רולקס היא יצרנית השעונים המוכרת ביותר בעולם, כשדגם הסאבמרינר הוא השעון האיקוני ביותר מבין דגמיה, המזוהה ביותר בעולם ובעל מספר הזיופים הגדול ביותר בעולם. כל חובב שעונים מתחיל או מתקדם יוכל לדקלם לכם מתוך שינה עובדות מעניינות על רולקס, אבל לצערו של הגורו, חלק גדול מהעובדות הללו הן, איך לומר זאת בעדינות – לא ממש מדויקות, או אם תוותרו על הניסיון להיות פוליטקלי קורקט – בכלל לא נכונות. הגורו יוצא לנפץ כמה מיתוסים על רולקס ומבקש סליחה מראש ממי שהרסנו לו כמה נושאים לשיחה שהוא החזיק בשרוול עד היום …

מומלץ לעלעל במילון ווטש גורו השלם למושגי רולקס במקביל לקריאה, לצורך הבנת המונחים הייחודים ליצרן זה.

רולקס ייצרה את השעון העמיד למים הראשון בעולם

רבים מתייחסים לרולקס אויסטר כשעון העמיד למים הראשון בעולם, כשגם הגורו חוטא במושג הזה לפעמים. שעונים עמידים למים הופיעו עוד במאה התשע עשרה, כשיצרניות שונות, שרובן נעלמו בדפי ההיסטוריה, השיקו שעונים כאלו, כשהשם של אחת מהן בוודאי יצלצל לכם מוכר – הויר, שהשיקה בשנת 1895 את גוף השעון (Case) העמיד למים הראשון בהיסטוריה בשנת 1895. שעון היד הראשון בעולם שהיה עמיד למים הופיע בשנת 1915, כשמי שהשיקה אותו הייתה חברת Depollier, אך רולקס הייתה הראשונה לרשום פטנט על גוף שעון עמיד למים, עם השקת שעון הרולקס אויסטר, בשנת 1926.

שעון הרולקס אויסטר 1926
שעון הרולקס אויסטר 1926. מקור – רולקס.

שעוני רולקס הם השעונים היקרים ביותר בעולם

שעון הרולקס דייטונה שענד השחקן המנוח פול ניומן אמנם הפך לשעון היקר ביותר שנמכר אי פעם במכירה פומבית, כשהשיג סכום של 17.8 מיליון דולרים במכירה פומבית באוקטובר 2017, וכמוהו גם הדייטונה זניט שנחשב לרולקס המודרני היקר בהיסטוריה, אבל זה לא אומר שהשעונים של רולקס הם היקרים ביותר בעולם. שעונים חדשים של רולקס – כלומר, כאלו שאפשר להשיג בחנויות באמת במחיר הרשמי שלהם ולא כאלו שיש עבורם רשימת המתנה של 50 שנה, מגיעים בתגי מחיר בני 4 ו-5 ספרות (בדולרים כמובן), סכומים גבוהים למדי עבור אדם ממוצע מהשורה, אבל עדיין רחוקים מאוד ממחירים של שעונים חדשים של אודמר פיגה, פטק פיליפ או ריצ’ארד מיל, כשדגמים מסוימים של החברות הללו מגיעים עם תגי מחיר של 6 ספרות ומעלה, מבלי להרגיש צורך להתנצל בפני מישהו…

רולקס דייטונה פול ניומן. מקור - רולקס.
רולקס דייטונה פול ניומן. מקור – רולקס.

שעוני רולקס משתמשים רק במנגנונים תוצרת בית

עוד מיתוס שאף חובב שעונים שמכבד את עצמו לא ירשה לעצמו ליפול בו, אבל סביר להניח שבין קוראינו יש כאלו שלא מכירים את ההיסטוריה של רולקס מספיק טוב כדי לדעת שגם רולקס השתמשה במנגנונים של חברות אחרות לאורך ההיסטוריה. המפורסם ביותר שבהם הוא כמובן מנגנון האל פרימרו של זניט, בו רולקס השתמשה עבור שעוני הדייטונה שלה, אבל אולי תתפלאו לגלות שרולקס השתמשה גם במנגנונים מבית Valjoux עבור שעוני הכרונוגרף שלה, אחד מהם אפילו נמצא בשעון היקר ביותר בהיסטוריה של רולקס והיקר ביותר שנמכר אי פעם במכירה פומבית – דייטונה רפרנס 6241, הדגם שכולכם מכירים בשם “דייטונה פול ניומן”.

רולקס פיתחה את סגסוגת המתכת 904L

כל חובב שעונים מתחיל יוכל לספר לכם שרולקס משתמשת בסגסוגת מיוחדת עבור השעונים שלה שנקראת 904L, כשרבים נוטים לחשוב שרולקס פיתחה את הסגסוגת הזאת או שהיא פותחה במיוחד עבורה. רולקס, כמו כל יצרניות שעוני היוקרה המובילות, אמנם כל הזמן מחפשת אחר פתרונות טכנולוגיים וחומרים מתקדמים שישפרו את השעונים של החברה, אבל היא לא אחראית לסגסוגת 904L והיא לא פותחה עבורה. ה-904L פותחה עבור רכיבים בתעשיית ההיי-טק ותעופת החלל, כשרולקס היא אפילו לא יצרנית השעונים היחידה שמשתמשת בסגסוגת – גם ג’ררד פרגו משתמשת בה לסדרת שעוני הלוריאטו שלה, אם כי רולקס היא החברה שעושה בה את השימוש הנרחב ביותר. למעשה, סגסוגת ה-904L זמינה לרכישה עבור כל יצרנית שעונים שתרצה להשתמש בה.

הלוגו של רולקס על הכתר של השעון הוא אחד הסימנים למקוריות של שעון

כתרים של שעונים הם אחד הרכיבים בעלי הסיכויים הגבוהים ביותר להחלפה במנגנון של שעון, כך שגם אם שעון מסוים מגיע בלי הלוגו של רולקס על הכתר, זה לא אומר שהוא לא מקורי ואם אתם חובבי שעונים שמכבדים את עצמכם, אתם בוודאי מכירים עוד כמה וכמה סימני זיהוי שיעזרו לכם להבדיל בין רולקס מקורי לרולקס לא מקורי. אבל תתפלאו לגלות שגם אם בעל השעון שלפניכם עובר בדיקת פוליגרף ויוצא דובר אמת כשהוא אומר שהוא לא החליף אף רכיב בשעון ועדיין אין לוגו של רולקס על הכתר, זה לא אומר שמשהו כאן לא בסדר. גם אחרי שרולקס בחרה את הלוגו המוכר שלה, היא עדיין ייצרה במשך תקופה ארוכה כתרים לשעונים שלה ללא לוגו הכתר המוכר כל כך של החברה –  חפשו בגוגל קצת מידע על שעוני רולקס BubbleBack ואולי תתפלאו לגלות כתרים מקוריים של רולקס עם הכיתוב – רולקס אויסטר עליהם ולא הלוגו המוכר של החברה.

כתר של שעון רולקס Bubbleback
כתר של שעון רולקס Bubbleback עם הכיתוב רולקס אויסטר. מקור – אינסטגרם.

רולקס המציאה את המנגנון האוטומטי לשעונים (Automatic Winding Mechanism)

כבר במחצית השניה של המאה ה-18, הרבה לפני שרולקס הוקמה, כבר היו בעולם שעוני כיס עם מנגנון אוטומטי (כלומר, מנגנונים מכאניים ללא מתיחה ידנית, כאלו שפועלים מכוח הסיבוב של רוטור). מי שנחשבים לאבות המייסדים של המנגנונים הללו הם אברהם לואיס פרלט והובר סארטון, כששעון היד הראשון עם מנגנון אוטומטי יוצר בשנת 1924 על ידי יצרן השעונים הבריטי ג’ון הארווד. רולקס, כמו פיתוחים רבים אחרים בתעשיית השעונים, שיפרה את העקרון המכאני שעמד בבסיס המנגנון של הארווד וייצרה את הרוטור הראשון בעולם שמסתובב ב-360 מעלות ומספק אנרגיה אופטימלית למנגנון.

לאתר רולקס העולמי