כל חובב שעונים ידע לספר לכם שהאומגה ספידמאסטר היה השעון הראשון על הירח ושרולקס (Rolex) הציגה את השעון העמיד למים הראשון בעולם. אבל מה עם עוד כמה שעונים שוברי שיאים בהיסטוריה של עולם השעונים, כמו השעון הראשון בחלל או השעון הראשון ששבר את מהירות הקול? אספנו עבורכם כמה שעונים ששברו מספר שיאים בהיסטוריה שאתם חייבים להכיר.

החלוץ האווירי – קרטיה סנטוס

הטייס הנודע אלברטו סנטוס דומונט הזמין בשנת 1904 שעון מחברו, לואי קרטיה. סנטוס רצה שעון שהוא יוכל לענוד סביב פרק היד שלו ושהוא לא יצטרך להוציא מהכיס שלו בזמן טיסות, מה שיפשט משמעותית את קריאת הזמן כשהוא מבלה בשמים. קרטייה נענה לאתגר וב-1906 סנטוס צלח מרחק טיסה של 200 מטרים ב-21.5 שניות, שיא הטיסה הראשון בעולם שהוכר על ידי ה-Federation Aeronautique Internationale. סנטוס נשאר נאמן לקרטיה מאז ובכל הניסיונות שלו לשבור שיאי עולם הוא ענד שעונים של קרטייה, כשהוא וקרטייה נחשבים למי שהפכו את שעון היד לאביזר אופנה לגבר המודרני.

שעון קרטייה סנטוס וינטאג'י. מקור - Monochrome Watches.
שעון קרטייה סנטוס וינטאג’י. מקור – Monochrome Watches.

השעון של צ’רלס לינדברג – לונג’ין

לונג’ין השוויצרית הייתה אחת היצרניות המובילות של שעוני ספורט ותעופה בשנות ה-20. בשנת 1927 לונג’ין יצרה שעון שפיתח פיליפ ואן-הורן, שעון שהסתנכרן עם אותות זמן-רדיו, שבמהלך טיסה, היו מדויקים לרמה של שניה אחת. שעון כזה שימש למדידת הזמן של טיסת היחיד הראשונה מעבר לאוקינוס האטלנטי, על ידי צ’רלס לינדברג, שקבע את ההישג בזמן של 33 שעות ו-30 דקות. לאחר שהתפרסם בכל רחבי העולם, לינדברג העניק ללונג’ין את האישור לייצר שעון שהוא עיצב ביחד עם החברה, ה-Lindbergh Hour Angle Watch, שעון שפישט את קביעת קו האורך במהלך הטיסה, משהו שהפך לכלי ניווט אווירונאוטי מאז.

שעון הלונג'ין Lindbergh Hour Angle. מקור - FHH JOURNAL.
שעון הלונג’ין Lindbergh Hour Angle. מקור – FHH JOURNAL.

לסוף העולם ובחזרה – זניט כרונוגרף

החוקר וההרפתקן המפורסם, רואלד אמונדסן, ענד שעון זניט כרונוגרף במהלך שתי המשלחות שלו לקוטב הצפוני והדרומי. מאה שנה לאחר מכן, החוקר השוודי יוהאן ארנסט נילסון היה הראשון שטייל לבדו וללא רכב ממונע בין הקוטב הצפוני לקוטב הדרומי, כשגם הוא, במחווה לאמונדסן, ענד שעון זניט כרונוגרף במסעות שלו מקצה אחד של העולם לשני.

השעון הראשון בחלל – Poljot Sturmanskie

לא טאג הויר ולא אומגה. השעון הראשון בחלל היה שייך לקוסמונאוט הסובייטי יורי גגרין, שענד שעון שיוצר בברית המועצות. במהלך הטיסה ההיסטורית שלו בחלל, שארכה שעתים, ענד גגרין את שעון ה-Poljot Sturmanskie וסיפק בעצם את ההוכחה האמפירית הראשונה לכך ששעונים פועלים ללא תקלה גם באפס כבידה.

שעון ה-Poljot Sturmanskie. מקור - Montredo.
שעון ה-Poljot Sturmanskie. מקור – Montredo.

להביס את היסודות – רולקס אויסטר

בשנת 1927, השחיינית האנגליה מרסדס גלייצה ניסתה לחצות את התעלה האנגלית, מרחק של 34 קילומטרים, בשחייה. גלייצה נכשלה בניסיון שלה רק כעבור מעל לשמונה שעות וגם זאת רק בגלל טמפרטורת המים הקפואה, אך במהלך הניסיון שלה היא ענדה סביב הצוואר שלה שעון רולקס אויסטר, השעון הראשון בעולם עם גוף עמיד למים, שהיה תקין לחלוטין וללא שום סימן של חדירת מים לאחר מכן. האנס ווילסדורף, מייסד רולקס, מיהר לנצל את ההזדמנות ופרסם מודעה בעיתון הדיילי מייל, בה הוא קרא לשעון הרולקס אויסטר – “The Wonder that defies the elements” – הפלא שמאתגר את היסודות”.

שעון רולקס אויסטר משנות ה-30 של המאה הקודמת. מקור - רולקס.
שעון רולקס אויסטר משנות ה-30 של המאה הקודמת. מקור – רולקס.

שעון הצלילה הראשון בעולם – בלנקפיין “פיפטי פטומס”

הצוללן האגדי ז’ק קוסטו קבע שיאי צלילה רבים והגיע למעמקים שאיש לא הגיע לפניו. קוסטו הסתמך בניסיונות הצלילה שלו על שעון הבלנפיין פיפטי פטומס האגדי, שהיה שעון הצלילה המודרני הראשון בעולם, עם בזל מסתובב חד כיווני, אינדקסים ומספרים עם לומינציה ועמידות למים בעומק של עד ל-50 פטומס (ומכאן שמו), יחידת אורך ששווה ל-1.8288 מטרים, בה משתמשים בעיקר למדידת עומק של מים, כך שהבלנפיין פיפטי פטומס היה עמיד למים בעומד של כ-94 מטרים.

השעון הראשון על הירח – אומגה ספידמאסטר

אנחנו לא באמת צריכים לספר לכם על אחד השעונים המוכרים ביותר בעולם, אבל בואו ונניח שנחתתם הרגע מחללית ואתם  רק מתחילים לגלות על שעונים. האסטרונאוט הראשון שדרך על הירח היה אמנם ניל ארמסטרונג, אך הוא השאיר את שעון האומגה שלו, שעונים שנבחרו על ידי נאס”א לשימוש במשימות החלל, לאחר שעמדו במבחני שרידות קשים במיוחד, בכלי הרכב שהנחית את האסטרונאוטים על הירח, כשמי שבעצם הפך את האומגה ספידמאסטר לאגדה היה באז אולדרין, האדם השני על הירח. שעון אומגה ספידמאסטר נוסף הציל את צוות משימת אפולו 13, לאחר שכל מכשירי הניווט בחללית הפסיקו לעבוד והאסטרונאוטים השתמשו בשעון כדי לתזמן את הטיסה בחזרה לכדור הארץ. לאחר חזרת האסטרונאוטים לכדור הארץ, נאס”א העניקה לאומגה את ה-Snoopy Award, לציון התרומה שלה למשימות החלל ובעקבות העזרה של השעון בהצלת חיי הצוות.

מהיר יותר ממהירות הקול – זניט אל פרימרו

מה שרבים זוכרים מקפיצת החלל של פליקס באומגרטנר, זה העובדה שרד-בול, יצרנית משקאות האנרגיה, ממנה את הפרויקט כולו, אבל מי שהייתה שותפה להישג יוצא הדופן הזה הייתה זניט, שציידה את באומגרטנר בשעון האל-פרימרו סטרטוס שלה, כשבמהלך הקפיצה שלו באומגרטנר שבר את מהירות הקול, הישג שזניט מאמצת מאז בשמחה בפרסומות שלה ל”שעון הראשון ששבר את מהירות הקול בסביבת החלל הקרוב”, כשלמעשה השעון השיג הישגים נוספים בזכות הקפיצה של באומגרטנר – השעון ששרד את הנפילה/קפיצה חופשית הארוכה ביותר או הגבוהה ביותר, תלוי איך אתם מסתכלים על זה וכמובן השעון ששרד את הטיסה המאוישת הגבוהה ביותר בכדור פורח.

פרסומת לשעון הזניט אל פרימרו עם פליקס באומגרטנר. מקור - זניט.
פרסומת לשעון הזניט אל פרימרו עם פליקס באומגרטנר. מקור – זניט.