בעולם השעונים ישנן הרבה חברות שטוענות לתואר כזה או אחר – שעון הכרונוגרף הראשון בעולם או שעון היד הראשון בעולם ועוד, אבל בכל הקשור לתואר אחד – החברה הוותיקה ביותר בעולם השעונים, אין עוררין, כשמי שמחזיקה בכבוד היא חברת בלאנקפיין (Blancpain), כשהחברה נרשמה בשנת 1735 כיצרנית שעונים על ידי ז’אן-ז’אק בלאנקפיין (Jehan-Jacques Blancpain). הגורו החליט שזאת סיבה מספיק טובה להכיר קצת יותר לעומק את החברה הזאת, שאחראית לאחד משעוני הצלילה המפורסמים בהיסטוריה, אז הכנו עבורכם רשימת עובדות שאתם צריכים לדעת על החברה.

1. בלאנקפיין היא יצרנית השעונים הוותיקה ביותר בעולם

כפי שכבר הבנתם מההקדמה שלנו, בלאנקפיין מחזיקה – ללא עוררין, בתואר יצרנית השעונים הוותיקה ביותר, כשיש לה היסטוריה של ייצור שעונים כבר מאמצע המאה ה-18. החברה נרשמה בפועל כיצרנית שעונים כבר בשנת 1735 בוילרט שבשוויץ. בשנת 1815, 80 שנה לאחר הקמתה, נכדו של מייסד החברה, ז’אן-ז’אק בלאנקפיין, הפך את הליך ייצור השעונים בחברה לתעשייתי ומאוחר יותר באותה המאה החברה המשיכה להשקיע במתקנים שלה, כדי להתמודד מול מהפכת התיעוש מארצות הברית שהפעילה לחץ כבד על תעשיית השעונים השוויצרית.

2. ז’אן-קלוד ביבר היה אחד מהבעלים של החברה

מי שהפך בשנים האחרונות לפנים של קבוצת LVMH ומותגים כמו הובלו וטאג הויר, היה בעבר הלא רחוק אחד משלושת הבעלים החדשים של בלאנקפיין, כשרכש בשנת 1983 ביחד עם ז’אק פיגה את החברה. בלאנקפיין הייתה אז במצב קשה מאוד, בשיאו של משבר הקוורץ – משבר שכבר גבה קורבנות רבים בקרב יצרניות השעונים השוויצריות השונות. אירוני משהו להזכיר כי רק 12 שנים קודם לכן, בשנת 1971, הודיעה בלאנקפייןעל כך שהיא הגיע לשיא בהיקף הייצור – 200,000 שעונים חדשים באותה השנה.

3. איך מתמודדים עם עמידות למים ?

כאשר בלאנקפיין פיתחה את שעון הפיפטי פטומס שלה, שהפך לאחד מהשעונים האיקוניים ביותר בעולם השעונים, היא נאלצה להתמודד מול אתגר בעייתי במיוחד – רולקס רשמה פטנט על הכתר המתברג, מה שגרם לבלאנקפיין למצוא פתרון שיבטיח עמידות למים מבלי להפר את הפטנט של רולקס. מהנדסי החברה יצרו את הכתר עם האטם הכפול (Dual Gasket Crown System), אך הם עדיין חיפשו דרך להראות כי השעון עמיד למים. צוות המחקר והפיתוח של החברה שילב בשעון מחוון לחות גדול בשעה 6 של השעון, שיוכל להצביע על חדירת מים לשעון. הרעיון הזה הפך מהר מאוד לחלק מהסטנדרט של הצי האמריקאי – צי שבלאנקפיין סיפקה לו את שעוני הצלילה באותן שנים. בהמשך הדרך, בלאנקפיין שילבה את המחוון כהוקרה בדגם הפיפטי פטומס שהושק בשנת 2017.

שעון בלנקפיין פיפטי פטומס
שעון בלנקפיין פיפטי פטומס (מקור: אתר בלאנקפיין הרשמי)

4. אומנות נדירה וקצת ארוטיקה

כמו פטק פיליפ או ושרון קונסטנטין, לבלאנקפיין יש מחלקה שלמה המוקדשת לתחום ה-“אומנות נדירה” (Metiers D’Arts), מחלקה שמתמחה בעבודה עם תחריטים, תבליטים, צורות ייחודיות ומיושנות שמעטרות דגמים מסוימים של שעוני החברה, לרוב שעונים מהקצה העליון של הסקאלה. זמן קצר לאחר הרכישה של בלאנקפיין על ידי ביבר ופיגה, החליטו בחברה כי בלאנקפיין תחזור לעולם השעונים הארוטיים עם סדרת שעונים ייחודיים, שבמראה ראשון, בצד הקדמי של השעון, נראים כמו שעוני דרס מרשימים, רק כשהופכים אותם מגלים תחריט שמתאר אקטים מיניים שונים – אקטים לבחירת הלקוח – שנחרטים על השעון רק לאחר בחירת הלקוח ולאחר רכישת השעון עצמו.

שעון בלנקפיין מסדרת Materie De Arts
שעון בלנקפיין מסדרת Materie De Arts עם תחריט ארוטי

5. טורביון או קרוסלה ?

למרות שהיום קומפליקציית הטורביון הפכה לאחת הקומפליקציות המזוהות ביותר עם תחום שעוני היוקרה, ה-“אחות החורגת” שלה, קומפליקציית הקרוסלה, נשארה מתחת לרדאר. מתישהו בתחילת העשור האחרון, בשנת 2010, כשהתחיל סוג של “הייפ” בעולם השעונים סביב מנגנון הטורביון, בלאנקפיין ניסו למצוא דרך להבדיל את שעוני החברה ממותגים אחרים, באמצעות שימוש במנגנון קרוסלה (Carrousel). המנגנון אמנם לא צבר פופולריות כמו הטורביון, אבל ניתן למצוא אותו באחד השעונים המעניינים ביותר שהגורו מכיר, שמשלב גם את מנגנון הטורביון וגם את מנגנון הקרוסלה, שמאפשר לעונדים אותו ליהנות משניים מהפלאים המכאניים המרשימים ביותר שקיימים בתעשיית השעונים בשעון אחד.

שעון בלאנקפיין טורבילון קרוסלה
שעון בלאנקפיין טורבילון קרוסלה (מקור: אתר בלאנקפיין הרשמי)

6. איך מתמודדים עם משבר הקוורץ ? הפוך על הפוך

בזמן שיצרניות אחרות אימצו את גישת “אם אתה לא יכול לנצח אותם, תצטרף אליהם” בנוגע לשעוני הקוורץ – בלאנקפיין, תחת הנהגת ביבר ופיגה, החליטה על מגמה הפוכה – להיצמד למקורות ולהפוך ליצרנית אקסקלוסיבית ככל האפשר. התשובה למשבר הקוורץ על פי בלאנקפיין הייתה – קומפליקציות, קומפליקציות ועוד קומפליקציות. נוסף על כך, בלאנקפיין אימצה מוטו באותן שנים – “משנת 1735 לא היה בבלאנקפיין שעון קוורץ. ולעולם גם לא יהיה”.

שעון בלאנקפיין 1735
שעון בלאנקפיין 1735 (מקור: אתר בלאנקפיין הרשמי)

הדוגמה הבולטת ביותר למגמה הזאת באה לידי ביטוי בדגם ה-1735 של החברה, ששילב מנגנון כרונוגרף עם גב שקוף, תצוגת מצב ירח (Moon Phase), לוח שנה נצחי (Perpetual Calendar), מינוט ריפיטר (Minute Repeater) וכמובן טורביון. ה-1735 היה כולו מחווה למסורות הייצור הותיקות של עולם השעונים שרבים האמינו כי הן עתידות להיעלם מהעולם – נבואה, שלבסוף – לא התגשמה.

לאתר בלנקפיין העולמי