שעוני הצלילה הם אולי הז’אנר המוכר ביותר והמזוהה ביותר עם תחום שעוני היד, עם כמה מדגמי השעונים האיקוניים ביותר בעולם – הרולקס סאבמרינר, הסימאסטר של אומגה או הפיפטי פטומס של בלנקפיין. אם אתם חובבי שעונים ועדיין אין לכם שעון צלילה אחד לפחות באוסף שלכם, או שאתם מתלבטים לגבי הרכישה של השעון הבא שלכם, הגורו הכין לכם רשימה של 7 סיבות למה שעון צלילה צריך להיות השעון הבא שלכם

#1 אתם רוצים שעון שהוא “Tool Watch” אמיתי

שעוני צלילה יוצרו במקור כדי למלא תפקיד מסוים – להזכיר לצוללנים מקצועיים כמה זמן נשאר להם מתחת למים לפני שהחמצן שלהם ייגמר, בעידן שבו מחשבי צלילה לא היו קיימים. למעשה, בעבר שעוני צלילה נחשבו לציוד מקצועי נטו ולא היו כל כך מבוקשים בציבור הרחב, בניגוד כמעט מוחלט למצב כיום. שעוני צלילה רבים כיום מבוססים על העיצובים המקוריים של שעוני צלילה משנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת ופועלים על אותו עיקרון מכאני והם ההגדרה האולטימטיבית ל-“Tool Watch” גם היום.

שעון הסאבמרינר האגדי של החברה
רולקס סאבמרינר – אייקון בעולם השעונים.

#2 אתם רוצים שעון עמיד למים לחלוטין

זה אולי נשמע לכם לא הגיוני, אבל גם היום,  אם כתוב על השעון שלכם שהוא עמיד למים, לא בטוח שהוא יעמוד באירועים יום-יומיים פשוטים כמו שטיפת ידיים, גשם או מקלחת. הסיבה לכך היא שיצרניות השעונים בודקות עמידות למים בתנאי מעבדה, מה שלא מבטיח שהשעון שלכם יתפקד מתחת למים מבלי שייגרם לו נזק, שלא לדבר על נזק לרצועה שלכם במידה ומדובר ברצועת עור. רוצים להיות בטוחים לחלוטין שהשעון שלכם עמיד למים (בתנאי שתקפידו על שימוש נכון בו) ? קנו שעון צלילה.

#3 אתם רוצים שעון שלא תצטרכו לדאוג לו

כדי להשיג עמידות למים, סביר להניח שמדובר בשעון עם גוף שעשוי היטב ועמיד מאוד, לא רק למים, אלא גם למכות וחבטות שונות. מחפשים שעון שלא תצטרכו לבדוק אותו ולחשוש בכל פעם שהוא משתפשף לכם בשולחן או מקבל בטעות מכה קטנה (למרות שאי אפשר לדעת כמה נזק היא באמת גורמת לשעון שלכם) ? לכו על שעון צלילה.

#4 אתם רוצים לדעת מה השעה, בכל שעה, בכל מצב

אחת הסיבות המרכזיות לקניית שעון היא לדעת מה השעה. בעוד שעוני כרונוגרף או שעוני תעופה כאלו ואחרים יכולים להיות בעלי לוח מסובך ועמוס לקריאה, העיצוב של שעוני הצלילה, שמגיע כדי לשרת את המטרה שלהם – לשמש כשעוני צלילה שאותם ניתן לקרוא בכל מצב, מגיעים לרוב עם לוחות השעונים עם הקריאות הגבוהה ביותר מבין כל סוגי השעונים, עם לומינציה על גבי מחוגי השעון וסמני השעון, כך שתוכלו לדעת מה השעה בשעון שלכם בכל שניה שתסתכלו עליו.

רולקס סבאמרינר עם LUME
רולקס סבאמרינר עם LUME. מקור – רולקס.

#5 אתם לא רוצים להסתבך עם בחירת צבעים

הרוב המוחלט של שעוני צלילה מגיע עם לוח שחור, כך שאם אתם טיפוסים סולידיים או כאלו שלא רוצים להתחיל לבחור מבין אינספור גוונים וצבעים, או שאתם חובבי הצבע השחור, שעון צלילה יכול להיות הבחירה המושלמת עבורכם, כשסביר להניח שעם הצבע השחור, גם אם אתם חסרי חוש אופנתי לחלוטין, כמעט ואי אפשר לטעות …

#6 אתם אוהבים קלאסיקות ושעונים שרק משתבחים עם הזמן

כפי שציינו בתחילת המאמר, כמה משעוני הצלילה הבולטים ביותר הם גם כמה מהשעונים האיקוניים ביותר בהיסטוריה של עולם השעונים – עם שעונים אגדיים כמו הרולקס סאבמרינר, הבלנקפיין פיפטי פאטומס או האומגה סימאסטר, שעונים שרק הולכים ומשתבחים עם הזמן, עם עיצוב על זמני שנשאר נאמן למקור וכאלו שהערך שלהם רק הולך ועולה, קניה של שעון צלילה ממותג בולט תבטיח לכם שתקבלו מוצר קלאסי שהערך שלו רק יילך ויעלה עם הזמן.

בלנקפיין פיפטי פטומס - עיצוב על זמני
בלנקפיין פיפטי פטומס – עיצוב על זמני. מקור – בלנקפיין.

#7 אתם אוהבים להוציא כסף בחוכמה ולהשקיע אותו בחוכמה

אם אתם עוקבים אחרי עולם השעונים ועולם שעוני הוינטאג’, אתם בוודאי יודעים ששעוני הוינטאג’ הפופולריים ביותר ואלו בעלי הערך הרב ביותר הם שעוני צלילה ישנים. חפשו שעונים קלאסיים כמו רולקס סאבמרינר רפרנס 5508 (“סאבמרינר ג’יימס בונד“), בלנקפיין פיפטי פאטומס או דגמים ישנים של פנריי, שעונים שאמנם הערך שלהם הרקיע שחקים בשנים האחרונות, אבל לא נתפלא לגלות שהם עדיין במגמת עליה ועדיין לא הגיעו לשווי המקסימלי שלהם, כשגם אם אתם לא חובבי וינטאג’ או שאין לכם כוח לעשות שיעורי בית ולהתחיל לחפש אחר שעונים משומשים במצב טוב, גם עם שעון צלילה חדש ממותג נחשב, סביר להניח שהערך שלו יישמר ואפילו יעלה עם השנים.