יצרנית השעונים השוויצרית פרדריק קונסטנט (FREDERIQUE CONSTANT) היא אחד השמות העולים בתעשיית השעונים העולמית. החברה הצעירה מציעה מגוון רחב של שעוני דרס במחירים נגישים, עם מנגנונים שוויצריים ובאיכות ייצור שרק הולכת ומשתפרת לאורך השנים. הגורו החליט שהגיע הזמן להכיר קצת יותר טוב את החברה הזאת כדי להבין מה הופך אותה למיוחדת ומה עומד מאחורי הצמיחה המרשימה שלה. 6 עובדות על פרדריק קונסטנט שכל חובב שעונים צריך להכיר.

1. חברה צעירה עם שורשים בתחילת המאה הקודמת

פרדריק קונסטנט נחשבת ליצרנית שעונים צעירה יחסית. שנת ההקמה הרשמית של החברה היא 1988, אך לחברה יש שורשים עמוקים שמגיעים עד לתחילת המאה הקודמת. בשנת 1904, פרדריק שריינר (Frederique Schreiner) וקונסטנט סטס (Constant Stas) חברו יחדיו והפכו ליצרנים של לוחות שעונים מודפסים עבור יצרניות שעונים שוויצריות. בשנת 1988 חברו אלטה באקס ופטר סטס (דור רביעי למייסד החברה המקורי, קונסטנט סטס) והקימו את פרדריק קונסנט החדשה, עם השקה של ששה דגמי שעונים שכללו מנגנונים שיוצרו על ידי יצרן שעונים שוויצרי מג’נבה.

2. הפטנט המפוספס של פרדריק קונסטנט

בשנת 1994 השיקה פרדריק קונסטנט את הגרסה הראשונה של הקולקציה המפורסמת ביותר שלה, קולקציית ה-Heart Beat. הרעיון שעמד מאחורי הקולקציה והשם שלה הוא האפשרות לראות חלק מהמנגנון המכאני המורכב באמצעות חלונית עגולה קטנה בלוח השעון, מה שהיום כולנו מכירים כשעוני Open Heart. פרדריק קונסטנט הייתה יצרנית השעונים הראשונה שהציגה שעונים כאלו, כשחברות אחרות החלו לאמץ את הרעיון החדשני מיד לאחר מכן. הדבר התאפשר בשל העובדה שפרדריק קונסטנט פשוט לא טרחה לרשום פטנט על העיצוב שהיה ייחודי והומצא בעצם על ידי החברה.

שעון פרדריק קונסנט HEART BEAT אוטומטי. מקור - פרדריק קונסטנט.
שעון פרדריק קונסנט HEART BEAT אוטומטי. מקור – פרדריק קונסטנט.

3. רוכשים חברה עם שורשים במאה ה-19

בשנת 2012, פטר סטס ואלטה באקס, אשתו, החליטו לרכוש את אלפינה (Alpina), יצרנית שעוני ספורט שוויצרית אשר נוסדה בשנת 1883, במטרה לגוון את היצע השעונים של קבוצת פרדריק קונסטנט, שידועה בעיקר כיצרנית שעוני דרס.

4. בעלות יפנית על יצרנית שעונים שוויצרית  

אם תשאלו כל חובב שעונים על פרדריק קונסטנט, הוא בוודאי יוכל להגיד לכם מיד כי מדובר ביצרנית שעונים שוויצרית. אבל לא רבים ידעו כי פרדריק קונסטנט נמצאת, החל משנת 2016, תחת הבעלות של קבוצת סיטיזן אחזקות (Citizen Holdings) מטוקיו שביפן.

5. מתקדמים בעולם השענות הגבוהה

לאורך השנים, השתמשה פרדריק קונסטנט במנגנונים של חברות אחרות. בשנת 2004 הגיע רגע משמעותי בחיי החברה, כשהיא השיקה את ה-Heart Beat Manufacture, גרסה נוספת בסדרה המפורסמת ביותר של החברה, אלא שהפעם השעון הגיע עם מנגנון תוצרת בית המבוסס על מתיחה ידנית. שנה לאחר מכן השיקה החברה גרסאות נוספות של המנגנון, עם מחוון מצב ירח (Moonphase) ותאריכון, כשבשנת 2006 השיקה החברה גם גרסה אוטומטית של המנגנון, שזכה להצלחה רבה. אבל עם כל הכבוד למנגנונים הללו, את הפריצה הגדולה שלה ביצעה פרדריק קונסטנט בשנת 2008, כשהחברה השיקה מנגנון טורבילון חדשני, עם גלגל בריחה מבוסס סיליקיום (Silicium). המנגנון נחשב לבעל דיוק גבוה במיוחד והוא שולב בשעון ה-Heart Beat Tourbillon Manufacture של החברה.

6. אחת מיצרניות השעונים עם הצמיחה הגבוהה ביותר

פרדריק קונסטנט המשיכה לגדול ללא הפסקה לאורך השנים. בשנת 2011 החברה ייצרה מעל ל-120 אלף שעונים, אשר נמכרו ב-2,700 נקודות מכירה במעל ל-100 מדינות ברחבי העולם. פרדריק קונסטנט הצליחה למצב את עצמה בקטגוריית מוצרי היוקרה הנגישים, כשמרבית שעוני החברה מגיעים בטווח המחירים של 1,000 עד 5,000 פרנקים שוויצריים. באותה שנה בפרדריק קונסטנט הודיעה כי החברה מצפה לשיעור גדילה שנתי של 25 אחוזים, כשהיא מאמינה כי תכפיל את גודלה כל שלוש שנים.

מטה פרדריק קונסטנט. מקור - פרדריק קונסטנט.
מטה פרדריק קונסטנט. מקור – פרדריק קונסטנט.
עובדות על פרדריק קונסטנט
עובדות על פרדריק קונסטנט