כשאנחנו חושבים על יצרניות שעונים שוויצריות עם מורשת עתיקה, אנחנו חושבים על יצרניות כמו פטק פיליפ (Patek Philippe), ושרון קונסטנטין (Vacheron Constantin), ייגר לה-קולטרה (Jaeger-LeCoultre) או בריגה (Breguet), אבל ספק אם תחשבו על לונג’ין (Longines), אשר הוקמה בשנת 1832 וחגגה השנה 187 שנים להקמתה. לונג’ין ידועה בייצור שעונים אלגנטיים בעלי עיצוב קפדני, כשלחברה יש גם מספר מנגנוני שעונים שנחשבים ליצירות אומנות של ממש (בעידן שלפני שקבוצת סווטש השתלטה על המותג …).

סמל החברה המוכר כל כך, עם הכנפיים, נמצא בשימוש משנת 1867, והוא נחשב גם גם לסמל המסחרי הרשום העתיק ביותר עבור חברת שעונים, אבל גם העובדות הללו לא מספיקות כדי להסביר עד כמה עמוקה המורשת של החברה ועד כמה היא מיוחדת בנוף של יצרניות השעונים. הגורו אסף עבורכם כמה עובדות שיעזרו לכם להכיר קצת יותר טוב את לונג’ין, כדי שבפעם הבאה שתראו שעון שלה תדעו להעריך אותו כמו שצריך …

המטה של לונג’ין מעולם לא עזב את סנט-אימייר

אם עדיין לא הספקתם לשכוח, אתם בוודאי זוכרים שסיפרנו לכם שלונג’ין הוקמה בשנת 1832. החברה הוקמה בסנט-אימייר שבשוויץ, על ידי אוגוסט אגאסי (Auguste Agassiz), בתקופה בה יצרני שעונים נחשבים ייצרו חלקים לשעונים בסדנאות שהיו בבתים שלהם. אגאסי חתם על הסכם שיתוף פעולה עם שני יצרני שעונים אחרים והוא היה אחראי להרכבה והפצה של השעונים המוגמרים. לונג’ין מעולם לא עזבה את סנט-אימייר, כשהמטה של החברה היה תמיד ממוקם באיזור לאורך כל השנים.

המטה של לונג'ין. מקור - לונג'ין.
המטה של לונג’ין. מקור – לונג’ין.

החברה נקראת על שם נהר באיזור סנט-אימייר

אגאסי, שהגיע ממשפחה של מדענים וסוחרים, השתמש בקשרים שלו באמריקה כדי להפוך את העסק שלו להצלחה גדולה בצד השני של האוקיינוס האטלנטי. הקשרים הללו עבדו לטובתו ואפשרו לו להפוך לראש החברה בשנת 1846, כששני עשורים לאחר מכן, האחיין שלו, ארנסט פרנסיליון (Ernest francillion) השתלט על החברה והוביל את חנוכת מפעל השעונים הראשון. הבניין שבו רוכזו כל שלבי הייצור וההרכבה של השעונים היה ממוקם ליד נהר שנקרא “Les Longines”, שבצרפתית משמעו “כרי דשא ארוכים”.

אחת הגרסאות הראשונות של הלוגו של לונג'ין. מקור - לונג'ין.
אחת הגרסאות הראשונות של הלוגו של לונג’ין. מקור – לונג’ין.

לונג’ין שומרת נתונים על כל שעון שהחברה מכרה אי פעם

לונג’ין, בצדק, מתגאה במורשת ארוכת השנים שלה ומפעילה את מוזיאון לונג’ין, שעוקב אחר ההיסטוריה של החברה עד לשנים הראשונות שלה. במוזיאון, שממוקם במטה החברה בסנט-אימייר, ניתן למצוא דגמי שעונים, מכשירי ניווט, מכשירי זמן, תמונות, פוסטרים, צילומים ומדליות שהחברה זכתה בהן. אבל מה שהכי מדהים הוא ארכיון של מעל ל-800 רשומות, בו מתועדים כל דגמי השעונים שהחברה ייצרה בין השנים 1867 ועד לשנת 1969 – כלומר, מעל למאה שנים של ייצור שעונים. ברשומות הללו ניתן למצוא רישום ומידע טכני על כל שעון שהחברה מכרה אי פעם, כשהרשומות הללו עוזרות לחברה לאמת את מקוריותם וגילם של שעוני וינטאג’ של החברה.

המוזיאון של לונג'ין. מקור - לונג'ין.
המוזיאון של לונג’ין. מקור – לונג’ין.

במוזיאון תוכלו לראות פרסומות ישנות ונוכחיות של לונג’ין

חובבי שעונים וגם חובבי פרסומות ישנות? במוזיאון של לונג’ין תוכלו למצוא חדר שלם שמציג פרסומות עתיקות ומודרניות של לונג’ין, פוסטרים ישנים ותמונות, כולל תיעודים של סלבס היסטוריים כמו המפרי בוגרט או אודרי הפבורן ועד לשגרירים צעירים יותר של המותג, כמו קייט וינסלט או שחקני הטניס סטפי גראף ואנדרה אגאסי.

המוזיאון של לונג'ין. מקור - לונג'ין.
המוזיאון של לונג’ין. מקור – לונג’ין.

החדר הסודי במוזיאון של לונג’ין

גם אם תבקרו במוזיאון של לונג’ין ותתנהגו לפי כל כללי האירוח השוויצריים המחמירים, יש חדר אחד שככל הנראה לא יסכימו להכניס אתכם לתוכו, למעשה, אפילו מרבית מהעובדים של לונג’ין לא מורשים להיכנס אליו, אלא רק כאלו שהוענק להם האישור המיוחד לבקר בו. החדר הסודי הזה מכיל כל מנגנון של שעון וכל רכיב שמשמש בשעונים של החברה, החל מרוטורים, קפיצים ועד לחוטים הקטנים ביותר וברגים. כל אחד מהרכיבים הללו נשמר ומתויג ביחד במגירה מיוחדת, בהתאם לדגם השעון, כשבמגירות הללו ניתן למצוא כל רכיב של שעון שהחברה ייצרה החל משנת 1867.

לאתר לונג’ין העולמי