ה-COSC – ר”ת של Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres, בתרגום מילולי – הבדיקה הרשמית השוויצרית לכרונומטרים, הוקם בשנת 1973 והוא מספק מאז את אחד מתווי התקן המוכרים ביותר בעולם השעונים – אישור הכרונומטר. אמנם כיום ישנן יצרניות שעונים שמבצעות מבחני ביצועים קפדניים יותר מה-COSC, אך עדיין מדובר בתו תקן נחשב שאף חברה לא תתבייש להתהדר בו. כדי שתכירו קצת יותר טוב את אחד מתווי התקן המפורסמים ביותר בעולם השעונים, הגורו אסף עבורכם חמש עובדות שיעזרו לכם להכיר את ה-COSC קצת יותר טוב.

1. SWISS MADE

כדי להגיש שעון לבחינה של ה-COSC, השעון צריך להיות שוויצרי, או מה שנקרא “SWISS MADE”, משמעות הדבר היא כי מנגנון השעון הוא שוויצרי, המנגנון הורכב בגוף השעון בשוויץ, המבדקים הסופיים שבוצעו לשעון נערכו בשוויץ ולפחות 60 אחוזים מעלויות הייצור מיוצרות בשוויץ ולפחות 50 אחוזים מהרכיבים בשעון הם שוויצריים. הסיבה העיקרית היא כי הארגון הוא ארגון ללא מטרות רווח, כך הארגון יכול להבטיח את היוקרה שמאחורי תו התקן ואת הקליבר של ההסמכה ותעשיית השעונים השוויצרית כולה, כשה-COSC בעצם משמש כסוג של “שירות ציבורי” לתעשיית השעונים בשוויץ.

2. תהליך הבדיקה

כדי ששעון יעבור את מבדקי ה-COSC, ראשית יש לשלוח אותו לאחת המעבדות הרשמיות של ה-COSC, שם הוא מתחיל בתהליך בדיקה מקיף, במסגרתו עובר השעון את המבדקים הבאים – בדיקת המספר החרוט על גבי המנגנון ביחס לרשימה שסופקה על ידי היצרן, בדיקה כי המנגנון ממוקם באחיזה של 5 חריצים, המנגנון נמתח בהתאם להוראות היצרן, כשהרכיבים ממוקמים במארז בטמפרטורה מבוקרת של 23 מעלות צלזיוס בדיוק. לאחר מכן, במשך 15 ימים, רכיבי השעון עוברים בדיקות יום-יומיות, כשכל יום השעונים נבדקים ומורכבים מחדש. בסוף התהליך המנגנונים מקבלים ציון לפי 7 קריטריונים שונים שכוללים את הדיוק היומי הממוצע של השעון, הסטייה הממוצעת של המנגנון, הסטייה הגדולה ביותר, הסטייה במצב מאונך ובמצב מאוזן, הסטייה בהתאם לטמפרטורה ועוד.

3. לא מקפחים גם שעוני קוורץ

חשבתם שה-COSC בודק רק שעונים מכאניים? תחשבו שוב. ב-COSC בודקים גם שעוני כיס, מכשירי מדידה קבועים באוניות ומטוסים ואפילו מנגנוני קוורץ. היות ואין כיום תקן בינלאומי למדידת שעון עם מתנד קוורץ, התקן שנעשה בו שימוש על ידי ה-COSC זהה לתקן ה-ISO 3159 שבו נעשה שימוש לבדיקת השעונים המכאניים. כל מנגנון קוורץ מוסמך COSC חייב לעבור פיצוי תרמי, כלומר שהמנגנון יוכל להתאים את עצמו באופן אוטומטי לתדירות המתנד לפי תנאי הסביבה. המנגנון צריך להיות גם אטום לחלוטין כדי להגן עליו מפני לחות. כל כרונומטר קוורץ נמדד במשך 13 ימים לעומת 15 ימים לשעוני יד או שעוני כיס או 19 ימים לשעוני מדידה קבועים. אמנם מנגנוני הקוורץ עוברים פחות בדיקות מאשר מנגנונים מכאניים, אבל שיעורי הסטייה שלהם מחמירים הרבה יותר.

4. שבעה ימי עבודה בשבוע

ל-COSC יש שלוש מעבדות נפרדות, אחת בבייל\ביין, השנייה בסנט אימייר והשלישית בלה לוקלה. כל מעבדה פועלת שבעה ימים בשבוע, כדי לעמוד בתנאים הבדיקה המחמירים שבין היתר דורשים כי הבדיקה תהיה רציפה, כך שאנשי המעבדות עובדים גם בסופי שבוע. בסך הכל כל מעבדה פעילה במשך 350 ימים בשנה. מעל 1.6 מיליון שעונים מקבלים את אישור ה-COSC מדי שנה, מספר שגדל בהתמדה לאורך השנים. בשנת 1976 רק 200 אלף שעונים בשנה קיבלו את התקן, כשבשנת 2000 המפר קפץ למיליון שעונים. מתוך כל השעונים השוויצרים שמיוצאים מהמדינה, רק 6 אחוזים מהם מקבלים את אישור ה-COSC, כשמבין כל השעונים המכאניים השוויצריים שמיוצאים מהמדינה, 21 אחוזים מהם מקבלים את אישור ה-COSC.

5. אין הפתעות בטבלת היצרניות

בשנת 2015 פרסם ה-COSC נתונים רשמיים בפעם האחרונה, לאחר שיצרניות השעונים בעצמן ביקשו מהארגון שלא לפרסם יותר את הנתונים כדי לשמור על חשאיות. באופן לא מפתיע, שלוש החברות המובילות במספר השעונים שקיבלו את תקן ה-COSC היו רולקס במקום הראשון, עם 795,716 שעונים, אומגה במקום השני עם 511,861 שעונים וברייטלינג עם 147,917 שעונים. באופן מפתיע, מי שנמצא במקומות הבאים הם שני מותגים תקציביים מבית קבוצת סווטש – טיסו עם 96,563 שעונים ומידו עם 49,962 שעונים. את עשרת המקומות הראשונים משלימות טודור (23,003 שעונים), שופארד (16,107 שעונים), זניט (6,824 שעונים), פנריי (6,262 שעונים) וברמונט (5,860 שעונים).

עובדות על ה-COSC
עובדות על ה-COSC