חובבי שעונים יוכלו לדקלם לכם מגוון רחב של עובדות, כמו מי היה המייסד של רולקס, כמה שעונים מייצרת וושרון קונסטנטין בשנה או מה הייתה השנה בה נוסדה פטק פיליפ. עולם השעונים והמגוון הרחב של יצרניות שעונים עם היסטוריה ארוכת שנים, מספק לנו אינספור עובדות היסטוריות, כשחובבי רולקס יוכלו לדקלם אינספור עובדות על החברה, כמו גם חובבי פטק פיליפ, חובבי אומגה ועוד. אבל מה עם עובדות כלליות על עולם השעונים. האם אתם יודעים מי נחשב לאבי השעון המודרני? ממתי נחשבה ג’נבה לאחת הערים הבולטות בענף השעונים העולמי ומתי התחילו להשתמש במחוג דקות? הגורו אסף עבורכם מספר עובדות מפתיעות מעולם השעונים שאתם חייבים להכיר.

 1. מי שנחשב לאבי השעון המכאני המודרני, הוא השען והמנעולן פטר הנליין, מנורמברג שבגרמניה, שחי בין השנים 1485 ל-1542. הנליין המציא שעונים בצורת ביצה, עם דיוק של כ-30 דקות ביום, שהיו צריכים לעבור איפוס כל יום מחדש.
 2. רק במאה ה-16 שעוני כיס צברו פופולריות והפכו למוצר אופנתי, כשבתחילה הם הופיעו עם מחוג שעות בלבד. מחוג הדקות התווסף רק מתישהו במאה השבע עשרה.
 3. שעון היד המודרני הראשון עוצב על ידי פטק פיליפ בשנת 1868 עבור הרוזנת קוסוביץ מהונגריה, שהשתמשה בשעון כאביזר אופנתי. השעון נמצא כיום בבעלות פטק פיליפ ומוצג במוזיאון החברה.

  שעון היד הראשון בעולם של פטק פיליפ. מקור - פטק פיליפ.
  שעון היד הראשון בעולם של פטק פיליפ. מקור – פטק פיליפ.
 4. התכשיטן דניאל ז’אנריצ’רד הציג לראשונה את שיטת הייצור ‘établissage’, שהייתה הבסיס לעולם השעונים המודרני, במאה ה-18 בהרי הג’ורה שבשוויץ. בשיטה זו התמחו עובדים בייצור רכיבים בודדים למנגנוני השעונים ומכרו אותם הלאה לסדנאות ייצור שעונים בג’נבה, שם כל הרכיבים התאספו לכדי שעון אחד.
 5. המונח “שעונים שוויצרים” הוא לא המצאה של המאה ה-20. כבר בשנת 1790 העיר ג’נבה ייצאה מעל ל-60 אלף שעונים בשנה, כששיטת ה-‘établissage’ של ז’אנריצ’רד הייתה השיטה המובילה לייצור שעונים עד לסוף המאה התשע עשרה.
 6. היסוד המכאני הבסיסי של מנגנוני שעונים מכאניים כמעט ולא השתנה ב-200 השנים האחרונות. קפיץ ראשי (Mainspring) שמתוח בקפידה, מניע בדיוק רב שרשרת של 4 גלגלי שיניים שמחוברים למחוגי השעון.
 7. שעונים מכאניים מגיעים עם “אבנים” בתוכם, אבני אודם שאמורות למזער את החיכוך והבלאי בנקודות פיבוט במנגנון (חיכוך בין שני חלקי מנגנון). כיום, ספיר סינתטי החליף את אבני האודם המקוריות שהיו במקור במנגנוני שעונים, כשהוא עמיד יותר ואמין יותר.
 8. אחת ההמצאות המפורסמות ביותר בעולם השעונים וכזאת שנחשבת מסעירה עד היום היא מנגנון הטורבילון, שהומצא על ידי אברהם-לואי ברגה, לפני מעל ל-200 שנה. הטורבילון (מערבולת בצרפתית), התבסס על סיבוב של גלגל האיזון ומנגנון הבריחה של השעון ב-360 מעלות בדקה, כדי למזער ככל הניתן את השפעת כוח המשיכה על המנגנון ולחשוף את כל רכיבי השעון ללחצים זהים. כיום, מנגנונים מודרניים לא באמת צריכים את הטורבילון כדי להיות מדויקים, אבל המנגנון נשאר סמל לשעוני יוקרה ולסוג של “הפגנת כוח” של המותג שמשלב אותו בשעונים שלו.
 9. שעוני יד הפכו לפופולריים בקרב גברים רק במהלך מלחמת העולם הראשונה, בה גברים התחילו להעדיף לענוד את שעוני הכיס שלהם על היד, מה שאפשר להם חופש פעולה גדול יותר בשדה הקרב וסיכויים קצת יותר גבוהים להישאר בחיים …
 10. מלחמת העולם השניה הרגה סופית את שעוני הכיס, כשהחיילים שהשתתפו בה הורשו להשתמש בשעוני יד בלבד, כדי לשמור על ביטחונם ולשמור אותם ממוקדים ולדאוג ששני הידיים שלהם יישארו על הנשק ולא יגששו אחר השעון בכיס שלהם.
 11. רולקס הציגה את האויסטר, השעון הראשון עם גוף עמיד למים בשנת 1926. כדי להוכיח את העמידות שלו למים, השחיינית האנגלית מרסדס גלייצה ענדה אותו בניסיון שלה לצלוח את התעלה האנגלית. גלייצה שחתה במשך 10 שעות, כשהשעון נשאר אטום לחלוטין ועובד בצורה מושלמת.

  שעון רולקס אויסטר משנות ה-30 של המאה הקודמת. מקור - רולקס.
  שעון רולקס אויסטר משנות ה-30 של המאה הקודמת. מקור – רולקס.
 12. משבר הקוורץ, כפי שהוא מכונה, הגיע במהלך שנות השבעים, כשהפופולריות של שעונים מבוסים מנגנון קוורץ ומופעלים על ידי סוללה החלה לעלות, במה שאיים להיות סופה של תעשיית השעונים השוויצרית.
 13. מלכת אנגליה, המלכה אליזבת ה-II, ענדה שעון של ייגר לה-קולטרה, קליבר 101, לטקס ההכתרה שלה. קליבר 101 ידוע כמנגנון המכני הקטן ביותר בעולם.
 14. כשלושים אחוזים מהערך של השעון נקבעים בגלל רמת הגימור הידני שלו – הגימור הסופי של הפוליש של השעון, השימוש בגימורים שונים שמשתלבים ביחד, לא רק מאפשרים למנגנון לפעול בצורה חלקה, אלא תורמים לא מעט ליופי של השעון ולנראות שלו ובכך מבדילים בין שעונים “רגילים” לשעוני יוקרה, כאלו שמשתייכים לשענות עילית מחברות כמו פטק פיליפ, אודמר פיגה או וושרון קונסטנטין.
 15. שעון מכאני מודרני פועל בממוצע בקצב של כ-8 פעימות בשנייה, בניגוד לשעון מטוטלת רגיל, שמשמיע את צלילי ה-“Tick-Tock” אחת לשנייה.
 16. התיעוד הראשון של זמן מגיע משנת 2000 לפני הספירה, לפני כ-4000 שנה, כשהמצרים חילקו את היום לשני חלקים של 12 שעות, כשגם אז מדדו זמן במקטעים של 60.
 17. הצבע הנפוץ ביותר בשעונים הוא כמובן הצבע השחור. הצבע השחור מאפשר לשעון להיות שימושי למספר מצבים – גם לאירועים רשמיים וגם לשימוש יומיומי.
 18. העמידות למים של שעונים לא נמדדת באמת בצלילה למים בעומק שכתוב עליהם, אלא במכלים במעבדה שבהם מופעל לחץ שווה ערך לזה שהיה מופעל עליהם במים בעומקים שונים.
 19. 10:10 – שעונים בפרסומות ובחלונות תצוגה מכוונים לרוב לשעה 10:10, שנקראת גם “Happy Time”, הסיבה לכך היא שהמחוגים יוצרים את צורת החיוך – סמיילי ואמורים לגרום לקונים להרגשה חיובית יותר, אך גם סיבה שיווקית, בצורה זו, אצל מרבית היצרניות, המחוגים לא מסתירים שום אלמנט מהלוגו של השעון, שנמצא לרוב מתחת לשעה 12.
 20. השעון המדויק ביותר בעולם הוא לא שעון אטומי, אלא ה-Cesium 133 Prototype, שעון שמשתמש בצסיום, החומר ש-9,192,631,770 ויברציות של אטום שלו הן ההגדרה המדעית לשניה אחת, כשהשעון מכיל צסיום כדי לסנכרן מנגנון קוורץ שנמצא בתוכו. רמת הדיוק של השעון היא סטייה של שנייה אחת ב-1,000 שנים.