השבוע הכרנו את שעון הסידרל של טיסו – שחזור של שעון אייקוני של החברה משנות השבעים של המאה הקודמת. הסידרל, במקרה ופספסתם את הכתבה שלנו, הוא שעון צלילה בגוף דמוי חבית, עם סקאלת רגאטה. השעון הזה הזכיר לנו כי מעולם לא דיברנו כאן במגזין על שעוני רגאטה (Regatta באנגלית), הנקראים גם שעוני יאכט-טיימר. מוזמנים להכיר את הקומפליקציה הייחודית הזאת ביחד איתנו.

בעולם שעוני היוקרה, קומפליקציות הפכו לחלק בלתי נפרד מעולם השעונים והפכו לסוג של תו תקן עבור יצרניות שעוני היוקרה. אבל בעוד את חלק מהקומפליקציות אנחנו לא באמת צריכים להסביר, קומפליקציות כמו תאריכון, כרונוגרף ואפילו קומפליקציה כמו תצוגת מצב ירח (אם אתם מבינים את השימוש שלה בימים עברו), הרי שקומפליקציית הרגאטה, אם אפשר לקרוא לה באמת קומפליקציה, היא די חריגה ונחשבת לוקמפליקציה לצורך ספציפי מאוד. למען האמת, סביר להניח כי מרבית רוכשי שעוני היאכט-טיימר, לא באמת יזכו להשתמש בקומפליקציה הזאת לעולם.

שעוני רגאטה – מה זה בכלל? 

קודם כל, בואו נתחיל עם הסבר פשוט על הקומפליקציה הזאת. רגאטה היא מילה מהשפה הוונטית (שפה המדוברת בפי כ-2.2 מיליון איש בצפון איטליה, בעיקר במחוז ונטו, כשהיא נחשבת לעיתים כניב של איטלקית). משמעות המילה רגאטה (Regatta) בוונטית היא – סדרה של מרוצי סירות. המונח מתאר בדרך כלל אירועי מרוץ של סירות חתירה, מפרשיות, סירות דרקון או גלשני רוח, אבל לפעמים משתמשים בו גם לתיאור של סדרות מרוצים של סירות מנוע. עולם הרגאטה-רגאטות מכיל אירועים המאורגנים באופן רשמי, עם כללים מקיפים המתארים את לוחות הזמנים, כשפעמים רבות הם מאורגנים כמירוץ לסוג מסוים של סירות, כדי לשמור על תנאים שווים לכל המשתתפים. בדרך כלל האירועים הללו נמשכים יותר מיום אחד והם כוללים, בדרך כלל, פעילויות חברתיות ואירועי קידום מכירות סביבם.

The 12 Meter Heritage Regatta. מקור - Manhattan Yacht Club.
The 12 Meter Heritage Regatta. מקור – Manhattan Yacht Club.

אחת הבעיות עם המירוצים הללו היא הזנקת המירוץ. היות וסירות מפרש לא יכולות להאיץ באופן מיידי למהירות המקסימלית שלהן ממצב עמידה, לסירות המשתתפות במירוצי רגאטה ניתן פרק זמן של עשר דקות עד להתחלת המירוץ, כדי שיהיה להן מספיק זמן לתפוס מהירות. רק לאחר סיומן של עשר הדקות הללו, הסירות יכולות לחצות את קו הזינוק, שבניגוד למירוצים יבשתיים הוא לא באמת קו זינוק. קו הזינוק הא בדרך כלל קו דמיוני הנמתח בין מצוף כלשהו לבין סירת השופטים.

כדי לעקוב אחר הזמן עד לתחילת המירוץ, או למעשה עד לתום אותן עשר דקות, השייטים משתמשים בשעוני רגאטה, שעונים המצוידים בקומפליקציה המציגה ספירה לאחור של עשר דקות. העובדה הזאת הופכת את שעוני הרגאטה לשעונים האידיאליים עבור מירוצי סירות מפרש.

אמנם כיום, בעידן הדיגיטלי, יש לא מעט אלטרנטיבות לשעוני רגאטה קלאסיים, בין היתר שעונים דיגיטליים ושעונים חכמים, אבל עדיין שעוני רגאטה מכאניים קלאסיים פופולריים למדי בעולם השיט ובאופן כללי בקרב חובבי שעונים. זה לא באמת משנה אם אתם משתתפים ברגאטה של ברקולנה, הנחשבת למירוץ השיט הגדול ביותר, פיאסקו שלושת הגשרים בסן פרנסיסקו או באירוע כלשהו לחופי מונאקו, או סתם נמצאים בפתח תקווה ומחכים לקו הבא של הרכבת הקלה, אתם חייבים להודות שכמו קומפליקציות אחרות, יש פשוט קסם מיוחד במכניקה המתוחכמת של שעוני יאכט טיימר והעובדה שאתם יכולים להשתמש בקומפליקציה ייחודית כל כך. בנוסף, השעונים הללו מגיעים עם מראה ספורטיבי בדרך כלל, כזה שמשדר אלגנטיות נפלאה.

מתי הגיע השעון הראשון? 

סביר להניח שאם נשאל אתכם איזה שעון יאכט טיימר אתם מכירים, התשובה הראשונה תהיה היאכט מאסטר של רולקס. רולקס היא יצרנית שעוני היוקרה השוויצרית הגדולה בעולם והשעונים שלה הם גם המפורסמים ביותר בעולם בדרך כלל. אבל רולקס לא הייתה הראשונה שהמציאה את שעוני היאכט טיימר.

מי שאחראי להמצאת שעון הרגאטה הראשון בעולם, בשנת 1964, הוא יצרן שעונים מז׳נבה שבשוויץ בשם פרדריק רוברט (Frédéric Robert). רוברט היה לא רק יצרן שעונים, אלא גם צוללן חובב שיט נלהב. הוא חיבר את המקצוע שלו ואת התחביב שלו והחליט כי הוא משיק שעון שיוכל לשמש את המשתתפים במירוצי השיט.

בשנת 1962, הוא מקים חברה בשם Aquastar, שהייתה למעשה תת-מותג של יצרנית השעונים השוויצרית ז׳אן רישארד (JeanRichard SA) וכעבור שנתיים כאמור הוא מציג את שעון היאכט טיימר הראשון שלו.

הלוגו של JeanRichard. מקור - Yourwatchhub.com.
הלוגו של JeanRichard. מקור – Yourwatchhub.com.

המותג לא נולד רק מהתשוקה של אדם אחד לעולם הימי, אלא היה מייצג לתקופה בה שעוני צלילה ושעונים ימיים ולמעשה העולם הימי כולו משך תשומת לב רבה מסביב לעולם, תקופה שנחשבת לתור הזהב של שעוני הצלילה האייקוניים, דוגמת הפיפטי פטומס של בלנפיין או הסאבמרינר של רולקס.

הקשר של Aquastar, או למעשה עוד הרבה לפני כן, של JeanRichard לעולם הימי בא לידי ביטוי כבר בשנת 1958, אז הגישה החברה בקשה לרישום פטנט על שעון יד עם בזל מסתובב. את הפטנט הזה תעביר JeanRichard מאוחר יותר לשעון בשם JeanRichard Aquastar 60.

בשלב הראשון, השעונים של Aquastar הגיעו עם שני סמלים-שמות על לוח השעון – הסמל של JeanRichard והסמל של Aquastar, אך במהרה הסמל של JeanRichard הוסר מלוחות השעונים והם נשארו עם הסמל של Aquastar בלבד. למעשה, באותן שנים, Aquastar הייתה אחת מיצרניות השעונים הבולטות ביותר בתחום הימי ובתחום שעוני הרגאטה, כשהניסיון שלה הוביל להתפתחות שעוני ספורט ימיים אחרים.

השעונים של Aquastar הופכים לפופולריים מאוד והשם של החברה משתנה והופך ל-Aquastar SA, כשמי שממשיך לנווט את הסירה של Aquastar בבטחה הוא הצוללן המנוסה פרדריק רוברט, שיעבוד בשלב מאוחר יותר גם באומגה, עבורה הוא פיתח כמה מהדגמים החשובים ביותר בסדרת הסימאסטר בשנות ה-60 של המאה הקודמת.

שעוני רגאטה – השנים הראשונות

בשנת 1961 מגישה JeanRichard SA בקשה לרישום פטנט על שעון רגאטה עם פונקציית ספירה לאחור של 5 דקות. הפטנט הזה, אם תרצו, מייצג את הלידה של שעוני היאכט טיימר-רגאטה, כפי שאנחנו מכירים אותם עד היום. מתישהו באמצע שנות השישים של המאה הקודמת, כשכיום הדעה הרווחת היא כי מדובר בשנת 1964, פרדריק רוברט, שמוזכר בבקשת הפטנט כממציא הפטנט) משיק את שעון ה-Aquastar Regate, כשהוא משתמש במנגנון Felsa 4000N שעבר התאמות. זהו למעשה שעון היאכטיימר-רגאטה הראשון בעולם.

שעוני רגאטה - בקשת הפטנט הראשונה. מקור - Regatta-yachttimers.com.
שעוני רגאטה – בקשת הפטנט הראשונה. מקור – Regatta-yachttimers.com.

בקשת הפטנט שמורה במצב מושלם ואפשר להוריד אותה מהקישור הזה, אבל אם הבקשה עצמה פחות מעניינת אתכם, נספר לכם כי פרדריק רוברט מציג תרשים של שעון יד, כשבמרכז לוח השעון ישנו פתח (2) (חלונית) דרכה מופיע הצד העליון של רכיב מצביע, כולל איזור צבעוני (3A) המציין באמצעות דירוג צבעים את הזמן החולף מאז ההגדרה מחדש לאפס של המחוג שהתקבלה על ידי לחיצה על הדוחף (4), כשהכתר של השעון (5) משמש להרצה לאחור ולקביעת זמן מחוגי השעות והדקות.

שעוני רגאטה - שעון Regate של Aquastar. מקור - יוטיוב.
שעוני רגאטה – שעון Regate של Aquastar. מקור – יוטיוב.

אם זה נשמע לכם קצת מסובך, תרשו לנו להסביר את זה במילים פשוטות יותר. רוברט מציג שעון עם חלונית בלוח השעון, חלונית כפי שאנו מכירים כיום מקומפליקציות כמו מצב ירח או רזרבת כוח למנגנון, מעל החלונית אנו מוצאים את הספרות 5,4,3,21 וכמובן 0. הספרה 5 נמצאת בצד ימין בחלונית והספרה 0 נמצאת בצד שמאל של החלונית. מתחת לחלונית הזאת הוא מתאר דיסקית כלשהי, ועליה סקאלת צבעים משתנה, כשלמעשה הדיסקית הזאת הולכת ומתקדמת מתחת לחלונית וכך היא מאפשרת למשתמשים בשעון להבין כמה זמן נשאר להם עד להזנקה של המירוץ.

השעון הראשון

כאמור, השעון הראשון הוא שעון ה-Aquastar Regate של פרדריק רוברט. השעון הגיע עם חמש חלוניות עגולות בלוח השעון, כאשר מתחת לאותן חלוניות הייתה דיסקית כסופה, בצבע זהה לצבע של לוח השעון) עם אזור מסוים הצבוע באדום ובכחול המשמש להצגת הדקות.

שעון ה-Regate הראשון. מקור - Regatta-Yachttimers.com
שעון ה-Regate הראשון. מקור – Regatta-Yachttimers.com

לחיצה על הכפתור-לחצן בשעה 2 מאפסת את הספירה לאחור וכל חמשת החלוניות מתמלאות בצבע כחול. עם כל דקה שחולפת, החלוניות מתחילות להתחלף מכחול לאדום, משמאל לימין. הצבע הכחול משמש כספירה נוספת של 5 דקות, כשבחלק ממירוצי הרגאטה משתמשים בספירה של 10 דקות לאחור לפני הזנקת המירוץ. לאחר שהחלוניות מתמלאות בצבע האדום, הצבע הזה מתחיל להתחלף לאט לצבע הכסוף, שוב פעם משמאל לימין. ברגע שהחלונית הימנית הופכת לכסופה, זהו למעשה הרגע שבו מותר למשתתפים לחצות את קו הזינוק (בתקווה-הנחה שהשעון שלהם מדויק מספיק …).

ברושור לשעון. מקור - Regatta-Yachttimers.com
ברושור לשעון. מקור – Regatta-Yachttimers.com

שעוני רגאטה – כיום

כיום, חלק משעוני הרגאטה עדיין מגיעים עם אותן חלוניות עגולות או חלונית אחת גדולה ומעליה סקאלת דקות. לעומתם, שעונים אחרים משלבים את סקאלת הספירה לאחור בבזל המסתובב של השעון. רולקס, בשעון היאכט מאסטר 2 שלה, משלבת בלוח השעון סקאלה על גבי לוח השעון, המתחילה עם הספרה 10 בשעה 8 בלוח השעון ומסתיימת בשעה 4, עם הספרה 0. מחוג רביעי (מלבד מחוגי השעות, דקות ושניות) משמש כמצביע לקומפליקציית הרגאטה, כשעם הפעלת פונקציית הרגאטה המחוג מתחיל לנוע מהשעה 8, שם נמצאת הספרה 10, משמאל לימין, אל עבר הספרה 0, הנמצאת כאמור בשעה 4.

שעון רגאטה של פנריי. מקור - Monochrome Watches.
שעון רגאטה של פנריי. מקור – Monochrome Watches.

כיום, החברות הבולטות בעולם שעוני היוקרה בייצור שעוני רגאטה הן רולקס, פנריי, יוליס נרדין, אומגה, ברמונט ופרדריק קונסטנט (לא, לא פרדריק רוברט …). עם זאת, מפעם לפעם אנחנו מקבלים שעונים חדשים כאלו מיצרניות כמו טיסו ואחרות. כפי שציינו, כיום ישנם שעונים דיגיטליים וחכמים שמדויקים הרבה יותר מכל שעון מכאני להצגת זמני ההזנקה של רגאטות, אבל אף שעון חכם, חכם ככל שיהיה, לא מתקרב לקסם שיש בשעון מכאני. אז זה לא באמת משנה אם אתם משתתפים ברגאטות או כאמור, סתם רוצים לתזמן טיגון ביצה, אם החלטתם שאתם רוצים לגעת קצת בקסם של השעונים המכאניים של פעם, אתם מוזמנים לרכוש את אחד משעוני הרגאטות של Aquastar, שעונים שעד היום מבוקשים ונמכרים מסביב לעולם. הפלגה נעימה!