בתחילת השנה שעברה הציגה אודמר פיגה את סדרת שעוני ה-Code 11.59 שלה. סדרה חדשה עבור יצרנית שעונים שהקולקציה המלאה שלה מכילה כמות חד ספרתית של דגמים היא משהו מעניין, כשמדובר ביצרנית כמו אודמר פיגה, שנחשבת לחלק מהשילוש הקדוש של עולם השעונים, מדובר בבשורה מעניינת עוד יותר. לפני כשלושה חודשים הספיקה אודמר פיגה לרענן את הסדרה עם שלושה שעוני כרונוגרף וחמישה שעונים “פשוטים” (בתצורה של שלושה מחוגים + תאריכון), עם לוחות צבעוניים במיוחד. בימים אלו הוסיפה אודמר פיגה חמישה שעונים בסדרה – Code 11.59 Grande Sonnerie Carillon Supersonnerie, דגמים יחודיים שמגיעים עם לוחות אמייל בלעדיים “גראנד פאו” (Grand Feu – אש נהדרת בצרפתית), שעוצבו על ידי אמנית האמייל השוויצרית הנודעת, אניטה פורצ’ט. פורצ’ט יצרה טרילוגיה של לוחות אמייל מעוטרים בסבכי זהב עתיקים (“פאילונים”) בני יותר ממאה שנה. שני שעונים נוספים מגיעים עם אפשרות להזמנת לוח שעון מאמייל בעיצוב אישי, אותו ייצרו באטלייה של פורצ’ט עבור רוכשי השעונים.

Code 11.59 Grande Sonnerie Carillon Supersonnerie – מפרט טכני

השעונים החדשים מגיעים בגוף העשוי מזהב לבן בקוטר של 41 מ”מ ובעובי של 13.5 מ”מ, המשלב גוף אמצעי מתומן עם בזל דק במיוחד עם רגלי שעון בצורת קשת. לוחות השעונים מגיעים “נקיים” לחלוטין – ללא סמני שעה או תאריכון, מתוך רצון של אודמר פיגה לשמור אותם נקיים ככל האפשר ולא להפריע לעבודת האמייל המיוחדת שעל לוחות השעונים.

Code 11.59 Grande Sonnerie Carillon Supersonnerie. מקור - WatchPro.
Code 11.59 Grande Sonnerie Carillon Supersonnerie. מקור – WatchPro.

בשעה שלוש בגוף השעון אנו מוצאים כתר מתברג ומעליו מה שנראה כמו כתר נוסף בשעה 2. בעצם מדובר בבורר סונרי שמאפשר לעונדי השעון לשלוט במצבי הסונרי ואפילו לכבות את מנגנון הסונרי, סוג של “מצב שקט” בסמארטפונים המודרניים. בשעה 10 של לוח השעון מופיע כפתור להפעלת מנגנון המינוט ריפיטר. השעונים מגיעים עם עמידות למים בעומק של עד ל-20 מטרים.

Code 11.59 Grande Sonnerie Carillon Supersonnerie. מקור - WatchPro.
Code 11.59 Grande Sonnerie Carillon Supersonnerie. מקור – WatchPro.

Code 11.59 Grande Sonnerie Carillon Supersonnerie – מנגנון

השעונים מגיעים עם קליבר AP 2956 – מנגנון מתיחה ידנית של אודמר פיגה המשלב קומפליקציית גרנד סונרי ,פטיט סונרי קרילון ומינוט ריפיטר. המנגנון פועל בקצב של 21,600 ויברציות לשעה והוא מצויד ברזרבת כוח של 48 שעות. המנגנון מבוסס על רפרנס 2956 – גרסה מתקדמת של הקליבר שנמצא בשעונים של ג’ול אודמרס משנות התשעים של המאה הקודמת. אודמר פיגה עשתה שינויים קטנים בעיצוב שלו בדגם החדש, עם זאת הבסיס נותר כמעט ללא שינוי. המנגנון מכיל 489 רכיבים שונים, המורכבים ומעוטרים כולם בעבודת יד, כשקומץ שענים מומחים בלבד באודמר פיגה מסוגלים להרכיב את המנגנון הכל כך מיוחד הזה. 

קליבר AP 2956. מקור - WatchPro.
קליבר AP 2956. מקור – WatchPro.

המנגנון מגיע כאמור עם קומפליקציית גרנד סונרי. בניגוד למינוט ריפיטרים שמשמיעים את השעה רק לפי דרישה בלחיצה על לחצן המינוטר ריפיטר, קומפליקציית גרנד סונרי יכולה לצלצל כל רבע שעה ובכל שעה לפי בחירה, ללא כל מעורבות מצד עונד השעון. בנוסף הוא מגיע עם קומפליקציית פטיט סונרי – המשמיעה את השעות בלבד. כפי שציינו, המנגנון מאפשר גם לכבות לחלוטין את כל פונקציות השמעת המנגינות בשעון, סוג של מצב שקט אם תרצו … 

אז מה חדש בעצם?

האמת שהגורו הגיע לפסקה הזאת ולא ברור לו אם אתם מבינים, שלא מדובר בקולקציה מסחרית חדשה, אלא בחמישה שעונים בודדים בלבד, שאודמר פיגה תמכור. כלומר – חמישה שעונים בלבד אי פעם בסדרה הזאת עם לוחות האמייל המיוחדים בעיצוב אניטה פורצ’ט. צרפו לעובדה הזאת את קומפליקציות הסונרי של השעון הזה, קומפליקציה כל כך ייחודית, גם עבור אודמר פיגה ותקבלו שעונים ששווים הרבה מאוד כסף. 

אמנית האמייל אניטה פורצ'ט. מקור - WatchPro.
אמנית האמייל אניטה פורצ’ט. מקור – WatchPro.

כמה זה עולה לנו?

טוב ששאלתם. כאמור, אודמר פיגה תייצר חמישה שעונים כאלו בלבד, שלושה מהם מגיעים עם לוחות האמייל שפורצ’ט עיצבה ושניים יגיעו עם אפשרות לבחירת העיצוב על ידי הלקוח הסופי. המחיר של כל אחד מהשעונים הללו עומד על כ-725,000 פרנקים שוויצריים, כשהמחיר הסופי ייקבע לפי העבודה הנדרשת על לוח השעון. 

לוחות האמייל הייחודיים בעיצובה של פורצ'ט. מקור - WatchPro.
לוחות האמייל הייחודיים בעיצובה של פורצ’ט. מקור – WatchPro.

השורה התחתונה 

משהו בסדרת ה-Code 11.59 לא מתחבר לגורו. הגורו יודע להעריך את עבודות האמייל הייחודיות של פורצ’ט, שנחשבת לאחת מאמניות האמייל הנודעות בעולם. הגורו יודע להעריך עוד יותר את קומפליקציות הסונרי שאודמר פיגה שילבה בשעונים הללו ואפילו יודע להעריך אותם מאוד. אבל עדיין אם היו לגורו 725,000 פרנקים שוויצרים להוציא על שעון, סביר להניח שזה לא היה על אחד מהשעונים הללו. אין ספק שמדובר ביצירות מופת וביצירות אומנות ויצירות הורולוגיות מהרבה הגבוהה ביותר, אבל משהו בשעונים הללו, כמו בכל הסדרה כולה, לא משדר את היוקרה שנלווית לדגמי העל של חברות כמו פטק פיליפ, וושרון קונסטנטין ועוד. למזלו של הגורו, אודמר פיגה מייצרת רק חמישה שעונים כאלו, אז היא חסכה לו את ההתלבטות אם לנסות לקנות אחד או לא ובינתיים הוא יוכל להישאר עם שתי הכליות ושתי הריאות שלו … 

למידע נוסף על השעונים החדשים באתר של אודמר פיגה.