אחרי שסקרנו את חברות המיקרוברנד ZELOS, SQUALE ו-FARER UNIVERSAL והסיפור המיוחד מאחורי כל אחת ואחת מהן, הגיע הזמן להכיר חברה נוספת, עם סיפור באמת מיוחד.  למעשה, מדובר באחד הסיפורים המעניינים ביותר שעומדים מאחורי הקמה של חברה כלשהי, בוודאי יצרנית שעונים. מוזמנים להכיר ביחד איתנו את הסיפור המרגש שמאחורי BALTIC – יצרנית שעוני מיקרוברנד שמתמחה בשעונים עם ניחוח וינטאג’י, שנולדה בעקבות ירושה, אבל ממש לא ירושה של כסף, אלא אוסף של שעוני וינטאג’ מיוחדים.

אטיין מאלק הופך ליתום בגיל חמש בלבד

מי שעומד מאחורי BALTIC הוא אטיין מאלק (Etienne Malec) הצרפתי. מאלק בן ה-30 הפך לחובב שעונים נלהב כבר בגיל 15. אבל הקשר הראשוני שלו לעולם השעונים מגיע שנים רבות קודם לכן. אביו של אטיין נפטר כשאטיין היה בן 5 בלבד, ממחלה. מאלק האב היה צלם מקצועי, אספן של מכוניות, מצלמות ושעונים. כצלם מקצועי, מאלק האב ניהל מעין יומן שבו תיעד כל שעון שעבר תחת ידיו. מעבר לתמונות מוקפדות של השעונים, מאלק האב ציין ביומן פרטים נוספים רבים לגבי השעונים שלו. מתי הם נרכשו, באיזה סכום, במידה והם הגיעו מהחלפה – מה הוא החליף תמורתם ואם הם נמכרו – למי, מתי ותמורת איזה סכום. כשמאלק האב נפטר, הוא הוריש למשפחתו את האוספים השונים שלו.

היומן של מאלק האב. מקור - EUROPASTAR.
היומן של מאלק האב. מקור – EUROPASTAR.

בעוד אוסף המכוניות של האב נמכר, אוסף השעונים נשאר כמעט בשלמותו והועבר לאטיין. לאטיין, שהיה כאמור בן חמש כשאביו נפטר, לא היו כמעט זיכרונות ממשיים של אביו והוא מספר כי הוא לא ממש הכיר אותו. כשגדל והתחיל להתוודע לאוסף השעונים של אביו, הוא חש כי הודות לאוסף הזה הוא מתחבר אל אביו ואפילו מכיר אותו טוב יותר.

מתוך היומן של מאלק האב. מקור - EUROPASTAR.
מתוך היומן של מאלק האב. מקור – EUROPASTAR.

מאלק מקים את BALTIC

אוסף השעונים של מאלק האב היה בן כ-100 שעונים, כשאת רובם האב רכש משוקי פשפשים כאלו ואחרים. עם זאת, אטיין מאלק מציין כי באוסף היו בין היתר גם שעונים בעלי איכות הורולוגית גבוהה. אטיין החליט להתחיל לחקור את השעונים שאביו רכש. הוא החל להתעניין ולהכיר את ז’אנר השעונים שאליהם הם משתייכים, את היצרנית שעומדת מאחורי השעון ואת השעונים עצמם.

אטיין מאלק, מייסד החברה. מקור - EUROPA STAR.
אטיין מאלק, מייסד החברה. מקור – EUROPA STAR.

אטיין החל לקרוא יותר ויותר על שעונים. להיפגש עם אספני שעונים ומומחי שעונים. הוא התחיל לפתח ידע וקשרים בתחום, שעזרו לו כאמור להכיר את אביו. בשנת 2014 הוא מחליט להפוך את התחביב הזה לחברה והוא מקים את BALTIC.

סקיצת שעון של BALTIC. מקור - עמוד האינסטגרם של החברה.
סקיצת שעון של BALTIC. מקור – עמוד האינסטגרם של החברה.

מאלק מספר כי אוסף השעונים של אביו הוא בעצם ההשראה שלו לחברה ולדגמים השונים שלה. הודות לאוסף הזה הוא התוודע לז’אנרים שונים של שעונים. הוא התחיל להבין מונחים שונים שקשורים לייצור שעונים. פרופורציות ומידות של שעונים. מאלק מספר כי הוא לא התחבר לכל השעונים באוסף של אביו. את חלקם הוא אהב יותר (בעיקר שעוני כרונוגרף ושעוני צלילה) ואת חלקם הוא העריך פחות. את השעונים שהוא אהב יותר, הוא הפך לבסיס לשעונים של החברה שהוא מקים.

מה משמעות השם BALTIC?

מאלק מציין כי השם לא קשור בצורה גאוגרפית לים הבלטי, אלא נועד לציין את העיצוב הטהור של השעונים של החברה.

BALTIC יוצאת לדרך בפרויקט KICKSTARTER

כמו יצרניות מיקרוברנד רבות, גם BALTIC יוצאת לדרך בשנת 2017 פרויקט KICKSTARTER. אטיין מאלק הציע למכירה שני דגמי שעונים באמצעות האתר, ה-HMS 001 – שעון בתצורה קלאסית של שלושה מחוגים (שניות, דקות ושעות) וה-BICOMPAX 001 – שעון כרונוגרף. יעד הגיוס שאטיין מציב לפרויקט עומד על 65 אלף אירו. כשהקמפיין מסתיים, 1,044 תומכים שונים הביעו אמון ב-BALTIC ובשעונים שלה ורכשו את הדגמים השונים (או שילוב של שני הדגמים), כשהפרויקט גורף סכום גבוה פי 8 מהיעד המקורי – 514,806 אירו (!). מכאן, דרכה של BALTIC להצלחה הייתה קלה הרבה יותר.

שעון של BALTIC. מקור - עמוד האינסטגרם של החברה.
שעון של BALTIC. מקור – עמוד האינסטגרם של החברה.

בעצם, סליחה, BALTIC יוצאת לדרך עוד לפני … 

כפי שציינו בכתבה שלנו על שעוני מיקרוברנד, גם אטיין מאלק והחברה שלו יוצאים לדרך עוד לפני השעון הראשון של BALTIC. כפי שציינו, מאלק התחבר לאספני שעונים וחובבי שעונים בפריז וברחבי אירופה, כשכבר משנת 2015 הוא החל לספר להם על החלום שלו להקים חברת שעונים. שמו של מאלק החל להופיע באופן תדיר בפורומים שונים של חובבי ואספני שעונים ברחבי הרשת ובקבוצות פייסבוק. שרטוטים של אבות טיפוס של השעונים שלו החלו להופיע ברשת עוד לפני 2017, כך שכשפרויקט ה-KICKSTARTER שלו יצא לדרך, BALTIC, או אם תרצו אטיין מאלק, כבר רכשו לעצמם שם בקרב אספני וחובבי שעונים ברחבי אירופה וההתחלה של החברה הייתה קלה יותר. מאז, כמו יצרניות שעוני מיקרוברנד רבות, אטיין מאלק משקיע רבות ברשתות חברתיות וביצירת קשר ישיר עם הצרכנים וחובבי שעונים. אפשר למצוא אותו מנהל שיחות בעצמו בפורומים שונים של חובבי שעונים. אם תרצו – אפשר להתכתב עם החברה באמצעות האתר שלה וכמובן בערוצי המדיה החברתית שלה ואפשר למצוא את מאלק משתתף בראיונות ופודקאסטים שונים ברחבי הרשת, שם הוא מספר את הסיפור המיוחד שעומד מאחורי BALTIC.

שעון של BALTIC. מקור - עמוד האינסטגרם של החברה.
שעון של BALTIC. מקור – עמוד האינסטגרם של החברה.

השעונים של BALTIC

ליין השעונים של BALTIC הוא ליין שעונים נאו-וינטאג’י. חלק מהשעונים הם ממש העתק של שעונים שהיו ברשות מאלק האב וחלקם שעונים עם פרשנות מודרנית יותר של אטיין מאלק. בראיונות שונים שנעשו איתו מאלק מספר כי השעונים “מורכבים בצרפת” (Essembled in France). מה זה בדיוק אומר? שאלה טובה. מאלק משתמש במנגנונים אוטומטיים של מיוטה ובמנגנוני מתיחה ידנית של SEAGULL הסינית. עם זאת איכות ההרכבה ורמת הפירוט בשעונים גבוהה וזוכה לשבחים.

כפי שאפשר לנחש מחברה שהתבססה על אוסף שעונים וינטאג’יים, השעונים של החברה מגיעים עם מספר מאפיינים בולטים מאמצע המאה הקודמת. גופי שעונים מדורגים, זכוכית ספיר כיפתית, מראה קלאסי ונקי ללוחות השעונים, שילוב של גימורים בלוחות השעונים ושעונים לא גדולים במיוחד ועדינים מאוד למראה.

שעונים עם לוח סקטורים של החברה. מקור - עמוד האינסטגרם של החברה.
שעונים עם לוח סקטורים של החברה. מקור – עמוד האינסטגרם של החברה.

למעשה, כל שעון של החברה נראה כאילו יצא ישר מאמצע המאה הקודמת ואם לא היינו מספרים לכם שמדובר ביצרנית שעונים בת מספר שנים בסך הכל, סביר להניח שהייתם מהמרים כי מדובר ביצרנית שעונים ותיקה שנעלמה מהמפה מתישהו במהלך המאה הקודמת.

החברה מציעה כיום את סדרות השעונים הבאות – 

  • AQUASCAPHE DUAL CROWN – שעוני צלילה עם שני כתרים . כתר אחד לכיוון השעון וכתר נוסף לכיוון הבזל הפנימי
  • AQUASCAPE GMT – שעונים המבוססים על סדרת ה-AQUASCAPHE עם תצוגת אזור זמן נוסף
  • AQUASCAPHE – שעונים  המוגדרים באתר החברה כ”שעוני TOOL WATCH”, אבל אם תרצו, בעצם מדובר בשעוני צלילה לכל דבר
  • BICOMPAX 002 – סדרת שעוני כרונוגרף עם סידור של שני תתי-לוחות.
  • HMS 002 – סדרת שעונים קלאסיים עם שלושה מחוגים, עם לוח סקטורים הדומה מאוד ללוח הסקטורים של לונג’ין

מחירים לדגמים השונים

את ה-HMS 002 הנפלא אפשר לרכוש במחיר של 332.5 אירו ישירות מהאתר של BALTIC. זהו השעון הזול ביותר כרגע בליין של החברה. השעון היקר ביותר בליין של החברה הוא ה-AQUASCAPHE GMT, שמגיע במחיר של 920.93 אירו.

באתר של החברה ניתן לרכוש מגוון רחב של אביזרים נוספים לשעונים, החל מרצועות עור, בד וצמידים מתכתיים ועד לרולרי שעונים המאפשרים לכם להתנייד עם 4 או 6 שעונים.

BALTIC מציעה משלוח חינם בכל רכישה מעל 80 אירו. כן, המשלוח החינם תופס גם לישראל. לא מרוצים מהשעון שלכם? מוזמנים להחזיר אותו לחברה ללא תשלום ולקבל את כספכם בחזרה, כל עוד תבצעו את ההחזרה תוך 14 ימים מקבלת השעון. בנוסף, כדי שיהיה לכם ראש שקט, BALTIC מספקת שנתיים אחריות לכל אחד ואחד מהשעונים שלה.

מה קרה לאוסף השעונים של האב?

לסיום, נספר לכם מה קרה לאוסף השעונים של מאלק האב. אטיין מאלק מספר כי מספר לא מבוטל של שעונים לא עבד, היות והם היו מונחים ללא ענידה וללא שימוש במשך שנים רבות. אטיין אומר כי ייתכן והם היו במצב כזה עוד כשאביו היה בחיים, אבל לו כמובן אין שום דרך לדעת זאת. הוא חילק את האוסף לשני חלקים, שעונים שהוא אהב ושעונים שהוא פחות אהב או לא אהב אם תרצו. את השעונים שהוא אהב הוא שם בצד והם נשארו ברשותו עד היום. חלק מהשעונים שהוא פחות אהב נמכרו, כדי לממן את התיקון והשחזור של השעונים האחרים. אטיין מספר כי הוא לא הרגיש צורך לשמור את האוסף בשלמותו, אולי בגלל שהוא לא הכיר מספיק את אביו וכי אין לו זכרון ממשי ממנו, אבל בסופו של דבר, חלק גדול ובעצם רובו של האוסף נשאר ברשותו. הוא אומר כי האוסף כיום משקף יותר את הטעם שלו ופחות את הטעם של אביו, כשהוא מוסיף כי הוא חושב שהוא לא היה צריך לשמור את האוסף בשלמותו.

לסיכום

השעונים של BALTIC, כמו מרבית מותגי המיקרוברנד, מציעים תמורה גבוהה מאוד למחיר, אם לא אכפת לכם שבשעון שלכם יהיה מנגנון סיני או יפני. העיצוב הוינטאג’י שלהם מוקפד ומושקע ורמת הגימור נהדרת. אם בנוסף חשוב לכם שלשעון שלכם יהיה סיפור מרגש ובאמת מיוחד – קשה להאמין שתוכלו למצוא סיפור מרגש יותר מהסיפור של BALTIC.

למעבר לאתר של BALTIC.