כשאנחנו חושבים על שעונים איקוניים במיוחד, החשודים המיידים הם דגמים כמו הרולקס סאבמרינר או האומגה ספידמאסטר. חובבי שעונים עשויים להכניס לרשימה שלהם גם שעונים כמו קרטייה טנק או הרויאל אוק של אודמר פיגה, אבל ספק אם רבים יחשבו מיד על דגם הרברסו של ייגר לה-קולטרה (Jaeger LeCoultre). הרברסו הוא אחד השעונים הייחודיים בנוף של עולם השעונים, עולם שבו פעמים רבות לא ניתן להבדיל בין שעון של יצרנית כזו לבין שעון של יצרנית אחרת. שני מאפיינים הופכים אותו לאיקוני כל כך ולאחד השעונים המזוהים ביותר בעולם: הצורה המלבנית שלו, והעובדה שמדובר בשעון “מתהפך”, כלומר שעון עם מנגנון אחד שמשותף לשני לוחות שעונים שנמצאים משני עברי גוף השעון, שמסתובב על ציר. אז בין אם הכרתם את הרברסו ובין אם זו הפעם הראשונה ששמעת על יצירת המופת הזו של ייגר לה-קולטרה, הגיע הזמן להכיר 5 עובדות מעניינות על השעון האיקוני הזה.

הרברסו נוצר בעקבות אתגר בין חברים

כשאנחנו חושבים על שעונים שוויצריים ועל תחילת הייצור שלהם, אנחנו חושבים אולי על הרים מושלגים, גבעות מוריקות וכפרים שוויצריים ציוריים, אבל הרעיון לרברסו נולד בכלל במגרש פולו בהודו, שם קצין בריטי הציב אתגר בפני סזאר דה-טריי (César de Trey)  איש עסקים שוויצרי, שהיה במקרה גם החבר של ז’אק-דויד לה-קולטרה (Jacques-David LeCoultre), כשהוא ביקש שעון שיוכל לעמוד בתנאים הקשים של המשחק ובמכות שהוא צפוי לספוג במהלך משחק פולו קשוח.

גרסת ואן גוך של הרברסו. מקור - SJX.
גרסת ואן גוך של הרברסו. מקור – SJX.

הדגם נקרא על שם הביטוי הלטיני “אני מסתובב”

השעון נקרא רברסו על שם הביטוי הלטיני “Reversos” שמשמעותו “אני מסתובב”, כשהוא מתייחס לעיצוב הייחודי המסתובב של גוף השעון עם הציר, שהפך כמובן לסימן ההיכר של השעון, אם כי לא ברור עד היום מי החליט שדווקא זה יהיה השם של השעון ולא שם אחר.

ייגר לה-קולטרה רברסו. מקור - WatchTime.
ייגר לה-קולטרה רברסו. מקור – WatchTime.

גב השעון הפך ל”קנבס” ליצירתיות וביטוי אישי

בשל העובדה שלשעון זה “אין” גב של ממש – אלא שני צדדים שניתן לבחור בינהם, הצד הנגדי ללוח (שבשעון רגיל היה פשוט גב הקייס), משמש כמעין “קנבס” המאפשר לשעני ייגר לה-קולטרה להפגין את היצירתיות שלהם ואת יכולות הצורפות שלהם, כשגב השעון הגיע במקרים רבים עם תחריטים או תבליטים, עם ציורים כאלו ואחרים, בשיבוץ אבני חן ועוד. במשך השנים, החלה ייגר לה-קולטרה להציע אופציה לרוכשי השעון לעצב בעצם את “גב הקייס”.

אומנות על גב שעון הרברסו. מקור - JCKONLINE.
אומנות על גב שעון הרברסו. מקור – JCKONLINE.

מתמטיקה, יחס הזהב ושעון הרברסו

עוד אחד מסימני ההיכר של שעוני הרברסו, הם שלושה פסים אנכיים שמופיעים בחלק העליון והתחתון של גוף השעון, שנקראים גם בשם גדרונים – Gadroons, מוטיב דקורטיבי שמכיל שורה של עקומות קמורות, סמל למורשת הארט-דקו של השעון. אבל לא רק מורשת עיצובית יש כאן, אלא גם מחווה וכבוד למתמטיקה – הפרופורציות היחסיות של אורך ורוחב שעון הרברסו הקלאסי תואמות את יחס הזהב האהוב כל כך על ידי מתמטיקאים לאורך ההיסטוריה (ייגר לה-קולטרה היא לא היחידה שעושה שימוש ביחס הזהב בעיצוב – גם הפטק פיליפ גולדן אליפס משתמש באותו העיקרון).

ייגר לה-קולטרה רעננה את כל ליין הרברסו לפני כשנתיים

שנת 2016 הייתה יובל ה-85 שנים של הרברסו. כדי לציין את התאריך המשמעותי, בייגר לה-קולטרה החליטו על רענון לליין שעוני הרברסו, שגדל במרוצת השנים ל-53 וריאציות שונות. ייגר לה-קולטרה החליטה להתמקד בשלושה דגמים, או כמו שהחברה קראה להם – “ביטויים” שונים – רברסו קלאסיק, רברסו Tribute ורברסו וואן, גרסת הרברסו לשעוני נשים. שעוני הקלאסיק, ברובם, מתבססים על מגנונים אוטומטיים ומגיעים בשלושה גדלים – קטן, בינוני וגדול. גרסת המחווה, לעומתם, שואבת את ההשראה לעיצוב שלה מהדגם המקורי משנת 1931.

דגם עדכני של הרברסו. מקור - ייגר לה קולטרה.
דגם עדכני של הרברסו. מקור – ייגר לה קולטרה.

לאתר יגר לה-קולטרה העולמי