רק אתמול דיווחנו על ביטול תערוכת Watches & Wonders בג’נבה ותהינו בקול מה יעלה בגורלה של תערוכת באזלוורלד, כשקצת יותר מ-24 שעות לאחר מכן אנחנו מקבלים דיווח שמגיע אלינו ממש מהדקות האחרונות – הנהלת באזלוורלד הודיעה על ביטול התערוכה השנה בעקבות משבר הבריאות העולמי עם התפרצות וירוס הקורונה ברחבי העולם. 

אם עד עכשיו היה נדמה שביטול תערוכת Watches & Wonder בג’נבה ותערוכות קטנות אחרות כמו האירועים של קבוצת סייקו הם “מכה קטנה בכנף”, הרי שביטול תערוכת באזלוורלד מעלה שאלות קשות לתעשיית השעונים כולה. 

תערוכת באזלוורלד 2020 בוטלה

חשוב לציין כי בהודעה לעיתונות נמסר כי התערוכה נדחתה לינואר 2021, אך עדיין מדובר בביטול התערוכה השנה, כשקשה להאמין שבשנה הבאה נקבל שתי תערוכות בשנה אחת, כשאנשי באזלוורלד בקושי מצליחים בשנה האחרונה למלא את הדוכנים השונים.

תערוכת באזלוורלד מהווה את האירוע הגדול ביותר בעולם השעונים, בו יצרניות השעונים המרכזיות משיקות את הדגמים החדשים שלהן לשנה הקרובה. למרות ההיעדרות של מותגים כמו ברייטלינג וקבוצת סווטש מהתערוכה, עדיין היו אמורים להופיע בה מותגים מובילים כמו רולקס, פטק פיליפ, זניט, הובלו, טודור או אוריס. 

תערוכת באזלוורלד נדחתה. מקור - Watchonista.
תערוכת באזלוורלד נדחתה. מקור – Watchonista.

האם זה אומר שאותן יצרניות לא ישיקו דגמים חדשים השנה? האם אותן יצרניות יקיימו אירועים כאלו ואחרים משלהן במקום תערוכת באזלוורלד? האם ניתן לקיים אירועים כאלה על רקע משבר וירוס הקורונה? אפשרות נוספת שקיימת – השקה דיגיטלית בלבד, כלומר הכרזה באמצעות הודעה לתקשורת של יצרניות השעונים השונות על דגמים חדשים, שתלווה בתמונות ומידע טכני.

 

אנשים יקנו שעונים חדשים השנה? 

אבל גם כאן עולה שאלה נוספת, תערוכת באזלוורלד מהווה גם הזדמנות מצוינת ליצרניות השעונים לפגוש את המשווקים הרשמיים שלהן מרחבי העולם. בתערוכה אותם משווקים יכולים להתרשם מהשעונים החדשים ולהחליט איזה דגמים הם רוצים לרכוש לשנה הקרובה ועל איזה דגמים הם מוותרים. מה יעשו כל אותם משווקים עכשיו? האם הם יזמינו שעונים מבלי להתרשם מהם? ימתינו להזדמנות הראשונה לטוס לשוייץ להתרשם מהשעונים החדשים? לא ברור. צריך לזכור גם כי לאור משבר וירוס הקורונה, אנו ניצבים בפני האטה משמעותית בכלכלה העולמית, כך שסביר להניח שמשווקים לא ימהרו לרכוש שעונים חדשים כשלא ברור מי בדיוק ירכוש את השעונים הללו במצב הנוכחי בעולם. 

בהודעה הרשמית לעיתונות שפרסמה הנהלת באזלוורלד נכתב : 

“מסיבות הקשורות לבטחון בריאות הציבור ובהתאם לעיקרון הזהירות בעקבות האיסור לקיים אירועים ציבוריים ופרטיים בהיקף רחב שפרסמו היום הרשויות הפדרליות והשלטון המרכזי בשוויץ, באזלוורלד מודיעה כי היא החליטה לדחות את התערוכה שתתקיים בין התאריכים 28 לינואר 2021 עד ה-2 לפברואר 2021 (יום התקשורת יתקיים ב-27 לינואר 2021), בעקבות דאגות הקשורות לוירוס הקורונה”.

 מישל מוריס-מליקוף, מנכ”ל תערוכת באזלוורלד אמר: 

“אנו מצרים עמוקות על כך שנאלצנו לדחות את התערוכה השנה כפי שתוכננה בעקבות וירוס הקורונה, תוך התחשבות מלאה בצרכים של עולם השעונים והתכשיטים בכדי שיוכלו ליהנות מהפלטפורמות השונות של התערוכה כדי למנף את העסקים שלהם. ההחלטה הזאת היתה קשה במיוחד לאור כל ההישגים החיוביים שהגענו אליהם באמצעות האזנה ודיאלוג עם המציגים בחודשים האחרונים, שהתבטאו בקונספט חדש ובפתרונות חדשים, שמשכו מציגים לחזור אל התערוכה ולמציגים חדשים להצטרף אליה. נרשמה צמיחה מעודדת בכל המגזרים – יצרני שעונים, תכשיטים, סוחרים באבני חן ויהלומים כמו גם הענף הטכני. עם דחיית התערוכה ל-21 לינואר, מצאנו פתרון שמאפשר לתעשייה וללקוחות להמנע מלהפסיד שנה שלמה ובמקביל להערך מחדש ולהתאים את הלו”ז שלהם לתחילת השנה, זמן שבו הם יוכלו להציג את המוצרים החדשים שלהם, טרנדים חדשים ולקבל הזמנות חדשות. הדחייה הזאת תאפשר גם לתערוכת באזלוורלד להמשיך ולהתפתח ולהשיק פורמטים חדשים ופתרונות חדשים כמו גם שיפורים לקונספט החדש שאנחנו מציעים”.

לפרטים נוספים באתר התערוכה.