אחת מיצרניות השעונים המוכרות ביותר בקרב הציבור הרחב, גם אם לא מדובר בחובבי שעונים מושבעים, היא ראדו (Rado) השוויצרית, שאולי לא נחשבת לאחת מיצרניות העל בתחום שעוני היוקרה, אבל זוכה לפופולריות רבה בציבור הרחב בגלל העיצובים הייחודיים של השעונים שלה, כשהיא עושה שימוש רב בחומרים קרמיים, ובעצם – אפשר להגיד שראדו הפכה להיות החברה המזוהה ביותר עם התרכובות הקרמיות בתעשיית השעונים. אספנו עבורכם כמה עובדות מעניינות על החברה והשעונים שלה.

ראדו בכלל לא התחילה את דרכה כיצרנית שעונים

ראדו הוקמה בשנת 1917 בכפר בשם לנגנאו (Lengnau), אזור בשוויץ ממנו הגיעה גם משפחת גוגנהיים המפורסמת, כשהחברה החלה את דרכה כחברה שייצרה מנגנונים לתעשיית השעונים, כשהיא נקראה אז Schlup & Co. רק 40 שנה מאוחר יותר, החברה הפכה ליצרנית שעונים “במשרה מלאה” כשהיא נקראה אז בשם “Rado Uhren AG”.

ראדו הייתה חלוצה בטכנולוגיית חומרים עמידים בפני שריטות

ארבעים וחמש שנים לאחר שהאחים שלופ הקימו את הסדנה שלהם בלנגנאו, הם השיקו את ה-DiaStar 1. השעון הראשון בעולם שהיה ידוע כעמיד בפני שריטות. השעון האיקוני הזה היה דוגמה אופיינית למחויבות של ראדו לחדשנות בכל הקשור לשימוש בחומרים ובטכנולוגיות, משהו שמאפיין את החברה עד היום. ה-DiaStar 1 הגיע בתגובה לדרישה מצד לקוחות לשעון נוח ומסוגנן, אך עם זאת עמיד וקשיח, כשמאז ועד היום, ראדו נחשבת לחלוצה טכנולוגית בכל הקשור לחומרים עמידים בפני שריטות.

פרסומת וינטאג' לראדו DIASTAR ONE. מקור - ראדו.
פרסומת וינטאג’ לראדו DIASTAR ONE. מקור – ראדו.

ראדו ייצרה את השעון הקשיח ביותר בעולם

לא רק עמידות בפני שריטות, מה עם עמידות בפני כמעט … הכל ? בשנת 2002 השיקה ראדו את ה-V10K. אם עד אז ראינו שעונים משובצים ביהלומים או ששילבו יהלומים ברכיבים שונים בשעון, ראדו לקחה את התהליך צעד אחד קדימה, ויצרה שעון שלם שעשוי כולו מיהלומים וספיר. לצערם של חובבי המנגנונים המכאניים, השעון  מגיע דווקא עם מנגנון קוורץ בדיוק גבוה, כשהשם של השעון מגיע מהעובדה שהשעון מגיע עם קשיחות ברמה של 10,000 ויקרס (Vickers) – תקן לבדיקת קשיחות של חומרים. החומר היחיד בעולם שמגיע לדירוג קשיחות כזה הוא יהלום, כך שלא מפתיע לגלות שראדו זכתה בשיא גינס בזכות השעון הזה.

שעון הראדו V10K. מקור - ראדו.
שעון הראדו V10K. מקור – ראדו.

ראדו ייצרה את שעון המגע הקרמי הראשון בעולם

כבר אמרנו לכם שראדו נחשבת לחלוצה טכנולוגית וחברה שדוגלת בחדשנות ופיתוחים מתמידים, כשהיא זכתה לאורך השנים גם במעל ל-30 פרסים בינלאומיים בתחום העיצוב. בשנת 2013 החברה השיקה שעון קרמי נוסף פורץ דרך, ה-Esenza Ceramic Touch – שעון ללא כתר, אותו ניתן לכוון באמצעות נגיעה בלבד. גוף השעון מגיע עם ארבעה חיישנים המשולבים בתוכו, המנטרים את תנועת האצבע על צד השעון, כשהצד השמאלי של גוף השעון שולט בשעות והצד הימני שולט בדקות. רוצים להעלות את השעה – נוגעים בצד השמאלי העליון של השעון. רוצים להוריד דקות ? נוגעים בצד הימני התחתון. המלצה של הגורו – אל תתנו לילדים שלכם לשחק איתו, לא בטוח שהוא יציג את השעה הנכונה אחר כך …

שעון הראדו אסנזה. שעון המגע הקרמי הראשון בעולם. מקור - ראדו.
שעון הראדו אסנזה. שעון המגע הקרמי הראשון בעולם. מקור – ראדו.

חדשנות ופריצת דרך בתחום הצבע

ראדו מצליחה לשמור על עקביות יוצאת דופן בצביעה של השעונים שלה, במיוחד כשמדובר בשעונים בגווני אפור ולבן של החברה, משהו שקשה מאוד להשיג בשימוש עם חומרים מבוססי קרמיקה. ראדו הייתה הראשונה להציג צבעים שונים של חומרים קרמיים, כמו אחת הגרסאות האחרונות של חומר קרמי צבעוני, בצבע חום, שהחברה השיקה בשנת 2015, כשכמעט ואין חברה בעולם השעונים שמצליחה להציג מומחיות כל כך גבוהה בתחום זה כמו ראדו, אפילו לא יצרניות “ענקיות” כמו רולקס או אומגה.

שעון ראדו HyperChrome אוטומטי מסגסוגת קרמית בצבע חום. מקור - ראדו.
שעון ראדו HyperChrome אוטומטי מסגסוגת קרמית בצבע חום. מקור – ראדו.

שעוני נשים ? מה זאת אומרת ?

ראדו הייתה החברה שבמשך הזמן הארוך ביותר ייצרה רק שעוני גברים. משנת 1957, אז הפכה החברה ליצרנית שעונים מלאה ועד לשנת 1996, כמעט 40 שנה לאחר מכן, החברה ייצרה שעוני גברים בלבד, כשרק בשנת 1996 החברה הואילה בטובה להשיק גם שעון נשים, ה-Diaqueen, שהציג שילוב מרהיב של זהב וקרמיקה לבנה. גם ה-Diaqueen, למרות העיצוב האלגנטי והעדין למראה שלו, הוא עמיד בפני שריטות כמו מרבית השעונים של ראדו.

לאתר ראדו העולמי