הגורו כבר סיפר בעבר על הימים הראשונים של פנריי (Panerai) ועל העובדה שהחברה סיפקה שעוני צלילה למספר צבאות ברחבי העולם, ביניהם אפילו הצבא הגרמני במהלך מלחמת העולם השניה. עם זאת, אין הרבה עדויות לשעונים של החברה מהתקופה הזאת וישנם דיווחים סותרים רבים אודות המיתוג של השעונים הללו באותן שנים ולמי בדיוק הם נמכרו (דוגמא לכך ניתן לראות בסקירה של הפנריי בלאק סיל).

בסוף השבוע האחרון קיבלנו ידיעה על אחת המכירות הפומביות המעניינות ביותר עבור חובבי שעונים וחובבי היסטוריה, כשבית המכירות הפומביות האנגלי Fellows יציע למכירה בחודש הבא פיסת היסטוריה ממלחמת העולם השניה – שעון פנריי שנענד על ידי לוחם קומנדו ימי נאצי. כדי לתבל את הסיפור עוד יותר, השעון המדובר נענד על ידי צוללן גרמני במהלך ניסיון לפוצץ גשר בעיר ניימיכן שבהולנד, בשנת 1944, ממש בשיאה של המלחמה.

השעון הגיע לידיו של קצין בריטי, קפטן אלפרד פקר (Alfred Packer) מחטיבת הסיור ה-43 והוא יימכר ביחד עם המעיל הצבאי של פקר, צילום שלו מתקופת השירות הצבאי, תיעוד השירות הצבאי שלו ויומן אישי מרתק המתאר את החוויות והמאורעות השונים שעברו על הגדוד במהלך שנת 1944.

שעון פנריי של צוללן נאצי ממלחמת העולם השניה. מקור - WatchPro.
שעון פנריי של צוללן נאצי ממלחמת העולם השניה. מקור – WatchPro.

על פי ההערכות, מכירת הציוד של פקר צפויה לגרוף סכום שנע בין 20,000 פאונד ל-30,000 פאונד, במכירה שתתקיים ביום שלישי, ה-2 לאפריל.

אנשי הצפרדע הנאציים כשלו בניסיון שלהם לפוצץ את הגשר בניימיכן ונלכדו בסופו של דבר על ידי בעלות הברית. על פי ההערכות, פקר השיג את השעון בזמן שהצוללנים הנאציים היו בשבי, כשהוא ככל הנראה רכש אותו מהבעלים המקורי שלו.

שעון פנריי של צוללן נאצי ממלחמת העולם השניה. מקור - WatchPro.
שעון פנריי של צוללן נאצי ממלחמת העולם השניה. מקור – WatchPro.

אחד הקטעים מהיומן האישי של פקר שפוענח מספר:

“יום שישי, 29 בספטמבר, 1944. גשרים שפוצצו על ידי הגרמנים. B Sqn (יחידה B) לכדו 5 מהמשתתפים. שחו במורד הריין מגרמניה בחליפות שחיה מיוחדות מגומי עם רגלי גומי כמו רגלי צפרדע. הופעה די חכמה מהצד של ג’רי. אנחנו עכשיו כמו חיל המצב. הקצין הבכיר סיפר לי כמה חדשות מטרידות למדי. מקווה שהכל יהיה בסדר. האספקה תגיע על פני DUKS כמו שאני מבין. C Sqn (יחידה C) תפסו 5 נוספים מהדינמיטרים”.

לורה בישופ, מנהלת תחום השעונים ב-Fellows אמרה: “אנחנו שמחים להיות מסוגלים להציע עוד שעון פנריי ממלחמת העולם השנייה במכירת השעונים שלנו באפריל. בעקבות ההצלחה של מכירת הפנריי 3636 בינואר 2018, אנחנו לא מאמינים שיש לנו שעון נוסף כזה למכירה. השעון אולי חסר את רגלי החוט (Lugs) שלו, אבל האותנטיות שלו בהחלט מפצה על זה. זה באמת כבוד עבורנו למכור פריט כל כך מרגש ונדיר מההיסטוריה.

שעון פנריי של צוללן נאצי ממלחמת העולם השניה. מקור - WatchPro.
שעון פנריי של צוללן נאצי ממלחמת העולם השניה. מקור – WatchPro.

“זה מדהים לחשוב כי שני שעוני פנריי ממלחמת העולם השנייה שהיו אצלנו במכירה פומבית בשנה האחרונה נתפסו כחלק מאותם אירועים, על ידי גברים שסביר להניח שהכירו אחד את השני, למרות שאין כל תיעוד להיכרות ביניהם אצל המשפחות שלהם, ששלחו לנו את השעונים למכירה, כך שלא ידוע אם שני הגברים ידעו על השעונים אחד של השני. עם זאת, שני השעונים הופיעו למכירה בבית המכירות שלנו בבירמינגהם. ככל הידוע, 10 צוללנים נאציים נתפסו באותה תקופה וככל הנראה שני שעונים נוספים כאלו הוצעו למכירות פומביות לאחרונה. כך שלפי הספירה שלנו, יש עדיין לפחות 6-8 שעונים כאלו שמסתובבים איפשהו”.

לאתר פנריי העולמי