אוריס (ORIS) השוויצרית היא אחת מיצרניות השעונים המובילות בקטגוריית שוק הביניים. החברה מייצרת ארבע סדרות שעונים מרכזיות – שעוני צלילה, שעוני תעופה, שעוני ספורט מוטורי ושעוני דרס, כשהשעונים שלה נחשבים לשעונים בעלי תמורה גבוהה למחיר. לדוגמה, שעוני הצלילה ממשפחת ה-AQUIS שלה אשר מגיעים עם בזל קרמי, רכיב אשר לא מוצאים לרוב בקטגוריית המחירים של השעונים שלה. הגורו החליט לאסוף מספר עובדות מעניינות על אוריס, שיעזרו לכם להכיר את החברה קצת יותר טוב.

1. השנים הראשונות של אוריס

אוריס הוקמה בשנה 1904 בעיירה הולסטיין בשוויץ, על ידי פול קטין וז’ורז’ כריסטיאן מלה לוקלה, עיירה עם היסטוריה של מאות שנים של ייצור שעונים. השניים קראו לחברה על שם פלג של נחל שעבר בקרבת העיירה הולסטיין. תוך זמן קצר החברה החלה לגדול ולהתרחב, כשהיא פתחה חמישה מפעלים שונים ברחבי שוויץ בין השנים 1906 ל-1925. ב-1910 אוריס הפכה למעסיק הגדול ביותר בהולסטיין, עם מעל ל-300 עובדים, כשאוריס אפילו בנתה בתים באותן שנים לעובדים שלה.

2. הקשר לייגר לה-קולטרה

בשנת 1927, לאחר מותו של ז’ורז’ כריסטיאן, אוריס נקנתה על ידי קבוצה קטנה של חברים של משפחת כריסטיאן. יצרן השעונים ז’אק-דוד לה-קולטרה, הנכד של יצרן השעונים האגדי אנטואן לה-קולטרה, הפך לנשיא אוריס, כשהוא מכהן במקביל גם כמנכ”ל לה-קולטרה. בשנת 1937, לה-קולטרה מאחד את החברה המשפחתית שלו עם יצרן שעונים מפורסם אחר, אדמונד ייגר, כשהחברה המאוחדת הופכת לייגר לה-קולטרה.

3. הרוטור האדום

אחד מסימני ההיכר או אם תרצו, סימן ההיכר הבולט ביותר של שעוני אוריס, אולי אפילו יותר מהלוגו של החברה, הוא הרוטור האדום של המנגנונים האוטומטיים של שעוני החברה. אוריס הציגה את הרוטור האדום בשנת 2002 והיא רשמה אותו כסימן מסחרי רשום.

הרוטור האדום של מנגנוני אוריס, סימן מסחרי רשום של אוריס. מקור - אוריס.
הרוטור האדום של מנגנוני אוריס, סימן מסחרי רשום של אוריס. מקור – אוריס.

4. אוריס נלחמת בממשלה השוויצרית

בשנת 1934 נחקק חוק מוזר בשוויץ, שנועד להסדיר את התחרות בין יצרניות השעונים. החוק, שנקרא בשם “The Watch Statue” קבע כי יצרניות שעונים יצטרכו לקבל אישור מהממשלה כדי לבצע שינויים במנגנוני השעונים וברכיבים השונים של השעונים שלהם. אוריס ביקשה בשנת 1956 אישור להשתמש במנגנון בריחה חדשני אך הממשל סירב לבקשתה. לאחר עשור של בקשות חוזרות ונשנות שנדחו פעם אחר פעם ולאחר שאוריס שכרה את שירותיו של עורך דין בשם רולף פורטמן, אוריס הצליחה לגרום לביטולו של החוק והיא מתחילה לייצר את מנגנון הבריחה הייחודי “Swiss Lever Escapement” אותו היא משלבת במנגנון האוטומטי קליבר 645.

5. אוריס נמכרת ל-ASUAG והופכת לחברה פרטית בחזרה

בשנת 1970, אוריס, שהייתה עד אז חברה פרטית, נמכרת לחברת האחזקות השוויצרית ASUAG. אם השם נשמע לכם מוכר, מאוחר יותר ASUAG חברה לחברת אחזקות נוספת, SSIH, כדי להקים את החברה שכל חובב שעונים כיום מכיר בשם קבוצת סווטש. אוריס נשארה בבעלות ASUAG עד לשנת 1982, אז רכשו אותה ד”ר רולף פורטמן, שכיהן כמנכ”ל החברה דאז, ביחד עם אורליך וו. הרצוג, שהיה מנהל מערך השיווק של אוריס והתנתקו מקבוצת ASUAG והקימו את ORIS SA, כפי שאנחנו מכירים אותה עד היום.

6. שעונים מכאניים בלבד

בניגוד למה שרבים חושבים, אוריס ייצרה בעבר גם שעונים עם מנגוני קוורץ. לאחר רכישת החברה על ידי פורטמן והרצוג, השניים החליטו להתמקד בשעונים מכאניים בלבד. אוריס ייצרה את שעון הקוורץ האחרון שלה בתחילת שנות התשעים של המאה הקודמת ומאז החברה מייצרת אך ורק שעונים המבוססים על מנגנונים אוטומטיים.

לאתר אוריס העולמי