פנריי (“Panerai”) היא אחת מיצרניות שעוני היוקרה המעניינות ביותר בעולם השעונים. החברה, שממוקמת באיטליה, מייצרת שעוני צלילה בעלי עיצוב בולט ויוצא דופן, כזה שניתן לזהות ממרחקים וסלבס רבים ענדו ועונדים את שעוני החברה במרוצת השנים. אבל גם חובבי השעונים המושבעים ביותר וחובבי המותג פנריי לא יכירו חלק מהסיפורים המעניינים ואפילו מסתוריים סביב החברה והשעונים שלה. אתם מוזמנים להכיר אותם ביחד איתנו.

1. הדגמים המקוריים היו רעילים במידה ניכרת ועדיין נחשבים למסוכנים

רבים יודעים כי פנריי היא יצרנית השעונים אשר ייצרה עבור הצי האיטלקי את שעוני הצלילה שלו, ושהיא המציאה את סמני השעה הזוהרים עבורו. אבל מה שלא בטוח שכולם יודעים הוא את העובדה כי בדגמים הראשונים של שעוני פנריי נעשה שימוש בחומר בשם רדיום, שהוא אחד מהיסודות הכימיים הרדיואקטיביים ביותר שנמצאו עד היום. בניגוד לחומרים הזוהרים שבהם נעשה שימוש כיום בתעשיית השעונים, אשר סופגים לתוכם את האור מהסביבה ומשחררים אותו לאט לאט, הרדיום זוהר בצורה בוהקת כי הקרינה הנפלטת חזקה כל כך, עד שהיא מתקשרת ויוצרת אינטראקציה עם חומרים אחרים כאשר הם מעורבים ברדיום (תחשבו על קומיקס של גיבורי על …), כשבדגמי הרדיומיר הראשונים, נעשה שימוש באבץ גופרתי.

היום העולם מכיר את ההשפעות המסוכנות של רדיואקטיביות, אך באותם ימים בהם פנריי התחילה להשתמש ברדיום, אף אחד לא הבין או שיער לעצמו עד כמה החומר מסוכן. למעשה, רדיום נחשב אפילו לבריא ונעשה בו שימוש כתרופה נגד סרטן ומחלות אחרות. החומר הפך לפופולרי יחסית ונעשה בו שימוש בלוחות לשעונים ובכלים אחרים, כשהוא נמרח באופן ידני באמצעות מברשות, עבודה שבוצעה בעיקר על ידי נשים, שבמקרים רבים ליקקו את המברשות שלהן או צבעו את ציפורניהן בשאריות של החומר. התפיסה כי רדיום הוא חומר בריא החלה להשתנות כשרבות מאותן “נערות רדיום” בארצות הברית חלו במחלת הסרטן ובמחלות אחרות הקשורות לקרינה, מחלות שבמקרים רבים הסתיימו במוות.

פרסומת ישנה לרדיום
פרסומת ישנה לרדיום

כיום, שעוני הרדיומיר המקוריים שבהם נעשה שימוש ברדיום לא זוהרים יותר בחשיכה, היות והאבץ הגופרתי שאיתו עורבב הרדיום נשחק והתבלה, אך אין זה אומר כי הרדיום הפסיק לפלוט קרינה. היות וזמן מחצית החיים של הרדיום הוא מעל ל-1,600 שנים, השעונים הללו צפויים להמשיך ולפלוט קרינה למשך מאות שנים רבות. אבל אל תחשבו שהשעונים הללו קבורים איפשהו במעמקי האדמה. ישנם אספנים רבים של שעוני פנריי שמחפשים דווקא את הדגמים הללו ומוכנים לשלם בעבורם סכומי עתק, כששעונים מהדגמים הראשונים נמכרים לפעמים במאות אלפי דולרים !

2. שעוני הצלילה הראשונים של פנריי היו בעצם … שעוני רולקס ממותגים מחדש

עוד עובדה שסביר להניח שלא מעט חובבי שעונים מכירים, היא העובדה ששעוני הרדיומיר הראשונים הגיעו עם מנגנון של רולקס וגוף שעון של רולקס, פרי שיתוף פעולה פורה של סדנת השעונים האיטלקית הקטנה עם ענקית השעונים השוויצרית האגדית. אך ממצאים שהתגלו בשנים האחרונות מצביעים על כך כי השעונים הללו היו הרבה הרבה יותר מעוד שיתוף פעולה עם רולקס …

רולקס או פנראיי?
רולקס או פנריי?

מעיון בקטלוג של רולקס משנת 1935 מתגלה דגם שאם לא היינו רואים את הכיתוב על לוח השעון היינו צועקים מיד – פנריי ! היסטוריונים של רולקס מיד מדייקים ומכריזים – זה בעצם שעון כיס מסדרת האויסטר, שמגיע עם “רגליים” (Lugs) ובזל שטוח. אבל דגם מסוג זה של רולקס לא הגיע מעולם לשווקים ומעולם לא נמכר. אז איך בדיוק הוא הגיע בסופו של דבר לפנריי? ישנה תאוריה משעשעת סביב הסיפור, לפיה רולקס הציגה את המודל בקטלוג שלה וייצרה כמה עשרות יחידות ממנו כסוג של אב-טיפוס, לפני שהוא ייכנס לייצור המוני. רולקס ניסתה למכור אותם לציבור הרחב, אך לאחר שלא הצליחה למכור אותם היא החזירה את השעונים למחסני החברה. מה הסיבה שהשעונים הללו לא נמכרו? הם נחשבו לגדולים במיוחד ומגושמים בסטנדרטים של אותם ימים. כשפנריי פנתה לרולקס וסיפרה שהיא צריכה שעונים גדולים שניתן לקרוא מתחת למים, רולקס ניצלה את ההזדמנות ונזכרה באותן יחידות שצברו אבק במחסני החברה והציעה אותן לחברה האיטלקית, שאימצה אותם בשמחה. האם זה הסיפור האמיתי מאחורי הדגמים הללו? ככל הנראה לעולם לא נדע, שכן רולקס היא אחת החברות הקפדניות ביותר בכל הנוגע לשמירה על סודיות וארכיון החברה נעול בפני הציבור, אבל תודו שהוא נשמע אמין במיוחד …

3. פנריי שיתפה פעולה גם עם פרארי ויש אפילו שעוני פרארי מבית פנריי

פרארי, יצרנית מכוניות הפאר האיטלקית, מייצרת מכוניות ספורט יוקרתיות משנת 1947. אך שורשי החברה נטועים עוד בשנת 1929, כשאנזו פרארי הקים את קבוצת המרוצים “Scuderia Ferrari”. ההיסטוריה של פרארי בענף המירוצים מסבירה את המחויבות של פרארי למהירות ולמצוינות בכל הקשור למנועים, כך שזה לא מפתיע שיצרנית המכוניות ופנריי – שתיהן איטלקיות להזכירכם, ישתפו פעולה ביניהן. אם תרצו – אפשר לקרוא לפנריי הפרארי של עולם השעונים. בשנת 2005 שתי החברות החליטו על שיתוף פעולה ביניהן, במסגרתו ישווקו שתי החברות שעונים אשר יוצרו על ידי פנריי תחת המותג של פרארי, עם הסלוגן – “Ferrari engineered by Panerai”. ההסכם בן חמש השנים הניב שני קווים של מוצרים, ה-“Scuderia” וה-“Gran Turismo”, כשהקולקציה כולה כללה 11 דגמים בתגי מחיר שבין 5,000 ל-30 אלף דולרים.

פנראיי FER00006
פנראיי FER00006

4. גם הצוללנים הגרמניים השתמשו בשעוני פנריי במלחמת העולם השנייה

כאילו שהיו חסרים סיפורים מסתוריים סביב הדגמים הראשונים של שעוני רדיומיר, קבלו עוד אחד, פיקנטי יותר או פחות – אתם תחליטו. השעונים, שיוצרו בכמויות קטנות ונחשבים לנדירים מאוד, מצאו בדרך לא ידועה את עצמם בידי צוללני הצי הגרמני בזמן מלחמת העולם השנייה. השעונים הללו הגיעו ללא שום סימן מיתוג של פנריי והם נקראו “Kampfschwimmer”. אף אחד לא יודע לספר האם גרמניה הנאצית פנתה לפנריי וביקשה ממנה שעונים, או שאולי דווקא הצי האיטלקי מסר את השעונים במתנה לידי הצי הגרמני, אך ככל הנראה מדובר בעוד תעלומה שלעולם לא נמצא את הפתרון שלה.

5. פנריי הייתה אחת החברות הראשונות שעשתה שימוש בפלקסיגלס

חובבי שעונים ברחבי העולם מתמלאים בעתה כשהם שומעים את המילה פלקסיגלס (“Plexiglass” או פרספקס אם תרצו …), שהפכה למזוהה עם שעונים זולים ופשוטים יחסית. אבל כשפנריי יצרה את שעוני הרדיומיר בשנות ה-30, החומר נחשב למהפכני והיא לא בחרה בו מסיבות תקציביות. בניגוד לזכוכית הקריסטל שנחשבת לעמידה יותר בפני שריטות אך שבירה הרבה יותר, הפלקסיגלס נחשב לחומר עמיד הרבה יותר, אך לכזה שנשרט יותר בקלות, לכן פנריי בחרה דווקא בו לשימוש בשעונים שלה עבור אנשי הצפרדע – צוללני הצי האיטלקי, שמן הסתם יעדיפו במשימות התת ימיות שלהם שעון שרוט מעט על פני שעון שלא מתפקד …

כיום כמובן פנריי משתמשת בזכוכית ספיר, כמעט כמו כל יצרניות שעוני היוקרה כיום.

6. לא רק שרירנים עונדים את השעונים הללו, אלא גם נשים מפורסמות

אתם אולי חושבים מיד על ארנולד שוורצנגר או סילבסטר סטאלון כשאתם חושבים על שעוני פנריי, אבל תופתעו לגלות שגם כוכבות הוליוודיות ודוגמניות על מהשורה הראשונה מעדיפות דווקא את הגרסאות הגבריות של שעוני פנראיי על פני שעונים אחרים, ביניהם דוגמנית העל היידי קלום או השחקניות סלמה הייק, סטנה קאטיץ’ או אלקסיס בלינו.

היידי קלום עם שעון פנראיי
היידי קלום עם שעון פנריי

לאתר פנריי העולמי