עולם השעונים המכאניים נחשב לאחד התחומים ה”מסורתיים” ביותר בעולם – תחום שבו חברות נשארות בבעלות אותה משפחה לאורך דורות, חברות נשארות באותו מקום בו הן הוקמו עוד במאה ה-19 ומעל הכל – מנגוני השעונים המכאניים, שלמרות כל הפיתוחים והשכלולים במאה השנים האחרונות, נשארו מבוססים כמעט על אותו עיקרון בן מאות שנים, ללא שינויים מהותיים.

אחד הפיתוחים המשמעותיים ביותר בעולם השעונים בעשרות השנים האחרונות וכזה שמוגדר על ידי רבים (ובואו לא נכנס לוויכוח הזה עכשיו …) כפיתוח החשוב ביותר בעולם השעונים המכאניים במאה העשרים הוא מנגנון הקו-אקסיאל של אומגה, אבל בעצם, גם המשפט הזה יכול לעורר ויכוח (תיכף תדעו על מה אנחנו מדברים).

מנגנון 8611 קו-אקסיאלי של אומגה. מקור - אומגה.
מנגנון 8611 קו-אקסיאלי של אומגה. מקור – אומגה.

מנגנון הקו-אקסיאל הפך לאחד מסימני ההיכר הבולטים של אומגה (מתחרה אולי רק בג’יימס בונד …) ולשם נרדף לשעונים של החברה, אבל הגורו רוצה להתמקד הפעם דווקא בכמה מיתוסים אודות המנגנון הזה שמסתובבים ברחבי הרשת.  לפני שנעבור למיתוסים, נדגיש שכשאנחנו מדברים על מנגנון הקו-אקסיאל, אנחנו לא מתכוונים למנגנון במובן של מנגנון של שעון, אלא למנגנון הבריחה הצירית (Co-Axial Escapement) שהפך לחלק בלתי נפרד מהמנגנונים השונים של אומגה החל משנות ה-2000.

מיתוס 1 : מנגנון הקו-אקסיאל משפר את הדיוק של שעונים

למען האמת, מנגנון הקו-אקסיאל לא באמת משפר את הדיוק של המנגנונים של אומגה לעומת מנגנונים של חברות אחרות. היתרון הגדול שלו הוא בהפחתת החיכוך בין גלגלי הבריחה, מה שמצריך פחות חומר סיכה במנגנון וכתוצאה מכך, השעונים המבוססים על מנגנונים אלו נחשבים לעמידים יותר ויכולים לשרוד זמן רב יותר בין טיפולי תחזוקה שגרתיים.

מיתוס 2 : אומגה המציאה את מנגנון הקו-אקסיאל

זוכרים את פסקת הפתיחה של הכתבה? הבטחנו לכם ויכוח, לא? אז בואו נסיים אותו מהר. אומגה לא באמת המציאה את המנגנון. מי שהמציא את מנגנון הקו-אקסיאל היה יצרן שעונים עצמאי מאנגליה בשם ג’ורג’ דניאלס, שפיתח את המנגנון בשנות ה-70. אומגה כן הייתה היצרנית הראשונה שהכירה בחשיבות של המנגנון ובחדשנות שבו ומיהרה לרכוש את הזכויות עבורו, כשבשנת 1999 היא שילבה אותו לראשונה באחד מהמנגנונים שלה, קליבר 2500.

איור שהכין ג'ורג' דניאלס שמציג את מנגנון הבריחה הקו-אקסיאלי.
איור שהכין ג’ורג’ דניאלס שמציג את מנגנון הבריחה הקו-אקסיאלי.

מיתוס 3 :  אומגה היא בעלת הזכויות על הפטנט

למען האמת, זכויות הבלעדיות על פטנט הקו-אקסיאל פגו מזמן ואומגה היא לא בעלת הפטנט, מה שזה אומר, שכל יצרנית שעונים כיום – שוויצרית, צרפתית, איטלקית, גרמנית או אפילו סינית, יכולה לאמץ את מנגנון הבריחה הצירי ולשלב אותו במנגנונים מכאניים שלה מבי לחשוש מתביעה כלשהי …

מיתוס 4 : למנגנון הקו-אקסיאל אין חסרונות לעומת מנגנוני בריחה אחרים

מנגנון הבריחה הצירית מצריך גלגל בריחה נוסף. החוק בעולם השעונים הוא די פשוט – פשוט יותר, כנראה טוב יותר, מהסיבה הפשוטה שככל שיש פחות רכיבים במנגנון השעון, כך יש סבירות נמוכה יותר שהם יתקלקלו, יותר רכיבים – יותר רכיבים שיכולים להתקלקל …

רבים טוענים כי מנגנוני הקו-אקסיאל הראשונים הגיעו דווקא עם ליקויים, הרי שהדורות החדשים נחשבים לאמינים מאוד. מה שחשוב לזכור בהקשר הזה, במיוחד אם אתם בעלים של שעון אומגה מבוסס מנגנון קו-אקסיאל – וודאו היטב אל מי אתם שולחים את השעון שלכם לתיקון. מעבדות אומגה או היבואן הרשמי תמיד עדיפות, אבל אם אתם רוצים לחסוך ולהשתמש בשירותיו של שען עצמאי – ודאו שהוא בעל ניסיון במנגנון זה, שכן ניתן להרוס לא מעט רכיבים רגישים במנגנון זה רק במהלך הפירוק שלו.

מיתוס 5 : מנגנון המאסטר קו-אקסיאל 15000 גאוס החדש של אומגה עמיד יותר בפני שדות מגנטיים

למרות שאין באמת קשר למנגנון הבריחה הצירי (מנגנון הקו-אקסיאל), מנגנון ה-15000 גאוס של אומגה מקושר בדרך כלל למנגנון הקו-אקסיאל, בעיקר בגלל הסיבה שהמנגנונים האנטי מגנטיים של אומגה מגיעים היום ביחד עם מנגנון הקו-אקסיאל, ולמען הדיוק, עם מנגנוני המאסטר קו-אקסיאל מהדור החדש של אומגה, כך שלמנגנון הבריחה הצירי עצמו אין באמת השפעה מיוחדת על העמידות המגנטית של השעונים.

מנגנון 15000 גאוס קו-אקסיאלי של אומגה. מקור - אומגה.
מנגנון 15000 גאוס קו-אקסיאלי של אומגה. מקור – אומגה.

מיתוס שישי : מנגנוני הקו-אקסיאל של אומגה מגיעים עם 4 שנות אחריות

אמנם אומגה הכריזה השבוע על הרחבת האחריות לכלל שעוני החברה לחמש שנים, אבל מה קורה אם אתם מחפשים שעון יד שניה של החברה? כדאי שתעשו קצת שיעורי בית, או שיותר טוב, תתנו לגורו לעשות את העבודה בשבילכם. מנגנוני הקו-אקסיאל מדגמים ישנים של אומגה מגיעים עם 3 שנות אחריות, רק אלו שמגיעים עם קפיץ איזון סיליקוני מגיעים עם 4 שנות אחריות.

לאתר אומגה העולמי