שעוני הצלילה הופיעו לראשונה בשנות העשרים של המאה הקודמת, כאשר האנס ווילסדורף – מייסד רולקס (Rolex) – הציג את שעון הרולקס אויסטר, השעון העמיד למים הראשון בעולם. בשני העשורים הבאים הבכורה ברובה הייתה אצל שעוני הטייסים, אך בשנות ה-50 הגיע העת לשעוני הצלילה לזוז לקדמת הבמה – במקביל להתפתחות תחום הצלילה החופשית. מאז, שעוני הצלילה הפכו לז’אנר השעונים הפופולרי ביותר בענף, וכעת – הגורו החליט שהגיע הזמן להכיר לכם את 5 שעוני הצלילה הנחשקים ביותר בהיסטוריה.

בלנקפיין פיפטי פטומס (Blancpain Fifty Fathoms)

מתחילים עם שעון הצלילה המודרני הראשון בהיסטוריה, הפיפטי פטומס של בלנקפיין (Blancpain), אשר הגיע לאוויר העולם בשנת 1953, חודשים ספורים לפני הופעת הרולקס סאבמרינר. השעון היה מיועד לגדוד חדש של צוללנים קרביים של הצי הצרפתי, והוא היה השעון הראשון שהשתמש בבזל חד כיווני למדידת זמן הצלילה שעבר, תכונה שהפכה לחובה עבור שעוני צלילה עד היום. בלנקפיין השיקה לאורך השנים מהדורות רבות ושונות של הדגם, האחרונה שבהן הושקה במקביל לתערוכת SIHH 2019 – מהדורה מיוחדת של הפיפטי פטמוס בפלטינה.

שעון בלנקפיין פיפטי פטומס
שעון בלנקפיין פיפטי פטומס (מקור: אתר בלאנקפיין הרשמי)

אומגה סימסטר 300

סדרת הסימאסטר של אומגה החלה את חייה בשנת 1948, אך הסימאסטר 300 – שעון הצלילה הראשון של הסדרה – הושק בשנת 1957, במקביל לריילמאסטר והספידמאסטר של אומגה (Omega). הסימאסטר 300 היה בעל מראה שונה לגמרי והוא הושק במטרה אחת – לאפשר לאומגה דריסת רגל משמעותית בתחום שעוני הצלילה, תחום שצבר פופולריות נרחבת באותן שנים. גם אומגה, כמו בלנקפיין, השיקה אינספור גרסאות של השעון הזה (וזה עוד מבלי שהזכרנו את הכמות האדירה של מהדורות מוגבלות), אך הזינוק האדיר בפופולריות של השעון הגיע בשנת 1995 – כאשר הוא שימש כשעון הרשמי של סדרת ג’יימס בונד, מה שהפך אותו לאחד השעונים המוכרים ביותר בעולם.

אומגה סימסטר 300 מהדורת 2018. מקור - אומגה.
אומגה סימסטר 300 מהדורה REISSUE מיוחדת 2018. מקור – אומגה.

פנריי לומינור / רדיומיר

יצרנית השעונים האיטלקית פנריי (Panerai) ייצרה לאורך עשרות שנים שעוני צלילה ומכשירי כרונומטר עבור הצי האיטלקי. היא גם אחת מהיצרניות הראשונות שייצרו שעון שמיועד לצלילה (שעון שנולד בזכות שיתוף פעולה עם רולקס). השעון הזה הוא הפנריי רדיומיר – שבמרוצת השנים הפך למרכזי בליין שעוני החברה, ועבר עד היום מעט מאוד שינויים.

שמה של פנריי כיצרנית שעוני צלילה הלך לפנייה, ובשנות החמישים היא התבקשה על ידי ממשלת מצרים לייצר שעונים עבור הצוללנים בצי המצרי. התוצאה הייתה הלומינור, שהוא – ככל הנראה – הדגם האייקוני והמוכר ביותר של פנריי.

פנריי לומינור וינטאג'. מקור - SWISS DESIGN WATCHES.
פנריי לומינור וינטאג’. מקור – SWISS DESIGN WATCHES.

רולקס סי-דוולר רפרנס 126600

סדרת הסי-דוולר של רולקס הגיעה אלינו בשנת 1967 והיא אפשרה לחובבי רולקס “עליית מדרגה” בהשוואה לסאבמרינר.שעוני הסדרה נשארו נאמנים לעיצוב הסולידי שמתכתב היטב עם מטרת השעון – להיות “Tool Watch” ללא גינונים וקישוטים מיותרים, ובמרוצת השנים, הסי-דוולר הפך לאחד משעוני הצלילה הקשוחים ביותר בעולם. בעוד הדגמים המקוריים יוצרו עם עמידות למים בעומק של 610 מטרים (2,000 רגל), בשנות השבעים רולקס הכפילה את העמידות של השעונים הללו ל-1220 מטרים (4,000 רגל), כשהסי-דוולר הפך להיות שעון הצלילה הראשון בעולם שהגיע עם שסתום ההליום – שסתום שאפשר שחרור של הליום מגוף השעון לאחר צלילות בעומק רב, מבלי לגרום לפגיעה במנגנון.

רולקס סי-דוולר 126600. מקור - רולקס.
רולקס סי-דוולר 126600. מקור – רולקס.

בשנת 2017, לרגל יום ההולדת החמישים של הסי-דוולר, רולקס השיקה את הסי-דוולר רפרנס 126600, שכבר היום זוכה למעמד של אגדה בקרב חובבי רולקס וחובבי שעונים ברחבי העולם, עם קייס בקוטר של 43 מ”מ במקום 40 מ”מ, ועם כיתוב SEA-DWELLER אדום כמחווה לדגמי ה-Double Red הוותיקים.

רולקס סאבמרינר

זאת לא הפעם הראשונה שהסאבמרינר מופיע ברשימות המועדפים השונות של הגורו, וכנראה שגם לא האחרונה. מה לא נאמר כבר על השעון הזה? הדגם האייקוני ביותר בעולם, השעון המוכר ביותר בעולם, השעון עם היקף הזיופים הגבוה ביותר בעולם, השעון עם מספר ההומאז’ים הרב ביותר… למרות זאת, רולקס נשארת נאמנה לעיצוב המקורי משנת 1954, כאשר אחת לכמה שנים ישנן מתיחות פנים קלות ביותר. גם המנגנון – הקליבר 3135 – הוא מנגנון אין-האוס של רולקס שמשמש את הסאבמרינר כבר מעל ל-30 שנה.

רולקס סאבמרינר 116610 קרמי עם תאריכון - פלדה. קרדיט: אתר רולקס העולמי
רולקס סאבמרינר 116610 קרמי עם תאריכון – פלדה. קרדיט: אתר רולקס העולמי