בחודשים האחרונים התפרסמו בישראל מספר מקרים של גניבות ומקרי שוד של שעוני יוקרה. הסיפור שאנחנו מביאים לכם היום מגיע אלינו אמנם מאנגליה הרחוקה, אבל הוא מהווה דוגמה נוספת למקרים ההולכים ומתרבים של גניבות ומקרי שוד של שעוני יוקרה. הסיפור שלפנינו, כפי שתראו מיד, נראה כאילו נכתב כתסריט לסרט אקשן, עם מסיכות לטקס ברמה גבוהה, מעצר מקרי, ראיות על בסיס DNA וכמובן התוצאה הסופית – 31 שנים בכלא לשודדי רולקס. מוזמנים להכיר את הסיפור המרתק ביחד איתנו.

31 שנים בכלא לשודדי רולקס – השוד  

תחילתה של הפרשה שעליה אנו מדווחים בשנת 2021. ליתר דיוק, קצת לפני 11:30 בבוקר ב-27 לספטמבר 2021. בתאריך המדובר, צמד האחים-פושעים, בן מרפי וג׳ורג׳ מרפי-בריסטו, או כפי שהם מכונים בחלק מגופי התקשורת באנגליה – האחים במסיכה, מגיעים אל חנות תכשיטים ברחוב אפינג (Epping).

בדיווח שפורסם מאוחר יותר על ידי משטרת אסקס, אנו מגלים כי הצמד הגיעו כשהם לובשים ״מסכות לטקס מלאות דמויות חיים, המעניקות להם מראה של ג׳נטלמנים קשישים״. מצילומי האבטחה שמתפרסמים, ניתן לראות כי מדובר במסיכות מהסוג שאנו רואים בסרטים כמו סרטי משימה בלתי אפשרית, מסכות ברמה הגבוהה ביותר שאפשר לדמיין.

31 שנים בכלא לשודדי רולקס - האחים חובשים את המסיכות. מקור - משטרת אסקס.
31 שנים בכלא לשודדי רולקס – האחים חובשים את המסיכות. מקור – משטרת אסקס.

השניים מאיימים על צוות החנות כדי שיכניסו אותם אל תוך החנות. לאחר שנכנסו אל החנות, הם מובילים את אנשי הצוות של החנות אל המשרד האחורי, שם הם קושרים את ידיהם באמצעות אזיקונים. לאחר שכל העובדים קשורים באזיקונים, הם מסירים שעון רולקס יקר ערך מפרק כף היד של אחד העובדים.

הצמד המשיך לאיים על אנשי החנות, כשהם מנופפים בסכין ובגרזן, תוך כדי שהם סורקים את האזור המוקדש לעובדים בחנות. בשלב הזה, האזעקה מופעלת והגברים נמלטים מהמקום באמצעות רכב שחונה מחוץ לחנות.

המעצר של השניים היה מקרי לחלוטין. לאחר מספר שבועות, כשהחקירה עדיין נמשכת, שוטרים מצוות אופ-פלקון (Op Falcon), שהיו בסיור באי קנווי (Canvey), עוצרים רכב חשוד. נהג הרכב היה ג׳ורג׳ מרפי-בריסטו.

בחיפוש שמבצעים השוטרים ברכב, הם מגלים בתא המטען שתי מסכות פנים מלאות ובגדים בעלי מראה זהה לאלו שלבשו החשודים בשוד. בנוסף, הם מוצאים תיק שחור ובתוכו גרזן, סכין ואזיקונים.

הפריטים שהתגלו ברכב. מקור - משטרת אסקס.
הפריטים שהתגלו ברכב. מקור – משטרת אסקס.

הממצאים הללו עוררו את חשדם של השוטרים, שעוצרים את מרפי-בריסטו במקום. בבדיקת מעבדה משפטית שנערכה לרוק שנמצא בתוך שתי המסכות, התגלה DNA השייך לג׳ורג׳ מרפי-בריסטו בתוך אחת מהמסיכות ו-DNA של אחיו הבכור, בנג׳מין מרפי, במסיכה השניה. הממצאים הללו קשרו אותם באופן מיידי לשוד.

31 שנים בכלא לשודדי רולקס – המשפט והעונשים הכבדים

הדו״ח המשטרתי ממשיך ומספר כיצד האחים נעצרו בשני מיקומים נפרדים ב-21 ביוני בשנה שעברה, כשהם מסרבים לענות על שאלות כלשהן במהלך החקירות שלהם. שני האחים הואשמו בשוד ובהחזקת חפץ בעל להב חד והם נלקחו למעצר.

בדו״ח נכתב – ״בנג׳מין מרפי, בן 37 וג׳ורג׳ מרפי-בריסטו, בן 28, שניהם מדיואי רואד, לונדון N1, הכחישו את חלקם בשוד, כאשר הופיעו לראשונה בבית משפט השלום בסאות׳אנד-און-סי, ב-22 ביוני 2021. בהמשך, לאחר משפט קצר שנמשך שלושה ימים בלבד בבית המשפט בבזילדון קראון (Basildon Crown) ולאחר שעה בלבד של דיונים של חבר המושבעים, האחים נמצאו אשמים בשוד.

בן מרפי נמצא אשם בשוד ובשתי עבירות של החזקת חפץ בעל להב, כשהוא נידון לעונש מאסר של 18 שנים, בעוד אחיו, ג׳ורג׳ מרפי-בריסטו, הורשע בשוד, בשתי עבירות של החזקת חפץ בעל להב ובסעיף בשם ״הליכה מצוידת לגניבה״. הוא נידון למאסר של 13 שנות מאסר.

האחים מרפי. מקור - משטרת אסקס.
האחים מרפי. מקור – משטרת אסקס.

ראש צוות החקירה מהיחידה לפשע חמור ומאורגן, פקד יוני אדלר (Yoni Adler) סיפר – ״בנג׳מין מרפי ואחיו ג׳ורג׳ מרפי-בריסטו תכננו את השוד הזה, כשהם משתמשים במסכות שיסייעו להם להימנע מגילוי. אבל בדיקת המעבדה המשפטית, כמו עבודת הבילוש המפורטת ושיטור יזום, היא שהוכיחה שהאחים קשורים ישירות לשוד. אני רוצה להודות לצוות החנות על תמיכה בחקירה שלנו לאחר שעברו אירוע מפחיד ללא ספק, כשאני מקווה שהם יוכלו להמשיך הלאה בשגרת חייהם״.

דרך אגב, השעון, בשווי מוערך של כ-15,000 פאונד, מעולם לא נמצא …

ביש מזל או טמטום? 

לא ברור אם מדובר בשני שודדים חסרי מזל או לא מוצלחים במיוחד, שכן כאמור, הרכב של ג׳ורג׳ מרפי-בריסטו מעורר את חשדם של שוטרי הסיור, ללא קשר לשוד ולאחר מספר שבועות. עם המעצר המקרי לחלוטין שלו, השוטרים מגלים כאמור – להזכירכם, מספר שבועות לאחר השוד – את המסיכות, הבגדים וככל הנראה גם את כלי הנשק הקרים שבהם השתמשו השניים לביצוע השוד. לא ברור מדוע השניים לא נפטרו מהאמצעים הללו, כשאפשר רק לתהות האם הם תכננו שוד נוסף באמצעות הפריטים הללו או שאולי הם נקשרו אליהם באופן אישי, שמנע מהם לזרוק אותם. בכל מקרה, השמירה על החפצים הללו ברכב, היא שהובילה בסופו של יום לעונשי המאסר הממושכים שהוטלו על השניים.

אם הסיפור הזה לא מוזר מספיק בשבילכם, תרשו לנו לחלוק איתכם סיפור נוסף שמגיע אלינו מאנגליה, כשגם כאן, מדובר בשודדי שעונים, שלא תאמינו מה הוביל למעצר שלהם …

כאמור, הסיפור השני שלנו מגיע גם הוא מלונדון, שם כנופיה בת ששה חברים הואשמה בביצוע סדרת מעשי שוד של שעוני יוקרה ברובעים צ׳לסי ובלהאם, לאחר שצילמו תמונות שלהם כשהם עונדים את השעונים הגנובים …

סדרת מעשי שוד בדרום לונדון

שוטרי החוליה המעופפת (Flying Squad) מצאו את התמונות במכשיר טלפון נייד, לאחר שעצרו שניים מחברי הכנופיה – קייג׳ואן הנרי (Kaijuan Henry) ורושאן קלארק (Roshan Clark).

השניים קושרו לשני חברים נוספים של כנופיית שודדי הרולקס, כפי שהם מכונים, מייקל מאליק אחמד (Michael Malik Ahmed) וזכריה יוסוף (Zakariah Yusuf). יוסוף ואחמד נלכדו גם הם ללא קשר למעשי השוד, כשהמשטרה מצליחה לעצור אותם לאחר שהם מנסים להימלט מרכב גנוב במהלך מרדף משטרתי בחודש ינואר בשנה שעברה.

שני חברים נוספים בכנופיה מדרום לונדון, ג׳סי אומה (Jessy Ouma) וג׳וזף אופוקו (Joseph Opoku), הורשעו גם הם בסדרת מעשי שוד אלימים של שעוני יוקרה בעלי ערך גבוה בצ׳לסי ובלהאם במהלך שנת 2021.

בית המשפט של אייסלוורת׳ קראון (Isleworth Crown) שמע כיצד, ב-21 בדצמבר 2021, דווח על שלושה אירועים נפרדים בחלקים שונים של לונדון.

חברי כנופיית שודדי הרולקס. מקור - Met Police.
חברי כנופיית שודדי הרולקס. מקור – Met Police.

המקרה הראשון מתרחש לאור יום, כאשר אדם מתעמת עם הנרי וקלארק בצ׳לסי. השניים היו חמושים בסכין גדולה ובמוט ואילצו אותו לוותר על שעון טאג הויר בשווי של 1,500 פאונד. שני השודדים ממשיכים לאיים לאחר מכן על אדם אחר בבלהאם עם ״סכין זומבי גדולה״, לפני שחבטו בפניו וברחו עם התיק שלו.

עוד באותו היום, הפעם בשעות הערב המוקדמות, לאחר רדת החשיכה, השניים מזנקים לעבר שני גברים שישבו ליד שולחן בפאב בצ׳לסי, כשהם חמושים בסכין גדולה ובמאצ׳טה. הם דורשים מהגברים למסור לידם את השעונים שלהם – שעון של ברגה ושעון של פטק פיליפ, בשווי של כ-35,000 פאונד כל אחד.

גונבים שעון? אל תצטלמו איתו. מקור - Met Police.
גונבים שעון? אל תצטלמו איתו. מקור – Met Police.

שני חברים נוספים בכנופיה, יוסוף ואופוקו, מניפים ב-9 לינואר 2022 מאצ׳טה לעבר זוג בצ׳לסי, כשהם גונבים את שעון הרולקס של האישה, בשווי של כ-6,000 פאונד ואת הטבעת שלה, מתוצרת בולגרי. בן הזוג שלה נפגע בפניו, כשהם שודדים ממנו את שעון הטאג הויר שלו. החבר השישי בכנופיה, מייקל מאליק אחמד, פעל כנהג המילוט במכונית גנובה.

ששת חברי הכנופיה נמצאו אשמים בעבירות של שוד אלים במהלך השבוע האחרון, כשגזר דינם ייקבע במועד מאוחר יותר. סמל ראשון גארי טיילור ממשטרת המטרופולין (Met Police) אמר כי הצוות שלו מרוצה מכך שכנופיה מסוכנת הוצאה מרחובות לונדון, שתהיה בטוחה יותר כעת, כששת האנשים הללו עומדים בפני תקופה ניכרת מאחורי סורג ובריח.

טיילור קורא לכל מי שרואה שוד לדווח על כך מיד למשטרה – ״זה משפיע באופן משמעותי על היכולת שלנו לתפוס את האחראים ולמנוע מהם לגרום נזק נוסף״.

מה קורה בישראל ולמה שודדים שעוני יוקרה? 

כאמור, בחודשים האחרונים התפרסמו מספר מקרים של מקרי שוד של שעוני יוקרה בישראל. האם הדיווחים על מקרי שוד מעבר לים הגיעו אל אוזנם של השודדים בישראל והם החליטו לאמץ את הרעיון ולעבור למקרי שוד של שעוני יוקרה?

31 שנים בכלא לשודדי רולקס
31 שנים בכלא לשודדי רולקס

בכל אופן, גניבת שעוני יוקרה לא באמת צריכה להפתיע אותנו. שעוני יוקרה, בניגוד לרכבי יוקרה למשל, הם פריטים שפשוט הרבה יותר לגנוב, קל יותר להימלט איתם וככל הנראה גם קל יותר למכור אותם. אולי לא במדינה שבה הם נגנבו, אבל אפשר בקלות לטוס עם השעון לחו״ל למדינה זרה כלשהי, מן הסתם בעדיפות למדינה לא מערבית וסביר להניח כי עם קצת מאמצים או קשרים, אפשר למכור את השעון.

למה אנחנו שומעים יותר על המקרים הללו בשנים האחרונות? ככל הנראה כי אנחנו שומעים הרבה יותר על שעוני יוקרה באמצעי התקשורת, בין אם מדובר בשעוני הרולקס והמרצדסים שעליהם דיבר השר אמסלם ובין אם מדובר על קדחת המחירים של שעוני יוקרה.

בשורה התחתונה – כפי שציינו גם בכתבות קודמות אודות מקרי שוד של שעוני יוקרה, אנחנו לא ממליצים לכם לא להסתובב עם שעון היוקרה שלכם ובמקום זאת לאחסן אותו במקום זאת בכספת, אבל אפשר לצמצם את מידת החשיפה שלכם לסכנה, בין אם בעזרת המנעות מפרסום תמונות של השעון שלכם ברשתות חברתיות (כן, אנחנו מודעים לעובדה שזה פוגם בחווית ההנאה מהשעון …) ובין אם בעזרת המנעות מענידת השעון בחו״ל, בוודאי באזורים מועדים לפורענות, כאלו שידועים במקרי שוד רבים של שעוני יוקרה.