לא נגזים אם נאמר שכמעט ואין עוד יצרניות שעונים שהשם שלהן הפך לשם נרדף לשענות עילית כמו ברגה. יצרנית השעונים השוויצרית, שקרויה על שם מייסד החברה, אברהם לואיס ברגה, שנולד בנויטשל שבשוויץ ב-1747. ברגה, אשר נחשב על ידי רבים ל”אמן השענות הגדול ביותר בהיסטוריה” (“The Greatest Horologist of all time”), צבר את המוניטין הרב שלו דווקא בשנותיו בפריז, שם ייצר שעונים עבור אריסטוקרטים צרפתים ואנשי אצולה אירופאיים. הגיע הזמן להכיר כמה עובדות שהגורו בטוח שלא ידעתם על אחת מיצרניות השעונים האקסקלוסיביות ביותר בעולם שעוני היוקרה.

1. נפוליאון לקח את אחד משעוני הנשיאה של ברגה לקרב

השעון, שנודע בשם שעון מספר 178, היה שעון “נסיעות” עם גוף מברונזה עם עמודים דוריים, לוח מכסף עם תצוגת מצב ירח ושלושה חלונות להצגת תאריך, חודש ויום בשבוע. נפוליאון רכש את השעון, שנראה כמו חלק ממטמון זהב אבוד, ב-24 לאפריל 1798, לפני שיצא לקרב במצרים ולקח אותו איתו לאפריקה. השעון שימש את הצבא של נפוליאון לניווט ולתיאום בין חלקי הצבא השונים במהלך הקרבות.

2. ברגה המציא את מנגנון הטורבילון שנקרא על שם תופעה אסטרונומית

הטורבילון הוא מנגנון שנועד לבטל את השפעת כוח המשיכה על מנגנוני שעונים מכאניים. למילה טורבילון מספר משמעויות בצרפתית – סופה, מערבולת אבל גם סיבוב אלים ובלתי צפוי או סערה בלתי נשלטת. אבל למילה טורבילון יש משמעות אחרת שכמעט ונשכחה היום – בפילוסופיית העקרונות שלו משנת 1644 תיאר דקארט את סיבוב כוכבי הלכת סביב השמש, שנשאו את כוח הטורבילון שלהם, כשדקארט התכוון למערבולת. הגדרה זו, שיושבת על הממשק בין האסטרונומיה והפילוסופיה, הדהדה מחדש כעבור מאה שנים במוחו של המתמטיקאי והפיזיקאי ז’אן לה רונד ד’אלמברט, שהשתמש במונח כדי לציין את סיבוב מערכת כוכבי הלכת סביב ציר אחד, כשברגה כיוון למשמעות הזו של המונח טורבילון כשהמציא את המנגנון שנחשב להמצאה הגדולה ביותר שלו.

3. שעון הכיס המפורסם שהזמינה מארי-אנטואנט סופק שנים לאחר עריפת ראשה ומותו של ברגה

ברגה ייצר שעונים רבים עם קומפליקציות גדולות (Grand Complications), אך המהולל והנודע ביותר שבהם הוא שעון מספר 160, שמוכר גם בשם מארי-אנטואנט, המלכה האחרונה של צרפת לפני המהפכה הצרפתית. מארי-אנטואנט הזמינה את השעון שהיה שעון כיס מזהב, עם מתיחה אוטומטית, בשנת 1783, כשהיא ביקשה כי השעון יכיל כל קומפליקציה ועידון שקיימת בעולם השעונים. השעון הושלם על ידי בנו של ברגה, אנטואן-לואיס, בשנת 1827, ארבע שנים לאחר מותו של ברגה ו-34 שנים לאחר עריפת ראשה של מארי-אנטואנט …

השעון שהכיל מילולית כל קומפליקציה שהייתה קיימת בעולם השעונים – מלוח שנה נצחי, מד צבירת כוח ועוד, היה במשך כמעט 100 שנים שעון הכיס עם המספר הגבוה ביותר של קומפליקציות בעולם.

שעון הברגה 160 של מארי אנטואנט. מקור - ברגה.
שעון הברגה 160 של מארי אנטואנט. מקור – ברגה.

4. השעון ננגב ממוזיאון האיסלאם בירושלים ב-1983 והוחזר כעבור עשרות שנים

בשנת 1974, שעון הכיס של מארי-אנטואנט נרכש על ידי מוזיאון האיסלאם בירושלים. כעבור 9 שנים, באפריל 1983, אוסף השעונים כולו של המוזיאון ובתוכם שעון הכיס של מארי אנטואנט, נעלם, כשרשויות החוק ברחבי העולם נרתמו למשימת חיפוש השעון, ללא הצלחה. בשנת 2007, השעון הוחזר על ידי אלמנתו של פושע מקצועי בשעם נעמן דילר, שעל ערש דווי סיפר לאשתו על גניבת השעונים, כשהיא החליטה לאחר מותו להחזיר את השעון יקר הערך למוזיאון.

5. הרפליקה של השעון היא בעלת שווי שלא ניתן להערכה

בשנת 2005, שנתיים לפני שהשעון המקורי של מארי אנטואנט הוחזר, החליט ניקולס חאיק, שהחזיק בבעלות על ברגה, לבקש מהשענים של ברגה לייצר רפליקה מושלמת של השעון. לאחר השלמת הרפליקה, חאיק הציב אותה לתצוגה בתערוכת ליגיון הכבוד. בעוד השעון המקורי של מארי-אנטואנט מוערך בשווי של כ-30 מיליון דולרים, דווקא הרפליקה נחשבת לאחד השעונים היחידים בעולם שלא ניתן להעריך את שווים …

6. המנטרה הלא רשמית של ברגה הייתה “שימושיות על פני יופי”

ברגה העדיף אסתטיקה אלגנטית, מינימליסטית וניאו -קלאסיסתית, בניגוד ישיר לשעונים הנוצצים והמעוטרים שעוצבו באנגליה באותם שנים. כשברגה השתמש בעיטור כלשהו בשעון שלו, תמיד עמדה מאחוריו מטרה מעשית. למשל, גימור הגוילוש (Guilloche) בחלק החיצוני של שעוני הכיס של ברגה, שברגה השתמש בו לא רק כדי לעטר את השעון, אלא כדי למנוע מהשעון להחליק מהיד של מי שאוחז בו.

עובדות על ברגה.
עובדות על ברגה.