אומגה השוויצרית היא אחת מיצרניות שעוני היוקרה המפורסמות ביותר והמוכרות ביותר בעולם, כששעוני החברה הפכו לשעון הרשמי של הסוכן החשאי המפורסם בעולם, ג’יימס בונד, כבשו את הירח והפכו למודדי הזמן הרשמיים של תחרויות ואירועי ספורט רבים ברחבי העולם. הגיע הזמן להכיר לעומק את החברה וכמה עובדות מעניינות שלא בטוח שידעתם אודות אומגה.

מקור השם אומגה

לואיס ברנדט ייסד בשנת 1848 חברה לייצור שעונים, בשו-דה-פונדס (Chaux-de-Fonds) שבשוויץ, אליה הצטרפו לאחר 29 שנים שני בניו – לואי-פול וסזאר, כששם החברה שונה ל-Louis Brandt & Fils. בשנת 1894, ייצרו ברנדט ובניו מנגנון חדש שהפך להצלחה עולמית, בזכות הדיוק שלו והעובדה שהיה פשוט וקל לתיקון. המנגנון נקרא אומגה (Omega Caliber) וההצלחה שלו היתה כל כך גדולה, ששם החברה שונה פעם נוספת, הפעם ל-Louis Brandt & Frére – Omeag Watch Co., אז נולד השם אומגה.

הלוגו של שעוני אומגה
הלוגו של שעוני אומגה.

Time For Life

במאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20, לפני המצאת עידן ה-GPS, מנגנוני קוורץ ומכשירי מדידה אלקטרוניים מתקדמים, תעשיות רבות ואומות התבססו על מדידת זמן מדויקת ככל האפשר, עם מנגנונים מכאניים. במטרה לעודד שיפורים והתפתחויות בתחום, התקיימו תחרויות שונות בתחום מדידת הזמן, בהם נבדקו שעונים מסוגים שונים, או מכשירים למדידת זמן כאלו ואחרים, במשך פרקי זמן ארוכים, כדי לראות עד כמה הם אמינים ומדויקים, כשהחברות שזכו במקום הראשון בתחרויות הללו התפארו והתהדרו בפרסים שבהן זכו. בשנת 1931, ב-Geneva Observatory Trials, אומגה זכתה במקום הראשון בכל שש הקטגוריות הראשיות של התחרות. באותה שנה, החברה אמצה כסלוגן את הביטוי – “Omega – Exact Time For Life”, שהפך לאחד הסלוגנים המזוהים ביותר איתה.

מנגנון הבריחה הקו-אקסיאלי

מנגנון הבריחה הקו-אקסיאלי (Co-Axial Escapement) הומצא אמנם על ידי ג’ורג’ דניאלס הבריטי, אך הפך לאחד מסימני ההיכר של שעוני אומגה, לאחר שזו השיקה בשנת 1999 את קליבר 2500, שהיה הראשון ששילב את מנגנון הבריחה הקו-אקסיאלי בשעון בייצור סדרתי. ב-2007, השיקה אומגה גרסה מחודשת של המנגנון, קליבר 8500, שהיה מנגנון מדהים מבחינה מכאנית, עם חיכוך נמוך, יעילות מכאנית גבוהה במיוחד וביצועים יוצאי דופן. כל שעוני אומגה שמגיעים עם מנגנון 8500 הקו-אקסיאלי הם שעונים בעלי תקן ה-COSC Certified Chrnometers.

איור שהכין ג'ורג' דניאלס שמציג את מנגנון הבריחה הקו-אקסיאלי
מנגנון הבריחה הקו-אקסיאלי.

אומגה והחלל

אומגה הפכה לאחד השמות המזוהים ביותר עם ציוד למשימות החלל, לאחר שבאז אולדרין דרך על הירח בשנת 1969 עם שעון האומגה “Speedmaster Professional” שלו, שמכונה מאז “Moon Watch” – שעון הירח, אך מספר שנים לפני כן, שעוני אומגה היו חלק מהציוד של האסטרונאוטים של נאס”א במשימות החלל שלהם והם משמשים עד היום את האסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית.

שעון אומגה ספידמאסטר
שעון אומגה ספידמאסטר – שעון איקוני פופולרי מאוד בשוק היד השניה.

אומגה והים

בשנת 1948 השיקה אומגה את סדרת שעוני ה-Seamaster של החברה, כדי לציין את שנת ה-100 של המותג. סדרת ה-Seamaster היא כיום הסדרה הותיקה ביותר בליין הנוכחי של אומגה, ליין שכולל בנוסף את סדרת הספידמאסטר וסדרת הקונסטליישן.  בשנת 1957, אומגה השיקה את הליין המקצועי של סדרת ה-Seamaster, עם השקת ה-Omega Seamaster 300. הצוות של הצוללן הנודע ז’אק קוסטו השתמש בשעון במהלך סדרת הניסויים “Precontinent II” שנערכו בים האדום ב-1963, כשיחידות צבאיות שונות, ביניהן שירות הסירות הבריטי המיוחד (British Special Boat Service) בחרו ב-Seamaster 300 כשעון הרשמי שלהן. בשנת 1970, אומגה השיקה את ה-Seasmaster 600, לאחר 4 שנות מחקר, פיתוח ובדיקה, שעון שנבדק במפעלי אומגה בצלילה בעומק של עד ל-600 מטרים, כשבמבחן צלילה אמיתי, לחופי מרסיי, הגיע אף לעומק המרשים של 1,000 מטרים.

אומגה והאולימפיאדה

אומגה השיקה את שעון הכרונוגרף הראשון שלה בשנת 1898, כשבמהלך העשור שלאחר מכן, שעוני החברה שימשו למדידת זמן ביותר מ-16 תחרויות ספורט. לאחר שזכתה במקום הראשון בכל 6 הקטגוריות בתחרות ה- Geneva Observatory Trials בשנת 1931, המוניטין שצברה החברה בדיוק במדידת זמן הוביל את הוועד האולימפי הבינלאומי לבחור באומגה כמודדת הזמן הרשמית של אולימפיאדת לוס אנג’לס 1932, כשבפעם הראשונה בהיסטוריה של האולימפיאדות המודרניות, מותג אחד היה אחראי למדידת הזמן בכל התחרויות באולימפיאדה. אומגה סיפקה 30 שעוני כרונוגרף בעלי דיוק גבוה, אשר היו מסוגלים למדוד זמן בדיוק של עשירית שנייה (לראשונה בתולדות האולימפיאדה), כשכל 30 השעונים הללו קיבלו את אישור הכרונומר ממצפה החלל של נוישטל, כמו גם של המעבדה הלאומית לפיזיקה בארצות הברית. מאז הפכה אומגה לאחד השמות המזוהים ביותר עם האולימפיאדה, כשלפי אנשי החברה, כדי למדוד זמן בתחרויות האולימפיאדה כיום, נדרשים מאות אנשי מקצוע ומנהלי נתונים מקצועיים, אשר נעזרים בכ-1000 מתנדבים מקומיים שעברו הכשרה מיוחדת, אשר משתמשים ב-400 טונות של ציוד, הכוללים לוחות תוצאות, קילומטרים של כבלים וסיבים אופטיים וציוד טכנולוגי מתקדם שפותח במיוחד על ידי אומגה בהתאם לצרכים השונים של כל תחרות באולימפיאדה.

אומגה והמסך הגדול

בשנת 1995 הגיע למסכים הסרט ה-19 בסדרת סרטי ג’יימס בונד, הסוכן החשאי הבריטי המפורסם בעולם, כשזו הייתה הפעם הראשונה בה הסוכן החשאי, אותו גילם אז השחקן פירס ברוסנן, ענד שעון של אומגה, ה-Seamaster Quartz Professional. בשנת 2013, אומגה ציינה את שנת ה-50 לסרטי ג’יימס בונד עם השקת ה-Seamaster Diver 300M, שנקרא גם James Bond 50th Anniversery Collector’s Piece, כשבמהלך 20 השנים האחרונות, ענדו השחקנים שגילמו את הסוכן החשאי ג’יימס בונד שעוני אומגה רבים, ביניהם ה-Seamaster Planet Ocean וה-Seamaster Professional 300M.

אומגה סימאסטר 300 מטרים קוורץ, נענד על ידי פירס ברוסנן בסרט גולדן איי
אומגה סימאסטר 300 מטרים קוורץ, נענד על ידי פירס ברוסנן בסרט גולדן איי. מקור – 007 MUSEUM.

אומגה ומגנטיות

אחת הסכנות המרכזיות עבור שעונים מכאניים היא נושא השדות המגנטיים, כשיצרניות השעונים מנסות כל הזמן למצוא פתרונות להפחית את השפעת השדות המגנטיים על מנגנוני השעונים, אשר מכילים ברובם חלקים מתכתיים. בשנת 2013 השיקה אומגה פתרון חדשני לבעיה זו, עם השקת המנגנון הראשון שהיה עמיד לשדות מגנטיים חזקים  יותר מ-15,000 גאוס. הפתרון של אומג היה חדשני בגלל הגישה שבה בחרה החברה – עד אז חברות השתמשו בשכבת מגן בתוך גוף השעון כדי להפחית את השפעת השדות המגנטיים. אך אומגה השיקה מנגנון חדש, שהכיל חלקים מחומרים “לא ברזליים”, אשר מספקים עמידות גבוהה יותר לשדות מגנטיים ומבטלים את הצורך בשכבת הגנה פנימית. בשנת 2015 השיקה אומגה את המנגנון החדש בשעון חדש בשם GlobeMaster, כשמאז, אומגה משלבת את המנגנון המהפכני בשעונים נוספים רבים של החברה.

לאתר אומגה העולמי