אם רולקס נחשבת על ידי רבים ליצרנית השעונים המובילה בעולם ולחברה המוכרת והמפורסמת ביותר בעולם, פטק פיליפ נחשבת על ידי רבים (ואל תכניסו אותנו עכשיו לויכוחים הללו) ליצרנית השעונים היוקרתית ביותר בעולם, כזו שמייצרת את השעונים המיוחדים ביותר והיקרים ביותר בעולם (ואנחנו לא מדברים על הרולקס דייטונה שהיה שייך לפול ניומן,כן?). השעונים של פטק פיליפ נחשבים לדובדבן שבקצפת של עולם השעונים והם נחשבים בין השעונים המבוקשים ביותר בעולם השעונים, לכאלו שמתהדרים בחשבון בנק מנופח ולא מודאגים מטרדות קיום יומיומיות. הגורו אסף עבורכם 8 עובדות שאתם צריכים להכיר על פטק פיליפ, עובדות מעניינות ומפתיעות שיעזרו לכם להכיר קצת יותר טוב את יצרנית השעונים האקסקלוסיבית הזאת.

1. שורשים עתיקים (ופולניים …) עוד משנת 1839

כשאנחנו חושבים על יצרניות שעוני יוקרה, אנחנו חושבים שוויץ באופן מיידי, אבל השורשים של פטק פיליפ מגיעים דווקא מפולין, כשיצרן השעונים הפולני אנטואן נורברט דה פטק ושותפו, פרנסיזק צ’אפק הקימו ביחד את Czapek & Cie, ממנה נולדה Patek Philippe & Co., כפי שאנו מכירים אותה היום. פטק וצ’אפק החלו לייצר שעוני כיס וצברו הצלחה רבה, כשהם מייצרים כ-200 שעונים בשנה, לאחר שש שנות שותפות, דרכיהן נפרדו ואל פטק הצטרף שען צרפתי בשם אדריאן פיליפ, כשהשניים הקימו ביחד את פטק פיליפ בשנת 1851.

2. יצרנית השעונים היחידה מג’נבה שהיא בבעלות פרטית

מאז הקמתה, פטק פיליפ נותרה תחת בעלות פרטית-משפחתית ולא עברה לידיים של תאגיד כלשהו. במהלך השפל הגדול בשנות ה-30 של המאה העשרים, נפגעו המכירות של פטק פיליפ בצורה קשה, כשהחברה הגיעה לשפל של כל הזמנים במכירות, מנהלי פטק פיליפ החליטו לפנות ליצרנית לוחות השעונים שלהם, חברה בשם Fabrique de Cadrans Stern Frères, לעזרה. מי שעמדו מאחורי אותה חברה היו האחים צ’רלס וג’ין שטרן, שהחליטו לרכוש מניות בחברה, כששנה מאוחר יותר הם השלימו את רכישת החברה. ב-1932, החברה עברה לבעלות משפחתית, תחת המותג Henri Stern Watch Agency, כשהחברה נשארה תחת אותה בעלות עד לימים אלו, בהם עומד בראשה טיירי שטרן כנשיא החברה.

3. החברה מתמחה בשעונים עם קומפליקציות מיוחדות

מה שהופך את פטק פיליפ לייחודית כל כך מבין יצרניות השעונים, היא העובדה שהחברה מתמחה בשעונים עם קומפליקציות גבוהות וייחודיות, ביניהם רפרנס 5304R, השעון השלישי במספר הקומפליקציות שלו של החברה, רפרנס 6002G, השעון השני במספר הקומפליקציות שלו של החברה ומעל כולם, רפרנס 5208R, השעון עם המספר הגבוה ביותר של קומפליקציות של החברה.

שעון פטק פיליפ 5304. מקור - פטק פיליפ.
שעון פטק פיליפ 5304. מקור – פטק פיליפ.

4. פטק פיליפ הפכה כמעט לשם נרדף ללוח שנה נצחי

אחת הקומפליקציות המיוחדות והמבוקשות ביותר בקרב חובבי שעוני  יוקרה היא לוח השנה הנצחי – Perpetual Calendar, שהפך כמעט לשם הנרדף לשעוני הגרנד-קומפליקציה של פטק, שרשמה פטנט על לוח השנה הנצחי בשנת 1889. מדובר בשעון שמציג את היום, התאריך והחודש, כשהוא לוקח בחשבון שנים מעוברות (Leap Year), כשאנחנו חייבים להזכיר לכם, שלא מדובר בשעון מבוסס שבב כלשהו, אלא בשעון שכל הרכיבים בו מכאניים לחלוטין …

5. לפטק פיליפ מספר הפטנטים הגדול ביותר בחדשנות בטכנולוגיות שעונים

על לוח השנה הנצחי כבר סיפרנו לכם, אבל פטק פיליפ מחזיקה בפטנטים נוספים כמו מנגנון מתיחה ללא מפתח, הפטנט הראשון של החברה שנרשם בשנת 1845, כרונוגרף, Minute Repeater ועוד. בסך הכל, לפטק פיליפ יש מעל ל-100 פטנטים רשומים שקשורים לטכנולוגיות ופיתוחים חדשניים בעולם השעונים.

6. איכות יוצאת דופן ודרגה גבוהה של אומנות

מלבד שילוב טכניקות עתיקות יומין, השעונים של פטק פיליפ עומדים בסטנדרטים המחירים ביותר של איכות, כשכל החלקים והרכיבים השונים של מנגנוני השעונים של פטק פיליפ מורכבים ביד בצורה הקפדנית ביותר, כשהחברה משקיעה זמן רב בתכנון כל רכיב כך שישתלב לא רק בצורה המכאנית הטובה ביותר אלא גם בצורה הויזואלית הטובה ביותר במנגנון, אפילו רכיבים שלא נראים כלל לעין. ההקפדה הזאת והירידה לפרטים כל כך קטנים מבטיחים שהשעונים של פטק יעבדו בצורה חלקה לאורך שנים רבות והופכים אותם ליצירות אומנות של ממש.

7. השעונים המוכרים של החברה עם חריטה דורשים מינימום של 200 שעות עבודה

תשומת הלב הקפדנית והירידה  לפרטים של פטק פיליפ לא באה לידי ביטוי רק במנגוני השעונים, אלא בכל פרט ורכיב של השעון, ביניהם כמובן מחוגי השעון, הלוח של השעון וגוף השעון. בין השעונים הנדירים ביותר של החברה הם כאלו שמגיעים עם דוגמאות ועיטורים בחריטה ידנית. פטק פיליפ אמנם החלה להשתמש בעשורים האחרונים בטכנולוגיות מתקדמות, אם כי עדיין נדירות במיוחד בכל הקשור לחריטות כמו cloisonné, champlevé, paillonné, flinqué, grisaille, plique-à-jour, אך עדיין כל שעון כזה מצריך לפחות 200 שעות עבודה לפני שימשיך הלאה בפס הייצור של החברה !

8. היסטוריה ארוכת שנים בקרב אנשי אצולה

השעונים של פטק פיליפ מבוקשים לא רק בקרב חובבי שעונים ובעלי ממון, אלא גם בקרב אנשי אצולה. לפטק פיליפ היסטוריה ארוכת שנים באספקת שעונים לבית המלוכה הבריטי, כשהמותג סיפק לו שעונים עוד מימי המלכה ויקטוריה, כשפטק פיליפ יצרו שעונים מיוחדים, או יצירות אומנות של ממש אם תרצו, עבור הנסיך אלברט, כריסטיאן התשיעי והנסיכה לואיז של דנמרק, ויקטור עמנואל השלישי של איטליה ואפילו לסולטן המצרי חוסיין כאמל. אחד השעונים המפורסמים ביותר של החברה הוא השעון שנחשב לשעון היד השוויצרי הראשון בעולם, שיוצר בשנת 1868 עבור הרוזנת קוסוביץ’ מהונגריה. שעון שנמצא כעת ברשות פטק פיליפ ומוצג במוזיאון של החברה, השעון כולל גילופים מקושטים ומשובץ יהלומים, כשהוא היה בשימוש על ידי הרוזנת אך ורק כפריט דקורטיבי.

שעון היד הראשון בעולם של פטק פיליפ. מקור - פטק פיליפ.
שעון היד הראשון בעולם של פטק פיליפ. מקור – פטק פיליפ.