אחד הדברים הקסומים ביותר בעולם השעונים הוא ההיסטוריה העשירה שלו. אל תבינו אותנו לא נכון, אנחנו מתרגשים בדיוק כמוכם משעונים חדשים, אבל כולנו מכירים את ההתרגשות כשאנחנו נחשפים לשעון וינטאג׳ כזה או אחר, לסיפור המיוחד מאחוריו, להיסטוריה העשירה של יצרנית השעונים שעומדת מאחורי השעון ולתקופת הזמן שבה השעון הזה יוצר. אחד המונחים המעניינים ביותר בעולם השעונים שעדיין לא הכרנו כאן במגזין ווטשגורו הוא המונח Double Signed – חתימה כפולה. שעונים שמגיעים עם שמות של שני יצרנים על לוחות השעונים. אם אתם מכירים את המושג הזה, סביר להניח שאתם חושבים על שעוני רולקס שעל הלוח שלהם מופיע הכיתוב טיפאני. אבל מה אם נספר לכם כי אפשר למצוא שעוני Double Signed של אודמר פיגה, שיוצרו עבור קרטיה, כמו גם שעונים של קרטיה, שלא מופיעים עם Double Signed, אבל יוצרו על ידי אודמר פיגה? Audemars Piguet For Cartier ומה זה בכלל Double Signed – מוזמנים להכיר את השעונים הללו ביחד איתנו.

אז מה זה בכלל Double Signed?

התרגום המילולי של הביטוי Double Signed הוא כאמור חתימה כפולה או חתום פעמיים. שעונים שעל הלוח שלהם מופיעים שני לוגואים או שני שמות. שעוני ה-Double Signed המוכרים ביותר הם ללא ספק השעונים שיוצרו עבור טיפאני, שמופיעים עם החתימה Tiffany & Co. חיפוש קצר ברשת יעלה אינספור שעונים, בעיקר של רולקס, שמגיעים עם הכיתוב TIFFANY & CO, אבל אפשר למצוא בנוסף גם שעונים של פטק פיליפ שמגיעים עם הכיתוב טיפאני עליהם או שעונים של אודמר פיגה.

שעון Double Signed רולקס וטיפאני. מקור - Fratello.
שעון Double Signed רולקס וטיפאני. מקור – Fratello.

טיפאני היא אולי השם המוכר ביותר והנפוץ ביותר בעולם שעוני ה-Double Signed, אבל לא רק היא זכתה לאזכור השם שלה על לוחות השעונים של יצרניות שעוני היוקרה. חנות הכלבו הגרמנית MEISTER הטביעה לאורך השנים את הלוגו שלה על לוחות שעונים שונים, כמו במקרה של האומגה ספידמאסטר של נהג המירוצים המנוח אלן דה קדנט (Alain De Cadenet).

שעון אומגה חתום על ידי MEISTER. מקור - Hodinkee.
שעון אומגה חתום על ידי MEISTER. מקור – Hodinkee.

במקרים אחרים אפשר למצוא שעוני Double Signed עם דגל של מדינה כזאת או אחרת, או סמל של בית מלוכה כזה או אחר. בדרך כלל מדובר במדינות ערביות, שם השליטים השונים הזמינו סדרות של שעונים עם הלוגו שלהם או דגל המדינה והעניקו אותם במתנה לאורחים רמי מעלה או עובדים שונים שהפגינו נאמנות יוצאת דופן או העניקו שירות מיוחד למלך או מי מבני משפחתו. הדוגמה הנפוצה ביותר והמוכרת ביותר הם ללא ספק שעוני הרולקס חנג׳אר – השעונים שחילק סולטן עומאן המנוח, קאבוס בין סעיד, במשך עשרות שנים.

מה מיוחד בשעוני Double Signed?

כפי שבוודאי הבנתם, בדרך כלל שעוני Double Signed הם שעונים נדירים, מה שהופך אותם למבוקשים יותר בקרב אספני שעונים. אבל מעבר לעובדה שהם יוצרו בכמות נמוכה מאוד בדרך כלל, במקרים רבים השעונים הללו מספרים לנו, באמצעות מספר מילים, סיפור שלם.

קחו למשל את שעון הרולקס GMT, רפרנס 6542 משנת 1958, שנמכר על ידי פיליפס. על לוח השעון אנו מוצאים את הכיתוב Serpico Y Laino.

GMT MASTER 6542 משנת 1958. מקור - פיליפס.
GMT MASTER 6542 משנת 1958. מקור – פיליפס.

כפי שכבר הבנתם, בדרך כלל הכיתובים הללו מצביעים על החנות או המשווק שמכר את השעונים הללו. במקרה הזה, מדובר בחנות בשם Serpico Y Laino, מקראקס, ונצואלה. אם אתם מתעניינים קצת במתרחש במדינות שונות מסביב לעולם, אתם בוודאי יודעים כי ונצואלה נחשבת היום למדינה שנמצאת על סף קריסה, עם עוני ואבטלה גבוהים, שירותים ציבוריים המתפקדים באופן חלקי ומשטר שמכחיש לאורך שנים את חומרת המצב של המדינה. אבל בשנות החמישים של המאה הקודמת, בשנת 1950 ליתר דיוק, ונצואלה הייתה המדינה העשירה הרביעית בעולם כולו לנפש. השעון הזה הוא דוגמה נהדרת, אם כי עצובה, למצב של ונצואלה ולמעשה להדרדרות שלה לאורך השנים.

Audemars Piguet For Cartier – ההתחלה

כשאנחנו חושבים היום על אודמר פיגה, אנחנו חושבים, ככל הנראה, רויאל אוק. אולי מתגנבת לנו לשניה המחשבה על קולקציה כמו ה-Code 11.59. אבל בשנות השלושים של המאה הקודמת, הרבה לפני שהרויאל אוק בכלל נולד, אודמר פיגה הייתה יצרנית שעונים נהדרת, שהייתה ידועה כאחת החברות המובילות בכל הקשור לשעונים אולטרה דקים.

המוניטין של אודמר פיגה כיצרנית מתמחה במנגנונים דקים במיוחד מתחיל בשנת 1938. אודמר פיגה משיקה את קליבר 9ML, מנגנון מתיחה ידנית, שהגיע בעובי של 1.64 מ״מ בלבד. בעצם, המנגנון הזה לא מגיע משום מקום. כבר שנת 1921 הציגה אודמר פיגה מנגנון לשעוני כיס שהגיע בעובי של 1.32 מ״מ בלבד. אם אתם זוכרים את הכתבה שלנו על השעונים הדקים בעולם, באותן שנים התחרות הייתה בין אודמר פיגה ובין יגר לה-קולטרה, כשאודמר פיגה בעצם לוקחת את הכתר מיגר לה-קולטרה.

קליבר 9ML. מקור - Revolution Watch.
קליבר 9ML. מקור – Revolution Watch.

למרות שקליבר 9ML היה מנגנון יפהפה מבחינה ויזואלית ומתקדם מבחינה הורולוגית, עם Anglage (שיוף) מושלם ועם פרלז׳ה זעיר, גם ברכיבים הקטנים ביותר במנגנון, קליבר 9ML נשאר ציפור נדירה, כשרק 772 יחידות ממנו נמכרו במהלך השנים שהוא היה חלק מהקולקציה של אודמר פיגה. חשוב לציין כי לא באמת ברור למה המנגנון הזה לא נמכר בכמויות גדולות יותר. אחת ההשערות היא כי היות והמנגנון הזה הגיע בתקופה שלאחר מלחמת העולם השניה, חלקים גדולים מהעולם היו עדיין מצולקים מהמלחמה, מה שהפך את הביקוש למנגנוני שעוני יוקרה דקים במיוחד לנמוך מאוד. בכל מקרה, אודמר פיגה המשיכה בנתיב של פיתוח מנגנונים דקים במיוחד עבור שעוני יד, כשהיא ממשיכה להיות אחת היצרניות המובילות בתחום הזה.

Audemars Piguet For Cartier. מקור - stetzcowatches.
Audemars Piguet For Cartier. מקור – stetzcowatches.

המנגנונים הללו למעשה הניחו את היסודות עבור אודמר פיגה להפוך לאחת השחקניות המובילות בייצור שעונים דקים במיוחד, כשבין היתר, היא מייצרת עבור מספר קטן של חברות אחרות שעונים דקים, בכמויות קטנות יחסית.

Audemars Piguet For Cartier 

אחת החברות הללו, כשרבים מעריכים כי למעשה מדובר בחברה שקיבלה את המספר הגדול ביותר של שעונים מאודמר פיגה, הייתה קרטיה. במקרים רבים אודמר פיגה ייצרה שעוני Double Signed – שעונים עם הלוגו של אודמר פיגה בשעה 12 והלוגו של קרטיה בשעה 6. השעונים הללו נקראו Audemars Piguet For Cartier (אודמר פיגה עבור קרטיה) או Audemars Piguet Retailed By Cartier (אודמר פיגה שנמכרים על ידי קרטיה). במקרים אחרים, נדירים הרבה יותר, אודמר פיגה ייצרה עבור קרטיה שעונים, עם הלוגו של קרטיה בלבד.

שעון Double Signed אודמר פיגה קרטיה. מקור - 1stdibs.
שעון Double Signed אודמר פיגה קרטיה. מקור – 1stdibs.

חשוב להדגיש – מדובר בשעוני קרטיה לכל דבר, למשל שעוני קרטיה טנק, שהגיעו עם מנגנון מתיחה ידנית דק במיוחד של אודמר פיגה. אם זה לא מספיק מוזר, בחלק מהמקרים אודמר פיגה סיפקה אפילו את גופי השעונים, כשלמעשה, קרטיה מספקת רק את לוח השעון ואודמר פיגה מייצרת את כל שאר רכיבי השעון.

קרטיה טנק בייצור של אודמר פיגה. מקור - Hodinkee.
קרטיה טנק בייצור של אודמר פיגה. מקור – Hodinkee.

שיתוף הפעולה הזה התחיל בשנות החמישים של המאה הקודמת ונמשך לפחות עד לתחילת שנות השבעים של המאה הקודמת. השעונים שמגיעים מהשנים המוקדמות יותר הם בעיקר שעוני Audemars Piguet For Cartier. שעונים מאוחרים יותר, בין השנים 1968-1972, הם שעוני קרטיה שיוצרו על ידי אודמר פיגה.

המנגנון מבית אודמר פיגה. מקור - Hodinkee.
המנגנון מבית אודמר פיגה. מקור – Hodinkee.

כך למשל, שעון קרטיה טנק משנת 1972, שמגיע עם קליבר 2001 – מנגנון מתיחה ידנית של אודמר פיגה. בנוסף, גוף השעון מגיע עם הכיתוב “Cartier I”, רפרנס שניתן לסדרת גופי השעונים בייצור מוגבל על ידי אודמר פיגה. על פי ההערכות, אודמר פיגה ייצרה כ-50 גופי שעונים כאלו.

Audemars Piguet For Cartier. מקור - Bonhams.
Audemars Piguet For Cartier. מקור – Bonhams.

דוגמאות נוספות

דוגמה מעניינת נוספת היא שעון ה-Ronde, שעל פי ההערכות מגיע מתישהו בין שנות השישים של המאה הקודמת לשנות השבעים של המאה הקודמת. הדגם נקרא Ronde, כמו סדרת השעונים העגולה המוכרת של קרטיה, על לוח השעון מופיע הכיתוב Cartier בלבד, בתוך השעון אנו מוצאים מנגנון של אודמר פיגה, כשהשעון כולו מוגדר כשעון של אודמר פיגה ולא כשעון של קרטיה, כשלמעשה מדובר בשעון Audemars Piguet Retail By Cartier.

Audemars Piguet For Cartier. מקור - Demesy.
Audemars Piguet For Cartier. מקור – Demesy.

דוגמה מעניינת נוספת היא שעון Double Signed, העשוי מזהב צהוב 18 קראט, בממדים של 31 מ״מ (אורך) על 26 מ״מ (רוחב) ובעובי של 4 מ״מ. בשעה 12 מופיע הכיתוב Audemars Piguet ומתחתיו Geneve, בשעה 6 אנו מוצאים את הכיתוב Cartier.

אודמר פיגה או קרטיה. מקור - Heritage Auctions.
אודמר פיגה או קרטיה. מקור – Heritage Auctions.

השעון הוא שעון קרטיה לכל דבר ועניין, אם כי לפי המיתוג שלו לפחות אפשר לשאול את עצמנו האם מדובר למעשה בשעון של אודמר פיגה, שכן הלוגו של החברה מופיע בשעה 12, או שמא בשעון של קרטיה? השעון מוגדר, רשמית, כשעון אודמר פיגה שנמכר על ידי קרטיה.

מה שמיוחד בשעון הזה, הוא הבעלים שלו. השעון היה מתנת חתונה שהעניקה גלוריה ונדרבילט, אמנית מפורסמת, סופרת מעצבת אופנה ואשת חברה לבעלה לעתיד. מי שקיבל את השעון היה אחד הבמאים הגדולים ביותר אי פעם בהוליווד, סידני לומט.

ההקדשה לסידני לומט. מקור - Heritage Auctions.
ההקדשה לסידני לומט. מקור – Heritage Auctions.

לומט, שנולד בפילדלפיה להורים יהודים ממוצא פולני, שהיו שחקנים, התחיל את דרכו כשחקן, לפני שהפך לבמאי על במות התאטרון ולאחר מכן בקולנוע. קריירת הבימוי שלו השתרעה בין השנים 1951 ל-2007. בגיל 26, בהמלצת חברו הנרי פונדה, הוא עיבד וביים את הסרט 12 המושבעים, עבורו קיבל את המועמדות הראשונה לאוסקר. לומט היה מועמד לאוסקר 5 פעמים, לפני שזכה באוסקר כבוד בשנת 2005 והוא נבחר לאחד הבמאים הגדולים של המאה ה-20. בין הסרטים שביים – 12 המושבעים, סרפיקו, רצח באוריינט אקספרס, רשת שידור, פסק דין, משפטו של ג׳קי די, לפני שהשטן ידע ועוד.

Audemars Piguet For Cartier. מקור - RomainRea.
Audemars Piguet For Cartier. מקור – RomainRea.

על גב השעון מופיעה החריטה – FOR A LONG LONG TIME, אותה הזמינה ונדרבילט עם השעון. הנישואין של בני הזוג עם זאת, החזיקו מעמד 7 שנים בלבד, כשהם נישאו ב-28 לאוגוסט 1956 והם התגרשו בשנת 1963.

Audemars Piguet For Cartier. מקור - כריסטיס.
Audemars Piguet For Cartier. מקור – כריסטיס.

לסיכום

אנחנו מקווים שעזרנו לכם להבין קצת יותר טוב את המונח Double Signed. אם אתם מכירים אותו, אנחנו מקווים שהצלחנו לחדש לכם ולהראות לכם כי מלבד שיתופי הפעולה בין רולקס ופטק פיליפ לטיפאני, יצרניות שעונים נוספות השיקו שעוני ״חתימה כפולה״ ואפילו אודמר פיגה, שלאורך שנים רבות הייתה ידועה בתפוקת ייצור נמוכה, הספיקה לייצר, על פי ההערכות, כמה מאות שעונים כאלו עבור קרטיה.