למרות שהיא לא יצרנית שעונים קטנה במיוחד, על מון בלאן לא יוצא לנו לכתוב יותר מדי כאן במגזין הווטשגורו. אבל לזכותה של מון בלאן ייאמר כי בכל פעם שאנחנו כותבים עליה, אין ספק שהיא מרוויחה בזכות את הכתבה על השעונים שלה. גם במקרה של השעון החדש של החברה – 1858 מינרבה מונופושר כרונוגרף חץ אדום, שעון כרונוגרף במראה וינטאג׳י נהדר, מון בלאן מצליחה להרשים אותנו (סליחה על הספוילר …). אז בואו נשים רגע בצד את הבדיחות על עטים ושעונים ונתמקד קצת במה שכולנו אוהבים, שעונים מיוחדים, במחירים, טוב נו, תרשו לנו לא לעשות לכם ספוילר להכל … ?

1858 מינרבה מונופושר כרונוגרף חץ אדום – מפרט טכני

השעון החדש של מון בלאן מגיע בגוף העשוי מפלדת אל-חלד בקוטר של 42 מ״מ. השעון מגיע עם בזל מחורץ, העשוי מזהב לבן. גוף השעון משלב משטחים מלוטשים ומוברשים.

1858 מינרבה מונופושר כרונוגרף חץ אדום. מקור - timeandwatches.
1858 מינרבה מונופושר כרונוגרף חץ אדום. מקור – timeandwatches.

השעון מגיע עם לוח בגוון שחור-אופליין עם ספרות ערביות. במרכז לוח השעון, סקלת טלמטר וטכימטר.  השעון הוא שעון כרונוגרף מונופושר, כשמון בלאן בוחרת למקם את לחצן המונופושר בשעה 2 בגוף השעון ולא בכתר של השעון.

לוח במראה וינטאג׳י עם החץ האדום ומונופושר. מקור - timeandwatches.
לוח במראה וינטאג׳י עם החץ האדום ומונופושר. מקור – timeandwatches.

בשעה 3 אנו מקבלים לוח כרונוגרף 30 דקות ובשעה 9 אנו מוצאים את לוח השניות הקטן של השעון. בחלק החיצוני של לוח השעון אנו מוצאים חץ אדום. החץ האדום מחובר לבזל של השעון, כך שסיבוב הבזל ממקם את החץ האדום במיקומים שונים, לפי רצון עונד השעון.

החץ אדום שמחובר לבזל של השעון. מקור - timeandwatches.
החץ אדום שמחובר לבזל של השעון. מקור – timeandwatches.

החץ האדום יכול לשמש למדידת זמן שחלף או לחילופין כספירה לאחור. לוח השעון, כמו גם החץ האדום, הם אלמנטים היסטוריים, אשר מון בלאן שואבת משעוני טייסים מאמצע המאה הקודמת.

שעון ששואב השראה משעוני טייסים מאמצע המאה הקודמת. מקור - timeandwatches.
שעון ששואב השראה משעוני טייסים מאמצע המאה הקודמת. מקור – timeandwatches.

השעון יגיע עם רצועת עור תנין שחורה, כשהוא עמיד למים בעומק של עד ל-30 מטרים.

1858 מינרבה מונופושר כרונוגרף חץ אדום – מנגנון

בתוך השעון אנו מוצאים את קליבר MB M13.21, מנגנון מבית מינרבה כאמור, מנגנון מתיחה ידנית הפועל בקצב של 18,000 ויברציות לשעה ומספר רזרבת כוח של 60 שעות.

קליבר MB M13.21 - מנגנון מתיחה ידנית מבית מינרבה. מקור - timeandwatches.
קליבר MB M13.21 – מנגנון מתיחה ידנית מבית מינרבה. מקור – timeandwatches.

מון בלאן מעבירה את המנגנון בדיקות מחמירות, כשהוא מגיע עם הסמכה מבית מון בלאן – Montblanc Laboratory Test 500H.

אז מה חדש בעצם?

בשנת 1858, נוסדה בוילרה (Villeret) יצרנית השעונים מינרבה (Minerva). לאורך השנים מינרבה התפרסמה כיצרנית של שעוני כרונוגרף בדיוק גבוה, שהשתמשו במנגנוני האינהאוס של החברה, דוגמת קליבר 19.09 או קליבר 13.20. בשנת 2006 תאגיד היוקרה ריצ׳מונט רכש את מינרבה והעביר אותה לידיה של מון בלאן, שם היא נמצאת עד היום כחטיבה עצמאית, שאחראית למנגנונים המתקדמים ביותר של מון בלאן ומותגים נוספים בקונגלומרט היוקרה של ריצ׳מונט.

לפי מון בלאן, מינרבה הייתה אחת היצרניות הראשונות בעולם לייצר שעונים עם בזל מחורץ מסתובב המחובר לסמן בחלק הפנימי של השעון, עוד בשנת 1927. בשנת 1939 הציגה החברה את הכרונוגרף הראשון שלה עם בזל מסתובב ופונקציית אתחול. כך שהשעון החדש מהווה מחווה לשעונים הללו.

כמה זה עולה לנו?

זוכרים את השם המלא של השעון? 1858 מינרבה מונופושר כרונוגרף חץ אדום? אז מסתבר שזה לא השם המלא שלו. החסרנו את החלק האחרון של השם שלו, LE88. כמו שאתם יכולים לנחש, מדובר במהדורה מוגבלת של 88 יחידות. תג המחיר של השעון הזה? שימו לב. עבור השעון החדש של מון בלאן, רפרנס 129614, תצטרכו לשלם לא פחות מ-32,800 אירו.

1858 מינרבה מונופושר כרונוגרף חץ אדום. מקור - timeandwatches.
1858 מינרבה מונופושר כרונוגרף חץ אדום. מקור – timeandwatches.

השורה התחתונה

זוכרים את פסקת הפתיחה של הכתבה שלנו? אין ספק שמדובר בשעון מיוחד מאוד של מון בלאן. לגבי תג המחיר שלו? הגורו יכול לחשוב על כמה שעוני כרונוגרף, גם אם לא עם מנגנון מתיחה ידנית, מבית מותגים כמו בלנפיין או יגר לה קולטרה, בתג מחיר קצת יותר אטרקטיבי. אז תרשו לגורו לחזור לבדיחות המוכרות על מון בלאן. 32,800 אירו על שעון של יצרנית שידועה בעיקר בעטים שלה? משום מה זה נשמע לגורו קצת מוגזם ועם כל הכבוד למון בלאן ול-88 יחידות שלה, היינו מעדיפים לבזבז סכום כזה על שעונים אחרים …

למעבר לאתר של מון בלאן.