בשבוע שעבר דיווחנו לכם על ההכרזה של מישל לוריס-מליקוף, מנכ”ל תערוכת באזלוורלד, שהודיע כי הוא ישאף להגיע להסכמות עם מנהלי תערוכת SIHH על מגה-תערוכה או תיאום תאריכים בין שתי התערוכות המובילות בעולם השעונים, כשלפי דיווח שמגיע אלינו אתמול, שתי התערוכות הגיעו להסכמה ביניהן, כשהחל משנת 2020, שתי התערוכות יתקיימו האחת לאחר השניה.

ההכרזה הזאת משמעותית במיוחד לאחר השנה האחרונה, בה נדמה היה כי עתידן של תערוכות השעונים לוטה בערפל, עם הכרזה של מותגי שעונים רבים ובראשם קבוצת סווטש, על נטישת תערוכות השעונים המסורתיות לטובת אירועים פרטיים, מה שהטיל ספק על המשך קיומן של התערוכות הללו, בטח במתכונתן הנוכחית. גל הנטישות הזה גרם לזעזועים גם בקרב ההנהלה הבכירה של תערוכת באזל, כשעל כתפיו של המנכ”ל החדש של התערוכה, לוריס-מליקוף, הוטל לא רק לדאוג לקיום התקין של התערוכה בשנה הבאה, אלא גם לנסות ולהבטיח את המשך קיומה.

לפי הדיווח שפרסם אתמול האתר WornandWound, מנהלי באזלוורלד ומנהלי SIHH הגיעו להסכמה משותפת, לפיה לתקופת ניסיון של חמש שנים, החל משנת 2020 ועד לשנת 2024, שתי התערוכות יתקיימו האחת לאחר השניה, במה שיקל מאוד על החברות שעומדות מאחורי התערוכות מבחינה לוגיסטית, שיווקית וארגונית, לצד ההקלה הרבה שהצעד מציג ליצרניות השעונים, לציבור הרחב ואפילו לאנשי התקשורת.

תערוכת SIHH
תערוכת SIHH. מקור – WatchPro.

במקום להיערך לשתי תערוכות נפרדות, אחת בתחילת השנה, בינואר (SIHH) והאחת במרץ (באזלוורלד), יוכלו יצרניות השעונים להיערך ל”מגה תערוכה”, אם תרצו לקרוא לרצף שבין שתי התערוכות כך, במקום לקטוע את הפעילות שלהן פעמיים במהלך השנה, כשהן יוכלו פשוט “להעביר” את הביתנים שלהן מתערוכה לתערוכה. בנוסף, עבור קהל חובבי השעונים, אין ספק שיהיה קל יותר להגיע לשוויץ פעם אחת במהלך השנה לפרק זמן קצת יותר ארוך מאשר להגיע פעמיים במהלך השנה, כך גם לאנשי התקשורת שמכסים את התערוכות הללו ונערכים לשתי נסיעות נפרדות מדי שנה.

פביאן לופו (Fabienne Lupo), נשיא ה-FONDATION DE LA HAUTE HORLOGERIE, שמארגנת ומנהלת את תערוכת SIHH, אמר, בהתייחסות לתיאום התאריכים עם באזלוורלד – “שני האירועים שלנו היו תמיד שונים, אך עם זאת משלימים האחד את השני. הסינכרון עם תערוכת באזלוורלד תמשיך לחזק את מעמדה של שוויץ כיעד הראוי ביותר לצפייה ולמעקב בעולם השעונים. זה משהו שאנחנו מקדמים בברכה בכלליות, כשהוא חלק מהאינטרסים של כולם”.

בשלב זה אין פרטים נוספים אודות ההסכמה והאם מלבד תיאום התאריכים אנחנו צפויים לראות שיתוף פעולה נוסף בין שתי התערוכות, אך אין ספק כי מדובר בצעד מתבקש שיוכל לעזור ולחזק את מעמדן של התערוכות הללו, שצריכות להתאים את עצמן למציאות הנוכחית.