למרות שבתחילת דרכן, אי שם במאה ה-17 וה-18, קומפליקציות בעולם השעונים היו בעיקר הדרך של יצרני שעונים לזכות בתהילה (ועל הדרך גם במשרה בחצר מלכותית כלשהי באירופה שתעזור להם להתפרנס …), במרוצת השנים הן הפכו בעיקר לפתרון של בעיות שעימן בני האדם מתמודדים והקומפליקציה יכולה לפתור. למשל – שעון GMT המציג שני אזורי זמן עבור נוסעים מתמידים, שעון ריפיטר שמשמיע את השעה, קומפליקציה שימושית בשנים שבהן לא היה חשמל ואנשים רצו לדעת מה השעה כשהם מתעוררים באמצע הלילה או תצוגת גאות ושפל עבור ימאים שיצאו להפלגות ארוכות בעידן טרום הטכנולוגיה. לכן זה די מפתיע שכיום, במאה ה-21, בעידן שבו שעונים – ולהזכירכם, אנחנו מדברים על שעונים מכאניים, כן? לא על שעונים חכמים או שעוני קורץ – יודעים להציג לוח שנה עברי או לוח שנה סיני, יצרני שעונים עדיין יכולים להציג קומפליקציות ״חדשות״ או למעשה פתרון לבעיה שעולם השעונים לא הצליח לפתור עד היום. אבל זה בדיוק מה שעושה השעון שנכיר היום – Bovet Récital 28 Prowess 1  –  פותר בעיה שהטרידה את עולם השעונים עד היום – איך להציג לא רק 24 אזורי זמן מסביב לעולם, אלא גם להתחשב בשעון הקיץ והחורף במדינות השונות מסביב לעולם. 

Bovet Récital 28 Prowess 1
Bovet Récital 28 Prowess 1

יש אמנם כל כך הרבה דברים לכתוב על השעון החדש של Bovet, החל מתצוגת לוח השנה הנצחי שלו, הפרפטואל קלנדר, תצוגת ה-Retrograde שמשולבת בו והמנגנונים שפיתחה Bovet במיוחד כדי לשפר את התצוגות הללו ועד לטורביון שמשולב בשעון. אפשר להתעכב על כמות הרכיבים במנגנון – 744 חלקים – מספר שמעמיד אותו בשורה הראשונה עם שעוני גרנד קומפליקציה של היצרניות המובילות בעולם, אבל בואו ונתחיל עם גולת הכותרת של השעון הזה, הקומפליקציה הראשונה בעולם שפותרת את בעיית תצוגת שעון הקיץ והחורף מסביב לעולם. 

למה אנחנו צריכים בכלל שעון קיץ ושעון חורף?

לפני שנתחיל לדבר על הקומפליצקיה עצמה, תרשו לנו להתעכב מעט על מה זה בכלל שעון חורף ושעון קיץ ולמה זה כל כך בעייתי להציג את השעה המדויקת מסביב לעולם כשמתחשבים בשעון קיץ ושעון חורף. 

ההפרש בין שעות השמש בקיץ ובחורף היה מוכר וידוע כבר בתרבויות עתיקות. ברומא העתיקה השתמשו למשל בשעוני מים, אבל השתמשו בשעונים שונים לקיץ ולחורף. כך למשל השעה השלישית ביממה (Hora Tertia) התחילה בשעה 09:02 ונמשכה 44 דקות בלבד בשעון חורף, בעוד שבקיץ היא התחילה בשעה 06:58 ונמשכה 75 דקות. 

במרוצת השנים, השימוש בשעות חלקיות (שעות שאורכן משתנה) כמעט וחלף מהעולם, כשלמעשה כיום כמעט רק היהדות משתמשת בשעות כאלו לחישוב זמני תפילות ומנהגים דתיים שונים ובמקומו העולם עבר לשעון קיץ ושעון חורף. במקום שעות חלקיות, הפתרון היה להזיז את השעה קדימה או אחורה בהתאמה, כך שלמעשה בני האדם יקומו בשעה קרובה יותר לשעת הזריחה ולא ״יבזבזו״ שעות אור. 

כיום זה אולי נשמע לנו מיותר, בעולם שבו אנו משתמשים בתאורה חשמלית, אבל בעבר, בעולם שבו השתמשו בנרות או מנורות נפט, לשינוי הזה הייתה חשיבות גדולה הרבה יותר. 

הזזת השעה הפכה למשהו הרבה יותר משמעותי במהלך מלחמת העולם הראשונה, כאשר הזזת השעון אפשרה למעשה להתאים את שעות השינה והמנוחה של החיילים בצורה טובה יותר לשעות הזריחה והשקיעה. יתרון נוסף ומשמעותי הרבה יותר לשינוי הזה נגע גם לחסכון בפחם – המחסור בפחם במהלך המלחמה חייב את המדינות לחשוב על דרכים לחסוך בפחם, ששימש בין היתר לתאורה, חימום ולתנועת הרכבות. 

הצורך בחסכון בפחם הוביל את גרמניה להשתמש בשעון קיץ בגרמניה עצמה ובשטחים שכבשה במהלך המלחמה ב-30 לאפריל 1916, כשזמן קצר לאחר מכן גם בריטניה אימצה את שעון הקיץ, ב-21 במאי 1916. 

עם זאת, לאחר המלחמה העולם התמודד עם בעיות אחרות, חשובות קצת יותר והרעיון של שעון חורף ושעון קיץ נגנז כשמדינות רבות מסביב לעולם חוזרות להשתמש בשעון אחד לכל אורך השנה, עד למלחמת העולם הבאה, מלחמת העולם השנייה.

במהלך מלחמת העולם השנייה מדינות העולם החלו להתמודד פעם נוספת עם בעיות של מחסור בחומרי גלם כמו פחם ונפט, שהיו חשובים לשימושים צבאיים ולכן חזר השימוש בשעון קיץ ושעון חורף, כשלאחר מכן השימוש בשעונים הללו הפך לנפוץ הרבה יותר מסביב לעולם וכמעט לסטנדרט בינלאומי. 

רגע, אמרנו סטנדרט בינלאומי? טוב נו, לא בדיוק. למעשה, כאן בדיוק מגיעה הבעיה של תצוגת שעון קיץ ושעון חורף מסביב לעולם. אם היה מדובר בשעון קיץ ושעון חורף בינלאומי, הרי שמספיק היה להזיז את השעה פעם אחת קדימה ופעם אחת אחורה במהלך השנה והיינו מקבלים את השעה המדויקת מסביב לעולם. 

הבעיה היא שברחבי העולם משתמשים בשלוש מערכות שונות לשעוני קיץ וחורף – 

  • AST – American Summer Time
  • EAS – Europe And America Summer Time
  • EWT – European Winter Time

בכל אחת מהמערכות הללו, שעון הקיץ והחורף נכנסים לתוקפם בתאריכים שונים, כך שאם נזיז את השעה קדימה או אחורה, לא נקבל את השעה המדויקת מסביב לעולם (אירופה למשל נכנסת לשעון קיץ שלושה שבועות לאחר ארצות הברית) וכאן למעשה מגיעה Bovet עם השעון החדש שלה שפותר את הבעיה הזאת בצורה גאונית, כפי שנראה מיד. 

איך מציגים שעון קיץ וחורף בשעון יד?!

השעון החדש של Bovet מגיע עם לוח שעון (או אם תרצו – לוח תצוגת זמן) שמשתרע על פני כשני שליש מפני השעון. מסביב ללוח הזה אנו מוצאים את התצוגות השונות שאותן נכיר בהמשך הכתבה. אבל על אותו לוח תצוגת זמן אנו מוצאים זוג מחוגים שמציגים את השעה, כשהם יוצאים ממרכזה של דיסקית קטנה. על הדיסקית הזאת אנו מוצאים תצוגה של 24 שעות ומסביבה אנו מוצאים 24 רולרים-צינוריות.

אותן צינוריות מגיעות עם ארבע פיאות, כשעל כל פיאה מופיע שם של עיר אחרת מסביב לעולם, שמייצגת בהתאמה כמובן אזור זמן. כל צינורית מגיעה עם ארבעה שמות שונים של ערים.

הצינוריות-גלילים עם תצוגת הערים
הצינוריות-גלילים עם תצוגת הערים

עם בחירת שעון הקיץ שאותו אנו רוצים להציג, כשאת אזור הזמן הנבחר אפשר לראות בתצוגה בשעה 8 בלוח השעון, הרולרים מסתובבים בהתאמה לאזור הזמן ומציגים את השעה המדויקת בערים מסביב לעולם. כך למשל העיר לונדון “תדלג״ מיקום אחד קדימה בחודש מרץ, עם כניסתו לתוקף של שעון הקיץ ותחזור מקום אחד אחורה באוקטובר, עם המעבר לשעון חורף.

מעבר למורכבות המכאנית הקשורה בצינוריות-גלגלות בנות 4 פאות, שצריכות להיות עם ״זיכרון מכאני״, ב-Bovet פיתחו בנוסף מנגנון שדואג לסובב את אותן צינוריות בצורה מושלמת ולעצור אותן בזווית המדויקת ובמיקום המושלם, כדי ליצור תצוגה הרמונית בכל שינוי שיתבצע בתצוגת השעה.

Bovet Récital 28 Prowess 1
Bovet Récital 28 Prowess 1

השעון עצמו הוא שעון שיהיה זמין בגוף העשוי מטיטניום, פלטינה או זהב אדום. הקוטר שלו עומד על – שימו לב – 46.3 מ״מ והעובי שלו עומד על 17.85 מ״מ. אם זה נשמע לכם גדול מאוד, אתם לא טועים. אמנם Bovet ידועה בשעונים גדולים יחסית, אבל נדמה שהקומפליקציה החדשה שלה לוקחת את המונח ״שעון גדול״ לרמות אחרות.

בניגוד למקרים רבים שבהם גודל גוף השעון לא באמת מצדיק שימוש בגוף שעון גדול כל כך, בשעון החדש של Bovet גוף השעון גדול הממדים הכרחי, כשבפועל, המנגנון על 744 הרכיבים שלו ממלא כמעט את כל גוף השעון.

לוח השנה הנצחי

כאמור, השעון מגיע עם לוח תצוגת שעות שתופס כמעט כשני שלישים מלוח-גוף השעון, אבל את אותו לוח עגול ו-24 צינוריות-גלגלות הערים, מקיפה תצוגת לוח השנה הנצחי.

ב-Bovet כנראה החליטו שעם שעון שמגיע עם קומפליקציה חדשה והראשונה בעולם, צריך גם להמציא מחדש, או לפחות לשדרג משמעותית את תצוגת לוח השנה.

לוח השנה הנצחי מוצג בשעון בתצורה יוצאת דופן – Bovet, בסוג של מחווה או התאמה עיצובית לתצוגת אזורי הזמן, מציגה את כל אינדיקציות לוח השנה הנצחי על גבי גלילים, מה שמקנה לשעון מראה תלת-ממדי, כמעט עתידני.

לוח שעון עם תצוגה עתידנית
לוח שעון עם תצוגה עתידנית

תצוגת התאריך והחודש נמצאות על גלילים גדולים בשעה שתיים ועשר (בהתאמה), כשחשוב להבין כי התצוגה יוצאת הדופן היא גם כבדה יותר באופן משמעותי לעומת תצוגה המשתמשת במחוג. המשמעות של המשקל הנוסף הזה היא הרבה יותר כוח שנדרש להפעלה ועצירה של אותן תצוגות. אם כל זה לא מספיק לכם, חשוב לציין שהתאריך הוא למעשה תאריכון Retrograde – תאריכון לאחור. בסוף החודש, התופים שמציגים את התאריכון מסתובבים אחורה ומתחילים להציג את התאריך הנכון מחדש, עד לגלגול (החודש) הבא.

תאריכון בתצורת Retrograde
תאריכון בתצורת Retrograde

ממש כמו עם תצוגות אזורי הזמן והשינוי של הצינוריות-גלגלות בהתאמה לשעון הקיץ-חורף, גם בתצוגות לוח השנה שילבה Bovet מערכת מיוחדת שתפקידה לשכך את פעולת סיבוב התאריכון, כך שהגלגלים שלו נעצרים בצורה מבוקרת יותר כשהם מתגלגלים אחורה בחזרה לאפס.

לשמירה על המראה הסימטרי של לוח השעון, משלבת Bovet בצד השני של הלוח את מחווון החודש ומעט מעליו את הגלגלת לתצוגת השנה המעוברת. מה עם תצוגת היום? כאן Bovet הולכת על פתרון קצת יותר שגרתי ומסורתי בעולם השעונים, עם דיסקית המציגה את היום בחלונית בשעה תשע.

תצוגה נוספת בשעה 3 מחוברת לבורר הכתר, שלמעשה מתפקד גם ככתר סטנדרטי, שמותח את קפיץ המנגנון ואחראי לכיוון השעה ובנוסף שולט במעבר בין שעוני הקיץ השונים מסביב לעולם.

התוצאה הסופית? לוח שעון שמשלב בצורה נהדרת את ההיסטוריה והמסורת עתיקת היומין בעולם השעונים עם תצוגה כמעט עתידנית, כשפשוט אי אפשר, לא במבט שני וגם לא במבט שלישי, לזהות את כל האלמנטים והתצוגות השונות בלוח השעון.

Bovet Récital 28 Prowess 1 – המנגנון

על כל הסימפוניה המכאנית המרהיבה הזאת שולט המנגנון שמשולב בשעון, שכמו תמיד אצל Bovet, מפותח בצורה מלאה בתוך החברה (אינהאוס), ה-R28-70-00X.

המנגנון בגב השעון עם תצוגת רזרבת הכוח
המנגנון בגב השעון עם תצוגת רזרבת הכוח

ה-R28-70-00X הוא מנגנון טורביון מתיחה ידנית מרהיב כמעט כמו השעון כולו, שפועל בקצב של 18,000 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח מרשימה של עשרה ימים. הטורביון עצמו – טורביון מרחף דרך אגב, משולב בשעה 12 בלוח השעון. Bovet מתארת את הטורביון המרחף כ״טורביון דו צדדי״, כשהוא מתבסס על ארכיטקטורה מוגנת בפטנט עם מערכת עיגון שמאפשרת לראות אותו משני צדי השעון בתנוחות מסוימות, אם כי בשעון הזה זה לא מתאפשר בגלל מנגנון לוח השנה הנצחי.

הטורביון המרחף
הטורביון המרחף

את המנגנון המרהיב ניתן לראות מבעד לגב השקוף של השעון, כש-Bovet משלבת בחלק האחורי של השעון תצוגת רזרבת כוח. המנגנון עצמו מרהיב ביופיו, עם עיטורים על כל הגשרים וכמעט כל רכיב חשוף.

עיטורים מרהיבים על המנגנון כולו
עיטורים מרהיבים על המנגנון כולו

כמה זה עולה לנו?

יצירת המופת החדשה של Bovet תגיע בייצור סדרתי מצומצם מאוד, כש-Bovet תייצר שמונה יחידות מהשעון הזה בכל שנה. תג המחיר של השעון הזה עומד על 650 אלף פרנקים שוויצריים, שהם כ-2.7 מיליון שקלים. השעון יהיה זמין בבוטיקים של Bovet בלבד מסביב לעולם.

Bovet Récital 28 Prowess 1 – לסיכום

השעון החדש של Bovet הוא ללא ספק תצוגה מרהיבה של יכולות הורולוגיות מבית Bovet, יצרנית שעונים שאנחנו קצת פחות חושבים עליה כשאנחנו חושבים על המושג Haute Horlogerie. ה-Bovet Récital 28 Prowess 1 הוא אולי השעון המרשים ביותר שראינו בשנים האחרונות, כשהוא מגיע כאמור עם קומפליקציה חדשה שמציגה פתרון לבעיה שעד היום לא נמצא פתרון מכאני עבורה.

Bovet Récital 28 Prowess 1
Bovet Récital 28 Prowess 1

ואם תרצו, בצירוף מקרים מעניין במיוחד, השבוע דיווחנו על השעון החדש של ריצ׳רד מיל, ה-RM 17-02, שמגיע עם תג מחיר שמזכיר מאוד את המחיר של השעון החדש של Bovet – מחיר של 670 אלף פרנקים שוויצריים, כלומר, יקר יותר בכ-20 אלף פרנקים שוויצריים. אז אם קיבלתם שלוש מיליון שקלים לרכישת שעון חדש – מה אתם הייתם מעדיפים? את הריצ׳רד מיל החדש או את ה-Bovet Récital 28 Prowess 1?

למידע נוסף על השעון החדש באתר של Bovet.