יגר לה קולטרה היא אחד מהמותגים הרבים שמשתתפים בתערוכת Watches & Wonders 2024 וכמו תמיד, יצרנית השעונים של יצרני השעונים משיקה את אחד מהשעונים המעניינים והמרשימים ביותר בתערוכה – Duometre Heliotourbillon Perpetual, יצירת מופת הורולוגית שיגיע במהדורה מוגבלת של 20 יחידות. מוזמנים להכיר אותו ביחד איתנו.

אז מה חדש בעצם?

תרשו לנו להתחיל עם קצת רקע והורולוגיה למתקדמים. בשנת 2007 הציגה יגר לה קולטרה את קונספט ה-Doumetre (דואומטר) – רעיון שפותח כדי להבטיח שהוספת קומפליקציות למנגנון לא תשפיע על הדיוק של המנגנון.

הרעיון בבסיסו של הדואומטר הוא למעשה העיקרון הבסיסי ביותר של שעונים מכאניים – כדי לשמור על דיוק ושמירת זמן מדויקת ככל האפשר, אנחנו צריכים שאספקת הכוח מהתוף הראשי אל המנגנון ואל מנגנון הבריחה תהיה יציבה לחלוטין. הבעיה היא שכשאנחנו מוסיפים קומפליקציות לשעון, הקומפליקציות הללו למעשה ״שואבות״ כוח גם הן מהתוף-קפיץ ראשי ובכך למעשה הן פוגעות באספקת הכוח הרציפה ויכולות לסכן את הדיוק של המנגנון כולו.

Duometre Heliotourbillon Perpetual
Duometre Heliotourbillon Perpetual

מנגנון ה-Doumetre, המוגן בפטנט, כולל שני תופים ושתי רכבות צירים נפרדות, הממוקמות במנגנון אחד ומקושרות לרגולטור אחד. רכבת צירים אחת אחראית לתצוגת הזמן ורכבת הצירים השניה אחראית לכל הקומפליקציות. כל תוף מספק רזרבת כוח עצמאית של 50 שעות, כשלמעשה, על ידי הפרדת התופים ורזרבות הכוח למנגנון ולקומפליקציות, מקבלים דיוק גבוה הרבה יותר.

Duometre Heliotourbillon Perpetual – מפרט טכני

השעון החדש של יגר לה קולטרה מגיע בגוף העשוי מזהב אדום 18 קראט, בקוטר של 44 מ״מ ובעובי של 14.7 מ״מ. גוף השעון מורכב מ-34 חלקים נפרדים, כאשר רגלי השעון (ה-Lugs) מוברגות למקומן כדי להקל על טכניקות גימור שונות בגוף השעון.

Duometre Heliotourbillon Perpetual
Duometre Heliotourbillon Perpetual

יגר לה קולטרה משלבת בגוף השעון מגוון גימורים – ליטוש מלא, גימור מוברש וגימור במיקרו התזת חול, שיוצרים ביחד שילובים מעניינים של משחקי אור עם תנועת פרק היד.

הלוח המרהיב של השעון
הלוח המרהיב של השעון

לוח השעון הוא חגיגה לעיניים עם הפגנה של היכולות המרהיבות של יגר לה קולטרה. בחלק העליון של הלוח אנו מוצאים מד רזרבת כוח – Reserve De Marche Regulator – מד רזרבת הכוח של המנגנון, מתחתיו, בצד שמאל, אנו מוצאים את תצוגת הימים של המנגנון, כשהיא משולבת עם תצוגת מצב ירח, המדויקת ל-122 שנים קדימה.

גוף השעון העשוי מזהב אדום
גוף השעון העשוי מזהב אדום

בשעה 3 אנו מוצאים את לוח השעות של השעון, כשהוא משולב עם תאריכון, כשמתחתיו אנו מוצאים מד רזרבת כוח נוסף – Reserve De Marche Quantieme – מד רזרבת הכוח של לוח השנה הנצחי. ממש ליד מד רזרבת הכוח הזה, בשעה 7 בלוח השעון אנו מוצאים את תצוגת החודשים של המנגנון, כשהיא משלבת בתוכה תצוגת שנה דיגיטלית. יגר לה קולטרה שילבה פטנט בתצוגת השנה המעוברת, כשלמעשה הספרה האחרונה בכל שנה מעוברת תוצג באדום במקום בשחור.

שנה מעוברת מסומנת באדום
שנה מעוברת מסומנת באדום

את החלק המרכזי בלוח ״תופס״ הטורביון, שנמצא בין השעות 8 ל-10, על רקע כחול, כאילו מופרד מלוח השעון, שעליו נרחיב מיד.

הטורביון בלוח השעון
הטורביון בלוח השעון

Duometre Heliotourbillon Perpetual – מנגנון

בתוך השעון משלבת יגר לה קולטרה את קליבר 388 שלה – מנגנון מתיחה ידנית, הפועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה. יגר לה קולטרה שילבה במנגנון מספר תכונות מתקדמות שהן ייחודיות למנגנון הזה – תצוגת שנה מעוברת שלא תצטרך תיקון ידני אלא רק בשנת 2100 ובשנות המאה הבאות שהן לא שנים מעוברות ואפשרות לכוון את השעה קדימה ואחורה מבלי לפגוע בלוח השנה הנצחי.

המנגנון המרהיב של השעון
המנגנון המרהיב של השעון

עם זאת, גולת הכותרת של המנגנון הוא הטורביון המשולב בו. יגר לה קולטרה שילבה בשעון טורביון המסתובב על שלושה צירים, שיוצר אפקט סביבון ייחודי.

כלוב הטורביון
כלוב הטורביון

הטורביון מגיע עם שלושה כלובי טיטניום, המסתובבים על שלושה צירים שונים. הכלוב הראשון יושב בזווית של 90 מעלות לגלגל האיזון ומסתובב בניצב אליו. הכלוב השני יושב בזווית של 90 מעלות לכלוב הראשון (באותו מישור כמו גלגל האיזון), ביחד שני הכלובים הללו מוגבלים על ידי ציר המוטה ב-40 מעלות, כשהם מבצעים סיבוב מלא אחת ל-30 שניות.

המנגנון המרהיב של השעון
המנגנון המרהיב של השעון

הכלוב השלישי נמצא במאונך לכלוב השני, כשהוא מבצע סיבוב מלא אחת ל-60 שניות. הטורביון מורכב מ-163 רכיבים שונים ומשקלו הוא מתחת ל-0.7 גרם. הוא נתמך על ידי מיסבים קרמיים, שאמורים להפחית את החיכוך שלו.

המנגנון המרהיב של השעון
המנגנון המרהיב של השעון

הטורביון הרב צירי הזה אמור לפתור את הבעיה של כל טורביון למעשה, שתוכנן בעיקר לשעוני כיס שנמצאים במנח אחד רוב היום, זאת בניגוד לשעוני יד שנמצאים בזוויות משתנות לפי תנועת פרק היד ולכן חשופים הרבה יותר להשפעות המשתנות של כוח הכבידה.

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש של יגר לה קולטרה, רפרנס Q6202420, יגיע עם רצועת עור תנין חומה, כשהוא עמיד למים בעומק של עד ל-30 מטרים. יגר לה קולטרה תייצר כאמור 20 יחידות ממנו. תג המחיר שלו עומד על 400 אלף אירו, לפני מיסים.

Duometre Heliotourbillon Perpetual
Duometre Heliotourbillon Perpetual

השורה התחתונה

מישהו יודע כמה משלמים היום על כליה משומשת, במצב טוב?

למידע נוסף על השעון החדש באתר של יגר לה קולטרה.