כשאנחנו חושבים על שעונים איקוניים אנחנו חושבים מיד על רולקס סאבמרינר (Rolex Submariner) או אומגה ספידמאסטר (Omega Speedmaster), אבל אין ספק כי לצד השעונים הללו, ניתן למנות עוד מספר דגמים בולטים במיוחד בהיסטוריה של עולם השעונים, כשאחד השמות הבולטים ביותר מביניהם ולבטח אחד השעונים המזוהים ביותר בעולם בקרב חובבי שעונים הוא שעון הקרטיה טנק (Cartier Tank), שציין בשנה שעברה (2017) מאה שנים להשקתו. קשה למנות שעונים, או אפילו מוצרים אחרים כלשהם, שהצליחו לשמור על העיצוב המקורי שלהם לאורך תקופה כל כך ארוכה, ושבמקביל הצליחו לשמור על הפופולריות, היוקרה והביקוש שהיה להם כמו ביום שבו הושקו לראשונה.

הקרטיה טנק היה שעון יוצא דופן ופורץ דרך באותה תקופה, כשהוא נוצר על ידי לואי קרטיה כאות הוקרה לג’ון פרשינג, המפקד האמריקאי שהיה אחראי להחזרת השלום באירופה עם צי הטנקים שלו בשנת 1917 (זה, אגב, לא היה המקרה היחיד בו קרטיה העניק שעון לאדם מפורסם בתחומו, כפי שספרנו לכם בקורות חייו של הקרטיה סנטוס). באותם ימים קרטיה העניק לפרשינג אב טיפוס מעשה ידי אדם של שעון בעיצוב מלבני, ששאב השראה מהצורה של הטנקים של אותן שנים, שיהפוך ברבות השנים לאחד השעונים הקלאסיים והמפורסמים ביותר בהיסטוריה. הגורו מביא לכם כמה עובדות שלא ידעתם על שעון הקרטיה טנק – אחד משעוני היוקרה המפורסמים ביותר והבולטים ביותר בהיסטוריה של עולם השעונים.

הקרטיה טנק הוא אחד משעוני היד הראשונים בהיסטוריה

כשג’ון פרשינג קיבל את השעון שלו מקרטיה, הקרטיה טנק היה אחד משעוני היד הראשונים בהיסטוריה. בעוד רבים חושבים כי הקרטיה טנק הוא אכן שעון היד הראשון בהיסטוריה, התואר הזה שייך ככל הנראה למי שנחשב על ידי רבים ליצרן השעונים הטוב בהיסטוריה – אברהם לואי-ברגה, שייצר שעון יד 100 שנה לפני כן, עבור מלכת נאפולי דאז, בשנת 1810. אלא שבניגוד לברגה, שראה בשעון היד שייצר עבור אותה גברת אריסטוקרטית יצירה חד פעמית, קרטיה זיהה באותה תקופה את המגמה שעתידה לשנות את עולם השעונים לחלוטין, עם שעוני יד לגברים במקום שעוני כיס, עם יצירות כמו הקרטיה סנטוס שאותו השיק בשנת 1904 ומאוחר יותר עם הקרטיה טנק, שני שעונים איקוניים של קרטיה שמצליחים להיות רלוונטיים ופופולריים גם היום, ממש כמו לפני מאה שנה.

שעוני קרטייה טנק. מקור - קרטייה.
שעוני קרטיה טנק. מקור – קרטיה.

ההשראה לעיצוב – הטנקים הראשונים בעולם

כפי שסיפרנו לכם בפסקה הראשונה, קרטיה עיצב את השעון כהוקרה לג’ון פרשינג, מפקד אמריקאי שפיקד על צי טנקים. החל מהעיצוב המלבני שאיפיין את הטנקים באותם שנים, צלעות הצמיד המלבניות, שאמורות לדמות את שרשראות הזחל של הטנקים, במה שהיה ביטוי מושלם של האוונגרדיות העיצובית של קרטיה ועזר ביצירת תפיסה עיצובית חדשה. הצורה המלבנית הייתה יוצאת דופן באותן שנים, בתקופה בה שעונים היו בעלי גוף עגול, כשקרטיה לא הסתפק רק בעיצוב יוצא דופן לגוף השעון שלו, אלא בחר גם במנגנון ייחודי, כשהודות לשיתוף פעולה וחוזה בלעדיות שהיה לו עם מי שנחשב למאסטר של מנגנונים דקים, אדמונד לקולטר, הוא קיבל מנגנון שהתאים לשעון מבחינה עיצובית ופונקציונלית.

השעון של הסלבס

הקרטיה טנק הוא ללא עוררין השעון של הסלבס, כשבמאה השנים האחרונות הוא עיטר את ידם של אנשי אצולה ורוח רבים, החל מהנסיכה דיאנה, מישל אובמה, ג’קי אונסיס, אלטון ג’ון, טרומן קפוטה או ז’אק שיראק ועד לאומן האוונגרד הנודע אנדי וורהול, שפעם אמר כי הוא מעולם לא היה צריך למתוח את שעון הקרטיה טנק שלו (ברמיזה לכך שמעולם לא הוריד אותו). אין שעון אחר בהיסטוריה שיכול להתפאר ברשימה כל כך ארוכה של מפורסמים שענדו אותו כמו הקרטיה טנק.

הנסיכה דיאנה עונדת קרטייה טנק. מקור - קרטייה.
הנסיכה דיאנה עונדת קרטיה טנק. מקור – קרטיה.

שעון היוניסקס הראשון בהיסטוריה

כבר סיפרנו לכם שהקרטיה טנק היה שעון פורץ דרך וייחודי, כשהוא היה אחד משעוני היד הראשונים בהיסטוריה, אחד מהשעונים המלבניים הראשונים בהיסטוריה, אבל הוא היה גם שעון היוניקס הראשון בהיסטוריה – שעון היה מיועד לגברים ולנשים. כשקרטיה השיק את השעון בשנת 1919, מספר קטן של דגמים יוצר עבור ההשקה הרשמית. מספר שנים לאחר מכן, בשנת 1925, שעוני הקרטיה טנק היוו רבע מתפוקת הייצור של שעוני קרטיה. אמנם בתחילה קרטיה ייעד את השעונים הללו לגברים, אך מהר מאוד הוא החל להציע אותם גם עבור נשים, כשהציג את הקרטיה טנק לנשים, עם דגמים בולטים כמו הקרטיה טנק  Cintrée משנת (1921), או הקרטיה טנק  Chinoise משנת  1922.

לעמוד במבחן הזמן

אמנם נדמה כי לא הרבה השתנה בדגמי הקרטיה טנק במהלך שנות קיומו, אבל אחת הסיבות שלואי קרטיה והחברה קרטיה נחשבים ליצרני תכשיטים ושעונים כל כך מוצלחים, היא היכולת שלהם להתאים את עצמם לאופנות ולמגמות בולטות במרוצת השנים, כשהחברה מעולם לא קפאה על השמרים ועדכנה ללא הרף את השעון. לדוגמה, בשנת 1989, אז קרטיה השיקה את הטנק  Américaine החדש, שהתבסס על הפרופורציות המושלמות של הטנק Cintrée משנת 1921. ב-1996 הפוקוס עבר לטנק Française או בשנת 2009, שנה משמעותית עבור החברה, בה הציגה את הטנק Américaine Tourbillon, ששילב מנגנון תוצרת בית של קרטיה, מנגנון 9452 MC, עם טורבילון. שעוני הקרטיה טנק זמינים בשלושה גדלים שונים מה שאפשר ליצרן להרחיב את קהל היעד שלו ולהפוך אותו למתאים גם לגברים וגם לנשים.

קרטייה טנק Cintree. מקור - Horobox.
קרטיה טנק Cintree. מקור – Horobox.

לאתר קרטייה העולמי