ברייטלינג הוא אחד המותגים הפחות מוערכים על ידי חובבי שעונים, אך בהתחשב בעובדה שמדובר באחד המותגים הבודדים בעולם שעדיין נמצא בבעלות פרטית ובעל היסטוריה ארוכת שנים (גם אם לא בדיוק כמו המותג המקורי) הגורו חושב שאתם צריכים להכיר קצת יותר טוב את המותג המעניין הזה, כולל, אחת ולתמיד, המיתוס הנודע – האם הברייטלינג אמרג’נסי באמת הציל חיים אי פעם?

 1. שעון הברייטלינג קוסמונאוט היה שעון הכרונוגרף הראשון בחלל: סביר להניח שאם תשאלו כל חובב שעונים מצוי מי היה שעון הכרונוגרף הראשון בחלל, התשובה הראשונה שהוא ישלוף תהיה האומגה ספידמאסטר האגדי, אבל מה שרבים לא יודעים זה את העובדה שהאסטרונאוט מלקולם סקוט קרפנטר הפך את הברייטלינג קוסמונאוט (Breitling Cosmonaute) לשעון הכרונוגרף הראשון מחוץ לאטמוספירת כדור הארץ. הדגם תוכנן בצורה יחודית כך שיתאים למשימות בחלל – הוא הכיל חוגות מסתובבות עבור חישובי ניווט ועוד תכונות חשובות כמו תצוגת 24 שעות, שאפשרה לאסטרונאוטים לוודא את המיקום של החללית על ידי ידיעת השעה המדויקת והמיקום של השמש.
 2. ג’יימס בונד ענד גם שעון של ברייטלינג: אמנם זה קרה רק פעם אחת, אבל תודו שזה סוג של חותמת איכות למותג. שון קונרי ענד שעון ברייטלינג טופ טיים (Breitling Top Time) בסרט “כדור הרעם” והוא אפילו השתמש בו למדידת רמות קרינה (לא באמת, כן? בסרט …). הסיפור הופך למעניין עוד יותר, כשאותו שעון “התגלה” במכירת חצר ונרכש תמורת הסכום המשעשע של 25 פאונד לפני מספר שנים …

  שעון הברייטלינג טופ-טיים של ג'יימס בונד
  שעון הברייטלינג טופ-טיים של ג’יימס בונד. מקור – The Independent.
 3. כל מנגנוני הקוורץ של ברייטלינג מאושרים על ידי ה-COSC: ראיתם שעון ברייטלינג קוורץ שכתוב עליו כרונומטר? אל תדאגו, אף אחד לא התבלבל. ברייטלינג דואגת להעביר את כל מנגנוני הקוורץ שלה בדיקה ע”י ה-COSC, כשבמהלך הבדיקה שנמשכת  11 ימים נבדקת הסטייה של השעון, שצריכה להיות בטווח של עד ל-0.05 עד 0.2 שניות ליום, ללא תלות בטמפרטורה, כשברייטלינג (בניגוד לרולקס למשל)  דואגת לצרף לכל שעון את התעודה שמאשרת כי השעון עבר את בדיקת ה-COSC.
 4. שעון עבור טייסים או צוללנים? מה עם מתמטיקאים ומדענים? ברייטלינג השיקה את דגם הכרונומט בתקופה שבה שעונים נבנו כדי לענות על צרכים מסוימים ולא כדי שיהיה לחובבי השעונים על מה לחלום (…). הכרונומט היה שעון שכזה, כשלמרות שניתן לחשוב בקלות כי הוא מיועד דווקא לטייסים, בברייטלינג תכננו אותו כדי שיעזור למדענים ומתמטיקאים במהלך העבודה שלהם, הודות לשתי הסקאלות המסתובבות שעליו, שמאפשרות לבצע חישובים והמרות שונות בקלות.
 5. ברייטלינג הציגה את מנגנון הכרונוגרף הראשון שלה בייצור עצמי לפני פחות מעשור: ברייטלינג אולי מוכרת לרובנו בזכות שעוני הכרונוגרף שלה, אבל מנגנון תוצרת הבית הראשון שלה לשעוני כרונוגרף, ה-B01, שנחשב למדויק ואמין, הגיע רק בשנת 2009, כשעד אז היא השתמשה במנגנונים מבית Venus, Valjoux או ETA.
  מאז המנגנון הצליח להפוך לאחד ממנגוני הכרונוגרף המוכרים ביותר בעולם השעונים, מה שמוביל אותנו לסעיף הבא …

  מנגנון ה -B01 של ברייטלינג
  מנגנון ה -B01 של ברייטלינג
 6. ה-B01 נמצא בשימוש על ידי יצרנית שעונים מפורסמת אחרת: ה-B01 של ברייטלינג אמנם הושק רק בשנת 2009, אבל הוא הצליח לצבור מוניטין כמנגנון כרונוגרף יציב ואמין, מה שגרם לטודור לבחור דווקא בו לשעון הכרונוגרף שלה ולא במנגנון מבית רולקס. טודור ביצעה מספר שינויים ב-B01 והיא משווקת אותו כקליבר MT5813.
 7. ברייטלינג פשטה רגל בשנות השבעים: זאת לא טעות. ברייטלינג, כמו שאנו מכירים אותה כיום, היא ממש לא אותה חברה שהייתה בעבר. החברה פשטה רגל בסוף שנות השבעים, כשהזכויות הקנייניות לשם ברייטלינג ונוויטיימר נמכרו לחברת סיקורה (Sicura), שהייתה ידועה בעבר כיצרנית שעוני צלילה וכרונוגרף לשוק הביניים. ברייטלינג כיום היא אחת היצרניות הבודדות שלא שייכת לאחד מקונגלומרטי השעונים הגדולים – קבוצת סווטש, ריצ’מונט או LVMH והיא ממשיכה להחזיק מעמד בצורה עצמאית בצורה מעוררת הערכה.
 8. שעון הברייטלינג אמרג’נסי באמת הציל חיים: נכון, זה נשמע כמו אגדה אורבנית ורבים חושבים ששעון האמרג’נסי הוא גימיק ותו לא, אבל השעון שהושק בשנת 1995 הציל חיים לפחות בשני מקרים ידועים. הראשון, בשנת 2003, כאשר שני טייסי מסוק בריטיים התרסקו באנטרטיקה והשתמשו בשעון כדי להודיע על המיקום שלהם וכמעט עשור לאחר מכן, צייד באלסקה שהלך לאיבוד השתמש בשעון כדי להזעיק חילוץ.

  ברייטלינג אמרג'נסי 1995 - Breitling Emergency
  ברייטלינג אמרג’נסי 1995 – Breitling Emergency

לאתר ברייטלינג העולמי