השמיני לספטמבר 2022 ייזכר לעד כתאריך שבו אליזבת מלכת אנגליה, שכיהנה כמלכת אנגליה במשך כ-70 שנה, יותר מכל בן מלוכה אחר, נפטרה. עם פטירתה של המלכה, החלטנו שאחת הדרכים הטובות ביותר לחלוק לה כבוד כאן בווטשגורו, תהיה באמצעות היכרות עם הביוגרפיה של תומאס טומפיון, מי שנחשב לאבי ייצור-יצרני השעונים האנגלי והיה יצרן השעונים של ארבעה ריבונים אנגליים (שלושה מלכים ומלכה אחת), ברציפות, במהלך חייו.

תומאס טומפיון

תומאס טומפיון נולד, על פי ההערכות, בסביבות שנת 1639. תומפיון הוטבל ב-25 ביולי 1639 בנורת׳היל, בדפורדשייר, אנגליה. בקוטג׳ המשפחתי שבו נולד וגדל באיקוול, הכפר של משפחתו בקהילת נורת׳היל, נמצא עד היום שלט שנקבע לכבודו על ידי חברת ה-Worshipful Company Of Clockmakers בשנת 1952.

תומאס תומפיון היה בנו הבכור של נפח, שנקרא גם הוא בשם תומאס טומפיון. ככל הידוע, תומפיון (הבן) עבד כנפח גם הוא, עד לשנת 1664, אז, בגיל 25, הפך להיות שוליה של יצרן שעונים לונדוני. עם זאת, למעשה, מעט מאוד ידוע על השנים המוקדמות בחייו של טומפיון. ההתייחסות הראשונה לטומפיון בלונדון מתועדת בסביבות סוף שנת 1670 ב-Water Lane (כיום רחוב Whitefriars) ליד פליט סטריט.

סגנון ייצור השעונים של טומפיון בשנותיו הראשונות מעיד על קשר הדוק עם ג׳וזף קניב (Joseph Knibb). קניב, שנולד בשנת 1640 ונפטר בשנת 1711, היה גם הוא יצרן שעונים אנגלי. לפי הסופר הרברט צ׳צינסקי, שנחשב לסמכות מובילה בתחום יצרני השעונים האנגליים – ״לצד טומפיון, יש להתייחס אליו (אל קניב) כגדול ההורולוגים של זמנו״.

הקשר בין טומפיון לקניב מעניין, שכן מי שנחשב לפטרון המוקדם החשוב ביותר של טומפיון הוא המדען רוברט הוק (Robert Hooke), מי שנחשב על ידי רבים למדען הניסיוני הגדול ביותר במאה ה-17, שמעמדו הועם רק בגלל עמיתו הנודע והמפורסם יותר – סר אייזק ניוטון.

הוק הוא זה שעומד מאחורי ״חוק הוק״, המתאר את התארכותו הליניארית של קפיץ אלסטי עם הכוח המופעל עליו. אם אתם לא מבינים מה הקשר בין החוק הזה לשעונים ולמה אנחנו משגעים אתכם עם כל כך הרבה שמות של מדענים, תנסו לחשוב על גלגל איזון במנגנון מכאני של שעון, המחובר בקצה אחד שלו לקפיץ ואנחנו מקווים שאתם מבינים שלמעשה כל גלגל איזון מבוסס עד היום על חוק הוק. על פי הערכות, הוק הכיר את משפחת קניב, שכן שניהם הגיעו מאוקספורד וכך למעשה נוצר הקשר בין קניב לטומפיון.

מערכת היחסים בין הוק לטומפיון הייתה המפתח להצלחה של טומפיון, שכן היא פתחה לו דלתות לחסות מלכותית, בנוסף לגישה לטכנולוגיות העדכניות ביותר באותן שנים.

תומאס טומפיון מתפרסם 

טומפיון התפרסם בסצנה ההורולוגית של אותן שנים בשנת 1675, לאחר שעון שייצר עבור רוברט הוק.

כריסטיאן הויגנס שלח מכתב לחברה המלכותית של לונדון בשנת 1675, שבו הוא מתאר סוג חדש של שעון שהמציא, המונע על ידי קפיץ מפותל במקום על ידי מטוטלת. רוברט הוק, שהיה מעורב במחלוקות מדעיות רבות לאורך שנותיו, הודיע מיד שהוא המציא את שעון הקפיץ לפני שנים רבות, כשהוא מזמין את טומפיון לייצר שעון לפי העיצוב והתכנון שלו.

השעון יוצר והוצג למלך צ׳ארס השני עם הכיתוב ״Robert Hooke invent. 1658. T. Tompion fecit, 1675״ – רוברט הוק המציא, 1658, ת. טומפיון ייצר, 1675. למרבה הצער, השעון הזה לא שרד.

טומפיון לצד אחת מיצירותיו. מקור - Montrespubliques.
טומפיון לצד אחת מיצירותיו. מקור – Montrespubliques.

שנה לאחר מכן, כאשר הוקם מצפה הכוכבים המלכותי בשנת 1676, המלך צ׳ארלס השני בוחר בטומפיון ליצור שני שעונים זהים על בסיס הרעיון של הוק של מטוטלת ארוכה מאוד, המתנדנדת בקשת קטנה מאוד. השעונים הללו הותקנו בחדר המתומן (Octagon Room), כשהשעונים הללו הגיעו עם מנגנון בריחה “Deadbeat Escapement” (מנגנון בריחה “פעימה מתה״). חשוב להדגיש כי מנגנון הבריחה המתה לא הומצא על ידי טומפיון, אלא על ידי ריצ׳רד טאונלי, אם כי טומפיון היה הראשון לשלב אותו בפועל בתוך שעון. בניגוד למנגנוני בריחה קודמים, בהם הייתה מעין ״רתיעה״ (תזוזה קטנה) בכל פעם שמנגנון הבריחה נע קדימה ואחורה, מה שהשפיע על הדיוק, מנגנון הבריחה המתה היה ללא רתיעה ולכן מדויק הרבה יותר. את הקפיץ של שני השעונים שייצר טומפיון היה צריך למתוח פעם אחת בלבד בשנה. השעונים הללו התגלו כמדויקים מאוד וסייעו בהשגת החישובים הנכונים הדרושים לתצפיות אסטרונומיות.

בהמשך טומפיון הופך לאחד המומחים הגדולים, אם לא המומחה הגדול ביותר בתקופתו לייצור שעונים עם מטוטלת ארוכה במיוחד. למעשה, מטוטלת ארוכה (באורך של כ-39 אינץ׳ – כמטר אחד), הפכה לסוג של סטנדרט בעולם ייצור השעונים בסוף המאה השבע עשרה, אבל שענים בודדים התנסו במטוטלות ארוכות יותר, כשרק טובי יצרני השענים האנגליים, כשטומפיון ביניהם כמובן, התנסו בהצלחה בשעונים הללו, שהגיעו עם מטוטלות באורך של כמטר וחצי ולפעמים אפילו ארוכות יותר.

טומפיון הופך ליצרן השעונים של אנשי האצולה

כפי שציינו, המלך צ׳ארלס השני היה זה שהזמין את טומפיון בשנת 1676 לייצר עבורו שעונים לחדר המתומן. ההזמנה הזאת הייתה למעשה ההתחלה של מערכת יחסים ארוכת שנים של טומפיון עם בית המלוכה הבריטי, כשבמהלך חייו הוא נהנה מחסותם של ארבעה ריבונים אנגליים רצופים – צ׳ארלס השני, ג׳יימס השני, ויליאס השלישי ומרי השלישית ולאחר מכן גם של המלכה אן.

שעון של טומפיון. מקור - Montrespubliques.
שעון של טומפיון. מקור – Montrespubliques.

אבל שמו של טומפיון התפרסם לא רק באנגליה באותן שנים והוא נודע כיצרן השעונים הטוב ביותר בעולם בתקופתו. השם שקנה לעצמו הוביל להזמנות לייצור שעונים שקיבל טומפיון גם מהמלכים צ׳ארלס השלישי ופיליפ החמישי מספרד, המלך לאופולד הראשון, הקיסר הרומאי הקדוש וקוסימו השלישי דה מדיצ׳י.

שעון מטוטלת ארוך של טומפיון. מקור - Metmuseum.
שעון מטוטלת ארוך של טומפיון. מקור – Metmuseum.
הלוח של השעון. מקור - Metmuseum.
הלוח של השעון. מקור – Metmuseum.

בשנת 1690, טומפיון מעסיק בחברה שלו כ-20 עובדים. הוא קורא ״The Dial and Three Crowns״, על פי ההערכות, ככל הנראה בשל העובדה שהוא היה יצרן השעונים של שלושה מלכים אנגליים עד לאותה תקופה.

בבית המלוכה האנגלי אנו מוצאים לאורך השנים באותה תקופה חובבי הורולוגיה רבים, שהעריכו את עבודתו של טומפיון והזמינו ממנו לאורך השנים שעונים רבים עבורם, חלק מהם היו לשימוש בחדרים השונים בארמונות שלהם, כשחלק אחר היה מיועד לשימוש כמתנות דיפלומטיות.

יצרני השעונים שעבדו תחתיו

המצוינות של טומפיון התבססה על הצליל המיוחד של שעוני הריפיטר שלו, העיצוב המוקפד של השעונים והאיכות הגבוהה של החומרים שבהם הוא השתמש. מעבר לאיכות החומרים והעיצובים של טומפיון, הוא נודע גם בכישורים הבולטים של העובדים שהעסיק, מה שהעניק לו מוניטין ללא תחרות באותה תקופה. רבים מהפועלים הללו היו ממוצא הוגנוטי צרפתי והולנדי, למשל דניאל וניקולס דלנדר, הנרי קאלוט וצ׳ארלס מולינס. העובדים ממוצא הוגנוטי שעבדו עבור טומפיון בתחום האומנויות הדקורטיביות הצליחו לבצע את הדרישות הקפדניות של טומפיון ולהביא את רמת הביצוע לאיכות הגבוהה ביותר שניתן היה להשיג באותן שנים, עליה ביסס טומפיון את המוניטין חסר התחרות שלו. טומפיון היה מהחברים הראשונים בחברת יצרני השעונים של לונדון (Clockmakers Company Of London). טומפיון הצטרף לחברה בשנת 1671, כשהוא בן 32 בלבד. בשלב הראשון הוא מתקבל בדרגת ״אח״ – Brother, למעשה, המונח מתאר מתמחה בחברה. שלוש שנים לאחר מכן, הוא מקבל מעמד של Journeyman (״נוסע״ בתרגום מילולי), מעמד שלמעשה מבטא את יציאתו לעצמאות מקצועית. בשנת 1700 הוא הופך למנהל זוטר (Junior Warden) של החברה, כשהוא הופך למאסטר בשנת 1703. בין השענים המפורסמים האחרים בחברה באותן שנים אפשר למצוא שמות כמו צ׳ארלס גרטון (Charles Gretton), דניאל קוואיר (Daniel Quare) וג׳וזף ווינדמילס (Joseph Windmills).

שעון של טומפיון המוצג במוזיאון הבריטי. מקור - TheValue.
שעון של טומפיון המוצג במוזיאון הבריטי. מקור – TheValue.

הודות לחוש העסקי האמיץ שלו וליכולות הטכניות הגבוהות שלו, טומפיון מצליח להתפרסם במהירות ולקנות לעצמו מעמד מוביל בתוך הקהילה ההורולוגית של לונדון, כשתוך זמן קצר הוא הופך לקמעונאי המוביל באנגליה.

בסביבות שנת 1701 טומפיון מקבל כשותף את אדואר באנגר, שהוכשר בחברה שלו והתחתן עם אחייניתו של טומפיון, מרגרט, בתה של אחותו, מרגרט קנט. עם זאת, באנגר ככל הנראה פוטר בשנת 1707, כשבשנים שלאחר מכן שעונים של טומפיון נמכרו תחת השם שלו בלבד. בשנת 1712 מצטרף שותף חדש אל טומפיון, השען המפורסם ג׳ורג׳ גראהם, שגם הוא הופך לחלק מהמשפחה של טומפיון, כשהוא מתחתן עם אחותו של טומפיון, אליזבת. למעשה, לאחר מותו של טומפיון, גראהם ממשיך לנהל את החברה ושומר על ההצלחה שלה.

מוקדם יותר, מתישהו בשנת 1707, אנו מוצאים תיעוד המתאר את הפיכתו של טומפיון ל״בן חורין״ של העיר באת׳ (Bath), תואר המתאר אזרח של העיר. על פי ההערכות, לעיר באת׳ טומפיון הגיע לצורך רפואי, ככל הנראה מתוך חיפוש אחר הקלה על מחלה שממנה סבל. עם מעברו לעיר, הוא מעניק לעיר במתנה שעבד חודש שלם מבלי שהיה צורך למתוח אותו, שעון שנמצא בשימוש עד היום בחדר המשאבות בעיר.

ההספק של טומפיון

טומפיון היה יצרן שעונים פורה להפליא, שייצר כ-700 שעוני כיס ומעל ל-5,500 שעונים ״גדולים״ (שעונים שולחניים, שעוני מטוטלת ועוד) לאורך הקריירה העשירה והמפוארת שלו. שעונים שלו מוצגים במוזיאונים נחשבים מסביב לעולם. למעשה, טומפיון היה כל כך פרודוקטיבי, כך שרבות מיצירותיו עדיין מופיעות עד לימים אלו במכירות פומביות שונות מסביב לעולם, שם השעונים הללו מושכים הצעות גבוהות במיוחד.

שעון כיס מוקדם של תומאס טומפיון עם קומפליקציית צלצול (שעון מעורר). מקור - Montrespubliques.
שעון כיס מוקדם של תומאס טומפיון עם קומפליקציית צלצול (שעון מעורר). מקור – Montrespubliques.

אנקדוטה מעניינת במיוחד שקשורה לטומפיון ושהיום נשמעת לנו כל כך ברורה מאליה בעולם שעוני היוקרה. טומפיון נחשב למעשה ליצרן השעונים הראשון וככל הנראה ליצרן הראשון של כלים מכל סוג שהוא שבעולם, שהקצה לכל אחת מהיצירות שלו מספר ייצור – מספר סידורי. מלבד שעונים, טומפיון ייצר גם כלים מתמטיים שונים, כמו גם שעוני שמש, כשאת אחד מהם ניתן לראות עד היום בארמון המפטון קורט, שם הוא הותקן.

אחד מהשעונים של טומפיון (שעונים שולחניים), השעון של המלך וויליאם והמלכה מרי, שעון שנקרא The King William & Queen Mary Royal Tompion, אותו ייצר טומפיון בשנת 1693, נמכר בשנת 2019 על ידי בית המכירות הפומביות בונהאמס, בסכום של 1.93 מיליון פאונד, סכום שהפך אותו לשעון היקר ביותר אי פעם שיוצר על ידי טומפיון.

השעון היקר ביותר של אבי יצרני השעונים הבריטיים. מקור - TheValue.
השעון היקר ביותר של אבי יצרני השעונים הבריטיים. מקור – TheValue.

השעונים של טומפיון, ביניהם שעוני ריפיטרים רבים שייצר לאורך הקריירה שלו, נחשבים מורכבים למדי מבחינה מכאנית, אם כי יעילים מאוד בתפעול שלהם, עובדה שמאפיינת את טומפיון כמו גם את יצרן השעונים הצרפתי-שוויצרי, שנחשב לגדול יצרני השעונים אי פעם, אברהם-לואי ברגה.

שותפים גם בקבר …

את השותפות בין טומפיון וג׳ורג׳ גראהם, שכאמור, המשיך לנהל את החברה המשותפת לאחר מותו של טומפיון, לקחו השניים ״אל הקבר״. טומפיון נפטר ב-20 בנומבר 1713 והוא נקבר במעבר המרכזי במנזר וסטמינסטר. החניך והשותף שלו, ג׳ורג׳ גרהאם, נפטר ב-16 לנובמבר 1751. למרות השנים הרבות שעברו בין פטירתו של טומפיון לפטירתו של גרהאם, גרהאם נקבר באותו קבר ביחד עם החבר והמנטור שלו, תומאס טומפיון, כשהקבר המשותף של שניהם נמצא כאמור עד היום במנזר וסטמינסטר.