בעולם שעוני היוקרה הצפוף יותר ויותר, לא פעם אנחנו מוצאים את עצמנו רואים תמונה של שעון חדש ומתקשים במבט ראשון וחטוף להחליט מי החברה שעומדת מאחוריו, כשדגמים רבים של שעונים מיצרניות שונות נראים זהים במבט ראשון. אחת החברות יוצאות הדופן בתחום זה, אם לא יוצאת הדופן הבולטת ביותר, היא יצרנית השעונים ריצ’רד מיל, שפשוט לא ניתן לטעות בזיהוי השעונים שלה – כמובן בהנחה שאתם חובבי שעונים ומכירים את המותג. אספנו עבורכם 5 עובדות על ריצ’רד מיל שלא ידעתם. מותג שעוני היוקרה מעורר המחלוקת. כך שאם יתמזל מזלכם וזכיתם בפרס הראשון בלוטו והחלטתם לרכוש שעון של החברה, תוכלו לדעת מה עומד מאחורי השעונים שלה.

ריצ’רד מיל ידועה בשימוש בחומרים וטכנולוגיות מתקדמות, גימור ידני ברמה הגבוהה ביותר ובשימוש בלוחות סקלטון רבים. אבל בקרב חובבי שעונים רבים, היא נחשבת לאחרת היצרניות השנויות ביותר במחלוקת, כשהיא מתחרה אולי רק בהובלו בתחום זה.

1. ריצ’רד מיל – האיש והמותג

מייסד החברה והאיש שעל שמו נקראת החברה הוא ריצ’רד מיל, שמגיע מדרום צרפת. מיל עבד בענף השעונים כמנהל היצוא של Finhor, כשלאחר שקבוצת Matra רכשה את המותג, מיל, שהתקדם בתפקידים במרוצת השנים, ניהול מספר מותגי שעונים בחברה. בשנת 1990 הוא הפך למנכ”ל חטיבת השעונים של Maboussin, כשהוא מכהן במקביל גם כראש חטיבת התכשיטים של החברה. מאוחר יותר סיפר מיל כי בימים ההם התחברו האהבה שלו למכניקה עם העין שלו לעיצוב, מה שהוביל ללידת המותג ריצ’רד מיל.

הלוגו של ריצ'רד מיל.
הלוגו של ריצ’רד מיל.

2. השנה שבה הכל התחיל – 2001

כשמדברים על יצרניות שעוני יוקרה, זה לא נדיר למצוא חברות שהשורשים שלהן מגיעים עמוק בתוך המאה התשע עשרה, אבל ריצ’רד מיל נוסדה רק בשנת  2001, אז הציג ריצ’רד מיל (האיש) את שעון ה-RM 001, שעון שנבנה בתמיכת יצרניות מנגנוני שעונים שוויצריות וקמעונאי שעונים. מיל התמקד מהיום הראשון של החברה שלו בשעונים טכניים, כשהוא רואה בעיני רוחו “רנסנס בקודים של שעונים” כשהוא ביטא לא פעם תאבון עז לאתגרים. במרוצת השנים, מיל התפתח, גדל ושמר על קשר עם ספורטאים ושחקני קולנוע מובילים, מסורת שממשיכה עד היום.

3. שיתוף פעולה עם שגרירי המותג גם בתהליך העיצוב

בניגוד ליצרניות שעונים רבות, אצלן שיתוף הפעולה עם שגרירי המותג מסתכם בצילום משותף של מנכ”ל החברה עם אחד משעוני החברה וצ’ק שמן שיופקד לחשבון הבנק, ריצ’רד מיל שאף לחולל מהפכה גם בנושא מערכות היחסים עם שגרירי המותג, עוד בשלב התכנון. מיל שואף לכך ששגרירי המותג, בדגש על ספורטאים, יענדו את שעוני המותג גם במהלך התחרויות השונות שבהן הם משתתפים, כך למשל לא נדיר לראות את רפאל נדאל, הטניסאי הספרדי המפורסם, עונד את שעון הריצ’רד מיל שנושא את שמו במהלך טורנירי הגרנד סלאם, או את פליפה מאסה, נהג מירוצי הפורמולה 1 עם שעון של רצ’ירד מיל על ידו ואפילו את יוהאן בלייק, האצן הג’מייקני, עונד שעון ריצ’רד מיל במהלך ריצות קצרות בתחרויות שונות. השעונים של ריצ’רד מיל מעוצבים כך שיעמדו בנסיעה במהירות של 300 קמ”ש, במהירות מתפרצת של ריצת ספרינט אינטנסיבית ל-100 או 200 מטרים ואפילו בחבטות עוצמתיות במהלך הגשת חבטות פתיחה במגרש הטניס.

ריצ'רד מיל RM008. מקור - ריצ'רד מיל.
ריצ’רד מיל RM008. מקור – ריצ’רד מיל.

4. שימוש בחומרים מתקדמים ופורצי דרך בתעשיית השעונים

ממש כמו הובלו, גם ריצ’רד מיל הפכה לשם נרדף לשימוש בחומרים יוצאי דופן בתעשיית השעונים. שעון ה-RM 002 של החברה הגיע עם פלטת בסיס (Baseplate) למנגנון שעשויה מטיטניום. ב-2005, בשעוני ה- RM 003-V2, ה-RM004-V2 וה-RM008-V2, ריצ’רד מיל השתמשה בבסיס העשוי מסיבי ננו-פחמן, כשריצ’רד מיל הייתה החברה הראשונה בעולם השעונים שהשתמשה בחומרים המורכבים הללו.

5 עובדות על ריצ'רד מיל שלא ידעתם. GURU FACTS.
5 עובדות על ריצ’רד מיל שלא ידעתם. GURU FACTS.

5. שעון הטורבילון המכני הקל בעולם

שיתוף הפעולה של ריצ’רד מיל עם נהג המירוצים פליפה מאסה, אשר עיצבו במשותף שעון שיתאים לנהג המירוצים המפורסם, הוליד את ה-RM 006 Tourbillon בשנת 2004, בו נעשה שימוש בבסיס העשוי מסיבי ננו-פחמן, חומר עמיד מאוד אך במקביל גם קל מאוד, מה שהפך את ה-RM 006 לשעון הטורבילון הקל ביותר לשנת 2004. גם כיום שעון הכרונוגרף הקל ביותר בעולם מגיע מבית ריצ’רד מיל וגם הפעם עם קשר הדוק לענף המירוצים, עם שעון ה-RM 50-03 McLaren F1 שעשוי מגרפן מחזיק בתואר.

שעון ריצ'רד מיל RM006, שעון הטורבילון הקל בעולם. מקור - ריצ'רד מיל.
שעון ריצ’רד מיל RM006, שעון הטורבילון הקל בעולם. מקור – ריצ’רד מיל.

לאתר ריצ’רד מיל העולמי