שעוני רולקס הם אולי השעונים הנחשקים ביותר בעולם, לבטח השעונים המוכרים והמזוהים ביותר בעולם וגם המזויפים ביותר בעולם. בתור חובבי שעונים, אנחנו נתקלים במקרים רבים של שעונים מזויפים שמופיעים בקבוצות פייסבוק וקבוצות עניין כאלו ואחרות, כשכפי שציינו בעבר, הרמה של זיופי השעונים הללו רק הולכת ומשתפרת ורק מומחים ומביני דבר ידעו להבדיל בין שעון מזויף לשעון מקורי, כשפעמים רבות רק לאחר פתיחת השעון ניתן לזהות כי מדובר בשעון מזויף. סיפור הזוי, משעשע מעט ואולי אפילו עצוב מגיע אלינו מסינגפור, בו אנו מתבשרים כיצד שעוני רולקס מזויפים יכולים להוביל בסופו של דבר לכתובת אחת, בלתי נמנעת – הכלא.

שעוני רולקס מזויפים – ההתחלה 

הסיפור שלנו מתחיל ביולי 2021. בחור סינגפורי בשם או פו סנג (Aw Poh Seng), בן 33, הסתבך בחובות בגלל התמכרותו להימורים. סנג ניסה לחשוב על דרכים מהירות לשלם את חובו, כשבסופו של דבר הוא חשב על רעיון שנשמע, טוב נו, אנחנו לא באמת יודעים איך להגדיר אותו – הזוי, נועז או טיפשי במיוחד.

סנג מחליט לרכוש שני שעוני רולקס מזויפים בסכום של 800 דולר סינגפורי ו-850 דולר סינגפורי (כ-550 דולרים וכ-600 דולרים בהתאמה). השעונים נרכשו מתישהו במהלך חודש יולי אשתקד, כשהתאריך המדויק לא ידוע.

באמצע חודש יולי בשנה שעברה, ב-15 ליולי 2021, סנג ניגש לחנות משכון בסינגפור עם אחד מהשעונים. סנג מציג את השעון המזויף לעובד בחנות, כשהוא טוען כי מדובר בשעון מקורי.

העובד בחנות ביקש מסנג את התעודות המקוריות של השעון, אך פנג טען כי הוא איבד אותן. משום מה, המוכר משתכנע ומחליט לקבל את השעון מסנג, כשהוא משלם לו 18,000 דולר סינגפורי תמורת השעון, שהם כ-12,500 דולרים אמריקאיים. אם עדיין לא עשיתם את החישוב, מדובר בפי 22.5 מהסכום שסנג שילם עבור השעון!

שעוני רולקס מזויפים – העלילה מסתבכת

סנג רואה כי התרגיל מצליח לו והוא מפתח תאבון להמשיך במזימה. עוד באותו יום (!) סנג חוזר לחנות, הפעם עם שעון רולקס דיפסי דוולר מזויף. גם בפעם הזאת סנג מצליח לשכנע את המוכר כי מדובר בשעון מקורי, כשככל הנראה הוא חוזר על הסיפור כי איבד את התעודות של השעון.

העובד בחנות משלם לסנג בפעם הזאת 16,500 דולרים סינגפוריים עבור השעון, שהם כ-11,500 דולרים אמריקאיים. בסך הכל סנג מקבל 34,500 דולרים סינגפוריים עבור השעונים, כ-24,000 דולרים אמריקאיים.

רולקס דיפסי סידוולר מקורי. מקור - eBay.
רולקס דיפסי סידוולר מקורי. מקור – eBay.

בשלב הזה, במקום להיות מרוצה וליהנות מהעובדה שמעשה המרמה שלו הצליח, התעוזה של סנג רק הולכת וגדלה והוא מחליט לנסות ולעשות את אותו תרגיל פעם נוספת. עם זאת, סנג בכל זאת מבין כי כדאי לו להיזהר מעט, כשהוא מחליט להתאפק, לחכות מעט וללכת למחרת לחנות, כדי לא לעורר את חשדם של העובדים בחנות ובמיוחד של אותו מוכר ששילם לו 34,500 דולרים סינגפוריים עבור שני שעונים מזויפים.

סנג כנראה הבין שהוא יכול להתסבך בצורה משמעותית ולכן הוא מחליט לגייס לעזרתו חבר, אותו הוא מחליט לשלוח למחרת לחנות עם שעון רולקס מזויף נוסף. הפעם הדגם שנבחר הוא רולקס סאבמרינר מזויף. החבר של סנג נשלח לחנות יום למחרת כאמור, ב-16 ליולי 2021, כשפעם נוספת, העובדים בחנות (לא ברור אם אותו מוכר חסר מזל או מוכר אחר), משלם לו 18,000 דולרים סינגפוריים עבור השעון, להזכירכם, כ-12,500 דולרים אמריקאיים.

בסך הכל, עבור שלושת השעונים המזויפים, החנות חסרת המזל משלמת לסנג סכום של 52,500 דולרים סינגפוריים, כ-36,500 דולרים אמריקאיים.

השעונים הופכים לזהב? 

סנג הולך עם הכסף המזומן שברשותו לחנות זהב ורוכש זהב בסכום גדול במזומן שהיה ברשותו – לא ברור אם בכל הסכום, אבל מהדיווח אנו מבינים כי מדובר בסכום משמעותי ביותר. בינתיים, בחנות המשכון חסרת המזל מתעוררים חשדות לגבי שלושת שעוני הרולקס שהגיעו לרשות החנות בתוך יומיים, כשהם מעבירים את השעונים לבדיקה מעמיקה. תוך זמן קצר מתקבלת התשובה כי השעונים מזויפים והם ממהרים להגיש תלונה במשטרה מספר ימים לאחר מכן.

המשטרה מצליחה לעצור תוך זמן קצר את סנג, כמו גם את החבר שסייע לו במזימת מכירת השעונים המזויפים.

כשאו נעצר, המשטרה תפסה ברשותו קמע זהב ושרשרת זהב, ביחד עם 4,300 דולר סינגפורי במזומן. הבעלים של חנות המשכון הסכים לקבל את הזהב והכסף המזומן כהחזר בשווי של כ-31,700 דולרים סינגפוריים בסך הכל. עבור שאר ההפסד שנגרם לחנות, בסך של כ-20,000 דולרים סינגפוריים, לא ניתן כל החזר מצידו של סנג.

המשפט של סנג

בבית המשפט התברר כי לסנג היו הרשעות כבר משנת 2002, אז, בהיותו בגיל 12 בלבד, הורשע בגניבה כקטין, כשהוא מקבל עונש מאסר על תנאי. כבר אז סנג הראה כי הוא מתקשה לציית לחוקים, כשהוא מפר את תנאי השחרור שלו ומורשע לאחר מכן בפשעים נוספים, ביניהם שוד עם פגיעה והתפרעות, כשעל העבירות הללו הוא קיבלת תקופות מאסר שונות, כשעל חלק מהעברות הוא מקבל הקלה בעונש שמוטל עליו.

התובע ביקש מבית המשפט להטיל על סנג עונש של עשרה חודשי מאסר וקנס בסכום של 3,000 דולרים סינגפוריים, כשהוא אומר כי העבירות של סנג היו מתוכננות מראש באופן ברור לחלוטין, כשבנוסף הוא מגייס שותף לעבירה שביצע ומשכנע אותו לסייע לו במזימה.

שעונים מזויפים - זה פשוט לא עובד ...
שעונים מזויפים – זה פשוט לא עובד …

בדיון שנערך ביום שני, ה-19 לספטמבר 2022 בבית המשפט בסינגפור, סנג הודה בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום – שתי עבירות של רמאות ואישום שלישי, לא קשור למקרה, בו הוא נתפס כשהוא נושא אקדח הלם, במועדון כושר ביישון (Yishun).

או פו סנג, בן 33, הודה ביום שני (19 בספטמבר) בשני עבירות של רמאות ואישום שלישי ללא קשר של נשיאת אקדח הלם בפינת כושר ביישון. שלושה אישומים נוספים יישקלו בגזר הדין.

הסנגור של סנג לעומת זאת ביקש עונס מאסר קצר יותר, כשהוא מציין כי סנג מביע חרטה על מעשיו, כשהוא מציין את העובדה כי הוא בעל משפחה ואב לשלושה ילדים קטנים.

השופט מצא את סנג אשם, אך החליט לדחות את מתן גזר הדין לחודש הבא, כשהוא מציין כי שלושה אישומים נוספים התלויים כנגד סנג יילקחו גם הם בחשבון בגזר הדין הסופי של סנג.

שעוני רולקס מזויפים – הנתונים

במאמר שהתפרסם בוול סטריט ג׳ורנל לפני מספר שנים התפרסמו מספר נתונים מדהימים על תעשיית השעונים המזויפים. לפי אותה כתבה, שעונים מזויפים מהווים 11 אחוזים מהתפיסות במכס בארצות הברית. בשנת 2013 נתפסו כ-120,000 שעונים מזויפים.

בשנת 2014, השווי הכולל של שעונים מזויפים שנתפסו עמד על 375.4 מיליון דולרים. שנתיים לאחר מכן, בשנת 2016, הסכום הזה קפץ משמעותית והגיע ל-653.6 מיליון דולרים.

פדרציית יצרני השעונים השוויצריים העריכה באותה כתבה כי כ-40 מיליון שעונים מזויפים מיוצרים מדי שנה מסביב לעולם, כ-25 אחוזים יותר מתפוקת הייצור השנתית של כלל תעשיית השעונים!

שעוני רולקס מזויפים - או פו סנג ושעון רולקס סאבמרינר מקורי. מקור - mustsharenews.
שעוני רולקס מזויפים – או פו סנג ושעון רולקס סאבמרינר מקורי. מקור – mustsharenews.

הפדרציה מעריכה כי נכון לשנת 2016, תעשיית השעונים המזויפים היא תעשייה ששווה כמיליארד דולרים, אם כי כבר באותה שנה הפדרציה מציינת כי המספרים רק הולכים וגדלים, כשהביקוש לשעונים מזויפים רק הולך וגדל, כשאנשים מתחילים לרכוש שעונים כאלו מאתרים כמו עליאקספרס ואחרים. נתון מדהים נוסף מתייחס לנפח החיפוש ברשת אחר שעונים מזויפים. הערכות שונות גורסות כי נפח החיפוש ברשת אחר שעונים מזויפים (מכל הסוגים והחברות) עומד על כ-15-30 אחוזים מסך החיפושים אחר שעוני יוקרה ברשת האינטרנט!

שעונים מזויפים שנתפסו בארה״ב. מקור - המכס בארה״ב.
שעונים מזויפים שנתפסו בארה״ב. מקור – המכס בארה״ב.

דיווח קצת יותר עדכני מגיע אלינו מחודש מאי האחרון (מאי 2022), כשבסינסינטי שבארצות הברית רשויות המכס מחרימות משלוח של 460 שעוני רולקס מזויפים, בשווי כולל של כ-10.1 מיליון דולרים. רשויות המכס סיפרו כי היעד הסופי של אותם שעונים היה ברוקלין, ניו יורק, שם הם היו אמורים להימכר כשעונים מקוריים לצרכנים תמימים וחסרי מזל …

לסיכום

זה לא משנה איזה יצרנית שעונים אתם אוהבים יותר או פחות או איזה סגנון שעונים אתם אוהבים, אנחנו בטוחים שכחובבי שעונים אתם מבינים למה כל חובב שעונים לא יכול באמת לקבל את השעונים המזויפים בהבנה או להסכים עם התופעה. האם יצרניות השעונים בעצמן תורמות למגמה הזאת עם הקשיים ההולכים וגוברים להשיג שעוני יוקרה, במיוחד מדגמים נחשקים? לא בטוח, כפי שאנו רואים, גם בשנים 2013,2014 ו-2016, הנתונים שמפרסמת פדרציית השעונים השוויצרית מדהימים בכל הקשור להיקף ולגודל תעשיית השעונים המזויפים באותן שנים. חשוב לנו להדגיש כי ברכישה של שעון מזויף אתם מסייעים לתעשייה הזאת לשגשג וכי במדינות מסוימות, רכישה ביודעין של מוצר מזויף, נחשבת לעבירה. אז אם אתם רוצים לרכוש שעון יוקרה ואין לכם תקציב לרכוש רולקס סאבמרינר חדש – בין אם מהחנות ובין אם מפליפר כזה או אחר – אתם מוזמנים לקבוצת הפייסבוק שלנו, שעוני יוקרה ישראל, שם חברי הקבוצה יוכלו להמליץ לכם על עשרות דגמים של שעונים איכותיים, במחירים שמתאימים לכל כיס, כן, גם החל מ-200 דולרים …