כשאנחנו מדברים על יצרניות מנגנונים מוכרות בעולם השעונים, כאלו שמספקות מנגנונים לחברות רבות בתעשיית השעונים השוויצרית, אנחנו חושבים מן הסתם על שמות כמו ETA או סליטה. אבל מה אם נספר לכם שישנה יצרנית נוספת, קטנה יותר מהשמות הגדולים, אבל כזאת שקיימת משנת 1901 והיא מספקת רכיבים למנגנונים ומנגנונים למעל 50 חברות שונות, ביניהן – שימו לב – אודמר פיגה, ברייטלינג, יגר לה קולטרה, רולקס, ריצ׳רד מיל, בום מרסיה, אומגה ועוד רבות וטובות? מוזמנים להכיר ביחד איתנו את Dubois Dépraz,

מרסל דפרה (Marcel Dépraz) נולד בשוויץ בשנת 1874. בגיל 25, כשהוא מנהל בית מלאכה במפעל לייצור השעונים מונטיליה (Montilier) ליד מורט (Morat), הוא מחליט לעזוב ולחזור לכפר הולדתו בלה-ליו (Le-Lieu), כדי לנהל את ייצור השעונים ״המסובכים״ – שעונים עם קומפליקציות, בויו-מוטייה (Vieux-Moutier). אך לאחר תקופה קצרה בתפקיד החדש בכפר הולדתו, דפרה מחליט לעזוב כדי להקים בעצמו בית מלאכה להרכבת מנגנוני שעונים, אותו הוא פתח בינואר 1901. מספר חודשים לאחר פתיחת בית המלאכה שלו, הוא זוכה במדליית הזהב בתערוכה של קנטון וודוז שבשוויץ. דפרה היה מומחה בייצור ריפיטרים, כשמאוחר יותר הוא צבר מיומנות בייצור קומפליקציות שונות, בדגש על כרונוגרף.

תמונה עתיקה של Le Lieu. מקור - Dubois Dépraz.
תמונה עתיקה של Le Lieu. מקור – Dubois Dépraz.

בשנת 1911, הוא מקים ביחד עם גיסו, מריוס גיניאר (Marius Guignard) חברה חדשה – Dépraz et Guignard. דפרה ממשיך לנהל את החברה הראשונה במקביל לחברה החדשה אותה פתח עם גיסו.

בשנת 1937 מצטרף אל דפרה קרוב משפחה נוסף – הפעם מדובר בחתנו, ריינולד דובואה, יצרן שעונים מוסמך ומנוסה. באותה שנה משיקה החברה מנגנון חדש – קליבר 48, ממנו היא מייצרת מעל ל-3.5 מיליון מנגנונים.

קליבר 48 של דובואה דפרה
קליבר 48 של דובואה דפרה

בשנת 1947, שנה לאחר פטירתו של מרסל דפרה, החברה עוברת תהליך ארגון מחדש. תחת ההנהלה של ריינולד דובואה ורוג׳ר דפרה (Roger Dépra), בנו של מרסל.

כשהיא נרשמת תחת השם Dépraz & Cie וממשיכה לפעול עד לשנת 1968, אז היא נסגרת. במקומה, מופיעה באותה שנה חברה חדשה – Dubois Dépraz SA. את החברה החדשה רושמים בני הדור השני למשפחות דפרה ודובואה – ג׳רלד דובואה ואריק דפרה.

הרישום של החברה החדשה וסגירת החברה הישנה לא הפריעו לאנשי החברה להיות חלק משמעותי באותה תקופה מפיתוחו של ה-Chronomatic – אחד משעוני הכרונוגרף האוטומטיים הראשונים בעולם, שהופיע כמעט במקביל לשעון האל פרימרו של זניט.

החברה הייתה חלק מקבוצת החברות ברייטלינג, המילטון, הויר ובורן (Büren), כשלמעשה, את מודול הכרונוגרף סיפק ג׳רלד דובואה, כשהוא הורכב על מנגנון אוטומטי שסיפק האנס קוכר (Hans Kocher) מבורן.

בשנת 1972 מציגה ESA את אחד השעונים הנדירים בעולם, ה-Mosaba Swissonic 100, שהגיע עם קליבר 9210. אם השם ESA נשמע לכם מוכר ומזכיר את השם ETA, אתם לא טועים. למעשה, מדובר באותה חברה. ESA, ראשי תיבות של השם Ebauches SA, הוא השם שתחתיו שווקו מנגנוני קוורץ ו-ETA הוא השם שתחתיו שווקו המנגנונים האוטומטיים.

מנגנון ה-Mosaba
מנגנון ה-Mosaba

השם Mosaba הוא השם השיווקי שבו השתמשה ESA למנגנוני ה-Turning Fork (בתרגום מילולי – המזלג המכוונן) שלה. את הרישיון לייצור המנגנונים הללו קיבלה ESA מ-Bulova, כשהיא שיווקה אותם לחברות כמו אומגה, שהשתמשה בהם בשעוני ה-Speedsonic שלה או לונג׳ין שהשתמשה בהם בשעוני ה-Ultronic שלה.

אבל רגע, מה זה בכלל Turning Fork?

מנגנון מזלג הכוונון היא סוג של מנגנון המשתמש במזלג כוונון כדי לשמור על הזמן במקום בגלגל איזון מסורתי.

מזלג כוונון הוא למעשה חתיכת מתכת קטנה בצורת U שרוטטת בתדר מדויק מאוד בעת ההפעלה. בשעון מזלג כוונון, מזלג זה רוטט באמצעות אות אלקטרוני.

רעידות: מזלג הכוונון רוטט בדרך כלל בתדר של 360 הרץ (360 פעמים בשנייה). רעידות אלו הן מאוד יציבות ועקביות, מה שהופך אותן למצוינות לשמירה על זמן מדויק. לאחר מכן ממירים את הרעידות הללו לתנועה – התנודות של מזלג הכוונון מומרות לתוך תנועת מחוגי השעון. זה נעשה באמצעות מערכת כפתור זעירה שמניעה את המחוגים קדימה בצעדים קטנים ומדויקים.

מכיוון שמזלג הכוונון רוטט בקצב מאוד קבוע, שעונים עם מנגנון זה הם בדרך כלל מדויקים הרבה יותר משעונים מכאניים מסורתיים וכמובן גם משעוני קוורץ.

השעון המפורסם ביותר שמשתמש במנגנון כזה הוא ה-Accutron של Bulova, אבל כאמור, ESA שיווקה את המנגנון הזה לחברות נוספות כמו לונג׳ין ואומגה.

אבל רגע, מה לנו ול-ESA? בואו נחזור לדבר על דובואה-דפרה. אז כפי שציינו, ב-1972 משיקה ESA את ה-Mosaba Swissonic 100. השעון הזה היה מיוחד כי הוא היה למעשה מנגנון הכרונוגרף הראשון שהתבסס על ה-Turning Fork. מי ששילב את הכרונוגרף עם ה-Turning Fork הייתה דובואה-דפרה, שהוסיפה לשעון גם קומפליקציית לוח שנה עם תצוגת יום ותאריכון.

בשנת 1989 מצטרף לחברה ז׳אן-פיליפ דובואה וממונה למנכ״ל החברה, אבל עוד לפני כן, בשנת 1983 הויר מציגה את מנגנון הכרונוגרף קוורץ הראשון בעולם, כשהוא משתמש במודול כרונוגרף מבית דובואה דפרה. את המנגנון הזה פיתחה דובואה דפרה עם יצרנית מנגנונים נוספת שיכול להיות ששמעתם עליה –  Nouvelle Lémania …

תרשו לנו לקפוץ עוד קצת אחורה בזמן, אל שנת 1970. באותה שנה, התחילה דובואה דפרה שיתוף פעולה ארוך שנים עם Kelek, יצרנית שעונים שהיום נמצאת בבעלות של ברייטלינג. במסגרת שיתוף הפעולה הזה, שתי החברות ייצרו ביחד מעל ל-30 מנגנונים שונים.

ב-1992 הציגו שתי החברות שעון מורכב מאוד (High Complication), עם קליבר 5100 מבית דובואה דפרה. השעון הגיע עם 13 מחוגים שונים, עם לוח שנה נצחי, כרונוגרף, תצוגת מצב ירח ותצוגת מספר השבוע בשנה. עדיין בשנת 1992, דובואה דפרה מציגה מנגנון כרונוגרף נוסף עבור Kelek, הפעם מנגנון אוטומטי קטן במיוחד, בקוטר של 26.2 מ״מ ובעובי של 6.55 מ״מ – קליבר 10701 (מוכר גם כ-10310). שני המנגנונים הללו ישווקו בשנים שלאחר מכן ליצרניות שעונים נוספות, כמו גם קליבר 20 של דובואה דפרה, מנגנון גרנד קומפליקיישן לשעוני כיס עם תצוגת לוח שנה נצחי, כרונוגרף וריפיטר.

באותן שנים, דובואה דפרה סיפקה מנגנונים ורכיבים שונים לחברות כמו פטק פיליפ, ברייטלינג, הויר, Kelek Eberhard, Minvera, Landeron ו-Valjoux.

כיום, דובואה דפרה עדיין ממוקמת ב-Le Lieu, לא רחוק מביתן של יצרניות שעונים ומנגנונים כמו אודמר פיגה, יגר לה קולטרה, בלנפיין, ברגה ו-ETA.

דובואה דפרה בימים אלו היא פחות יצרנית מנגנונים ויותר יצרנית של Cadrature – תוספות למנגנונים קיימים לחברות שונות, כשהיא מייצרת מודולים כמו מודולי כרונוגרף או לוח שנה נצחי, שיצרניות שונות משלבות על גבי המנגנונים שלהן, דוגמת שעון הפרפטואל קלנדר החדש של בום מרסייה, שמשלבת מודול לוח שנה נצחי מבית דובואה דפרה ביחד עם מנגנון הבאומטיק שלה.

בימים אלו מנהלים את החברה האחים פסקל וז׳אן-פיליפ דובואה, שממשיכים לאחוז במושכות של החברה המשפחתית שנשארה בבעלות משפחתית מעל ל-120 שנים. עבור משפחת דובואה, זה לא באמת משנה אם הצרכן הסופי מכיר את השם שלה או לא, מה שחשוב הוא שכמעט כל לקוח פוטנציאלי בתעשיית שעוני היוקרה יודע לפנות אל החברה כשהוא צריך קומפליקציה מיוחדת.

למעשה, חברות רבות שעבורן דובואה דפרה מייצרת מנגנונים ביקשו מהחברה לחרוט את שמה על המודולים שלה, כשהן מאמינות כי השם של החברה יעזור לשעונים להיתפס כאמינים יותר על ידי לקוחות פוטנציאליים, אבל דובואה דפרה מסרבת לעשות זאת, כשהיא משאירה את הבמה לאותן חברות ומעדיפה להישאר מאחורי הקלעים …

הבן הסורר למשפחת דובואה?

כפי שציינו, את החברה מנהלים כיום האחים פסקל וז׳אן-פיליפ דובואה. אבל לשניים יש אח נוסף, פייר, שהיה סוג של ״הבן הסורר״ במשפחה אם תרצו. לאחר מעל ל-110 שנים שבהם כל הבנים למשפחת דובואה היו שענים, מחליט פייר בגיל 16 שהוא לא רוצה להיות שען-יצרן שעונים. במקום לפנות לתעשייה שהפכה לחלק בלתי נפרד מהמשפחה, הוא מחליט להפוך למורה לספורט (!). הוא מתחיל ללמוד הוראת ספורט ובסיום לימודיו הוא הופך למורה במשרה מלאה. אבל התשוקה לספורט והוראה לא מחזיקה מעמד יותר מדי, כשלאחר שנה בלבד, שאותה הוא מגדיר כמשעממת, פייר מחליט לפרוש וחוזר לאוניברסיטה. הוא לומד כלכלה ולאחר סיום לימודיו הוא מתקבל לעבודה בבנק הגדול ביותר בשוויץ.

האחים לבית משפחת דובואה
האחים לבית משפחת דובואה

לאחר שבע שנים במערכת הבנקאית, המסורת המשפחתית לא פוסחת על פייר, שמקבל הצעת עבודה מלא אחרת מאשר אודמר פיגה, שם הוא מתחיל לעבוד כמנהל הכספים של החברה. פייר מסביר כי באותן שנים הוא אמנם היה חלק מתעשיית השעונים, אבל עדיין לא אהב את נושא הייצור, כשהקשר שלו התמקד בתחום הפיננסי בלבד.

פייר עובד באודמר פיגה במשך כ-15 שנים, כשהוא עוזב אותה בשנת 2004. מספר חברות קטנות-בינוניות פונות אליו, כשחלק מהן מציע לו להצטרף אליהן כמשקיע.

פייר מספר כי לאחר שעשה בדיקות נאותות לחלק מאותן חברות, הוא מבין שיהיה לו הרבה יותר פשוט להקים מותג משלו. בשלב הראשון הרעיון התבשל אצלו לאט ובאופן טבעי, הוא פונה לאחים שלו ושאל אותם אם יש להם במקרה קומפליקציה שונה או קומפליקציה מיוחדת שאותה יוכלו לספק לו, כדי שהוא יקים בעזרתה את החברה שלו.

האחים של פייר שמחים לעזור לו ומספרים לו על מנגנון אחד, שהוא מספר שפשוט הדהים אותו ולכן הוא מחליט להקים את החברה שלו – Pierre DeRoche.

המנגנון שעליו פייר מדבר הוא מנגנון הדגל של המותג שלו, מנגנון שמיוצר באופן בלעדי עבור המותג. המנגנון הוא כמובן מנגנון כרונוגרף, כיאה למשפחה שהתפרסמה הודות למנגנוני הכרונוגרף שלה, אבל כמובן שלא מדובר בכרונוגרף רגיל. המנגנון מגיע עם 6 מחוגי רטרוגייד, כל אחד מהם של 10 שניות.

השעון המיוחד של Pierre Deroche
השעון המיוחד של Pierre Deroche

השעונים של המותג נמכרים במחירים שנעים בין 10 ל-45 אלף פרנקים שוויצריים, כשהחברה מייצרת כ-250 שעונים מדי שנה.

Dubois Dépraz – לסיכום

דובואה דפרה מספקת כיום מודולים ומנגנונים למגוון רחב של יצרניות שעונים, כשבנוסף היא גם מסייעת ליצרניות שעונים בשיפור וייעול תהליכי ייצור ובתכנון רכיבים שונים למנגנונים לפי דרישה. כפי שהזכרנו, לא מעט מהמותגים הללו כמעט מתחננים לחברה שתרשום את שמה על המודולים שלה

אז בפעם הבאה שאתם עומדים לרכוש שעון כרונוגרף או לוח שנה נצחי, תקדישו עוד כמה דקות לברר מי באמת אחראי למודול שמשולב באותו שעון, כי יש סיכוי לא קטן שמדובר במודול שמגיע מדובואה דפרה …

למעבר לאתר של דובואה דפרה.