולקס, אומגה ו-Doxa. רולקס הוכיחה את עצמה כיצרנית שעוני צלילה אמינים והצוות של קוסטו יכול היה לסמוך עליהם. רפרנסים 5512, 5513 של הסאבמרינר, כמו גם רפרנס 1665 של הסי-דוולר, שהגיע עם שסתום שחרור הליום, מככבים בלא מעט סצינות של קוסטו ואנשיו. 

שעון צלילה נוסף עם שסתום שחרור הליום שנענד על ידי קוסטו ואנשיו היה ה-Doxa Sub 300T Conquistador. באותן שנים רולקס ודוקסה פיתחו ביחד את הטכנולוגיה מאחורי שסתום שחרור ההליום. רולקס הייתה אמנם הראשונה ששילבה אותו באבות טיפוס של שעונים שלה, אבל דוקסה היתה הראשונה שהשיקה שעון צלילה עם שסתום שחרור הליום שנמכר בצורה מסחרית לציבור הרחב. 

DOXA SUB 300 - שעון הצלילה המועדף על ז'אק קוסטו ואנשיו. מקור - SharpMagazine.
DOXA SUB 300 – שעון הצלילה המועדף על ז’אק קוסטו ואנשיו. מקור – SharpMagazine.

היות ולא תמיד זכו קוסטו ואנשיו לשעונים בהשאלה או במתנה מאותן יצרניות שעונים, השעון המועדף עליהם היה דווקא ה-Doxa Sub בשלל וריאציות, הודות לתג המחיר הנוח שלו והפונקציונליות שלו. קוסטו מופיע בתמונות רבות כשהוא עונד את ה-Doxa Sub על פרק ידו השמאלית, ביחד עם מד עומק כמובן. 

אומגה בנתה מערכת יחסית משמעותית עם קוסטו והצוות שלו במהלך ניסויי ה-Conshelf II בשנת 1963, אם כי בסוף שנות השישים ותחילת שנות השבעים, פנתה אומגה לסיוע צרפתי אחר – של חברת הצלילה בים עמוק COMEX, כדי לפתח ביחד איתה את שעוני הסימסטר 1000 מטרים וה-PloProf 600. 

שעון אומגה סימסטר 1000 מטרים. מקור - Omegaseamaster1000.
שעון אומגה סימסטר 1000 מטרים. מקור – Omegaseamaster1000.

אם אתם לא מכירים את השעונים הללו, נציין כי מדובר בהפך המוחלט משעון צלילה “דרסי” כפי שאנחנו מכירים כיום את הרולקס סאבמרינר. השעונים הללו הגיעו עם גופים העשויים מפלדת אל-חלד מאסיבית, ביציקה אחת, עם זכוכיות ספיר עבות במיוחד, מחוגים גדולים וצמידי מש. מדובר בשעונים שהם באמת “Tool Watch” אמיתיים, שהיו בחזית הטכנולוגיה של שעוני צלילה למים עמוקים בתחילת שנות השבעים. 

שעוני הצלילה של ז'אק קוסטו - שעון אומגה PloProf שהופיע על ידו של קוסטו באחד מסרטיו. מקור - WatchProSite.
שעוני הצלילה של ז’אק קוסטו – שעון אומגה PloProf שהופיע על ידו של קוסטו באחד מסרטיו. מקור – WatchProSite.

קוסטו הוא אולי אחד האנשים הבודדים בעולם שדחף באמת שעוני צלילה לגבולות היכולת שלהם. קוסטו לבש לאורך השנים את שעוני הצלילה האייקוניים ביותר בעולם, שעונים עם יכולות אמיתיות להתמודד עם לחץ של מים בעומק רב. קוסטו לא נחשב לחובב שעונים במובן המוכר של המילה, אבל השעונים מילאו תפקיד חשוב בחייו לאורך השנים והיו כלי חיוני עבורו, כשלאורך הקריירה ארוכת השנים שלו, קוסטו ענד והיו בבעלותו שעונים רבים שנחשבים כיום למבוקשים במיוחד בקרב אספני שעוני וינטאג’.