כתב וצילם: ארז עין דור

כמה מאיתנו יכולים לשחזר ולהיזכר איזה שעון הם ענדו באירוע מסוים: חתונה, בר-מצווה של הבן או בכל אירוע בעל משמעות? אני מניח שהתשובה הגורפת תהיה: כן, אנו יכולים לשחזר איזה שעון ענדנו. ולכן, אני ארצה לספר לכם על אחת האמירות הנדושות ביותר בעולם ההורולוגיה.

כל מי שקנה שעון בחנות המתמחה בשעונים (ואם לא, עצה קטנה ממני, עשו לעצמכם טובה ותעשו זאת, זאת חוויה נהדרת) שמע לא פעם את אחת מהאמירות הבאות: ״שתזכה לזמנים טובים״, ״שתראה בו שעות טובות״ ועוד כל מיני אמירות שהנושא המרכזי שלהן הינו השורש ז.מ.נ. על אף שבחלק גדול מהמקרים הן נאמרות מן השפה ולחוץ, כמעין מנטרה של יועצי מכירות, מאחורי הביטויים הללו מסתתרת עבורי לפחות אחת האמיתות הגדולות שמנחות אותי כאספן.

כמו כולם, גם אני עברתי את השלבים המקובלים באהבה לשעונים:

השעון הראשון גורם לך להסתקרן ולהתחיל לחקור את העולם הקסום הזה. במקרה שלי זה היה שעון סייקו (Seiko) כרונוגרף SSB109 בעל מנגנון קוורץ, השעון הזה גרם לי להתחיל לקרוא בלוגים, לשמוע פודקסטים ולראות סרטונים ביוטיוב.

השעון האוטומטי הראשון שלי, גם כאן מדובר בשעון של חברת סייקו, אך שעון נחשק יותר, האלפניסט Sarb017, בעל לוח ירוק מהמם, שעון שעד היום מקבל “זמן ענידה” מכובד.

seiko chronograph 100m
השעון הראשון (צילום: ארז עין דור)

השעון השוויצרי הראשון, במקרה שלי זה היה שעון של חברת Davosa, דגם Ternos Professional TT, שעון בהשראת רולקס “באטמן”,GMT Master II 116710BLNR.

Image result for davosa batman

ואז מגיע השלב שבו אתה אומר “אני רוצה את ‘הדבר האמיתי’ , אני רוצה שעון יוקרה”. היה לי ברור שאבחר ברולקס (Rolex), החברה שנוסדה בשנת 1905, על ידי האנס וילסדורף וגיסו אלפרד דייויס, שהפכה לסינונימית לסמל סטטוס והצלחה. אך הייתי צריך “תירוץ” בכדי לרכוש את השעון, החלטתי שזו תהיה מתנה שלי לעצמי כהצלחה בעולם המקצועי שבו אני עוסק. אני זוכר את עצמי חוסך שקל לשקל ומחפש דגמים (יד שנייה) שייראו טוב. בסופו של דבר נכנסתי לאחת מחנויות השעונים המוכרות באזור המרכז, והכל השתנה. אני רציתי איירקינג 34 מ”מ רפרנס 114234 ויצאתי עם רולקס דייטג’אסט רפרנס 116233, טוטון, 36 מ”מ, לוח לבן עם ספרות רומיות ובאזל משונן. מתחת “למכסה מנוע” ניתן למצוא את הקליבר 3135, כמובן – אינהאוס של רולקס, שפועל בתדר של 28,800 פעימות בשעה, יחד עם 44 שעות רזרבת כוח. בקיצור, שעון שונה לחלוטין מזה שתכננתי לרכוש בהתחלה. כיום, ממרחק הזמן כנראה שלא הייתי רוכש את השעון הנ״ל, שכן, כמו האוסף שלי גם הטעם שלי התפתח והשתנה עם הזמן והשעון פחות מתאים לי אישית, אך זה לא גורע מהיותו שעון איכותי ומרשים.

Seiko Alpinist Green
השעון השני (צילום: ארז עין דור)

חשוב לי לציין שהערך הרגשי של השעון מהווה את המהות עבורי. הצלחתי, הגעתי לסטטוס שבו אני ״ראוי״ מבחינתי לענוד רולקס. זו הייתה המטרה שלשמה רכשתי את השעון והיא לא השתנתה עבורי. ענדתי את השעון בגאווה גדולה במשך תקופה ארוכה וגם לאחר שרכשתי שעונים אחרים יקרים יותר או פחות, לפני כל פגישה חשובה או אירוע משמעותי ענדתי את השעון הזה. כמעין תזכורת לעצמי לאמירה הנדושה “תראה בו זמנים טובים”.

יום אחד, שמתי לב שכאשר איני עונד את השעון הוא נעצר לאחר 24 שעות. השעון נלקח לתיקון היות שהיה באחריות. כאשר באתי לקחת את השעון הגעתי עם הבן של זוגתי לשעבר. ד׳, הינו ילד כבן 3 וחצי שיכול לשבור לבבות של כל אדם בעזרת חיוך אחד קטן ושובב, את ליבי הוא שבה תוך פחות מדקה לאחר שהכרתי אותו. המוכרת הגישה ל-ד׳ את השעון ואמרה לו תן אותו לאבא (אנחנו כבר התרגלנו למצב שחושבים שאני אביו) ד׳ מסתכל עליי בעיניו הגדולות ואמר מבלי להתבלבל לרגע: ״זה שעון של ד׳? לא, זה של ארז ואז של ד׳ ״. התכופפתי אליו ואמרתי לו “כשתהיה בן 18 השעון הזה יהיה שלך”. ובתוך שניה אחת כל הערך של השעון השתנה עבורי, משעון שסימל את הצלחתי העסקית, השעון הפך להיות דבר שאני רוצה להעביר הלאה ליקיריי, האנשים שאני אוהב. ממשמעות אנוכית של הצלחה אישית למשמעות של משפחתיות, לדבר שהוא גדול ממני כיחיד.

אסכם, לשעון אין ערך מלבד ערכו הכספי, יהיה אשר יהיה. אך בעיניי, ערכו האמיתי של השעון הוא הרגש שאנו נותנים לו והחוויות הייחודיות שאנו עוברים איתו. עד לפעם הבאה תענדו את שעונכם באהבה גדולה ותראו בהם רק שעות טובות.

Rolex datejust
השעון השלישי – ונחשק ביותר (צילום: ארז עין דור)