בעולם שעוני היוקרה ישנם מספר תכונות או קומפליקציות, שמזוהות עם מגוון מצומצם של יצרניות עלית. לוח שנה נצחי, טורביון או מינוט ריפיטר הן דוגמאות לקומפליקציות שלרוב מקושרות עם שמות נחשבים כמו פטק פיליפ, וושרון קונסטנטין, ייגר לה-קולטרה ועוד. לוחות אמייל הם דוגמה נוספת לתכונה שמקושרת לעולם ה-Haute Horlogerie. בכתבה שלנו על לוחות האמייל, ירדנו לעומקו של התהליך המורכב ליצירת לוחות השעונים הללו. מורכבות התהליך היא הסיבה שיצרניות שעונים בודדות מזוהות עם התהליך, למשל יוליס נרדין שאפילו מחזיקה בבעלות על אחת מיצרניות לוחות האמייל המובילות באירופה, דונזה קרדנס. אז מה ללוחות אמייל וליצרנית שעוני מיקרוברנד אתם שואלים? שמחים ששאלתם. גם הגורו שאל את עצמו את השאלה הזאת ויצא להכיר את anOrdain – המיקרוברנד הסקוטי שמתמחה באמייל. מוזמנים להצטרף אל הגורו במסע אל סקוטלנד.

anOrdain – מיקרוברנד או סטארט-אפ?

anOrdain (אנורדאיין, יש לבטא – אן-אורדיין) הוקמה בשנת 2015 בגלאזגו שבסקוטלנד. ממש כמו בשבוע שעבר, אז הכרנו את BRAVUR השבדית, גם סקוטלנד היא לא בדיוק מדינה שהיינו מקשרים לתעשיית השעונים. בטח לא לתהליכי ייצור מתקדמים כמו לוחות אמייל. סביר להניח שהיינו חושבים קודם כל על מספר מותגי ויסקי משובחים, לפני שהיינו חושבים על יצרנית שעונים מגלאזגו. אבל זה גם מה שיפה בעולם המיקרוברנד. יצרניות שעונים שצצות בנקודות שונות ברחבי העולם ולאו דווקא במדינות כמו שוויץ-איטליה-צרפת-גרמניה ויפן.

anOrdain- עבודה על לוחות אמייל. מקור - אתר החברה.
anOrdain- עבודה על לוחות אמייל. מקור – אתר החברה.

אנורדאיין מתחילה את דרכה עם צוות של שלושה עובדים. באופן די מפתיע, מימיה הראשונים החברה מגדירה את עצמה כסטארט-אפ. משהו שאנחנו לא כל כך רגילים לראות בעולם השעונים. מייסדי החברה מספרים כי המנטרה שעמדה מאחורי הקמת החברה הייתה – “The appeal of a good mechanical watch lies in its ability to opreate independently of the modern world”. בתרגום לעברית – “גורם המשיכה בשעון מכאני טוב נעוץ ביכולת שלו לפעול בצורה עצמאית מהעולם המודרני”.

anOrdain – מתמחים באמייל, או מה כל כך מיוחד באמייל?!

כאמור, החברה יצאה לדרך בשנת 2015, עם צוות מצומצם של שלושה עובדים-מייסדים. כיום החברה מונה עשרה עובדים, ביניהם מומחי אמייל, מעצבים, יצרני שעונים ואפילו מומחי טיפוגרפיה. למרות שצוות החברה התרחב בצורה משמעותית, הפוקוס היצירתי של החברה נשאר לוחות האמייל או אם תרצו – התהליך המייגע של מיזוג זכוכית ומתכת בטמפרטורה של 800 מעלות צלזיוס. אם אתם לא מבינים מה כל כך מיוחד בלוחות אמייל, אנו ממליצים לכם לקרוא את כתבת המגזין שלנו על לוחות אמייל. תהליך הייצור המפרך כולל כאמור מיזוג של מתכת וזכוכית בטמפרטורה של 800 מעלות. התהליך המייגע והארוך לא מבטיח הצלחה וודאית. בדגמים מסוימים, מעל ל-90 אחוזים מלוחות השעונים נזרקים לפח בשל פגמים כאלו ואחרים בהליך הייצור.

ייצור לוחות אמייל באנורדאין. מקור - אתר החברה.
ייצור לוחות אמייל באנורדאיין. מקור – אתר החברה.

אתם רוצים להבין עד כמה החברה מיוחדת? מדובר באחת מיצרניות השעונים הבודדות בעולם שמייצרת לוחות אמייל בתוך החברה – אינהאוס. כל לוח שעון כזה מיוצר בתהליך בן 12 שעות.

עבודה סיזיפית על לוחות האמייל. מקור - אתר החברה.
עבודה סיזיפית על לוחות האמייל. מקור – אתר החברה.

השלב הראשון כולל דיסקית נחושת שנחתכת ביד. גוש אמייל (סיליקה, עופרת אדומה ואפר סודה) נטחן לאחר מכן לאבקה. את אבק האמייל מחילים על דיסקית הנחושת (מפזרים בצורה שווה). הדיסקית הזאת מונחת לאחר מכן בתנור שחומם לטמפרטורה של 800 מעלות צלזיוס. לאחר הוצאת הדיסקית מהתנור והתקררותה, הדיסקית נבדקת לאיתור תוספות מיותרות או בועות, אשר מוסרות באופן ידני. התהליך הזה חוזר על עצמו מספר פעמים, עד להשגת התוצאה הרצויה. התוצאה הרצויה מושפעת מעומק הצבע, פיזור הצבע והגוונים ואפילו הגובה הנכון ללוח השעון.

בוחרים צבעים ללוחות השעונים. מקור - אתר החברה.
בוחרים צבעים ללוחות השעונים. מקור – אתר החברה.

פלדה כחולה 

מאפיין נוסף ששייך לעולם ה-Haute Horlogerie הוא פלדה כחולה. בכתבת המגזין שלנו על פלדה כחולה, הסברנו מדוע גם במקרה של פלדה כחולה, ממש כמו לוחות אמייל, מדובר בתהליך מורכב במיוחד. תהליך המשלב עבודה ידנית בטמפרטורות גבוהות. גם כאן ישנו אחוז ריג’קטים משמעותי וחזרה מספר פעמים על התהליך עד להשגת התוצאה הרצויה. באנורדאיין כנראה לא מתרגשים במיוחד מעבודה קשה. או אם תרצו – עושים הכל כדי להשתייך לעולם ה-Haute Horlogerie, שכן החברה מייצרת גם פלדה כחולה בעצמה. בחלק מדגמי השעונים שלה ניתן למצוא מחוגים העשויים מפלדה כחולה.

anOrdain - גם פלדה כחולה. מקור - אתר החברה.
anOrdain – גם פלדה כחולה. מקור – אתר החברה.

גם כאן, המחוגים נחתכים מפלטות פלדה בעבודת יד. הן עוברות ליטוש ולאחר מכן עוברות תהליך חימום בטמפרטורה גבוהה במיוחד. התזמון והאימון כאן חשובים מאוד, שכן כפי שציינו בכתבת המגזין שלנו – כל שניה חשובה ויכולה להשפיע על התוצאה הסופית. חימום רב מדי או ארוך מדי יגרום לאומן שמייצר את המחוגים לפספס את הצבע הרצוי בספקטרום הצבעים. בניגוד לתהליך הייצור של אמייל, אותו ניתן לבצע פעם נוספת, במקרה של פלדה כחולה – התהליך לא הפיך. אם פספסנו את הצבע הרצוי, המחוגים נזרקים לפח …

מי עומד מאחורי החברה?

אחד ממייסדי החברה והרוח החיה מאחורי החברה הוא לואיס הית’ (Lewis Heath). הית’ הוא יזם בתחום האלקטרוניקה. הית’ הוא אחד ממייסדי חברת RHA, ר”ת Richard Heath and Associates. ב-RHA מייצרים אוזניות איכותיות וצוות החברה מונה כ-40 אנשים. בראיון למגזין MoneyControl הוא מספר קצת על הקשר בין מה שהוא למד מעולם האלקטרוניקה ועולם השעונים.

לואיס הית'. מקור - Moneycontrol.
לואיס הית’. מקור – Moneycontrol.

“הייתי אובססיבי למוזיקה ועיצוב במשך זמן רב יותר ממה שאני יכול לזכור. כך שיצירת RHA הייתה התקדמות טבעית לאחר שסיימתי את לימודיי במכללה לאמנות. אבל מה שבאמת תמיד רציתי לעשות, היה אנורדאיין. זה תמיד היה מעין חלום בהקיץ עבורי. משהו שלא חשבתי שאני אוכל להגשים. הן מבחינת היכולות שלי והן מבחינת המשאבים הנדרשים. כך שזה נשאר בגדר רעיון במשך שנים רבות. זה נכון שיש מספר יצרניות שעונים בריטיות. אבל אין כאן באמת ייצור או ידע, כך שזאת הייתה משימה מפחידה למדי להתחיל איתה”.

מה בין אלקטרוניקה לשעונים מכאניים?

הית’ ממשיך לספר באותו ראיון – “במובנים רבים, אנורדאיין הייתה התגובה לכל מה שלא נהניתי לעשות בעבודה עם אלקטרוניקה צרכנית. זה אולי יישמע מוזר, אבל בשנים הראשונות של אנורדאיין לא היה שום רצון להשיק או להרוויח כסף. בסופו של דבר, היינו סטודיו קטן, שתמכתי בו כלכלית לצד העבודה היום-יומית שלי. באותו אופן שבו אנשים מסוימים רוכשים מכוניות יוקרה או יוצאים לחופשות אקזוטיות, אנורדאיין הייתה חוויה קתרטית עבורי”.

הית’ ממשיך – “מצאתי שפתרון בעיות הייצור המתמשך, נזילות האינטראקציה בין עיצוב לעשייה משכרת לחלוטין. עם מוצרי האלקטרוניקה הצרכנית, המודל הזה של ייצור במיקור חוץ היה מתסכל. כאדם יצירתי, אתה מעלה רעיונות, מנסח אותם בצורה הטובה ביותר ושולח אותם בדוא”ל. הם נבדקים במרחק של אלפי קילומטרים במפעל מרוחק. כעבור מספר ימים, אתה מקבל תשובה – כן או לא. אבל למעשה, חלק מהפיתוחים הגדולים והחשובים מגיעים דווקא מלראות מה קורה כשדברים לא עובדים. זו קרקע פורייה להפליא לדמיון. אבל רק אם אתה שם כדי לראות את זה ולהבין באמת כיצד הדברים פועלים בכל הקשור לתהליכי הייצור. זאת לא הייתה ממש אופציה ב-RHA, בגלל היקף הייצור שאליו הגענו ורשתות האספקה הפזורות ברחבי אסיה”.

“הרצון שכל זה יקרה תחת קורת גג אחת, עם סטודיו בתוך המפעל – היה הסיבה שהקמתי את אנורדאיין. עזבתי את RHA לאחר שנים של צמיחה מטאורית. החברה הייתה בנקודה שבה דברים עבדו ממש טוב ועזבתי הכל כדי להתמקד בבנייה של אנורדאיין. היצירה של אנורדאיין דומה באופן לא מודע יותר לסטארט-אפ טכנולוגי מאשר לחברת שעונים. השקענו רבות באנשים, בידע ובציוד ולא במיקור חוץ. המשמעות הייתה התחשבות בפרק זמן ארוך של חוסר רווחיות, אבל בסופו של דבר – זה השתלם בגדול”.

מה למיקרוברנד וללוחות אמייל? 

הית’ מספר – מבחינת נגישות (מחיר) – העסק נולד בעולם של – ישירות לצרכן. לעומת זאת, המתחרים המסורתיים שלנו משוויץ או יפן, צריכים לבנות מרווחי מחירים למפיצים ולקמעונאים של המוצרים שלהם. אז לדוגמה, אם אנחנו מוכרים שעון ב-1,000 ליש”ט, מותג מסורתי יצטרך למכור את אותו שעון ב-3,000 ליש”ט. בנוסף, השקענו גם בייצור אינהאוס. זאת לעומת מותגים שוויצריים, שם ברוב המכריע של המקרים, ייצור לוחות האמייל מתבצע במיקור חוץ. הייצור הזה מוסיף לעלות הסופית של השעון.

anOrdain - שולחן עבודה של מומחה אמייל. מקור - אתר החברה.
anOrdain – שולחן עבודה של מומחה אמייל. מקור – אתר החברה.

למה דווקא אמייל? כי אף חומר אחר לא מתקרב ליופי שלו על לוח שעון. באופן מסורתי, לוחות אמייל הם שמרניים למדי. לוחות לבנים עם הדפס שחור. אבל אמייל הוא החומר הפטנסטי ביותר לעיצוב צבע. יש בו עומק שפשוט לא ניתן להשוות לאף חומר אחר. אז ראינו את הפוטנציאל להכניס צבע ורעיונות עיצוביים מודרניים למלאכה מסורתית באמת. בנוסף, באופן הפוך ודי מוזר, הקושי הכרוך בייצור לוחות השעונים הללו היה מושך ומאתגר”.

הית’ מספר כי זה היה קשה מאוד להגיע לרמות גבוהות בייצור אמייל. הוא אומר כי אין ספרים, מדריכים או אנשים שאפשר ללמוד מהם. כל הידע הקשור בייצור לוחות האמייל מרוכז אצל קומץ אנשים ברחבי העולם והם שומרים עליו בקנאות, באופן מובן. הוא מספר כי החברה התאמנה וניסתה לייצר לוחות כאלו במשך שלוש שנים – “הצוות כבר כלל צורפים ותכשיטנים מנוסים. אבל ייצור לוחות שעונים הוא רמה נוספת מבחינת דיוק ופרטים בהשוואה לאמייל בתכשיטים. הטכניקה שלנו פותחה מאפס ולכן המוצר המוגמר אצלנו שונה במעט מלוחות אמייל של יצרניות שעונים אחרות”.

מה צופן העתיד לחברה? 

הית’ מספר כי העיסוק בלוחות אמייל הוא לא תחום שאפשר להגדיל בקלות. כל שעון מגיע לאחר 2-3 ימי עבודה, על ידי אנשים מנוסים ומאומנים, שהתמקצעו לאורך זמן רב בתהליך הייצור. הוא מדגיש כי הזמן הזה לא כולל את ההשקעה בפיתוח דגמים חדשים. עם זאת, הוא מספר כי מדובר בעסק שמאתגר ומרתק כל הזמן וזה בעצם מה שגורם לו לאהוב את זה. הית’ אומר – “אנו נמצאים בנקודה בה אנו עושים דברים באמייל, שאף אחד אחר לא עושה. עם זאת, ישנן כל כך הרבה טכניקות עתיקות שאתה רואה על לוחות אמייל ישנים, שהיום אף אחד לא יכול לעשות. זה מעניק תחושה מסוימת של התרגשות וחקירה לעבודה שלנו”.

טכנולוגיה מתקדמת בעולם השעונים וייצור לוחות אמייל

הית’ מספר כי אחד הפיתוחים והחידושים המעניינים ביותר שעליו עובדים בחברה, קשור לשילוב טכנולוגיית לייזרים בהליך ייצור לוחות האמייל. הוא מספר כי מדובר בנושא מרגש מאוד ומרתק מאוד. למרות שייצור לוחות האמייל לא השתנה במשך למעלה ממאה שנים, טכניקות הייצור נעשות ברובן באותה צורה שבה נעשו בשנת 1850. הית’ אומר כי הוא בטוח שאם ליצרני השעונים של פעם הייתה את הגישה לכלים הטכנולוגיים שקיימים כיום, הם היו עושים דברים בצורה אחרת. מלבד לוחות אמייל, הוא מספר כי החברה משקיעה גם בפיתוח מנגנוני אינהאוס והתוצאות של הפיתוח הזה צפויות להגיע לשוק בקרוב.

anOrdain - כלי עבודה של מומחה אמייל. מקור - אתר החברה.
anOrdain – כלי עבודה של מומחה אמייל. מקור – אתר החברה.

הית’ מספר כי החברה הייתה קרובה מאוד להשקה של דגם שלישי במספר, אבל שיעור הכשלונות היה פשוט גבוה מדי. הוא מספר כי החברה ניסתה לשלב עיצוב שמפלבה (Champleve) באמייל. הית’ מספר כי זה פשוט נפלא לראות את זה, אבל עם זאת, זה מסובך בצורה כמעט רשעה. הית’ אומר כי לוחות אמייל-שמפלבה נחשבים סופר נדירים וקשים עוד יותר לייצור.

אנורדאיין – השעונים

אנורדאיין מציעה שני שעונים. ליתר דיוק – שני דגמים של שעונים. מודל 1 ומודל 2.

anOrdain מודל 1. מקור - אתר החברה.
anOrdain מודל 1. מקור – אתר החברה.
לוח אמייל מרשים בביצוע בניחוח סייקו? מקור - אתר החברה.
לוח אמייל מרשים בביצוע בניחוח סייקו? מקור – אתר החברה.

מודל 1 הוא שעון קלאסי בקוטר של 38 מ”מ ובעובי של 11 מ”מ. הוא מגיע עם גוף מלוטש ועם לוחות אמייל כמובן. השעונים עמידים למים בעומק של עד ל-50 מטרים. בתוך השעונים אנו מוצאים את קליבר ETA 2824-2 שעבר מודיפיקציה – הסרת התאריכון. השעונים מגיעים עם אחריות של חמש שנים. אנורדאיין מציעה שני תתי דגמים בתוך הסדרה. לוחות אמייל קלאסיים בצבעים לבן, כחול, אדום, ורוד וטורקיז, במחיר התחלתי של 1,200 ליש”ט. דגם נוסף מגיע עם לוחות fumé – לוחות אמייל במראה מגורען-מעושן. תהליך ייצור הלוחות הללו מורכב הרבה יותר ולכן גם המחיר שלהם גבוה יותר – תג המחיר ההתחלתי שלהם עומד על 1,750 ליש”ט.

anOrdain מודל 2. מקור - אתר החברה.
anOrdain מודל 2. מקור – אתר החברה.

מודל 2 הוא שעון קלאסי גם כן. בקוטר של 36 מ”מ ובעובי של 11 מ”מ. השעונים מגיעים עם קליבר סליטה SW210-1. גם כאן מציעה אנורדאיין שני דגמים – לוח אמייל קלאסי ולוח אמייל fumé. למען הדיוק, מציעה זה מילה קצת בעייתית. כל שעוני הסדרה נמכרו והם מופיעים גם באתר של החברה כ-SOLD OUT. תג המחיר שלהם עמד גם כן על כ-1,750 ליש”ט.

לוחות ה-Fume של אנורדאין. מקור - אתר החברה.
לוחות ה-Fume של אנורדאיין. מקור – אתר החברה.

אנורדאיין – הופכים לימונים ללימונדה

וירוס הקורונה תפס את אנורדאיין לא מוכנה, כמו את העולם כולו. כפי שהית’ סיפר בראיונות, תהליך ייצור לוחות האמייל מורכב ונפרס על פני מספר ימים. גם בסקוטלנד, כמו במרבית העולם, הוטלו סגרים ואנשים נאלצו לעבוד מהבית. המציאות הזאת הפכה לבעייתית מאוד עבור אנורדאיין. אפשר לתכנן שעונים מהבית. אי אפשר להעביר תנורים בטמפרטורה של 800 מעלות צלזיוס לבתים של אנשים. במקום לשבת בבית ולחכות שהוירוס יעבור, באנורדאיין ניסו למצוא פתרון חכם לבעיה הזאת. הפתרון הגיע בדמות סדרה של שעונים במהדורה מוגבלת, שמגיעים עם לוחות ממתכות יוקרתיות. אנורדאיין פנתה ליצרנית לוחות יוקרתית מגרמניה. השניים תכננו ביחד סדרה של שלושה לוחות, עם ציפוי של מתכות יוקרתיות, ברמת גימור גבוהה במיוחד. בנוסף, כל לוח עובר טיפול התזת חול והברשה, לקבלת מרקמים מנוגדים. השעונים הללו מגיעים עם לוח שחור רודיום, זהב לבן וזהב אדום.

שעוני סדרת המתכות היקרות. מקור - Ablogtowatch.
שעוני סדרת המתכות היקרות. מקור – Ablogtowatch.

שעוני הסדרה, אנורדאיין Model 1 מתכות יקרות (Anordain Model 1 precious metals) מגיעים במהדורה מוגבלת של 50 יחידות כל אחד. כל שעון ממוספר ומגיע במחיר של 1,250 דולרים. השעונים מגיעים עם רצועות המיוצרות בגרמניה ומגיעות עם קופסאות זמש יוקרתיות.

אנורדאיין – לסיכום

אנורדאיין היא ללא ספק אחת מחברות המיקרוברנד המעניינות ביותר, בעקבות הבחירה שלה בלוחות אמייל. כפי שציינו והסברנו לאורך הכתבה מספר פעמים, לוחות אמייל הם אחד המאפיינים של שענות גבוהה (Haute Horlogerie). כשאנחנו שומעים על לוחות אמייל אנחנו חושבים מיד על השמות הגדולים ביותר בתעשייה ובטח לא על מיקרוברנד מסקוטלנד שהוקם לפני 6 שנים בלבד. אנחנו יכולים רק להתפעל מהבחירה האמיצה והלא שגרתית הזאת. בניגוד למיקרוברנדים רבים שבוחרים “ללכת על בטוח”, אנורדאיין מנסה לשחק במגרש של הגדולים. בתור חובבי שעונים, אנחנו יכולים רק להחזיק לה אצבעות …