לפני כחודש וחצי פרסמנו כתבת מוסף על שעוני הצלילה של הצוללן האגדי ז’אק קוסטו, מי שנחשב לאבי הצלילה המודרנית ומי שהיה בעל חלק משמעותי בפיתוחם של כמה משעוני הצלילה האייקוניים ביותר בעולם. צוותי הצלילה של קוסטו השתמשו בשעונים רבים, אך כפי שציינו בכתבה, השעון המועדף עליהם היה שעון ה-DOXA SUB 300 המיתולוגי, שעון צלילה תקציבי שהופיע פעמים רבות על פרק ידו של קוסטו או של אנשי הצוות שלו. ה-DOXA SUB 300 הוצג בשנת 1967 והופיע על מסכי הטלוויזיה ברחבי העולם בשנת 1968 כשהוא הפך תוך זמן קצר ללהיט. השעון היה שונה מכל שעוני הצלילה שהיו מוכרים בעולם עד לאותה שנה – שהגיעו לרוב עם לוחות שחורים או לבנים. ה-DOXA SUB 300 הגיע עם לוח בצבע כתום בולט, כשבנוסף הוא הגיע עם בזל כפול – בזל עם כיתוב כתום להצגת עומק הצלילה ובזל עם כיתוב שחור להצגת זמן הצלילה. השעון הזה נחשב לאחד משעוני הצלילה האייקוניים ביותר בעולם ולא יכולנו לתאר לעצמנו שזמן קצר כל כך יחסית לאחר שכתבנו עליו, DOXA תחליט לעשות לו קאמבק מרשים, עם 6 שעונים חדשים בסדרת ה-SUB 300, שמגיעים עם לוחות בצבעים שונים ויהיו זמינים עם רצועת גומי בצבע לוח השעון או צמיד מתכתי, סך הכל 12 רפרנסים שונים. DOXA SUB 300 – שעון הצלילה האגדי עושה קאמבק מהמצולות.

DOXA SUB 300 – מפרט טכני

השעונים החדשים מגיעים בגוף שעון העשוי מפלדת אל-חלד בקוטר של 42.5 מ”מ ובעובי של 13.4 מ”מ. גוף השעון משלב משטח בגימור מוברש, בדמות ה”כרית” האייקונית שעליה “מונח” השעון, ומשטחים עם החלקה (פוליש).

DOXA SUB 300 - שעון הצלילה האגדי עושה קאמבק מהמצולות. מקור - DOXA.
DOXA SUB 300 – שעון הצלילה האגדי עושה קאמבק מהמצולות. מקור – DOXA.

השעונים מגיעים עם עיצוב כמעט זהה לשעונים המקוריים מהמאה הקודמת, עם שני בזלים – בזל חיצוני עם כיתוב בצבע כתום (ב-4 שעונים, ב-2 האחרים בצבע צהוב או טורקיז). ועליו סקלת עומק הצלילה ובזל פנימי עם כיתוב בצבע שחור ועליו זמן הצלילה.

DOXA SUB 300 - שעון הצלילה האגדי עושה קאמבק מהמצולות. מקור - DOXA.
DOXA SUB 300 – שעון הצלילה האגדי עושה קאמבק מהמצולות. מקור – DOXA.

השעונים מגיעים כאמור עם 6 לוחות בצבעים שונים – שחור, לבן, כחול, טורקיז, צהוב וכמובן הצבע הכתום האייקוני. המחוגים של השעון גדולים ובולטים, בעיצוב זהה לשעונים המקוריים, עם צביעת סופר לומינובה, שמופיעה גם על גבי אינדקסי השעות של השעונים, כמו גם על מחוג השניות עם הקצה המרובע.

גוף שעון בצורת "כיפה" ושני בזלים. מקור - DOXA.
גוף שעון בצורת “כיפה” ושני בזלים. מקור – DOXA.

בשעה 3 של לוח השעון אנו מוצאים את התאריכון, כשמתחת לתאריכון, בין השעות 4 ל-6 על גבי לוח השעון מוצאים את הכיתוב SUB 300 ומתחתיו כיתובים שונים (פירוט בהמשך). להשלמת המראה הוינטאג’י של השעון DOXA הוסיפה לו זכוכית ספיר בצורה כיפתית, בהשראת הפלקסיגלאס של השעונים המקוריים.

כל דגם יגיע בשתי גרסאות - עם רצועת גומי או צמיד מפלדת אל-חלד. מקור - DOXA.
כל דגם יגיע בשתי גרסאות – עם רצועת גומי או צמיד מפלדת אל-חלד. מקור – DOXA.

כאמור, השעונים יגיעו עם רצועת גומי בצבע תואם ללוח השעון או עם צמיד “חרוזי אורז”, עם 4 שורות של חרוזים כאלו במרכז הצמיד, כשעוטפים אותם משני הצדדים חוליות עבות יותר. כמובן, אם באמת צריך לציין את זה, השעונים מגיעים עם עמידות למים בעומק של עד ל-300 מטרים.

דגם ה-AQUAMARINE בצבע טורקיז. מקור - DOXA.
דגם ה-AQUAMARINE בצבע טורקיז. מקור – DOXA.

כאמור, מתחת למילה SUB 300 על גבי לוח השעון DOXA צירפה כיתוב נוסף, של שם הדגם של כל אחד מהצבעים של השעונים –

  • לוח כתום – דגם PROFESSIONAL
  • לוח שחור – דגם SHARKHUNTER
  • לוח כסוף – דגם SEARAMBLER
  • לוח כחול – דגם CARIBBEAN
  • לוח צהוב – דגם DIVINGSTAR
  • לוח טורקיז – דגם AQUAMARINE

DOXA SUB 300 – מנגנון

ב-DOXA שילבו בשעונים הללו מנגנון מבית ETA, קליבר ETA 2824-2, מנגנון אוטומטי עם אישור כרונומטר של ה-COSC, המשלב בתוכו 25 אבני חן ופועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה.

ששת הצבעים של השעון. מקור - HODINKEE.
ששת הצבעים של השעון. מקור – HODINKEE.

המנגנון מגיע עם רזרבת כוח צנועה יחסית, של 38 שעות. ה-2824-2 הוא אחד המנגנונים המוכרים ביותר והמזוהים ביותר בעולם השעונים, כש-ETA מייצרת אותו החל משנת 1982, כשהספרה 2 בסוף הדגם מייצגת את הדור השני שלו. לא כל מנגנוני ה-ETA 2824-2 מגיעים באותו תקן ובאותה רמה. ב-DOXA בחרו (או ביקשו בצורה יפה …) מ-ETA את המנגנונים הטובים ביותר שלה כאמור, כאלו שמגיעים עם הסמכת הכרונומטר היוקרתית כל כך שמעידה על דיוק גבוה במיוחד של השעון.

DOXA SUB 300 – שעון הצלילה האגדי – מה חדש בעצם? 

בתור חובבי שעונים, אנחנו נתקלים מדי יום כמעט בהשקות של שעונים חדשים, חלקם מרגשים אותנו יותר, חלקם מרגשים אותנו פחות, חלקם אנחנו לא מבינים למה השיקו אותם ועל חלק מהם אנחנו אומרים – איך השיקו את השעון הזה רק עכשיו!? ה-DOXA SUB 300 משתייך בגאון לקטגוריה האחרונה. מדובר באחד השעונים האייקוניים ביותר בעולם השעונים ובעולם שעוני הצלילה, שעון שהוא TOOL WATCH אמיתי ולא שעון צלילה שאמור להראות לאנשים שיש לך מספיק כסף לקנות אותו. תצרפו לזה את השחזור המושלם שלו מבחינת המראה הוינטאג’י שלו – מה עוד אפשר לבקש?

DOXA SUB 300 - שעון הצלילה האגדי בצבע כחול או טורקיז. מקור - HODINKEE.
DOXA SUB 300 – שעון הצלילה האגדי בצבע כחול או טורקיז. מקור – HODINKEE.

כמה זה עולה לנו?

כאמור, DOXA משיקה 6 שעונים בצבעים שונים, שיגיעו עם צמיד מפלדת אל-חלד או עם רצועת גומי. הרפרנסים עם צמיד הגומי יגיעו במחיר של 2,450 דולרים, כשהרפרנסים עם צמידי פלדת האל-חלד יגיעו במחיר של 2,490 דולרים. אף על פי ששעוני ה-DOXA 300 החדשים לא מוגדרים כמהדורה מוגבלת, אלא חלק מהליין הקבוע של DOXA, הדגמים הכתומים (האייקוניים) עם רצועת הגומי או צמיד פלדת האל-חלד מופיעים כ-SOLD OUT באתר של DOXA ואפשר רק לקוות ש-DOXA תציע יחידות נוספות שלהם למכירה בקרוב.

DOXA SUB 300 – שעון הצלילה האגדי – השורה התחתונה

כיתוב בצבע צהוב על הבזל החיצוני בדגם הצהוב. מקור - HODINKEE.
כיתוב בצבע צהוב על הבזל החיצוני בדגם הצהוב. מקור – HODINKEE.

אתם יכולים לא לאהוב את המראה שלו, אתם יכולים להתעלף מהמראה שלו, דבר אחד בטוח – אתם לא יכולים להתעלם מה-DOXA 300, שזה משהו שאי אפשר להגיד על הרבה שעונים. אם אתם באמת חובבי שעונים שמעריכים את ההיסטוריה של השעונים ולא מתרשמים רק מתג המחיר ורשימת ההמתנה של שעוני רולקס, פטק פיליפ או אודמר פיגה, אתם בוודאי מכירים את המקום החשוב של השעון הזה בדפי ההיסטוריה של עולם השעונים ואת העובדה שמדובר באחד מהשעונים החשובים ביותר בהיסטוריה של שעוני הצלילה. אם אתם חובבי שעוני וינטאג’ בנוסף, קיבלתם מתנה מושלמת מ-DOXA למה שנשאר מהקיץ הקרוב …

למידע נוסף על השעונים החדשים באתר של DOXA.