כשאנחנו חושבים על יצרניות מנגנוני שעונים שוויצריות, אנחנו חושבים על שמות כמו ETA, סליטה או אולי La Joux-Perret, אבל ספק אם גם חובבי השעונים המובהקים ביותר שמעו את שמה של Chronode SA, שהפכה לשם בולט בתחום ההורולוגיה העילית. Chronode SA משתפת פעולה עם מגוון רחב של יצרניות שעוני יוקרה ואפילו עם קונגלומרטי היוקרה LVMH וריצ׳מונט, אבל את היוקרה והפרסום שלה היא קנתה הודות לעומד בראשה – ז׳אן-פרנסואה מוז׳ון, אחד מיצרני השעונים המבריקים בעולם בימים אלו. החלטנו שהגיע הזמן להכיר את Chronode SA וז׳אן-פרנסואה מוז׳ון, מוזמנים להצטרף אלינו.

ז׳אן-פרנסואה מוז׳ון

ז׳אן-פרנסואה מוז׳ון (Jean-François Mojon), נולד בשנת 1966 באזור הרי הנוישטל שבשוויץ, אזור הידוע במורשת השעונים השורשית שלו. מוז׳ון התוודע לתעשיית השעונים מגיל צעיר דרך אביו, שעסק בצד הטכני של עולם השעונים. החשיפה המוקדמת הזאת עוררה את התשוקה שלו לתחום ייצור השעונים והובילה אותו ללכת למסלול בהנדסה עם התמקדות בהורולוגיה.

לאחר שסיים את לימודי ההנדסה ומיקרוטכנולוגיה בלה לוקלה, מוז׳ון יצא לקריירה שכללה תרומה משמעותית למחקר ופיתוח של מנגנוני שעונים וקומפליקציות. מוז׳ון עבד עבור מותגים בינלאומיים יוקרתיים שונים, בין היתר עבור קבוצת סווטש, כשבשנת 1995 הוא מצטרף ל-IWC, שם חידד את כישוריו ומומחיותו בתחום ייצור מנגנונים. אצל יצרנית השעונים משפהאוזן הוא ממונה לאחראי על בקרת האיכות ומחלקות המחקר והפיתוח, כשהוא מקבל יד חופשית לתכנן ולהגות מנגנונים וקומפליקציות חדשות.

ז׳אן פרנסואה מוז׳ון
ז׳אן פרנסואה מוז׳ון

גישתו של מוז׳ון לייצור שעונים מאופיינת בחיפוש מתמיד אחר אתגרים חדשים והערכה לטבע, שהוא רואה בו מקור השראה אינסופי. התשוקה שלו לחדשנות ניכרת באופן שבו הוא רואה כל פרויקט חדש כהזדמנות ליצור משהו באמת יוצא דופן.

בשנים 1998-1999 מוז׳ון מתכנן אב טיפוס של מנגנון מהפכני עם רזרבת כוח של 720 שעות – 30 ימים. אמנם הוא לא מצליח לייצר את המנגנון הזה בתצורה שאותה הוא תכנן, אבל הוא יספר בראיונות מאוחרים יותר כי זו הייתה נקודת המוצא שגרמה לו להבין כי יצירתיות, כשהיא נתמכת בעבודה קשה ותעוזה, יכולה להיות מקור להצלחה.

Chronode SA

בשנת 2005, מוז׳ון מקים את Chronode SA בלה לוקלה. מוז׳ון מייעד את החברה לפיתוח מנגנוני שעונים עם קומפליקציות מורכבות. תוך זמן קצר, Chronode SA קונה לעצמה מעמד בעולם ההורולוגיה והיא מתחילה לשתף פעולה עם יצרני שעונים עצמאיים בולטים כמו HYT, Cyrus, MB&F, Czapek ו-Urban Jürgensen.

שיתופי הפעולה הללו אפשרו למוז׳ון להביא לידי ביטוי את הכישורים והידע המתקדמים והחדשניים שלו, כשהוא מייצר מנגנונים שונים ומיוחדים כמעט לכל פרויקט חדש. מלבד השמות שהזכרנו, Chronode שיתפה פעולה גם עם מותגים כמו Trilobe, Hermes ועם קונגלומרטי היוקרה קרינג, ריצ׳מונט ו-LVMH. שיתופי הפעולה הללו הופכים את Chronode SA לשחקנית משמעותית בתחום המנגנונים לשעוני יוקרה.

החברה מעסיקה כ-25 בעלי מלאכה מומחים, המיומנים ביצירת מוצרים מגוונים וחדשניים. גישה ממוקדת אנוש זו נתמכת על ידי מבנה נהיול אופקי ממוקד פרויקטים, המטפח קשר הדוק בין בעלי המלאכה לפרויקטים שלהם ומבטיח זמן תגובה מהיר ומעורבות עמוקה בתהליך הפיתוח. Crhonode ידועה בסטנדרטים גבוהים של בקרת איכות, המשקפים את המחויבות שלה לייצור מנגנונים יוצאי דופן.

הרכבת מנגנון ב-Chronode SA
הרכבת מנגנון ב-Chronode SA

החברה מציעה מגוון רחב של שירותים ליצרניות שעוני יוקרה, בין היתר תכנון מרמת קונספט של מנגנונים, ייצור רכיבים שונים (כולל אלמנטים דקורטיביים) והרכבה של שעונים שלמים. Chronode מצטיינת בפיתוח פרויקטים ייעודיים ומשוכללים במיוחד, כשהיא נותנת מענה מקיף לצרכים של הלקוחות שלה. למעשה, החברה מספקת מעטפת שלמה, החל משלב הרעיון הראשוני ועד המסירה הסופית של המנגנון או השעון המורכב, עם פתרונות אינהאוס לכל שלב בתהליך – מפרט פונקציונלי, אב טיפוס, לוגיסטיקה, ייצור והרכבה.

מנגנון של החברה
מנגנון של החברה

התהליך של החברה כולל מספר שלבים, החל מפיתוח קונספט ומחקרי היתכנות, שכוללים ממדים טכניים, מדעיים, תרבותיים, היסטוריים ואמנותיים. המחקרים המקדימים כוללים הדמיות תלת מימד ושרטוטים מפורטים, כדי להפוך קונספטים לרכיבים מוכנים לייצור.

הצוות הלוגיסטי של החברה מבטיח עמידה בתקני איכות ובלוחות זמנים קפדניים. שלב האב-טיפוס כולל הערכה קריטית של ביצועים ועמידה במפרטים ראשוניים. לאחר בדיקות מוצלחות, המנגנון עובר לייצור סדרתי. שלב העיטור מוסיף ערך אסתטי למנגונים ושלב הייצור הסדרתי כולל בדיקות מקיפות.

עיטורים למנגנונים של החברה
עיטורים למנגנונים של החברה

אם כל זה לא מספיק, Chronode מספקת גם שירות מקיף לאחר המכירה, תוך שמירה על הכישורים והידע הנחוץ לשירות עתידי למנגנונים.

מוז׳ון ו-Cyrus

בשנת 2010 מחליט דר. פבלו ריצ׳ארד (Pablo Richard), שמגיע ממשפחה בעלת עבר עשיר בתחום מותגי יוקרה, להקים יצרנית שעונים בשם Cyrus. עם החברה החדשה, המשפחה שמאחורי ריצ׳ארד מחליטה שהיא תביא לידי ביטוי את התשוקה שלה להורולוגיה ביחד עם ההבנה המעמיקה שלהם בניהול מותגי יוקרה.

כדי להגשים את החלום שלהם להפוך את המותג לכזה שיבלוט בתחום שעוני היוקרה לשוק העליון, בני המשפחה מבינים שהם צריכים לעבוד עם הטובים ביותר בתחום תעשיית ייצור השעונים והם פונים ללא אחר מז׳אן-פרנסואה מוז׳ון, אותו הם ממנים לתפקיד ה-Master Watchmaker – יצרן השעונים הראשי של המותג.

אחד השעונים הבולטים ביותר של המותג ובכלל בעולם שעוני היוקרה הוא ה-Klepcys Vertical Skeleton Tourbillon, שעון שמדגים את הגאונות של מוז׳ון והרעיונות יוצאי הדופן שלו. שעון ה-Klepcys Vertical Skeleton Tourbillon הוא שעון היד הראשון בעולם עם טורביון שמותקן בצורה אנכית.

Klepcys Vertical Skeleton Tourbillon
Klepcys Vertical Skeleton Tourbillon

מוז׳ון לא מייצר את הקומפליקציה הזאת רק כדי להיות ״הראשון״ או מסיבות אסתטיות, אלא בעיקר כדי לשפר את הדיוק של השעון, כשהוא למעשה חוזר ליסודות של המצאת הטורביון על ידי אברהם-לואי ברגה.

ברגה ממציא את הטורביון מכיוון שהוא מבין שמנגנון של שעון מושפע מכוח הכבידה כשהוא נמצא במצב אנכי, מה שקרה לעיתים קרובות בהתחשב בכך ששעונים באותה תקופה היו בעיקר שעוני כיס, שהיו בכיס הבגד רוב הזמן.

הודות להבנת החוקים הפיזיקליים, יצרן השעונים שנחשב לגדול מכולם, חשב שאפשר לפצות את כוחות הכבידה על ידי התקנת איבר הוויסות והבריחה בתוך כרכרה ניידת המבצעת סיבוב שלם סביב הציר שלה פעם בדקה. אבל כששעוני יד מחליפים את שעוני הכיס, כיום רוב מכשירי הטורביון פועלים במצב אופקי, סידור שגורם לטורביון לאבד חלק מהיעילות שלו.

מחקר מקיף ב- Cyrus הוכיח כי על ידי מיקום כלוב הטורביון בניצב לחוגה, המכשיר פועל ביעילות רבה יותר מכיוון שהוא נשאר אנכי במשך רוב הזמן במהלך 24 שעות.

ממוקם בזווית זו, הכלוב המכיל את איבר הוויסות – מקזז את ההשפעות השליליות של כוח המשיכה בצורה יעילה יותר, ובכך משפר את דיוק השעון.

הארי ווינסטון OPUS X

בשנת 2001 השיק המותג הארי ווינסטון את סדרת שעוני ה-Opus, סדרת שעונים שהציגה שיתופי פעולה עם יצרני שעונים עצמאיים מובילים. כל שעון אופוס שיקף מסע חסר תקדים של שיתוף פעולה וחדשנות, כזה שאף אחד מהשותפים לא יכול היה לדמיין לבד או לייצר לבד.

בשנת 2010 הציג המותג את שיתוף הפעולה שלו עם ז׳אן-פרנסואה מוז׳ון, ה-Opus X, שעון שנחשב עד היום לאחד הבולטים בסדרה ולכזה שחשף את הגאונות של מוז׳ון לתעשיית השעונים כולה.

שעון ה-Opus-X
שעון ה-Opus-X

מוז׳ון, בהשראת העניין הרב שהוא מגלה בטבע, יצר את השעון בהשראת תנועות פלנטריות ורצף המרחב-זמן, כשהשעון לוכד את הצורה והממדיות של הזמן באמצעות סיוב סנכרוני של תנועות מעגליות. השעון מציג את הזמן כמערכת של מחוונים מסתובבים המורכבים על מסגרת, שגם היא מסתובבת בעצמה. כשהמסגרת החיצונית משלימה סיבוב מלא, הלוחות הקטנים של כל אחד מהמחוונים מסתובבים בכיוון הפוך, מה שמבטיח שכיוון הקריאה של השעון נשאר קבוע בכל מיקום.

אם זה לא נשמע לכם מסובך מדי, תרשו לנו לספר לכם שהשעון מגיע עם תצוגת אזור זמן נוסף, כשגם הוא חלק מאותה מערכת שמימית של גופים מסתובבים שמעטרים את לוח השעון הקסום הזה.

Klepcys DICE

קומפליקציית הכרונוגרף עברה מספר שדרוגים ותוספות לאורך השנים, כשאחת הגרסאות המתקדמות והנחשבות ביותר שלה היא קומפליקציית ה-Split Seconds, המאפשרת מדידה של שני אירועים שונים בו זמנית. אבל, כדי שהקומפליקציה הזאת תעבוד, שני האירועים צריכים להתחיל בו זמנית. אבל מה עושים אם אתם למשל מנהלים של קבוצת פורמולה 1 או סתם עובדים בקבוצה ואתם צריכים למדוד זמני הקפות של שני נהגים שונים, שמתחילים בהפרש זמן אחד מהשני? אנחנו שמחים ששאלתם.

במקרה של Haas F1, קבוצת הפרומולה 1, למזלם היה להם את Cyrus כשותפה ואת ז׳אן-פרנסואה מוז׳ון בתור יצרן השעונים הראשי של החברה, שהחליט לפתור את הבעיה אחת ולתמיד. איך עושים את זה? עם כרונוגרף כפול עצמאי. קומפליקציה (ושעון) שאותו ייצר מוז׳ון במיוחד עבור קבוצת הפורמולה 1 והנהגים שלה, אם כי היא יכולה להיות שימושית במקרים נוספים רבים.

KLEPCYS DICE SAFFRON
KLEPCYS DICE SAFFRON

מוז׳ון והצוות שלו התחילו לבדוק האם קיים פטנט כזה או למעשה האם מישהו בעבר כבר הצליח לייצר קומפליקציה כזאת. הם מגלים כי יצרן שעונים בשם ארנולד פרנקפלד רשם פטנט על קומפליקציה דומה בניו יורק, לפני כ-150 שנים. הצוות של מוז׳ון יוצא למחקר מקיף והם מגלים כי ככל הנראה, פרנקפלד לא הצליח להביא אי פעם את השעון שלו לייצור, כשככל הנראה גם המנגנון לא יוצר מעולם.

הידיעה הזאת לא מרפה את ידיו של מוז׳ון שיוצא לטפל במספר אתגרים משמעותיים –

  1. נפח – ב-Cyrus החליטו כי השעון החדש יהיה בקוטר של 42 מ״מ. קוטר שהיה קצת קטן מדי עבור קומפליקציה כל כך מורכבת. למעשה, זאת הסיבה שרבים משעוני הקומפליקציות המיוחדות מגיעים בקוטר של 44 מ״מ ומעלה, שכן יצרניות השעונים צריכות את כל הנפח שגוף שעון בקוטר כזה מציע, כדי להתאים את המנגנון והקומפליקציה לשעון. עם גוף בקוטר של 42 מ״מ, מוז׳ון היה צריך לתכנן את המנגנון כך שהוא יתאים בדיוק לנפח שמציע גוף השעון.
  2. הציר – אין דרך שיהיו מספק סרנים משותפים לשני מנגנוני הכרונוגרף העצמאיים. משמעות הדבר היא שכל כרונוגרף זקוק לרכבת גלגלי שיניים עצמאית משלו, גלגל עמודים (Column Wheel) משלו ו-Subdial Register – בתרגום מילולי – אוגר לוח משנה, בפועל הכוונה לתצוגה משלו לזמן החולף.
  3. שעות ודקות – עם כל כך מעט מקום במנגנון, גלגל הצירים האופייני להנעת מחוג שעות ודקות פשוט לא יעבוד. כאן אנו חוזרים ל-Opus X שאותו פיתח מוז׳ון עבור הארי ווינסטון. הוא משתמש ברעיונות מה-“Planetary Gearing״ – ״הילוכים פלנטריים״ – מנגנון שעליו רשם פטנט עם השעון הזה. בדרך כלל, המהירות של גלגל שיניים אחד זהה למהירות של גלגל שני בנקודת המפגש שלהם. עם מערכות צירים פלנטריות, הנמצאות גם במכוניות בתיבות הילוכים אוטומטיות או בתעשיות האנרגיה בטורבינות רוח, גלגל צירים אחד יכול להניע שתי מהירויות שונות. בייצור שעונים, הפתרון הזה מאפשר מערכת גלגלים-צירים אחת שתפעיל את מחוגי הדקות והשעה.

מוז׳ון לא מזכיר את האתגר הרביעי, המורכב מכולם – לשלב את הפתרונות לכל האתגרים הללו בחפיפה. מוז׳ון והצוות שלו עוברים על רשומות פטנטים ומחפשים האם מישהו כבר הניח את אבני היסוד לפתרון של הבעיות השונות, לאחר מכן הם בונים אב טיפוס ראשוני של הקומפליקציה באמצעות תוכנות עיצוב בעזרת מחשב, לאחר מכן הם עוברים לשלב של פתרון בעיות כמעט אינסופי של בעיות הנדסיות מורכבות, כשמוז׳ון מסכים לספר בראיון כי אחת הבעיות הייתה מומנט קטן מדי), הדפסת 3D לכלל הרכיבים, הרכבת גרסת מאקרו של המנגנון לבדיקה, בדיקה קינמטית, גילוי וזיהוי בעיות חדשות ואז פתרון בעיות מחדש.

בסוף כל התהליך המפרך הזה, חייב לוודא כי המנגנון יהיה לא רק כזה שעובד פעם אחת, אלא כזה שלא יצטרף שירות לאחר יום אחד על פרק היד של אספן.

אבל כל האתגרים הללו לא מרתיעים את מוז׳ון, שמייצר את המנגנון והשעון, שהפך לאחת מאבני היסוד בקולקציית השעונים של Cyrus.

Chronode SA וז׳אן-פרנסואה מוז׳ון – לסיכום

Chronode SA בולטת בתעשיית השעונים בגישה החדשנית שלה, האומנות האיכותית והיכולת לענות על הצרכים הייחודיים של לקוחות מגוונים. מסירותה של החברה לאיכות וחדשנות מיקמה אותה כמובילה בתחום שעוני היוקרה. אבל מעל הכל, את המעמד שלה רכשה החברה הודות לעומד בראשה, ז׳אן-פרנסואה מוז׳ון, שנחשב לאחד מיצרני השעונים המבריקים בדורנו.