בסוף חודש אפריל השנה השיקה יצרנית השעונים כריסטופר וורד דגם נוסף בסדרה C60 הפופולארית שלה, ה-Christopher Ward C60 Sapphire ולאחר שבחנתי אותו במהלך השבוע האחרון הגיע הזמן לשבת ולכתוב עליו סקירה.

כריסטופר וורד – נעים להכיר 

כריסטופר וורד היא חברה בריטית לייצור שעונים, שהתפרסמה כחברה הראשונה שמוכרת את שעוניה ישירות לצרכן דרך האינטרנט ללא ריטיילרים (משווקים) שישמשו כמתווך. שעוניה מעוצבים בבריטניה ומיוצרים בבירת השענות השוויצרית ביל/ביין. מקום מושבם של רולקס, אומגה, מובאדו טיסו ועוד. (דרך אגב אם מזדמן לכם להיות באזור, אל תחמיצו את מוזיאון אומגה החדש שנפתח בשנה שעברה במקום).

בתחילת דרכה היא לא נלקחה ברצינות ע”י התעשייה, בעיקר בגלל שמייסדיה, כריס וורד, מייק פרנס ופיטר אייליש לא באו מתחום השענות. הם הגיעו מהעולם העסקי, והתמחו בעיקר במכירות אונליין. על אף זאת, הם התחברו לאנשים הנכונים ונחשפו לתעשיית השעונים השווצרית. באמצעות חיבור עם ETA הם ייצרו שני דגמים אטרקטיביים שזכו לביקורות מעורבות ברשת, אלא שביקורת חיובית אחת ב-TIMEZONE הצליחה להביא לשינוי ביחס לחברה והובילה לצבר הזמנות גבוה במיוחד ובאז לחברה שהוקמה רק חודשים ספורים לפני כן.  

שני ציוני דרך בהתפתחותה של כריסטופר וורד הם התמזגותה עם יצרנית השעונים השוויצרית שלה – Synergies Horlogères, ובאמצעותה פיתוח מנגנון אינהאוס ראשון של החברה – SH21. מנגנון כרונומטר בעל רזרבת כוח של 120 שעות במהירות של 4 הרץ (28,800 ויברציות לשעה).  השני הוא השקעה מכובדת בסכום של 6.25 מיליון יורו שטרלינג מענקית ההשקעות BGF שזכו לה בשנה שעברה. השקעה זו עשויה לסייע לה בפיתוח מנגנוני אינהאוס חדשים והרחבה של היצע השעונים הקיים.

Christopher Ward C60 Sapphire

סדרת C60 היא סדרת שעוני הצלילה של החברה והיא בעלת מספר דו ספרתי של דגמים ווריאציות. שעון הדגל של הסדרה הוא C60 Apex שיצאה במהדורה מוגבלת, ומכיל את מנגנון האינהאוס של החברה.

שעון Christopher Ward C60 Sapphire
שעון Christopher Ward C60 Sapphire

הדגם החדש – C60 Sapphire הוא דגם שמביא חידוש בעיקר עיצובי – במראה החיצוני של השעון. ראשית, הבזל שלו הרבה יותר דק, והוא סקלטון למחצה. הלוח שלו מקדימה ומאחורה שקוף בגוון כחול, מה שמאפשר התבוננות במנגנון הסליטה שלו ובתאריכון.

שעון Christopher Ward C60 Sapphire
שעון Christopher Ward C60 Sapphire

הלוח של השעון מיוצר מספיר בעובי של 0.6 מ”מ. הספיר מצופה בפוליקרבונט כחול שהוא מה שנותן את הגוון הכחול הזוהר בשעון הן מקדימה והן מאחורה. המשקל של השעון ללא הצמיד הוא 108 גרם, כך שיחסית לשעוני צלילה הוא במשקל נמוך. כמיטב שעוני הצלילה של וורד, השעון עומד בלחץ של עד 600 מטר מתחת לפני המים.

מנגנון

דגמי ה- C60 אצל כריסטופר וורד הם בעלי מנגנון סליטה SW200-1 (למעט כאמור דגם ה-Apex).

מנגנון השעון כפי שניתן לראות אותו בגב השעון.
מנגנון השעון כפי שניתן לראות אותו בגב השעון.

מנגנון זה הוא למעשה המקבילה למנגנון 2824-2 המפורסם של אטה. זהו מנגנון אמין מאוד שמשתמשים בו בחברות רבות כמו באום אנד מרסייה, אטרנה, אוריס וSINN הגרמנית. מנגנון זה הוא בעל קוטר של 25.60 מ”מ, עם רזרבת כוח של 38 שעות ותדר עבודה של 28,800 פעימות בשעה (BPH). המנגנון בדגם הזה הוא בגרסתו הסטנדרטית עם דיוק של בין 12-20 שניות ליום. דרך אגב עלות המנגנון עצמו דרך סליטה היא כ-200 דולר.

גימור ועיצוב

הבזל הדק בגוון האפור אמור היה לקחת את השעון לכיוון טיפה אחר. אנו רגילים לשעוני צלילה עם בזל עבה וכהה, וכאן נעשה ניסיון לשים את הדגש על המראה הפנימי. לטעמי ניסיון זה לא כ”כ צלח, הן מפני שהלוח הכחול הוא כהה יותר מהמצופה, דבר שמחזיר את הפוקוס מהמנגנון הפנימי לחלקים החיצוניים העוטפים את השעון, והן מפני שהמחוגים הם בצבע אפור בדומה לבזל. בכך הם אמנם משלימים את המראה האחיד של השעון, אך גונבים את הפוקוס מהחידוש של השעון והוא המראה הסקלטוני. עם זאת, הנגיעות של הצבע הכתום בשעון, הנמצאות הן בקצה מחוג השניות והן כנקודות הפזורות בקצה הדקות בשעון, מקנות לו ייחודיות ומחזירות את המבט להתבוננות פנימית בשעון. 

מראה מיוחד ולא שגרתי לשעון צלילה.
מראה מיוחד ולא שגרתי לשעון צלילה.

ניתן לבחור אחת מבין שלוש אפשרויות לרצועה. האחת היא פלדה והשתיים האחרות הן גומי כחול עם מסגרת כתומה או ללא מסגרת כלל.

שעון Christopher Ward C60 Sapphire
שעון Christopher Ward C60 Sapphire

מחיר השעון הוא  895$ לדגם עם רצועת גומי 995$ לדגם עם רצועת פלדת אל חלד.

לסיכום

אם אסכם כריסטופר וורד היא חברה אמיצה שזכתה שנים רבות לכתף קרה מתעשיית השעונים השוויצרית. היות והיא הוקמה על בסיס עסקי בלבד, ולא משפחתי או היסטורי, היא נתפסה תמיד כחברה שאין מקום להתייחס אליה כיצרנית שעוני עילית. הדרך שעברה כריסטופר וורד הייתה לא פשוטה, אך עם כל שעון שהיא משיקה ניתן לראות ניצוצות של חידוש וצעד נוסף לקראת כניסתה לחוג הסגור של עולם השענות השוויצרי. ההתקדמות שלה עם השנים מרשימה, וכולי תקווה שנזכה לראות אותה מתקדמת ומתפתחת ונותנת פייט גם לגדולות ביותר.