אתם אולי שואלים את עצמכם מה לכתבה בווטשגורו וליצרנית השעונים היפנית סיטיזן (Citizen), מי שמזוהה יותר מכל, ביחד עם סייקו, עם תחום שעוני הקוורץ ופחות עם שענות “שוויצרית” ושעונים מכאניים. אבל לסיטיזן יש היסטוריה מעניינת ומספר עובדות שיגרמו לכם לחשוב פעמיים להבא. אתם מוזמנים להכיר 5 עובדות כאלו ביחד עם הגורו:

היצרנית היא בת מעל ל-100 שנה

החברה הוקמה בשנת 1918, מה שהופך אותה לקשישה בת מאה. מאחורי השם של החברה “Citizen” – אזרח באנגלית, מסתתר סיפור מעניין. מסתבר שמי שנתן את השם לחברה היה ראש עיריית טוקיו דאז, שינפיי גוטו, שהיה ידיד קרוב של מייסד סיטיזן, קמקיצ’י יאמאזאקי (Kamekichi Yamazaki). גוטו השתמש בשם סיטיזן (“אזרח”) לפני שנת 1920, כדי לסמן את החלום של שעונים באיכות גבוהה שאותם כל אזרח במדינה יוכל להרשות לעצמו. באופן מעניין ודי אירוני, מי שהיה הבעלים של השעון הראשון שסיטיזן ייצרה אי פעם היה דווקא קיסר יפן דאז, טאישו.

הלוגו של סיטיזן (Citizen).
הלוגו של סיטיזן (Citizen).

הכל מיוצר “אינהאוס” 

מעריכים יותר יצרניות שעונים שמשתמשות במנגנוני אינהאוס על פני מנגנונים ג’נריים? מה תגידו על זה שסיטיזן מייצרת הכל “בתוך הבית” ביפן? סיטיזן היא אחת החברות המצטיינות בעולם באינטגרציה פנימית (Vertically Integrated). כל המנגונים של סיטיזן (כולל מנגנוניי הקוורץ) מיוצרים ביפן, אפילו כאלו שמועברים למותג מיוטה. לסיטיזן אין אף מפעל ייצור מחוץ ליפן והיא לא רוכשת רכיבים מחוץ ליפן. כל הרכיבים לייצור השעונים של החברה מיוצרים בתוך החברה – ממעגלים משולבים, לשבבים אלקטרוניים ולרכיבים מכניים. היוצא מן הכלל היחיד הם המנגנונים שבהם סיטיזן משתמשת בכמה משעוני סדרת הקמפונלה שלה, אשר מיוצרים על ידי La Joux Perret, חברה בבעלות סיטיזן שמייצרת מנגנונים עבור סיטיזן בשוויץ. סיטיזן מייצרת את הקייסים, הלוחות, מחוגי השעונים וכמובן המנגנונים בתוך החברה. למעשה, סיטיזן מייצרת אפילו את המכונות שמייצרות את החלקים.

פס הייצור האוטומטי שלהם כמעט וחיסל את תעשיית השעונים השוויצרית בסוף שנות השבעים

בסעיף הקודם סיפרנו לכם על פסי הייצור של סיטיזן, שמייצרת אפילו את המכונות שלה בעצמה. מה שלא סיפרנו לכם, זה שאחד מפסי הייצור שלה שהחל את עבודתו בשנות השבעים של המאה הקודמת, נמצא עדיין בשימוש ומייצר מספר עצום של שעוני קוורץ כיום. סיטיזן כמובן שדרגה ושיפרה אותו במרוצת השנים, אבל עדיין מדובר באותו פס ייצור. פס הייצור המדובר נמצא במפעל של סיטיזן בלידה והוא מנפק מנגנון קוורץ שלם בכל שניה. חישוב מתמטי פשוט יגלה כי מדובר בלא פחות מ-30 מיליון מנגנוני קוורץ בשנה, במידה ופס הייצור יעבוד ללא הפסקה. עכשיו צריך לקחת בחשבון שלסיטיזן יש לפחות עשרה פסי ייצור כאלו. פס הייצור של סיטיזן הידוע בשם AT-3 הוא כמעט אוטומטי לחלוטין והוא דורש התערבות אדם רק כדי לתקן בעיות במכונות, במידה והתגלו בעיות כלשהן.

פסי הייצור עבור מנגנונים מכאניים עובדים אמנם בקצב נמוך יותר, אבל עדיין מדובר במספרים מדהימים וגבוהים יותר מכל סטנדרט של התעשייה השוויצרית. ואם אתם חובבי עבודה ידנית, אז תרשו לנו לספר לכם שלסיטיזן יש גם פסי ייצור בהם שענים מרכיבים את השעונים, ממש כמו בתעשיית השעונים השוויצרית.

שעוני השוק הגבוה – קמפונלה – מורכבים על ידי שענים מומחים

סיטיזן מעניקה את התואר Meister ו-Super Meister לשענים בעלי 30 שנות ניסיון בייצור שעונים בסיטיזן. מרבית המומחים הללו החלו את דרכם בבית הספר של סיטיזן ולאחר מכן התקדמו במעלה הדרגות בחברה, לדרגת מומחים, משם לדרגת Meister ובסוף לדרגת Super Meister. אותם מומחים הם אלו שעובדים על שעוני השוק הגבוה של החברה ומרכיבים אותם בצורה ידנית, כולל הגימור המוקפד שלהם. בין השעונים שעוברים תחת ידם ניתן למצוא גם כמה משעוני הקוורץ של החברה, כמו ה-Chronomaster.

Campanola
שעון סיטיזן קמפנולה.

החברה ממתקדת בכוח האור, אולטרה דיוק ושעונים אולטרה דקים

סיטיזן הציגה לעולם את שעון הקוורץ הסולרי הראשון בעולם בשנת 1976. שמונה תאים סולריים בודדים שהיו מסודרים על גבי לוח השעון טענו את סוללת השעון ואפשרו לו לעבוד כמעט ללא הפסקה, כל עוד נחשף לאור שמש. ב-1962 סיטיזן השיקה את ה-Diamond Flake, שעון היד הדק ביותר שלהם לגברים, עם מנגנון בעובי של 2.75 מ”מ בלבד, כשחלק מהדגמים בסדרה היו בעובי של בין 4 ל-5 מ”מ. ב-1972 סיטיזן ייצרה את מנגנון הקוורץ הדק ביותר, בעובי של 1 מ”מ בלבד. גם בתחום הדיוק סיטיזן נחשבת פורצת דרך. בשנת 1975 הציגה סיטיזן את ה-Crystron Mega עם דיוק של שלוש שניות +/- בחודש. בסיטיזן לא הסתפקו בזה והשיקו מאוחר יותר מנגנון קוורץ עם דיוק של 10 שניות +/- בשנה. מה שהפך לסטנדרט לשעונים בדיוק גבוה של סיטיזן וסייקו. כיום, סיטיזן מייצרת מנגנונים עם דיוק של 5 שניות +/- בשנה כסטנדרט, נתון שרק מנגנוני ה-VHP של לונג’ין משתווים אליו. אבל בסיטיזן אוהבים להשאר לבד בפסגה ובבאזלוורלד 2019 השיקה החברה את מנגנון 0100, עם דיוק של שניה אחת +/- בשנה !