שפהאוזן (IWC) שמרה לאחרונה על קצב קבוע של השקות, כאשר השעונים האחרונים שיצאו משערי המפעל היו הפיילוט במהדורת RACING GREEN, ולאחריו מהדורה מוגבלת בשת”פ מיוחד עם קמעונאית השעונים בוכרר. היצרנית, כחלק מקבוצת LVMH, משתתפת בדרך כלל בתערוכת SIHH, אך כעת – כשלא ברור כיצד תראה התערוכה בשנה הקרובה ובאיזה פורמט במדוייק היא תתנהל, ייתכן ובחברה מעדיפים לבצע השקות גם לפניה.

כך או אחרת, להשקה זו יש קשר למועד מיוחד בהיסטוריית התעופה. כיצרנית בעלת קשר היסטורי וחשוב לעולם התעופה, שפהאוזן מנציחה מפעם לפעם אירועים משמעותיים בהיסטוריה של תחום זה, כאשר דגמי הפיילוט של החברה משמשים כשעון הטייסים הקלאסי מבית שפהאוזן, עם לוח גדול, ספרות רגילות ברורות וקריאות, ולוחות נקיים יחסית, גם כאשר הם מכילים כרונוגרף.

IWC TIMEZONER NEW YORK 80 YEARS
דגם חדש לשפהאוזן, לציון 80 שנים לטיסה היסטורית (מקור: אתר שפהאוזן הרשמי)

הקשר הזה בא לידי ביטוי כעת על ידי מהדורה מוגבלת חדשה של הפיילוט כרונוגרף Timezoner – במהדורה מוגבלת של 80 שנים לטיסה הראשונה שהתבצעה במלואה מעל לאוקיינוס האטלנטי. בטיסה זו, חצו הטייסים אנטואן דה סנט-אכזופרי והנרי גילאום כ-5875 ק”מ, מהעיר ניו יורק אל העיר ביסקרוס שבצרפת. הטיסה התבצעה במהירות ממוצעת של כ-206 קילומטר לשעה, כאשר בכמעט חצי מהטיסה אחד מהמנועים של המטוס כלל לא עבד.

פרט לכך, לשפהאוזן קשר חשוב עם אנואן דה סנט-אכזופרי עצמו – סנט-אכזופרי הוא הסופר שכתב את הנסיך הקטן, סיפור שהגה לאחר שמטוס איתו המריא התרסק במדבר בלוב, בניסיון לשבור שיא אחר. שפהאוזן מוציאה לעיתים קרובות מהדורות מיוחדות במשפחת הפיילוט שלה תחת הנושא של הנסיך הקטן, כמו למשל שעון הנסיך הקטן הייחודי של בראדלי קופר שנמכר לפני זמן מה במכירה פומבית יחודית.

IWC TIMEZONER NEW YORK 80 YEARS BEAUTY
(מקור: אתר שפהאוזן הרשמי)

אז השעון החדש, רפרנס IW395003, מגיע – כיאה לשעון טייסים – עם קייס בקוטר 46 מ”מ עשוי פלדת אל חלד. המוטיב של צבע החלודה האלגנטי בולט לאורכו ולרוחבו של השעון, כאשר הלוח מכיל את קומפליקציית הכרונוגרף, יחד עם תאריכון ומחוג GMT. הכרונוגרף מעוצב בצורה יחודית, כמעין שעון בתוך שעון, כאשר מחוג הדקות נמצא בחלק החיצוני של החוגה, ומחוג השעות של הכרונוגרף נמצא בחלקה הפנימי של תת חוגה זו. עיגול גדול מסביב למרכז השעון משמש כאינדיקטור למחוג ה-GMT, ומעל לשעה 6 ישנה תת חוגה לשניות הסטנדרטיות.

הבזל מכיל מספר רב של ערים מרכזיות בעולם, ובאמצעותו ניתן לחשב את השעה בכל אחת ואחת מהן (ירושלים לא נמצאת שם, בדקנו…). מתחת למכסה המנוע ישנו הקליבר 89760 של שפהאוזן, מנגנון אינהאוס אוטומטי בעל רזרבת כוח של כ-68 שעות ותדר עבודה של 28,800 פעימות בשעה (4Hz). גב הקייס כאן, בניגוד להרבה מאוד שעוני אינהאוס אחרים, לא שקוף – והוא מנציח את הטיסה ההיסטורית, יחד עם מספר היחידה מתוך סך היחידות שיוצרו והעמידות למים (60 מטרים). כל החבילה הזאת ארוזה היטב על רצועת עור חומה שמשתלבת מעולה עם השעון עצמו.

IWC TIMEZONER NEW YORK 80 YEARS REAR
מנגנון אינהאוס עם גב לא שקוף לציון המאורע המיוחד וההיסטורי (מקור: אתר שפהאוזן הרשמי)

רפרנס IW395003 יהיה זמין למכירה באופן מיידי בבוטיקיי IWC ברחבי העולם, כאשר דגם זה מוגבל להיקף ייצור של כ-80 יחידות בלבד. עלות השעון תעמוד על כ-13,100 דולרים, מחיר קצת גבוה לטעמנו, גם בהתחשב בכך שמדובר במהדורה מוגבלת ועתירת קומפליקציות וקייס עשוי פלדת אל חלד.יחד עם זאת, מדובר בשעון טייסים מאסיבי ובהיקף ייצור זעום גם כן, ואם תצליחו לשים את ידיכם על אחד כזה – כנראה שהמחיר פחות רלוונטי כאן.

לאתר שפהאוזן העולמי