טאג הויר (Tag Heuer), יצרנית השעונים השוויצרית אשר מוכרת בעיקר בזכות סדרת הקררה (Carrera) שלה, היא אחת החברות המעניינות ביותר בעולם השעונים, עם היסטוריה ארוכת שנים בכל הקשור למדידת זמן ושעוני “מרוצים”. טאג הויר אולי לא מוערכת מספיק כמו יצרניות “נחשבות” יותר, אבל תתפלאו לגלות שלחברה היסטוריה בת קרוב ל-160 שנה והיא אחראית לכמה הישגים ושעונים פורצי דרך בתעשיית השעונים. הגורו ריכז עבורכם כמה עובדות שיעזרו לכם להכיר קצת יותר טוב את היצרנית, שלדעת הגורו, לא זוכה להערכה מספיקה. חשוב לציין כי חלק מהעובדות מתייחסות לשנים בהן החברה נקראה פשוט הויר …

הויר אחראית לאחד הפיתוחים המשמעותיים בשעוני הכרונוגרף בהיסטוריה

אדוארד הויר, ייסד את החברה בשנת 1860, כששנתיים לאחר מכן, הוא השיק את שעון הכרונוגרף הראשון שלו וחמש שנים לאחר מכן, בשנת 1867, הוא רשם את הפטנט על “תנודת הנדנדה” או כפי שהיא נקראת באנגלית Oscillating Pinion. מבלי להיכנס לפרטים טכניים מסובכים, נסביר כי מדובר באחד ההישגים המשמעותיים ביותר בעולם שעוני הכרונוגרף, שפישטה באופן משמעותי את ייצור מנגנוני הכרונוגרף, ההרכבה שלהם, הכיוון שלהם והטיפול בהם, כל זאת מבלי לפגוע באמינות שלהם ובדיוק שלהם במדידת זמן, כשמעל הכל, הפטנט אפשר ייצור שעוני כרונוגרף מכאניים בעלות נמוכה יותר.

פטנט ה-Oscillating Pinion של הויר. מקור - hautehorlogerie.org.
פטנט ה-Oscillating Pinion של הויר. מקור – hautehorlogerie.org.

הויר היתה מודדת הזמן הרשמית של שלוש אולימפיאדות וסיפקה את שעון העצר הראשון לאולימפיאדה

טאג הויר בולטת בעיקר בכל הקשור למדידת זמן מדויקת והיא הייתה מודדת הזמן הרשמית של שלוש אולימפיאדות – אנטוורפן, ב-1920, פריז ב-1924 ואמסטרדם ב-1928. הויר גם סיפקה את שעון העצר הראשון עבור האולימפיאדה, המיקרוגרף (Mikrograph), אותו השיק צ’רלס אוגוסט הויר בשנת 1916, כשהוא היה מסוגל למדוד זמן בדיוק של מאית השניה בדיוק חסר תקדים, כשהוא מחולל מהפכה של ממש בתחום מדידת הזמן באירועי ספורט מאז.

הויר היתה ליצרנית השעונים השוויצרית הראשונה שהגיעה לחלל

בשנת 1962, האסטרונאוט ג’ון גלן, אשר השתתף במשימת פרינדשיפ 7, הקיף את כדור הארץ 3 פעמים במשך שש שעות, כשהוא ענד על ידו, מעל חליפת החלל שלו כמובן, את שעון העצר הויר 2915A, ששימש כשעון גיבוי לשעוני המשימה והיה לשעון השוויצרי הראשון בחלל.

שעון ההויר 2915A - השעון השוויצרי הראשון בחלל. מקור - טאג הויר.
שעון ההויר 2915A – השעון השוויצרי הראשון בחלל. מקור – טאג הויר.

טאג הויר השיקה את שעון הכרונוגרף האוטומטי הראשון העמיד למים

בשלישי למרץ 1969, בבאזל שבשוויץ, הציגה טאג הויר את שעון הכרונוגרף האוטומטי הראשון בעולם שהיה עמיד למים. השעון, שהתבסס על מנגנון הכרונומטיק קליבר 11 של החברה, מנגנון שפותח במשך קרוב לארבע שנים, כשהחידוש העיקרי היה כמובן בהמצאת כפתורי הכרונוגרף הלחיצים שעמידים לחדירת מים, מה שהוביל לאטימת המנגנון כולו.

רולקס מקווין ? טאג הויר מקווין …

השחקן המפורסם סטיב מקווין אולי מוכר לחובבי השעונים כיום בגלל שעוני הרולקס שלו, אבל מקווין היה אחראי לתהילה של שעון המונקו של החברה, כשהוא הופיע בסרט “לה מנש” בשנות השבעים, כשהוא עונד את שעון ההויר מונקו, כשעל חליפת הנהיגה שלו מופיעה התווית “Chronograph Heuer”. מקווין הפך את השעון לאחד המוכרים ביותר בהיסטוריה כשהוא מכונה על ידי רבים “מונקו מקווין”. המונקו מקווין נחשב לאחד השעונים הבולטים בהיסטוריה בגלל סיבה שאולי נשמעת קצת מצחיקה – העיצוב המרובע שלו, שנחשב ל”שובר חוקים” בזמנו.

סטיב מקווין עם שעון ההויר מונקו. מקור - טאג הויר.
סטיב מקווין עם שעון ההויר מונקו. מקור – טאג הויר.

שוברים שיאי מהירות

שעונים עם מנגנונים של 36,000 ויברציות לשעה נחשבים שעונים “מהירים”. אבל בטאג הויר כנראה לא כל כך מתרגשים מהמהירויות הללו והחברה השיקה מספר דגמים פורצי דרך בכל הקשור למספר ויברציות בשניה ובהתאם כמובן, מידת הדיוק במדידת זמן.

שעון הקונספט טאג הויר מיקרוגירדר. מקור - טאג הויר.
שעון הקונספט טאג הויר מיקרוגירדר. מקור – טאג הויר.

החברה השיקה מספר שעוני קונספט פורצי דרך, ביניהם דגם המיקרוגרף של החברה אשר הגיע בקצב של 360,000 ויברציות לשעה ואפשר מדידה של זמן בדיוק של מאית השניה, דגם המיקרוטיימר הגיע עם מנגנון של 3,600,000 פעימות לשעה והיה מסוגל למדוד זמן בדיוק של אלפית השניה כשהמיקרוגירדר הגיע עם קצב של 7,200,000 פעימות לשעה, כשהוא מסוגל למדוד 1 חלקי 2000 חלקי שניה !

החברה נשארה תחת הנהלת משפחת הויר במשך 4 דורות

ב-18 לנובמבר 2013, יום לפני יום הולדתו ה-81, העביר ג’ק הויר, הנין של מייסד החברה אדוארד הויר, את הנהלת החברה לז’אן-קלוד ביבר, כשלראשונה מזה 153 שנים, או אם תרצו, 4 דורות של בני משפחת הויר, נשארה החברה בבעלות ו\או בניהול בני המשפחה.

לאתר טאג הוייר העולמי