לפני שניגש לנושא הכתבה שלנו, חשוב לנו להבהיר משהו חשוב מאוד. כל המופיע בכתבה הזאת הוא בגדר ספקולציות. מדובר באחד הנושאים המעניינים ביותר בקבוצות דיון על שעוני יוקרה ברחבי העולם – שעוני יוקרה והלבנת הון. במבט ראשון זה אולי נשמע קצת הזוי – מה לענף שעוני היוקרה, אחד התחומים המכובדים ביותר (לפחות על הנייר) בעולם ולהלבנת כספים. אבל אנחנו מזמינים אתכם להכיר ביחד איתנו את הסיפורים והשעונים שתרמו לספקולציות הללו, כשאתם מוזמנים להחליט בעצמכם האם מדובר בדמיון מופרע או שמא יש דברים בגו.

שעוני יוקרה והלבנת הון – קצת רקע

כפי שציינו, במבט ראשון או בקריאה ראשונה אם תרצו, זה נשמע קצת הזוי. האסוציאציות הראשונות שעולות לנו לראש כשאנחנו שומעים על שעוני יוקרה יהיו חברות מכובדות כמו רולקס, פטק פיליפ או אודמר פיגה. רולקס זכתה מספר פעמים בפרס ״החברה המכובדת ביותר בעולם״ למשל. על התדמית השוויצרית המעונבת של פטק פיליפ או ושרון קונסטנטין, שמייצרות שעונים מאות שנים, אנחנו לא באמת צריכים לספר לכם. אז מה לתעשייה המכובדת הזאת ולנושא כמו הלבנת כספים, שמתקשר באופן אוטומטי לעולם הפשע?

אולי כדאי שנתחיל עם המושג הלבנת כספים או הלבנת הון. הלבנת הון היא פעולה שמבוצעת ברכוש כלשהו, שמקורו בפשיעה ועבירות מסוגים שונים (למשל – סחיטה, סחר בסמים, סחר בנשק ועוד). הפעולה מבוצעת במטרה לטשטש, להסתיר ולהסוות את מקורו של הרכוש או את זהותם של בעלי הזכויות עליו או את המיקום שלו, לשלב אותו (להטמיע אותו) בתוך רכוש לגיטימי ובדרך זו להכין אותו לשימוש חוזר.

הפעולה הזאת הופכת ״הון שחור״ – כסף שהמקור שלו בעבירות חמורות ולהפוך אותו לכסף לגיטימי. בישראל, כמו בכמעט כל מדינה מסביב לעולם, מדובר בעבירה פלילית.

רשויות החוק והכספים מסביב לעולם משתפות פעולה באופן שוטף בתחום זה, כשאת התקנות והדרישות קבע הארגון הבינלאומי FATF – Financial Action Task Force, כשגם מדינת ישראל חברה בארגון זה, שמטרתו להסדיר את תחום איסור הלבנת ההון באופן גלובלי.

איך זה מתבצע? 

נניח שהשגתם בדרך לא כשרה – שוד, גניבה או כל אקט פלילי שעולה בדעתכם מסדרת האקשן האהובה עליכם, סכום כסף גדול במיוחד. אתם יודעים כי אתם לא יכולים להשתמש בכסף הזה מבלי לעורר חשד ו\או להיעצר על ידי המשטרה. אז איך אתם משתמשים בכסף הזה או בעצם ״להלבין אותו״? אפשרות אחת היא פתיחה של עסק לגיטימי בתחום כלשהו, שבו עיקר התשלומים מתקבלים במזומן. נניח שמחזור המכירות החוקיות של העסק הוא 100 אלף ש״ח בחודש. את הכסף מהפעילות הלא חוקית אתם מכניסים לתוך קופת העסק – בצורה הדרגתית בדרך כלל וכך מנפחים את ההכנסות של העסק, כשאתם מדווחים כי כל הכספים התקבלו מהפעילות הלגיטימית של העסק. בדרך זו בעצם מערבבים את הכסף החוקי עם הכסף הלא כשר וכך יכולים להשתמש בכסף מבלי לעורר את חשדן של הרשויות.

אנחנו מתארים לעצמנו שאתם מכירים את המושג ושכל אחד מקוראינו מכיר לפחות סרט פעולה אחד או יותר שבו בוצעו פעולות הלבנת הון כאלו ואחרות. עכשיו בואו נראה מה הקשר לתחום הזה ולעולם שעוני היוקרה.

נניח שיש לכם סכום כסף גדול במיוחד שהוא לא חוקי. רוצים לדעת מה אתם יכולים לעשות איתו? לרכוש באמצעותו שעון יוקרה יקר מאוד ואפילו מאוד מאוד. איך זה יכול להיות אתם שואלים? כי בתי מכירות פומביות לא מחויבים לבדוק את המקור של הכסף או ההכנסות של מי שזכה במכירה פומבית. אחרי שרכשתם את השעון, אתם מעבירים אותו למקלט מס כזה או אחר או לכספת מאובטחת. לאחר מכן אתם פונים לחברת אשראי או בנק ״ידידותי״ במדינות שידועות כמקלטי מס ומבקשים הלוואה בסכום גדול. הערבות להלוואה? אותו שעון שרכשתם בכסף הלא כשר. הכסף שהתקבל מההלוואה הולבן ואתם יכולים להשתמש בו …

מי אתה פיליפ דופור? 

פיליפ דופור הוא ככל הנראה יצרן השעונים העצמאי החשוב ביותר בעולם השעונים כיום. דופור נולד בשנת 1948 בלה סנטייה, שבעמק דה-ז׳ו שבשוויץ ונחשב כאמור למאסטר הגדול ביותר בעולם שעוני היוקרה כיום. השעונים שלו נחשבים לבין השעונים הטובים ביותר שיוצרו אי פעם, כשדופור מבצע את הפיניש לכל השעונים שלו בעצמו באופן ידני.

דופור קנה את תהילתו בשנת 1992, כשהפך ליצרן השעונים הראשון שמצליח לשלב את הקומפליקציה שנחשבת על ידי רבים למסובכת ביותר, הסונרי, בתוך שעון יד. השעונים שלו נחשבים ליצירות אומנות כשאם חשבתם שקשה להשיג שעונים של רולקס, אנחנו מזמינים אתכם לזכות בפרס הראשון בלוטו ולנסות לרכוש שעון של דופור, ככל הנראה שלזכות בלוטו יהיה הרבה יותר קל …

Grande et Petite Sonnerie של פיליפ דופור

פיליפ דופור מן הסתם לא מתעסק בהלבנת הון, אבל אחת מיצירות המופת שלו היא שעוררה לא מעט ״רעש״ בקרב חובבי שעונים מרחבי העולם והעלתה את הנושא של הלבנת הון ושעוני יוקרה.

השעון המדובר הוצע למכירה פומבית על ידי האתר הבריטי A COLLECTED MAN. אם אתם חובבי שעונים ובעלי אנגלית טובה, אנחנו ממליצים לכם לקרוא את הכתבות הנפלאות שמופיעות באתר הנהדר הזה, אולי הכתבות המעמיקות ביותר בתחום. כמו אתרים גדולים אחרים, גם ב-A COLLECTED MAN מציעים שעוני יוקרה למכירה, בין אם כאלו שבבעלות אנשי האתר ובין אם כאלו שהם משמשים רק כמתווכים במכירה שלהם.

שעוני יוקרה והלבנת הון - שעון הגרנד סונרי של פיליפ דופור. מקור - a collected man.
שעוני יוקרה והלבנת הון – שעון הגרנד סונרי של פיליפ דופור. מקור – a collected man.

במהלך חודש אוגוסט האחרון הופיע שעון של פיליפ דופור למכירה באתר. השעון, Grande et Petite Sonnerie, הוא אחד משמונה שעונים מסוגו שיוצרו על ידי דופור. כפי שציינו, כמו כל השעונים של דופור, גם השעון הזה מורכב ועובר גימורים ידניים על ידי המאסטר בעצמו, פיליפ דופור. מבין שמונת השעונים מסוג זה שיוצרו על ידי דופור, השעון הזה הוא השעון השלישי שיצא מבית המלאכה של דופור. הלקוח המאושר (והעשיר מאוד מאוד) שזכה לרכוש את השעון הזה? אחד מחובבי השעונים הגדולים בעולם, הסולטן של ברוניי, שרכש את השעון בשנת 1995.

השעון הזה נראה לאחרונה באופן פומבי לפני כעשור ואז כאמור הופיע למכירה באתר A COLLECTED MAN, שפרסמו כתבה מקיפה על השעון המדהים הזה.

הגרנד סונרי של דופור

את מנגנון הגרנד סונרי מינוט ריפיטר הראשון שלו פיתח דופור עבור אודמר פיגה, ששילבה אותו בתוך שעון כיס. דופור, שהיה מתוסכל מהעובדה שלא קיבל קרדיט כלשהו על תכנון ועיצוב המנגנון המדהים, נפגע. אתם שואלים מה עושה יצרן שעונים שוויצרי גאון שנחשב לאגדה כשהוא כועס? שאלה נהדרת, שמחים ששאלתם אותנו. הוא מחליט לקחת את המנגנון הגאוני שהוא ייצר עבור אודמר פיגה, לייעל אותו ולהפוך אותו ממנגנון של שעון כיס למנגנון לשעון יד.

דופור השקיע מעל לעשור של עבודה קפדנית כדי להשלים את תכנון וייצור מנגנון הגראנד סונרי. התוצאה הסופית היא הישג אמיתי ומופלא של דיוק מכאני ויופי מלודי. השעון משמיע את השעה בכל שעה ובכל רבע שעה, כשהוא חוזר על השעה העגולה. בנוסף, הוא יכול להשמיע את השעה ובכל רבע שעה, מבלי לחזור על השעה העגולה, כמו כל שעון פטיט סונרי. מחוון (slider) קטן בורר בין מצבי הסונרי של השעון, כשלחצן המשולב בכתר השעון אחראי להפעלת המינוט ריפיטר, אשר משמיע את השעה בשעות עגולות, רבעי שעה או דקות לפי דרישה.

כפי שאתם בוודאי מבינים, מדובר בשעון מדהים לכל הדעות ואחד מהשעונים המדהימים ביותר שנמכרו במהלך שנת 2021.

שעוני יוקרה והלבנת הון – מה הקשר לדופור? 

כאמור, פיליפ דופור לא חשוד בשום אקט של פעולת הלבנת הון. גם לא הסולטן של ברוניי. לא ברור כיצד השעון הזה התגלגל מידיו של הסולטן מברוניי למוכר האנונימי של השעון וזה גם לא הנושא שחשוב כאן. מה שמעניין כאן הוא הסכום הסופי שבו נמכר השעון הזה.

השעון הזה מצליח לגרוף סכום מדהים של 7.6 מיליון דולרים. הסכום הזה הופך אותו לשעון היקר ביותר של פיליפ דופור שנמכר אי פעם, כמו גם לשעון היקר ביותר בהיסטוריה מיצרן שעונים עצמאי כלשהו. עד לסיומה של המכירה הפומבית הזאת, השעון היקר ביותר של פיליפ דופור היה שעון מסדרת ה-Simplicity של דופור, שנמכר בנובמבר 2020 בסכום של 1.5 מיליון דולרים.

המנגנון המדהים של דופור. מקור - a collected man.
המנגנון המדהים של דופור. מקור – a collected man.

הסכום הזה היה גבוה פי כמה מכל הערכה ראשונית שניתנה לשעון הזה. בדרך כלל מכירה של שעונים בסכומים כאלה זוכה לכותרות בכל רחבי העולם ואכן כך היה גם הפעם. אבל תוך זמן קצר התרבו השאלות והתהיות סביב השעון הזה והסכום הדמיוני שבו הוא נמכר.

אנחנו מזכירים לכם את העובדה שבתי מכירות פומביות לא צריכים לבדוק את המקור של הכסף. בנוסף, זוכים במכירות פומביות נשארים במרבית המקריים אנונימיים. הם לא מחויבים לחשוף את הזהות שלהם. אסור לשכוח מונח נוסף שמלווה את עולם הלבנת ההון – אנשי קש. במקרים רבים מסתתרים הבעלים האמיתיים של הכסף (הלא חוקי) מאחורי אנשי קש כאלו ואחרים שרוכשים עבורם את השעונים או פריטי יוקרה כאלו ואחרים.

כאמור, אף אחד לא יודע מי רכש את השעון הזה. אף אחד לא יודע מאיפה הוא משיג את הכסף שלו. דבר אחד בטוח – בין אם השעון הזה היה נמכר ב-2 מיליון דולר ובין אם הוא היה נמכר ב-10 מיליון דולר, עבור אותו רוכש אנונימי מדובר ככל הנראה ב״דמי כיס״. אף אחד לא רוכש שעון יוקרה בסכום של מאות אלפי דולרים, שלא לדבר על מיליוני דולרים, אם הסכומים הללו לא מהווים ״כסף קטן״ עבורו.

אבל השעון הזה הדליק לא מעט נורות אדומות והדיונים סביבו בקבוצות חובבי שעונים ובקרב מומחי שעוני יוקרה נמשכים עד היום, כשכאמור – הכל בגדר ספקולציות, אבל יש יותר מדי סימנים מחשידים סביבו, מכדי שאפשר יהיה להתעלם מהם …

הדו״ח המיוחד לסנאט על הלבנת הון

בדו״ח שהוגש לסנאט האמריקאי בשנת 2020, שכותרתו ״שימוש באומנות כדי להתחמק מסנקציות והלבנת הון – הדו״ח לסנאט״, אותו חיברו אלקסה לוי (Alexa L. Levy) ופיטר הרדי (Peter D. Hardy) כותבים מחברי הדו״ח –

״הסודיות ״רווחת״ בתעשיית האומנות. באופן ספציפי – מספר רב של מכירות אמנות מתרחשות באמצעות מתווכים המכונים ״יועצי אמנות״ שיכולים לייצג קונים ומוכרים כאחד. בעסקה טיפוסית, רוכש לא יכול לשאול מי הבעלים של יצירת האמנות שהוא רוכש. המוכר אינו רשאי לשאול עבור מי היצירה נרכשת או מה מקור הכסף. באופן כללי, יועץ אמנות לא יהיה מוכן לחשוף את זהות הלקוח שלו מחשש שייאבד את העסקה ויאבד את העסק שלו״. מחברי הדו״ח ממשיכים ומספרים – ״כתוצאה מכך, בתי מכירות פומביות מתייחסים ליועץ-סוכן האמנות או הסוחר כאל הרוכש העיקרי של פריטי האומנות, גם אם יש להם סיבה להאמין שהם עובדים עם לקוח לא ידוע. זה יוצר פגיעה משמעותית של AML – Anty Money Laundering (אנטי הלבנת הון) היות ופרקטיקה זו מאפשרת לבתי המכירות הפומביות לבצע בדיקת נאותות לסוכן האומנות או הסוחר, במקום לזהות ולהעריך את הלקוח שלא נחשף״.

חשוב לציין כי בתי מכירות פומביות גדולים מחזיקים בפרוטוקולים משלהם למניעת הלבנת הון. אבל הם עושים זאת ביוזמה שלהם ולא תחת חוק כלשהו. למשל – התוכנית לאנטי הלבנת הון של בית המכירות הפומביות כריסטיס. עם זאת, לא בטוח עד כמה האכיפה קפדנית והאם באמת יש לאותם בתי מכירות פומביות כלים של ממש לחקור את מקורות הכסף או לנסות ולהבין מי הוא הרוכש האנונימי. או שאולי השאלה האמיתית היא, האם הם מעוניינים לחקור באמת. אחרי הכל, למה להכניס את הראש למיטה חולה, במקום פשוט ליהנות מהכסף הרב מבלי לשאול שאלות מיותרות …

שעוני יוקרה והלבנת הון – החשוד הנוסף

בעוד הדיונים על מכירת השעון של פיליפ דופור נמשכים ברחבי הרשת, הגיעו דיווחים על שעון נוסף ששבר כל שיא והערכת מוקדמת במכירה פומבית. הפעם מדובר בשעון של יצרנית שעונים מפורסמת ברמה עולמית – אומגה. כן, אם אתם עוקבים אחרי הגורו, אתם כבר כנראה יודעים במה מדובר – בשעון הספידמאסטר CK2915 שנמכר בנובמבר האחרון והפך לשעון האומגה היקר ביותר אי פעם.

השעון שובר השיאים של אומגה. מקור - פיליפס.
השעון שובר השיאים של אומגה. מקור – פיליפס.

השעון הזה גרף סכום של 3.1 מיליון פרנקים שוויצריים, כשההערכות הראשוניות היו כי השעון יימכר בסכום שבין 80 ל-120 אלף פרנקים שוויצריים. שום דבר לא רמז כי השעון הזה יימכר בסכום הגבוה פי 30 מההערכות המוקדמות.

השעון הזה היה מיוחד מהרגע הראשון בגלל מספר סיבות –

  1. מדובר היה ברפרנס הראשון של הספידמאסטר ששוחרר אי פעם.
  2. השעון הגיע במספר סידורי נמוך בסדרה, כלומר אחד מהשעונים הראשונים שיוצרו אי פעם.
  3. השעון הגיע עם לוח שקיבל גוון טרופי מדהים באיזון שלו, כשהשעון כולו היה במצב שמור מאוד, ביחס לגילו.

ועדיין, אם הייתם שואלים כל מומחה בשעוני אומגה, מומחה למכירות פומביות של שעונים או ״יועץ אומנות״, אף אחד לא היה מוכן להמר כי השעון הזה יגרוף סכום של מעל ל-300-350 אלף פרנקים שוויצריים במקרה הטוב ביותר. אז איך השעון הזה הפך לשעון שובר שיאים? שאלה טובה, שרבים וטובים שואלים אותה. התשובה? לא ברורה. כששוב פעם, אנחנו רק רוצים להזכיר לכם את פסקת הפתיחה של הכתבה שלנו – כל הכתוב בכתבה הוא בגדר ספקולציות …

שעוני יוקרה והלבנת הון – החשודים הנוספים?

האם צריך להתאמץ ולחפש ״שעונים מוזרים״? לא בהכרח. אנחנו מזמינים אתכם לבדוק בעצמכם את המכירה הפומבית Geneva Watch Auction XIV, שהתקיימה בחודש נובמבר האחרון, במסגרתה נמכר אותו שעון אומגה מפורסם שהזכרנו בפסקה הקודמת.

שעוני יוקרה והלבנת הון. המכירה של פיליפס.
שעוני יוקרה והלבנת הון. המכירה של פיליפס.

כמעט כל שעון במכירה הזאת נמכר במחיר גבוה פי כמה מההערכות הראשוניות שלו. האם זה אומר שכל מכירה קשורה להלבנת הון? בהחלט לא.

ישנם מספר הסברים לסכומים הללו –

  1. הטירוף הבלתי פוסק בעולם שעוני היוקרה והביקוש שרק הולך ומרקיע שחקים לדגמים מסוימים, שגורם למחירים לעלות ללא הפסקה.
  2. עשירי העולם לא טיילו בתקופת הקורונה ונשארו עם ״עודף כסף״ שאותו הם מעדיפים להוציא על שעוני יוקרה, אותם הם יכולים לרכוש במכירה מקוונת מכל פינה בעולם.
  3. מתעשרי קריפטו למיניהם שמממשים מטבעות ומחפשים על מה לבזבז את הכסף – אם תרצו, גם כן סוג של הלבנת הון. ד״א, רבים טוענים כי חלק משמעותי מהביקוש הגובר לשעוני יוקרה וחוסר הזמינות של שעוני יוקרה מדגמים מסוימים מתקשר למתעשרי קריפטו שרוכשים מכל הבא ליד …
  4. כאמור, סוג של הלבנת הון כזאת או אחרת, שוב פעם – לא בכל השעונים, לא בכל המקרים.
  5. כפי שציינו, אף אחד לא יכול באמת לתמחר שעון יוקרה דוגמת הגרנד סונרי של פיליפ דופור. בתנאים הנכונים (בעיקר משתתפים נכונים במכירה הפומבית), תמיד ניתן למצוא מישהו שמוכן לשלם פי כמה כדי לרכוש שעון כזה או אחר. כשמדובר בעשירי העולם, כאלו שעבורם כאמור סכומי כסף של כמה מיליוני דולרים הם ״כסף קטן״, אין באמת הבדל בין 1.5-2 מיליון דולר ל-6-7 מיליון דולרים.

אבל למרות כל הסיבות (הטובות) הללו, אי אפשר להתעלם מהקלות המדהימה שבה אפשר להלבין הון באמצעות שעוני יוקרה או לרכוש שעוני יוקרה (או כל פריט אומנות) באמצעות מכירות פומביות, מבלי שמישהו יצטרך לתת דין וחשבון כלשהו …